У Дніпрі невідомі у формі «Муніципальної варти» напали та побили журналістів. Напад пов’язують з міським головою Філатовим
У Дніпрі невідомі у формі «Муніципальної варти» напали та побили журналістів. Напад пов’язують з міським головою Філатовим
2 липня у Дніпрі відбувався демонтаж білбордів комунальними службами. Журналісти телеканалу «ОТВ» робили репортаж з місця події, доки на них не напали невідомі, які назвалися працівниками «Комунального підприємства» і не тільки.
Також постраждала інша знімальна група телеканалу «D1» – вони опублікували звернення по цій ситуації. Зловмисники пошкодили техніку журналістів. Двох телеоператорів травмовано. Один з них, Ігор Гутнік, наразі госпіталізований.
Також журналісти розповіли, що «співробітники Національної поліції показово не втручалися у ситуацію... Деякі з правоохоронців просто знімали події на телефон, поки люди стікали кров’ю».
Журналісти телеканалу «ІРТ» також опублікували звернення до Президента України Володимира Зеленського, Міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова та керівництва Національної спілки журналістів України.
У своєму зверненні журналісти закликали представників влади «надати доручення припинити застосування насильства з боку підконтрольного Дніпровському міському голові Борису Філатову КП "Муніципальна варта"».
Свою роботу під час цих подій споуійно продовжував тільки муніципальний канал, підпорядкований Філатову «Дніпро TV».
«Проте, групою невстановлених осіб, які назвалися працівниками "Комунального підприємства" і діяли під керівництвом директора департаменту торгівлі та реклами Дніпровської міської ради Пильченка Андрія Олеговича та директора КП "Дніпровські активи" Гугніної Ольги Олександрівни, із залученням осіб, одягнених у форму працівників КП "Муніципальна варта", які діяли під керівництвом директора цього КП Скосарєва Дмитра Володимировича та Ткаченка Андрія Івановича, при здійсненні демонтажу рекламних конструкцій, журналістам нашого каналу було завдано фізичної, матеріальної і моральної шкоди, йдеться у зверненні журналістів», – написано у зверненні журналістів.
«На нас накинулися люди без розпізнавальних знаків, вибили у мене з рук телефон, оператора повалили і почали бити. Операторові Ігорю Гутнику били по голові, по очах, по ребрах. Після падіння колеги було пошкоджено телекамеру – від неї відірвали маленький екран», – розповіла у коментарі НСЖУ шеф-редактор телеканалу ОТВ Вікторія Соколенко.
Водночас, за інформацією поліції Дніпропетровської області «за вчинення хуліганських дій на пр. Пушкіна у м. Дніпро затримано п’ять осіб. Для з’ясування всіх обставин конфлікту за даним фактом слідчими було відкрито кримінальне провадження. Поліцейські, які прибули на виклик про хуліганські дії, припинили конфлікт. В результаті під час бійки тілесні ушкодження отримав працівник «Муніципальної варти». Також до поліції звернувся журналіст одного з місцевих телеканалів із заявою про побиття та пошкодження відеокамери. За даним фактом проводиться перевірка».
Нагадаємо, що у Києві судитимуть поліцейського, який напав на Богдана Кутєпова. Як писав ДМ, Державне бюро розслідувань за рік не оголосило підозри в провадженні про напад на журналіста hromadske Богдана Кутєпова. Цю справу розслідують з 29 квітня 2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 365 (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу) ККУ. Кваліфікацію злочину не змінювали, попри те, що Кутєпов пропонував перекваліфіковувати провадження за статтею про завдання матеріальної шкоди під час виконання службових обов’язків. На його думку, розслідування можуть затягувати, бо поліцейський не зможе працювати в правоохоронних органах, якщо його засудять за перевищення влади. Загалом журналіст підозрює, що правоохоронці намагаються затягнути розслідування, щоб закрити провадження за строком давності.
Начальник управління патрульної поліції Києва Юрій Зозуля повідомив, що Національна поліція України затвердила результати службової перевірки щодо лейтенанта поліції Антона Добренка та рядового поліції Олександра Якобчука, яку проводили через напад на Богдана Кутєпова. За її результатами, до поліцейських застосували дисциплінарні стягнення у вигляді суворої догани.
Нагадаємо, 29 квітня 2020 року поліція побила журналіста hromadske Богдана Кутєпова та зламала його техніку, коли він вів прямий ефір під Кабінетом Міністрів. Він разом з колегою висвітлював акцію протесту підприємців, які виступали проти затверджених обмежень під час карантину. Журналіст розповів, що під час сутички з поліцією отримав ушкодження.
Спершу правоохоронці встановлювали обставини інциденту. Далі почали службове розслідування. Поліцейських на час його проведення відсторонили від роботи. Богдан Кутєпов подав заяву до Державного бюро розслідувань через напад з боку поліцейських. Того ж дня ДБР почало розслідування за фактом перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу, що супроводжувалися насильством (ч. 2 ст. 365 Кримінального кодексу України).
Заступниця головного редактора hromadske Настя Станко розповіла, що Богдан Кутєпов витратив 15 годин на подання заяви та свідчень, оскільки поліція та слідчо-оперативна група відмовилися приймати в журналіста заяву та відправили його в ДБР.
Медіаюрист Інституту масової інформації Алі Сафаров сказав, що Національна поліція України була зобов’язана прийняти заяву журналіста та розпочати досудове розслідування за фактом перешкоджання його професійній діяльності. Натомість начальниця управління комунікації Нацполіції Оксана Блищик говорить, що цей інцидент має розслідувати Державне бюро розслідувань, бо в ньому фігурують поліцейські.
Із закликом до влади розслідувати цей інцидент звернулися медійники, правозахисники та активісти, Медіарух «Медіа за усвідомлений вибір», представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір, міжнародна організація Freedom House.
Фото: пошкоджена техніка / фото з вільних джерел