Регіональні організацій НСЖУ виступили проти підтримки Томіленком «каналів Медведчука» – заява

Регіональні організацій НСЖУ виступили проти підтримки Томіленком «каналів Медведчука» – заява

9 Лютого 2021
9022

Регіональні організацій НСЖУ виступили проти підтримки Томіленком «каналів Медведчука» – заява

9022
Голови регіональних філій спілки вказали, що це його приватна точку зору і він не має права представляти її як позицію всієї української журналістської спільноти.
Регіональні організацій НСЖУ виступили проти підтримки Томіленком «каналів Медведчука» – заява
Регіональні організацій НСЖУ виступили проти підтримки Томіленком «каналів Медведчука» – заява

Регіональні організацій Національної спілки журналістів не поділяють думки голови НСЖУ Сергія Томіленка, який підтримав канали «групи Медведчука» – «112 Україна», NewsOne та ZIK, проти яких запровадили санкції. Про це йдеться в спільній заяві голів регіональних організацій НСЖУ.

Голови Волинської, Львівської, Рівненської, Херсонської, Івано-Франківської, Миколаївської, Харківської, Хмельницької, Тернопільської, Житомирської, Чернігівської організацій НСЖУ підписали цю заяву, зазначивши, що не поділяють думки Сергія Томіленка. Вони вказали, що це його приватна точку зору і він не має права представляти її як позицію всієї української журналістської спільноти.

«Рішення влади щодо законодавчого та організаційного обмеження діяльності російських медіа, їхніх пропагандистських "філій" в Україні, що викликали суспільний резонанс,  бачиться відповіддю, на думку багатьох дещо запізнілою, на інформаційне проникнення країни-агресора. В умовах війни країна, що зазнала терористичного нападу, має право на захист, і Україна користається ним, – зазначається в заяві. – Нині дехто, прикриваючись і маніпулюючи свободою слова, намагається виправдати і захистити тих, хто сіє "зуби дракона". На жаль, серед таких захисників і голова НСЖУ Сергій Томіленко».

Раніше правління Київської організації НСЖУ виступило із заявою, у якій підтримало блокування «каналів Медведчука».

«Детектор медіа» публікує повний текст заяви.

Заява регіональних організацій НСЖУ

Упродовж багатьох років національні інформаційні ресурси свідомо і цілеспрямовано руйнували.  Сприяла цьому, на жаль, і політика державних органів, завданням яких мав би бути розвиток національного інформаційного простору. Не зайняли належної наступальної позиції щодо захисту національної преси, радіо і телебачення і професійні журналістські організації. Це так, і це, як би не було прикро, потрібно визнати.

Рішення влади щодо законодавчого та організаційного обмеження діяльності російських медіа, їхніх пропагандистських «філій» в Україні, що викликали суспільний резонанс,  бачиться відповіддю, на думку багатьох дещо запізнілою, на інформаційне проникнення країни-агресора. В умовах війни країна, що зазнала терористичного нападу, має право на захист, і Україна користається ним.

Ситуація засвідчує, наскільки тонкою й хиткою є межа між поданням інформації з дотриманням визнаних у медіасередовищі стандартів журналістики та маніпулювання інформацією, фактично пропагандою. Тож представники нашої професії мають бути свідомими рівня відповідальності в роботі зі словом і фактами, так само виваженими й відповідальними мають бути дії організаторів ефірів стосовно запрошень гостей чи осіб для інтерв’ю та ток-шоу.

Нині дехто, прикриваючись і маніпулюючи свободою слова, намагається виправдати і захистити тих, хто сіє «зуби дракона». На жаль, серед таких захисників і голова НСЖУ Сергій Томіленко. Таку позицію ми, голови Волинської, Львівської, Рівненської, Херсонської, Івано-Франківської, Миколаївської, Харківської, Хмельницької, Тернопільської, Житомирської, Чернігівської  організацій НСЖУ, не поділяємо. Не поділяють її і члени правління Київської міської та обласної організацій НСЖУ. Вважаємо, що Сергій Томіленко висловлює лише свою приватну точку зору щодо рішення про закриття проросійських телеканалів і не має права представляти її, в тім числі на міжнародній арені, як позицію всієї української журналістської спільноти.

Заяву підписали:

  1. Михайло Савчак, голова Волинської обласної організації НСЖУ.
  2. Ярослав Климович, голова Львівської обласної організації НСЖУ.
  3. Дмитро Тарасюк, голова Рівненської обласної організації НСЖУ.
  4. Валерій Долина, голова Херсонської обласної організації НСЖУ.
  5. Лілія Боднарчук, голова Івано-Франківської обласної організації НСЖУ.
  6. Микола Стеценко, голова Миколаївської обласної організації НСЖУ.
  7. Олександр Голуб, голова Харківської обласної організації НСЖУ.
  8. Петро Лічман, голова Хмельницької обласної організації НСЖУ.
  9. Віктор Бойко, голова Житомирської обласної організації НСЖУ.
  10. Олександр Назаренко, голова Чернігівської обласної організації НСЖУ.
  11. Василь Тракало, голова Тернопільської обласної організації НСЖУ.
  12. Наталія Калініченко, голова асоціації регіональних ЗМІ Сумської області.

За хронологією подій, пов'язаних із застосуванням санкцій до каналів «групи Медведчука», можна стежити тут.

Як писав ДМ, Сергій Томіленко раніше назвав санкції «наступом на свободу слова» і додав, що спілка інформуватиме про «надзвичайну ситуацію» Міжнародну федерацію журналістів, Європейську федерацію журналістів й Офіс ОБСЄ з питань свободи медіа.

Пізніше генеральний секретар Міжнародної федерації журналістів Ентоні Белланжер сказав, що в умовах демократії є неприйнятною «вибіркова і політично вмотивована заборона». Генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Ґутьєррес додав, що «заборони повинні застосовуватися лише у дуже виняткових обставинах». Йому здається очевидним, що рішення РНБО та президент Володимира Зеленського «не відповідає міжнародно-правовим стандартам щодо свободи вираження поглядів та ЗМІ». Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов сказав, що розуміє стурбованість Міжнародної та Європейської федерації журналістів. Він нагадав їм, що в Україні вже сім років триває війна та порадив ретельно вивчити контент телеканалів «112 Україна», ZIK і NewsOne.

Правління Київської організації Національної спілки журналістів України, своєю чергою, виступило із заявою, у якій підтримало блокування  «каналів Медведчука».

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБОУ від 2 лютого 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». Воно передбачає запровадження санкцій проти народного депутата України Тараса Козака та компаній, які володіють ліцензіями телеканалів «групи Медведчука» — «112 Україна», NewsOne і ZIK. Санкції запроваджені на п’ять років.

З 19 членів ради 17 проголосували «за» санкції, один був відсутній, спікер парламенту Дмитро Разумков – утримався. Він вважає, що відповідальних за співпрацю з РФ та фінансування тероризму мають карати згідно з законодавством. Натомість санкції, на його думку, запроваджують проти осіб, яких не можуть притягнути до відповідальності перед українським судом. 

Власник медіахолдингу «Новини» Тарас Козак назвав дії РНБО незаконними, а рішення про санкції актом цензури. У заяві каналів групи «Медведчука», що з’явилась на сайті «112 Україна», рішення РНБО називають «решением об уничтожении трех оппозиционных телеканалов» та «политической расправой над неугодными СМИ». Канали, йдеться в заяві, «намерены бороться за свое право вещать для украинцев, доносить правду до граждан и быть в эфире». Однак автори заяви не уточнили, про які методи боротьби йдеться.

Президент Володимир Зеленський та голова СБУ Іван Баканов вважають заборону каналів групи «Медведчука» боротьбою в інформаційній війні за правду та європейські цінності, а також кроком у боротьбі з російською гібридною агресією. Чому закриття каналів Медведчука — це не наступ на свободу слова читайте в матеріалі «Детектора медіа».

Пан Зеленський обговорив з керівниками каналів ICTV, «Інтер», «1+1», «Україна» рішення РНБО про санкції. Вони дійшли згоди, що санкції є інструментом глобальної боротьби з дезінформацією та не мають нічого спільного з питанням свободи слова та незалежності ЗМІ. Він також обговорив санкції РНБО з послами країн «Великої сімки» та Європейського Союзу в Україні.

Секретар РНБО Олександр Данілов заявив, що в Україні працює багато антиукраїнських телеканалів і РНБО вводитиме санкції щодо них після отримання відповідних документів. Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков сказав, що надані СБУ матеріали, які лягли в основу рішення РНБО про санкції, є цілком достатніми та вичерпними. Дмитро Разумков розповів, що представники спецслужб не надали додаткової інформації для ознайомлення під час засідання РНБО. Пан Данілов уточнив, що частина документів про фінансування телеканалів засекречена. 

4 лютого перший заступник голови Національної ради з питань телерадіомовлення Валентин Коваль повідомив, що в усіх регіонах України провайдери вимкнули телеканали «112 Україна», ZIK і NewsOne — як на супутнику, так і в кабелі. Регулятор контролює виконання рішення РНБО, оскільки це зона відповідальності Нацради. Телеканали продовжують транслювати свої ефіри на YouTube. Міністерство культури та інформаційної політики раніше повідомило, що направить до компанії запит з проханням заблокувати сторінки телеканалів.

Того ж дня указ президента України про санкції оскаржили у Верховному Суді.

5 лютого сайти телеканалів «112 Україна», NewsOne та ZIK повідомили, що більше не можуть використовувати власні доменні імена. Вони відтепер доступні на резервних адресах zikua.tv, 112ua.tv и newsoneua.tv

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
9022
Читайте також
09.02.2021 15:00
Сергій Гузь
для «Детектора медіа»
10 438
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Леся Сакада
1381 дн. тому
А я підтримую позицію і Разумкова, і Томіленка. Вважаю рішення Зе команди алогічним, бо не розумію, як на прямоефірних каналах Медведчука можна запровадити цензуру?Приходь в студію NewsOne, 112, ZIK і опонуй їх позиції. Заборона - це завжди страх, передчуття агонії...
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду