В Україні створюється Фонд безпеки журналістів

22 Лютого 2008
21040
22 Лютого 2008
12:56

В Україні створюється Фонд безпеки журналістів

21040
В Україні створюється Фонд безпеки журналістів
23 лютого всеукраїнський з’їзд НМПУ буде приймати рішення по створенню фонду для підтримки та захисту українських журналістів. Досі цій темі було присвячено багато дискусій та обговорень, але мало конкретних дій, хоча ще на з’їзді Незалежної Медіа-профспілки в Бердянську в травні минулого року було підтримано ідею по створенню такого фонду.
 
Насправді, це рішення є довгоочікуваним і важливим. Як свідчить практика, українським журналістам дуже часто потрібна допомога – починаючи від просто психологічної підтримки, до надання охорони та допомоги в оплаті лікування. Крім того, наші журналісти взагалі або не знають, або не застосовують елементарних правил безпеки, що ними керуються журналісти в усьому світі. Наприклад, кореспонденти, що виїжджають до гарячих точок, нехтують щепленнями, не страхують своє життя та майно, не знають, як правильно поводитись, щоб не спровокувати конфлікт, тощо. Для порівняння, закордоном журналісти, що виїжджають до гарячих точок, можуть отримати безкоштовні аптечки, радіо-маячки, шоломи, карти місцевості та контакти місцевих чиновників.
 
Планується, що першим внеском до фонду стануть кошти від реалізації посібника з безпеки для українських журналістів. Цей проект фінансувався Шведським агентством з міжнародного розвитку (SIDA), і проводився за підтримки Міжнародної федерації журналістів, НМПУ, та НСЖУ. Попередньо планувалось, що кошти з продажу посібника будуть надіслані до загального Фонду Безпеки при Міжнародній Федерації Журналістів. Проте, голова Європейської федерації журналістів Арні Кьоніг та один з кураторів проекту, представник МФЖ Олівер Мані-Керл погодились лишити ці гроші в Україні і переслати їх в український незалежний журналістський фонд.
 
15 грудня, на з’їзді голів комітетів НМПУ, я запропонувала всім бажаючим приєднатись до ініціативної групи по створенню фонду. Членами ініціативної групи стали: Роман Рак (Львів), Ігор Сцібайло (Тернопіль), Мар’яна Калашнікова (Черкаси), Наталія Возович (Краматорськ), Андрій Щекун (Сімферополь), Оксана Романюк та Сергій Гузь (Київ).
 
За цей час ми розробили проект статуту Фонду безпеки, визначили місію, цільових клієнтів, обговорили ідею створення логотипу, сайту, провели попередні переговори з нашими майбутніми партнерами, домовились про надання психологічної допомоги журналістам, та багато іншого.
 
Нашими консультантами були представники міжнародних журналістських організацій (МФЖ, Репортери без кордонів), та представники Фонду Східна Європа – підрозділу Фонду Євразія в Україні.
 
9 лютого в Києві відбулось засідання ініціативної групи, яка прийняла остаточний варіант проекту статуту, який буде винесено на розгляд НМПУ 23 лютого.
 
Однією з ключових засад Фонду, з якою погодились представники ініціативної групи, буде те, що Фонд не прийматиме кошти від політичних партій та блоків, а також від окремих політиків. Це є загальноприйнятою світовою практикою для будь-яких солідних закордонних організацій такого типу, наприклад, Фонду Безпеки МФЖ, або Репортерів без кордонів. Адже зрозуміло, що головною цінністю журналістського Фонду є його незалежність.
 
За рішенням ініціативної групи, головною метою Фонду буде надання фінансової, інформаційної, правової, медичної, соціально-психологічної та організаційної допомоги журналістам та творчим працівникам мас-медіа. Зокрема, це надання допомоги журналістам, які постраждали внаслідок професійної діяльності, соціальних конфліктів, нещасних випадків, стихійного лиха, екологічних, техногенних та інших катастроф, журналістам, що виїжджають в «гарячі точки» планети, а також жертвам переслідувань. Планується також запровадити спеціальні програми для журналістів-інвалідів та ветеранів.
 
Крім того, фонд буде працювати на підняття престижу журналістської професії в Україні, та самоповаги журналістів.
 
Згідно з рішенням ініціативної групи, та за порадою наших колег з МФЖ, Фонд буде надавати допомогу всім журналістам, незалежно від того чи є вони членами Медіа-профспілки.
 
Тому, було прийнято рішення не прив’язувати Фонд до однієї організації, а дати можливість іншим журналістським організаціям входити до числа засновників Фонду. Таким чином, зараз засновниками Фонду виступають спільно фізичні та юридичні особи. Включення фізичних осіб є спробою показати, що фонд не є заангажованим в своїх діях інтересами лише однієї профспілки. Крім того, включення людей, які є певною мірою авторитетними в журналістському середовищі, повинно допомогти позиціонувати цей фонд як загально журналістський. В той же час, входження НМПУ, яке має контрольний пакет у фонді, в число засновників, робить цей фонд де-факто підпорядкованим профспілці. Тому побоювання, що інтереси членів профспілки не будуть враховуватись, є абсолютно безпідставними.
 
Зараз ведуться переговори з авторитетними українськими журналістами, які будуть обрані як засновники фонду з боку фізичних осіб. Представники з боку юридичної особи-засновника, НМПУ, як очікується, будуть обрані на з’їзді Медіа-профспілки 23 лютого.
 
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Медіа-профспілка
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
21040
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду