Олег Сенцов став лауреатом премії імені Сахарова
Про це повідомляє «Укрінформ».
Зазначено, що серед інших номінантів цьогорічної премії були неурядові організації, які рятують життя мігрантів у Середземному морі, та марокканський опозиційний політичний активіст Нассер Зефзафі (перебуває в ув’язненні).
Церемонія вручення премії відбудеться 12 грудня у Страсбурзі.
На своїй сторінці у Facebook уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денисова прокоментувала рішення Європарламенту:
«Рішення депутатів Європарламенту ще раз продемонструвало Росії та всьому цивілізованому світові абсурдність звинувачень українського режисера у начебто «тероризмі». Більше того, Євродепутати підтвердили, що Олег став символом усіх утримуваних Російською Федерацією українських політв’язнів. Я сподіваюсь, що це спонукатиме Росію відпустити Олега Сенцова та всіх незаконно утримуваних українців».
Премія за свободу думки імені радянського дисидента і правозахисника Андрія Сахарова була заснована Європейським парламентом у 1988 році. Її вручають людям, які відзначилися «винятковим внеском у боротьбу за права людини». Матеріальний еквівалент премії становить 50 тис. євро.
Зазначимо, нещодавно поляки присудили Олегу Сенцову нагороду Pro Dignitate Humana.
Нагадаємо, що Олега Сенцова затримали російські спецслужби в анексованому Криму в травні 2014 за звинуваченням в організації терактів на півострові. 25 серпня 2015 року Північно-Кавказький військовий окружний суд РФ визнав його винним в організації терористичного угрупування і засудив до 20 років колонії суворого режиму.
14 травня 2018 року Сенцов оголосив безстрокове голодування з вимогою звільнити всіх українських політв’язнів у Росії.
Підтримку Сенцова та вимоги його звільнення висловили громадські діячі Чехії, російські письменники та науковці, ПАРЄ, PEN International, режисери Франції, Посольство США в Україні, Євросоюз, ОБСЄ, Amnesty International, МЗС Канади, МЗС Великобританії, МЗС Литви, Сейм Польщі, посли «Великої сімки», чеські сенатори, Human Rights Watch, Уряд Канади, МЗС Швеції та ін.
5 жовтня Сенцов написав відкритого листа про припинення голодування з 6 жовтня через загрозу примусового годування. Голодування з вимогою звільнити усіх українців-політв'язнів Кремля він тримав 145 днів.