Уряд відмовляється від підтримки книговидання відповідно до «мовного закону»

28 Січня 2013
5156
28 Січня 2013
14:56

Уряд відмовляється від підтримки книговидання відповідно до «мовного закону»

5156
Уряд відмовляється від підтримки книговидання відповідно до «мовного закону»

Кабінет міністрів України хоче змінити правила книговидання в Україні через «мовний закон». Про це йдеться у проекті  змін до Закону України «Про видавничу справу», що був розроблений наприкінці 2011 року і пройшов перше читання у Верховній Раді, пише «Тиждень.ua».

 

Законопроект, поданий до другого читання, містить уточнення про те, що «у видавничій справі мова використовується відповідно до статті 10 Конституції України, законодавства України про мови та інших законодавчих актів України».

 

У діючому законі натомість ідеться про ст. 10 Конституції та Закон України «Про мови в Україні».

 

Також у документі запропоновано скасувати норми діючого законодавства, за якими держава зобов'язана сприяти перекладу іноземної художньої та наукової літератури українською мовою. Хоча у проекті залишили норму про обов'язок держави сприяти розвитку українського книговидання.

 

Водночас діючу норму про підтримку російськомовного книговидання «з урахуванням імпорту друкованої продукції» замінено нормою про «випуск видань мовами національних меншин України (у тому числі російською)».

 

У низці статей діючого закону пропонується замінити термін «національне книговидання» на «вітчизняне книговидання».

 

Кабмін пропонує також відмовитися від зобов'язання держави підтримувати й розвивати видавничо-поліграфічну індустрію та мережу книгорозповсюдження.

 

Разом із тим, законопроект передбачає створити «центральний орган виконавчої влади з формування та реалізації державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, в інформаційній та видавничій сферах», що формується Урядом. Цей орган вносить суб'єктів видавничої справи до Державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції, що має стати необхідною умовою для здійснення видавничої діяльності.

 

За інформацією Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів, у середньому кількість примірників вітчизняної літератури щорічно знижується на 10% і вже досягла найнижчого показника в Європі - одна книга на людину в рік. Зокрема, 2012 року число українських книг на внутрішньому ринку зменшилося на 15% у порівнянні з 2011 роком.

 

Нагадаємо, закон «Про засади державної мовної політики» було ухвалено 3 липня 2012 року в редакції першого читання. Голосування за закон відбувалося з порушенням норм регламенту, про що заявили представники опозиції. Голова Верховної Ради Володимир Литвин підписав закон 31 липня, а Презилент Віктор Янукович8 серпня.

 

 

«Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
5156
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду