За фото воєнних об’єктів — забиратимуть акредитацію. Маляр дала сім порад журналістам, як працювати під час війни
За фото воєнних об’єктів — забиратимуть акредитацію. Маляр дала сім порад журналістам, як працювати під час війни
Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр дала сім порад журналістам, як працювати під час війни в Україні. Серед них — «не описувати об’єкти, у які поцілили російські військові», «не гнатися за швидкістю», «не фотографувати воєнні об’єкти». Про це вона розповіла під час онлайн-дискусії, передає Комісія з журналістської етики.
«Коли йдеться про безпеку держави, то ми чітко пояснюємо правила, що не варто писати – не тому, що ми підважуємо свободу слова, а тому, що цією інформацією можуть скористатися вороги і знищити певні об’єкти. Що стосується подачі інформації іноземними журналістами, більшість з них не обізнані із правилами висвітлення війни. Ми маємо випадки, коли фотографували воєнні об’єкти, які не можна, і виставляли в інстаграмі – ми забирали акредитацію у таких журналістів. Якщо у вас є така інформація, буду вдячна. Давайте нам скріншоти, посилання, ми забираємо акредитацію одразу», — заявила Маляр.
Вона також розповіла, що під виглядом нібито журналістів в Україну потрапляють різні люди, що виконують певні бойові задачі, зокрема розвідницькі. «Було, що люди, які акредитувалися як журналісти і отримували всі дозволи, потім робили матеріали на шкоду Україні і нашій позиції. Тому ми повинні розуміти, що акредитації потрібно чекати деякий час, але це максимальний баланс між доступом преси до подій і безпекою держави, яка наражається на загрози через потрапляння тисяч журналістів із-за кордону до нас», — каже заступниця міністра оборони.
Крім того, вона закликала користуватися лише перевірними джерелами, які пишуть про війну, насамперед це Генеральний штаб та Міністерство оборони.
«Ще один момент, який складно професійно пережити журналістам під час війни, — це те, що не потрібно проводити фактчекінг офіційних заяв військових відомств: ЗСУ та міністерства. Першочергова наша задача – безпека держави і збереження державності і відсіч ворога», — пояснила Маляр та додала, що до кінця війни не буде сповіщатися кінцева цифра втрат Укрїни.
За її даними, Росія відстежує українські соцмережі, пресу, офіційні сторінки — 80% розвідувальної інформації росіяни беруть з відкритих джерел. Тому Ганна Маляр закликала журналістів «не гнатися за швидкістю».
«Між ЗМІ в мирний час є здорова, професійна конкуренція "хто перший повідомить новину". Під час війни це небезпечно. Ми проводили багато інформаційних компаній, пояснювали, що це корегування вогню ворога. Ми намагаємося обмежити ворога у доступі до інформації. Зараз якраз настав той час, коли ви притримуєте інформацію і не повідомляєте її швидко, це ознака професійності», — розповіла Ганна Маляр та уточнила, що про вибухи можна повідомляти одразу, однак не варто описувати об’єкти та надавати деталі.
Нагадаємо, 17 березня Міністерство оборони України оприлюднило рекомендації для українських та іноземних журналістів, які опинилися на тимчасово окупованих російськими військовими територіях і намагаються евакуюватися.
Фото: фейсбук Ганни Маляр, КЖЕ