«Історичній правді» виповнилося 10 років
Виданню «Історична правда» 18 жовтня виповнилося 10 років. Про це нагадав у Facebook один із засновників, журналіст та історик Олександр Зінченко.
Він розповів, як з'явилась «Історична правда». У 2008 році його колега Вахтанг Кіпіані поділився мрією створити історичний глянець.
«Десь півтора роки ми ходили з цією ідеєю по різних потенційних інвесторах і партнерах, але з мінімальною користю. 2008 рік раптово перетворився на 2009 і весь бізнес "видихав" чергову світову фінансову кризу. Ніхто не горів бажанням вкладатися у потенційно неприбутковий проєкт. Так поступово ми прийшли до думки, що замість глянцю можна спробувати зробити сайт», - розповів пан Олександр.
До Кіпіані та Зінченко у 2010 році приєднався зі схожою ідеєю журналіст та історик Павло Солодько, тоді було створено план перших публікацій.
За словами Олександра Зінченка, сама поява «Історичної правди» у 2010 році – була «відповіддю» Януковичу, оскільки влада повернулася до прославляння радянського минулого.
«Для нас з Вахтангом це не було роботою, ми не отримували грошей за публікації та редактуру. Ми були волонтерами ще тоді, коли це не було модно. Одну ставку фінансувала УП. І Павло працював таким собі мотором проєкту до 2014 року, коли його мобілізували до війська», - зазначив пан Олександр.
Найуспішнішим, але кризовим роком для «Історичної правди» він називає 2014-й. У березні того року сайт відвідав 1 млн унікальних користувачів. Водночас Павла Солодька мобілізували, Вахтанг Кіпіані був зайнятий запуском телевізійної «Історичної правди» на каналі ZIK, а самого Олександра Зінченка покликали приєднатись до реформи Українського інституту національної пам’яті.
Тоді до команди сайту приєднався «редактор-волонтер» Ігор Бігун, до юридичного супроводу проєкту підключився Ігор Розкладай, було створено ГО.
У 2017 році видання зібрало 1 млн грн на краудфандінгу, щоб мати можливість існувати та розвиватись. Тоді ж до «Історичної правди» приєднались історики Володимир Бірчак та Віталій Скальський.
«Ітого. За 10 років існування «Історична правда» залишається найбільш популярним сайтом про українську історію з найбільшим архівом публікацій. За 10 років на «Історичній правді» вийшло більше 13 000 публікацій, майже 1000 істориків, політиків, письменників і публіцистів стали нашими авторами. Борис Джонсон і Віктор Ющенко, Сергій Плохій та Марія Матіос, Василь Стус та Юрій Смолич, Степан Бандера і Джон-Пол Химка, Вацлав Гавел та Оксана Забужко, Джеймс Мейс та Левко Лук'яненко. Найбільшу кількість текстів для ІП написав я: 102», - розповів Олександр Зінченко.
Нагадаємо, 19 жовтня суд має оголосити рішення в справі за позовом Віктора Медведчука проти Вахтанга Кіпіані та видавництва Vivat. Медведчук судиться через книгу «Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР», в якій згадується його ім'я.