11:01
Понеділок, 5 Березня 2018

Незалежна медійна рада знайшла розпалювання ворожнечі та порушення стандартів у газеті «Чортківський вісник»

1 173
Незалежна медійна рада знайшла в колонці «Жиди чи євреї» в газеті «Чорківський вісник» розпалювання національної ворожнечі та порушення стандартів достовірності подання інформації та відокремлення фактів від припущень.
Незалежна медійна рада знайшла розпалювання ворожнечі та порушення стандартів у газеті «Чортківський вісник»
Незалежна медійна рада знайшла розпалювання ворожнечі та порушення стандартів у газеті «Чортківський вісник»

Відповідний висновок Незалежна медійна рада поширила 5 березня.

Незалежна медійна рада розглянула редакторську колонку «Жиди чи євреї?» в газеті «Чортківський вісник» (Тернопільська область) на предмет дотримання законодавства і стандартів журналістської діяльності.

Мар’яна Полянська у своїй колонці редактора в газеті «Чортківський вісник» 2 лютого 2018 року опублікувала матеріал під назвою «Жиди чи євреї?». Вона запитує, «чому у нас при владі так багато жидів», пропонує заглибитися в історію й відстежити, що «жиди (іудеї) завжди були там, де гроші, де влада, де вигода». Авторка також пропонує розмежовувати Голокост і Холокост — і розглядати останній як ширше і трагічніше явище, що охоплює смерті українців та білорусів.

Далі вона стверджує таке: «І тепер можемо спостерігати, як жиди активно вкорінюються серед усіх гілок влади багатьох країн світу. Трамп, Меркель, Саакашвілі, Ширак, Саркозі, Берлусконі, Трумен, Лінкольн та ще безліч Президентів — усі вони євреї. … Порошенко (Вайсман, Вальцман) — яскравий представник іудейської національності, який, як виявилося, більше думає не про країну, а про власну вигоду. І довгих три роки не бажав називати москалів агресорами, бо бізнес то там… Тимошенко (Капітельман) — єврейка, Яценюк — єврей, Гройсман — єврей, за Рабиновича його прізвище саме говорить».

Наприкінці колонки авторка стверджує, що Україні «потрібен керівник-українець —справжній господар, патріот, націоналіст, носій чистої української мови, колишній військовослужбовець, чесний і відповідальний УКРАЇНЕЦЬ». Закінчується колонка анекдотом про жида, що закопав українця.

Незалежна медійна рада вирішила порівняти цей випадок зі справою Європейського суду з прав людини Pavel Ivanov v Russia, де суд розглядав скаргу редактора російської газети, що видав серію антисемітських матеріалів, у яких євреїв зображено як джерело зла в Росії, а також як етнос, що плете змови проти російського народу. Хоча в цьому випадку використовуються менш жорсткі формулювання, аніж були використані Павлом Івановим у згаданій справі, авторка експлуатує стереотипний образ єврейського народу як етносу, представники якого завжди мають справу із грошима та владою, а також використовують їх задля власної вигоди та збагачення. Для посилення негативних конотацій вжито формулювання «жиди», що використовувалося в Україні для демонстрації зневаги до іудеїв. Крім того, проводиться чітка лінія розподілу між євреями та українцями.

Водночас більшість тверджень, поданих авторкою як факти, не мають належного підґрунтя (згадки про етнічність і громадянство окремих політиків, збільшення євреями кількості загиблих представників народу під час Другої світової війни, а також розрізнення Голокосту та Холокосту). Жодним чином не відділено факти від припущень, які робить авторка; вся колонка претендує на те, щоб виглядати набором фактів про негативну діяльність євреїв та закликати до обрання головою держави так званого етнічного українця.

З огляду на це, Незалежна медійна рада вважає, що при публікації цього матеріалу було зумисно допущено порушення абзацу четвертого частини першої статті 3 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» щодо заборони на використання преси для розпалювання національної ворожнечі, а також стандартів достовірності подання інформації та відокремлення фактів від припущень.

Читайте повний текст висновку Незалежної медійної ради.

Нагадаємо, на початку лютого офіс омбудсмена попросив Нацполіцію в Тернопільській області перевірити газету «Чортківський вісник» з огляду на наявність ознак розпалювання міжнаціональної ворожнечі та вжити заходів. Також офіс омбудсмена попросив керівництво газети «Чортківський вісник» не допускати випадків поширення мови ворожнечі та провести відповідну інформаційно-роз’яснювальну роботу з журналістами.

Поліція розпочала кримінальне провадження за фактом розпалювання міжнаціональної ворожнечі в публікації газети «Чортківський вісник» від 2 лютого 2018 року «Жиди чи євреї» за ч. 2 ст. 161 КК України (розпалювання міжнаціональної ворожнечі, вчинене службовою особою).

Комісія з журналістської етики оголосила публічний осуд головній редакторці газети «Чортківський вісник» Мар'яні Полянській за публікацію «Жиди чи євреї». Члени КЖЕ дійшли висновку щодо потенційного порушення кількох статей Кодексу етики українського журналіста, зокрема статей 6, 9 та 15.

Нагадаємо, Незалежна медійна рада є органом саморегулювання у сфері медіа, до якого входять 15 членів – авторитетних журналістів та громадських активістів, які мають ґрунтовний досвід у медійній сфері. Склад медійної ради сформували наприкінці 2015 року п’ять медійних організацій – Центр демократії та верховенства права, Інститут масової інформації, «Інтерньюз-Україна», «Детектор медіа» та фундація «Суспільність».

Окрім надання експертних висновків щодо вирішення суперечливих ситуацій, Незалежна медійна рада надає рекомендації органам влади та іншим зацікавленим особам задля вдосконалення регулювання у медійній сфері.

Головою Незалежної медійної ради є голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова, секретарями – медіаюристи Ігор Розкладай (Центр демократії та верховенства права) та Роман Головенко (Інститут масової інформації).

За перший рік своєї роботи Незалежна медіайна рада ухвалила 11 рішень, які стосувалися порушення телеканалом НТН декомунізаційних норм законодавства, запису передачі за участі Вікторії Шилової в ефірі телеканалу «Репортер» (Одеса), порушень при висвітленні інформації про пункт для біженців у Яготині, резонансного «Подвійного життя Президента», серіалу «Не зарікайся», критики епізоду «Слідства.Інфо» на сайті texty.org.ua, трансляції телеканалом «Гамма» передач за участю Петра Симоненка, рекламних роликів «Рідна Роса», «Шустов» і «Первак», випуску передачі «Відкритий мікрофон» на радіо «АКС», випусків передачі «Трафік з Кивою» на телеканалі NewsOne і публікації в газеті «Дзеркало тижня» матеріалу Вадима Трояна «Війна на кримінальному фронті». Крім того Незалежна медійна рада підготувала одну рекомендацію Нацраді щодо регулювання контенту.

У 2017 році Незалежна медійна рада ухвалила 10 рішень: щодо змісту розважальних передач та їх анонсів на телеканалі СТБ («Один за всіх», «Битва екстрасенсів», «Хата на тата», «МастерШеф»), щодо правомірності обмеження ретрансляції телеканалу «Дождь» в Україні, щодо трансляції передачі «Территория заблуждений» виробництва телеканалу РЕН ТВ у Маріуполі, щодо трансляції документального фільму «Олесь Бузина: жизнь вне времени», щодо трансляції програми «Слідами грантоїдів: спеціальний репортаж» телеканалом «Україна», щодо сюжету «Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса» у «Подробностях» на «Інтері», щодо змісту розважальних передач та анонсів на телеканалі СТБ, щодо випусків передачі «Стосується кожного» на телеканалі «Інтер» від 9 та 13 жовтня 2017 року, щодо трансляції телеканалом NewsOne сюжету про розгляд комітетом із фінансових питань Конгресу США наявності корупції в НБУ та щодо трансляції телеканалом «112» документального фільму «Операція “Паспорт”».

У 2018 році Незалежна медійна рада ухвалила рішення щодо трансляції телеканалом «UA:Суми» випуску «Видавці коммайна» передачі «Під прицілом», щодо сюжетів про Аднана Ківана на одеських телеканалах, а також склала рекомендації щодо пошуку та титрування експертів у ЗМІ.

Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1173
Переглядів
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2020 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
DMCA.com Protection Status
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду