
Медіарух закликає обміняти російського агента Молчанова на полоненого журналіста Хилюка
Медіарух закликає обміняти російського агента Молчанова на полоненого журналіста Хилюка


Президентові України Володимиру Зеленському
Голові Служби безпеки України Василеві Малюку
Міністрові оборони України Рустему Умєрову
Міністрові культури та стратегічних комунікацій України Миколі Точицькому
Координаційному штабу з питань поводження з військовополоненими
Ми, українські журналісти і медійники, учасники Медіаруху, закликаємо обміняти затриманого російського агента, пропагандиста Кирила Молчанова на українського журналіста Дмитра Хилюка, який перебуває в російському полоні понад три роки.
Так, 3 березня 2022 року українського журналіста Дмитра Хилюка викрали росіяни під час окупації частини Київської області. Його схопили на подвір’ї власного дому в Козаровичах під Києвом. Спочатку утримували на території окупованого Димера, згодом вивезли до СІЗО в Росію.
Ймовірно, Дмитро Хилюк перебуває в одній з колоній Владимирської області Росії. Україна має лише неофіційні дані щодо місця утримання журналіста, тому що Росія не визнає факт його полону. Це пов’язано з тим, що міжнародне гуманітарне право забороняє утримувати в полоні цивільних. Відповідно, не існує механізму обміну таких людей — їх повинні звільняти без висування додаткових умов та вимог, зокрема обміну на інших осіб.
Влітку 2024 року стало відомо, що Дмитро сильно схуд і важить не більш ніж 45 кілограмів. Про це міжнародній організації “Репортери без кордонів” розповів звільнений з російського полону військовий Ігор, який рік провів із Дмитром в одній камері у Владимирській області Росії.
За даними Інституту масової інформації, Росія незаконно утримує щонайменше 30 цивільних українських медійників.
Водночас 1 квітня 2025 року Служба безпеки України повідомила, що повернула в Україну Кирила Молчанова — російського агента і “політичного експерта” з медійного пулу підозрюваного в державній зраді колишнього народного депутата Віктора Медведчука. За даними СБУ, 2022 року Молчанов виїхав до Росії, де став одним із ключових ідеологів кремлівських медійних проєктів. Його затримали під час поїздки в Польщу й депортували в Україну.
Молчанову повідомили про підозру за двома статтями: виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників (ч. 3 ст. 436-2 ККУ); колабораційна діяльність (ч. 6 ст. 111-1 ККУ).
Оскільки Україна вже має досвід обміну цивільних в інтересах держави — того ж самого Віктора Медведчука обміняли на 215 полонених українських захисників і захисниць, — закликаємо Президента України, Міністерство оборони України, Службу безпеки України, Міністерство культури і стратегічних комунікацій України, Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, інші державні структури звільнити з російського полону Дмитра Хилюка шляхом обміну на підозрюваного в колаборантстві Молчанова.
Заяву підписали:
- Медіарух
- ГО «Інститут масової інформації»
- Центр прав людини ZMINA
- «Детектор медіа»
Довідково. Медіарух — спільнота, що об’єднала журналістів провідних українських медіа, журналістів-розслідувачів та експертів медійних громадських організацій. Медіарух започатковано 5 лютого 2019 року.
Першими підписантами меморандуму Медіаруху стали Перший канал Суспільного, Українське радіо, Громадське радіо, ІА Укрінформ, ІА Інтерфакс-Україна, «Ліга.net», «Дзеркало тижня. Україна», НВ, Цензор.Нет, 5 канал, «Український тиждень», Opinion, низка регіональних медіа, Незалежна медійна рада, громадські організації «Детектор медіа», «Інститут масової інформації», «Інтерньюз Україна», «Центр демократії та верховенства права», «Фундація “Суспільність”», «Національна асоціація медіа», DII, «Інститут демократії імені Пилипа Орлика», «Центр прав людини Zmina».
Згодом приєднались інші організації та окремі журналісти — загалом понад 70 учасників. 16 листопада 2021 року представники провідних медіа закликали журналістів об'єднуватись у професійну спільноту «Медіарух» для протистояння політичному та комерційному тиску на свободу слова. Ініціаторами заяви виступили 29 журналістів та експертів, їхні імена доступні тут.
