Канал RTVI пообіцяв Нацраді не порушувати українське законодавство
Канал RTVI пообіцяв Нацраді не порушувати українське законодавство
Про це регулятора повідомило ТОВ «Компанія СонаР», яке є дистриб’ютором цього телеканалу в Україні, йдеться на сайті Нацради.
Як повідомляється, 13 березня 2017 року Нацрада звернула увагу «Компанії СонаР» на те, що в ефірі телеканалу RTVI 2 лютого 2:27, 16:08, 18:08, 22:29 і 10 лютого о 16:08 транслювалася передача «Особое мнение» (спільний проект з російською радіостанцією «Эхо Москвы») за участі російського політолога Сергія Маркова, головного редактора журналу Forbes Миколи Ускова, журналістів М. Шевченка і А. Красовського. Їх висловлювання, як зазначає Нацрада, ставили під сумнів існування України як суверенної держави.
«Учасники передачі вказували на нелегітимності чинної влади в Україні, висловлювали думку про необхідність поділу території України, збройного повалення конституційного ладу, анексії іншими країнами її територій. Такий контент свідчить про порушення частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» і частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію», – йдеться в повідомленні регулятора.
Нацрада звертала увагу дистриб’ютора і правовласника на те, що до пана Маркова і пана Шевченка згідно з рішенням РНБО було застосовано санкції як до осіб, що створюють реальні та/або потенційні загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України.
Регулятор також повідомляє, що 7 лютого 2017 року на телеканалі RTVI транслювався художній фільм «Мотыльки» (Film.UA, 2013) за участі Ю. Назарова, що є порушенням частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». А 4 лютого зафіксовано трансляцію художнього фільму «Мамочки» (R-media, 2010), в якому позитивно зображено діяльність працівників російських правоохоронних органів та військовослужбовців ЗС РФ, що є порушенням статті 15-1 Закону України «Про кінематографію».
Відповідаючи на звернення ТОВ «Компанія СонаР», компанія «Brenrose limited» зауважила, що зазначені порушення стали можливими через недостатню поінформованість працівників творчих колективів програм стосовно наявних в Україні обмежень щодо ретрансляції передач за участі осіб, що створюють загрозу національній безпеці, та обмежень у показі фільмів країни-агресора.
Національна рада листом на адресу «Компанії СонаР» також просила дистриб’ютора поінформувати правовласника іноземної програми «Наше любимое кино», що має юрисдикцію Німеччини, про виявлені в його діяльності порушення українського законодавства.
«Так, 31 січня 2017 року, 2 лютого 2017 року транслювалася передача-телевікторина «Счастливый час», зміст якої суперечить частині третій статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оскільки трансляція передач з інтерактивними конкурсами (іграми, вікторинами) в Україні заборонена», - повідомляє Нацрада.
Як зазначено, дистриб’ютор зробив повторні зауваження з попередженням про відповідальність компанії Inter TV limited, надаючи низку роз’яснень. Попередньо повідомлення компанії надсилалося ще у вересні 2016 року.
Нагадаємо, в березні стало відомо, що Нацрада звернулася до дистриб’ютора телеканалу «TV1000 Русское кино» (юрисдикція Швеції) - компанії Viasat Ukraine - з проханням попередити мовника про необхідність усунення порушень, а саме: припинити показ заборонених в Україні фільмів.
Як писав «Детектор медіа», поки що в Україні дозволеними для ретрансляції в мережах провайдерів залишаться п’ять телеканалів з юрисдикцією Російської Федерації – «Зоопарк» (пізнавальний), «Топшоп ТВ» (телеторгівля), «Теле 9» (інформаційний, культурно-просвітницький), «Охотник и риболов HD» (пізнавальний), «Еврокино» (фільмопоказ).
Однак 23 лютого Нацрада вилучила з переліку російський телеканал «Охотник и рыболов». Це рішення набуде чинності через місяць - 23 березня.
Крім де-юре російських у переліку є ще низка телеканалів, які мають європейську юрисдикцію, але орієнтовані насамперед на російську аудиторію: RTVI (Велика Британія), RTVI – M (Велика Британія), TV XXI (Латвія), «Детский мир» (Велика Британія), «Наше любимое кино» (Німеччина), «Телеклуб» (Велика Британія), Multimania TV (Латвія), Bollywood HD (Ізраїль), серед яких також є «ТВ1000 Русское кино» (Швеція).
При цьому щодо телеканалу «Телеклуб» Нацрада 12 січня ухвалила рішення про тимчасову на три місяці заборону ретрансляції в Україні. Тимчасове обмеження почало діяти з 16 лютого.
Також 12 січня Нацрада вилучила російський телеканал «Дождь» із Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України. Це рішення набрало чинності через місяць - 13 лютого.
У 2016 році Національна рада з питань телебачення і радіомовлення вилучила з Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України, 50 телеканалів.
Нагадаємо, у серпні – вересні 2016 року Нацрада провела моніторинг дотримання загальнонаціональними мовниками законодавства України про кінематографію та виявила трансляцію п’яти художніх фільмів та одного телесеріалу з ознаками порушень статті 15 Закону України «Про кінематографію».