У Білорусі проти працівників Tut.by відкрили справу про «розпалювання ворожнечі»
У Білорусі проти працівників Tut.by відкрили справу про «розпалювання ворожнечі»
Слідчий комітет Білорусі порушив кримінальну справу стосовно співробітників Tut.by за статтею про розпалювання ворожнечі.
«Головним слідчим управлінням Слідчого комітету Республіки Білорусь щодо посадових осіб та працівників "Тут Бай Медіа" та інших осіб порушено кримінальну справу за ч. 3 ст. 130 (розпалювання расової, національної, релігійної або іншої соціальної ворожнечі, вчинене групою осіб) Кримінального кодексу Білорусі», – йдеться в повідомленні.
Санкції за статтею передбачають до 12 років позбавлення волі.
У виданні Zerkalo.io, яке створила частина команди Tut.by, зазначають, що невідомо, про яких саме співробітників йдеться. Факти, через які порушено справу, також не озвучені.
«Головне, що неясно зараз, – це причини порушення нової кримінальної справи стосовно кого б то не було, пов'язаного з Tut.by. Портал давним-давно не працює, а затриманим співробітникам ще в травні висунуті звинувачення за економічними статтями, які не мають нічого спільного з новими підозрами», – додали у виданні.
Офіційний представник Слідчого комітету Сергій Кабаковіч у коментарі кореспонденту Zerkalo.io не надав додаткової інформації: не назвав прізвища, а також відмовився повідомити, скільки людей проходить у новій кримінальній справі.
18 травня 2021 року влада Білорусі розпочала новий наступ на свободу слова у країні. Зокрема, правоохоронці провели масштабні обшуки в мінському і регіональних офісах найбільшого медіапорталу Tut.by, обшуки також проводились вдома у головного редактора Марини Золотової, редакторів і журналістів. На території Білорусі сайт видання заблокований.
Проти керівництва «Тут Бай Медіа» порушили кримінальну справу за ч. 2 ст. 243 (ухилення від сплати сум податків і зборів в особливо великому розмірі). Максимальна санкція статті передбачає позбавлення волі на строк до семи років.
Загалом, відомо про 15 затриманих у справі Tut.by, правозахисні організації Білорусі визнали їх політичними в'язнями. Серед них головред Золотова, журналісти, редактори, інші співробітники медіапорталу Tut.by, а також директор провайдера Hoster.by.
Співзасновник Tut.by Кирило Волошин заявив, що репресії влади проти команди видання нагадують рейдерське захоплення.
Із закликом до влади Білорусі припинити переслідування порталу виступили США, Євросоюз, Україна.
Засудили ескалацію репресій проти журналістів Tut.by «Репортери без кордонів» та Freedom House.
Матеріали видань Tut.by і Zerkalo.io та їхніх акаунтів у соцмережах у Білорусі визнали екстремістськими.
У вересні фігурантам «справи Tut.by» продовжили термін утримання під вартою ще на два місяці.
Фото: zerkalo.io