Світлана Алексієвич, Людмила Улицька, Борис Акунін та інші російські письменники вимагають гласності та законності в справі Станіслава Асєєва
Світлана Алексієвич, Людмила Улицька, Борис Акунін та інші російські письменники вимагають гласності та законності в справі Станіслава Асєєва
Асоціація «Свободное слово» висловлює обурення з приводу незаконного затримання 27-річного українського журналіста і письменника Станіслава Асєєва на територіях Донбасу, які не контролюються українським урядом.
Про це повідомляється на сайті «Свободного слова».
«Стан здоров'я Асєєва весь цей час вселяє обгрунтовані побоювання. В українських правозахисників є відомості про побиття Асєєва, - йдеться в заяві російських літераторів. - <...> У Стаса немає необхідних медикаментів, а представники МГБ відмовляються йому їх передати. Також до Стаса, як і раніше, не мають доступу представники міжнародних організацій, які могли б отримати точне уявлення про його стан здоров'я».
Автори заяви нагадують, що Станіслав Асєєв (Васін) є співробітником Української служби радіо «Вільна Європа/Радіо Свобода», письменником і блогером. У своїх текстах він висловлює особистий неупереджений погляд на події в його рідному Донецьку. «Розбіжність його точки зору з позицією офіційних осіб «ДНР» не може бути підставою для його таємного арешту і утримання під вартою, - наголошується в зверненні. - Асоціація «Свободное слово» протестує проти незаконного затримання журналіста. Ми вважаємо цей арешт порушенням базових прав і свобод людини. Ми побоюємося, що в ув'язненні до журналіста були застосовані тортури і що це з неминучістю призвело до погіршення стану здоров'я Станіслава Асєєва. Ми закликаємо сили, які утримують журналіста, негайно допустити до нього міжнародних спостерігачів і лікарів і якомога швидше звільнити журналіста з-під незаконного арешту».
Під заявою поставили свої підписи лауреат Нобелівської премії Світлана Алексієвич, а також Олександр Гельман, Денис Драгунський, Людмила Улицька, Григорий Чхартішвілі (Борис Акунін) та ще 53 відомих російських письменники.
Нагадаємо, 27-річний Станіслав Васін (справжнє ім’я – Станіслав Асєєв) не виходив на зв’язок з колегами з проекту «Радіо Свобода» «Радіо "Донбас.Реалії"» з 2 червня. У редакції припустили, що його могли взяти в полон бойовики «ДНР», а сторінку у Facebook – зламали.
8 червня поліція відкрила провадження за фактом зникнення журналіста.
14 червня міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» закликала негайно звільнити Станіслава Асєєва (Васіна).
16 червня міжнародний Комітет захисту журналістів (CPJ) закликав до звільнення Станіслава Асєєва (Васіна).
20 червня до вимоги звільнити зниклого в Донецьку Станіслава Асєєва приєднався Союз журналістів Росії.
18 липня Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики опублікував заяву, у який зазначено, що неправомірне затримання Станіслава Асєєва за абсурдним звинуваченням проросійськими бойовиками його у шпигунстві на тимчасово окупованих територіях є грубим порушенням прав людини та свободи ЗМІ.
НСЖУ заявила, що життя Станіслава Асєєва під загрозою, й арешт українського журналіста та інших людей, із якими він підтримував контакт, – свідчення тотальних утисків свободи слова та свободи думки на окупованій частині Донбасу.
27 липня Союз журналістів Росії повідомив, що журналіст Станіслав Асєєв (Васін) «заарештований» бойовиками «ДНР», проти нього «порушена карна справа», яка контролюється «Генеральною Прокуратурою ДНР».
31 липня перша віце-спікерка ВР, представниця України у гуманітарній підгрупі на Мінських переговорах Ірина Геращенко повідомила, що під час скайп-конференції Мінської гуманітарної підгрупи, представники ОРДЛО повідомили про місцезнаходження українського журналіста, блогера Станіслава Асєєва (Васіна).