Чому на 31-му році незалежності України наше телебачення зустрічає Новий рік мовою агресора?

Чому на 31-му році незалежності України наше телебачення зустрічає Новий рік мовою агресора?

2 Січня 2022
13442
2 Січня 2022
13:00

Чому на 31-му році незалежності України наше телебачення зустрічає Новий рік мовою агресора?

13442
Російськомовні святкові ефіри на всіх великих олігархічних каналах — демонстрація того, як насправді «налякались» олігархи? Чи це своєрідний подарунок президенту?
Чому на 31-му році незалежності України наше телебачення зустрічає Новий рік мовою агресора?
Чому на 31-му році незалежності України наше телебачення зустрічає Новий рік мовою агресора?

Чому я надаю великого значення новорічному ефіру наших телеканалів? Бо багаторічний досвід телекритика дозволяє казати, що саме в цю ніч в ефірі найяскравіше проявляються взаємини влади та власників великих телеканалів. Інтереси громадянського суспільства,  держави та інші чинники, як правило, залишаються при цьому за дужками, крім перших пари років після Помаранчевої революції та Революції гідності. Далі знову  наше новорічне телебачення віддає «шану» лише формулі «піпл хаває».

Саме в цю ніч ми бачимо, що можуть  власники медіахолдингів, вони ж олігархи, і дозволити собі щодо влади та державної мовної політики, і, можливо, подарувати владі до святкового новорічного столу.

Новорічна ніч 2022 року була, на мій погляд, особливо знаковою. Вона була майже суцільно російськомовна, стабільно українською звучала  у новорічних шоу лише... реклама та репліки ведучих (на «Інтері» й ті вели ефір російською). Вибачте, але коли на найбільш наближеному до президента телеканалі «1+1» народна артистка України Софія Ротару співає російською – окрім слова «приїхали», інших слів у мене немає.

Не можна сказати, що в попередні роки новорічні програми були україномовними. Хоча відразу після початку війни у 2014-му з ефіру зникли російські «огоньки» та «аншлаги», а в 2016-2017 роках відбулося й вторгнення української мови в новорічний вітчизняний ефір, коли в тому ж таки «Дизель шоу» багато скетчів звучали саме українською.

Потім знову почався відкат, знову на Новий рік в телеефірі почала переважати російська мова. Я особисто пояснюю це тим, що тодішньому президенту Петру Порошенку вже треба було завоювати прихильність олігархів, й ті знову могли собі дозволити повернутися до старих, випробуваних рецептів полювання за рейтингами. Ну, а продовження тенденції за президента – вихідця з «Кварталу-95» та «Сватів» було прогнозованим: «какая разница?»    

Але нинішня суцільна русифікація новорічного ефіру, участь уже не лише на «Інтері», а й на інших телеканалах виконавців, які виступають та навіть постійно живуть в Росії (як от Світлана Лобода) виглядає загрозливою на тлі наростання агресивності Кремля. Агресивності не лише у військовому, а й інформаційному, ідеологічному, культурному плані. Коли Путін уже відкрито каже, що, мовляв, української нації як такої не існує, українці та росіяни – «один народ». А наші телеканали де-факто йому в цьому радісно починають підтакувати?! Причому не лише суцільним використанням російської мови, а й радянських пісень, радянських традицій.

А особливої пікантності ця ситуація набуває після слів Володимира Зеленського у новорічному зверненні «ми налякали олігархів». Так налякали, що вони гуртом продовжили просувати у своїх ефірах «русский мир»?! А чи, може — й це найгірший варіант — ТАКИЙ новорічний ефір і був саме подарунком президенту від «наляканих олігархів»? Адже ні для кого не секрет, що зараз президент будує власну медіаімперію, частиною якою має стати державний телеканал «Дом». Цей канал зараз не лише пропагандистський,  а й російськомовний, оскільки нам розповідали, що, руйнуючи іномовлення, створюють телеканал для окупованих Росією територій, де люди, мовляв, звикли споживати контент російською.

Зараз «Дом» хочуть зробити загальнонаціональним, але, наскільки відомо «ДМ», остаточного рішення, яким чином чи то обійти закон про мовні квоти для загальнонаціональних українських телеканалів, чи то змінити (!) закон, у влади немає. Олігархи, в яких щодо зменшення квот української мови інтереси з владою абсолютно збігаються, демонструють президентській команді свою підтримку щодо можливих дій в цьому напрямку?

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
13442
Читайте також
06.01.2022 09:30
Борис Бахтєєв
для «Детектора медіа»
3 535
09.01.2017 12:00
Андрій Кокотюха
для «Детектора медіа»
9 035
Коментарі
4
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Ігор
705 дн. тому
Намагаюсь кожен день щось робити для української мови. Наприклад, трошки дописати в українську вікіпедію.
Олександр Дніпро
705 дн. тому
На мій погляд найкращим новорічним каналом цього року був Megogo Live. Подивіться його сітку, це справді було круто. Дуже дякую їм за справжній новорічний настрій!
Запоріжжя
705 дн. тому
Ну, по - перше усе українське є "несродним" зеленському. Хай ситуація із косовороткою буде красним прикладом. Я вже мовчу про "сеньйора голодомора", за якого цей маланець мав навколішках вибачатись. Але замість цього його слуги приймають про - маланський закон. Тому не дивуйтесь позиції цього "совка" з приводу "какая разніца": Донбас - Кривбас - різниця невелика. Ну, а по - друге, оці інтери, плюси, доми - малороські канали для "підлоги країни". Ті будь-яке гнуйо зжеруть, навіть повалійку з лободою. Та й мовлення дому російською на усю країну порушуватиме закон про функціонування мови.
Всеволод
705 дн. тому
А як щодо російського менеджменту каналів?
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду