Бос Роднянський і доглядальниця Олена

12 Листопада 2011
32021
12 Листопада 2011
10:06

Бос Роднянський і доглядальниця Олена

32021
Відверто фестивальний фільм «Олена» (режисер А.Звягінцев, продюсер О.Роднянський), за даними Gallup Media, зібрав рекордну долю аудиторії на одному з російських телеканалів — близько 21%
Бос Роднянський і доглядальниця Олена
Авторській кінематограф здивував рейтингозалежних телебосів. Відверто фестивальний фільм «Олена» (режисер А.Звягінцев, продюсер О.Роднянський), за даними Gallup Media, зібрав рекордну долю аудиторії на одному з російських телеканалів — близько 21%. Що це значить? Народ знудило від «мила»? Чи «Елена» виявилася занадто прекрасною?

Якщо колись на Страшному суді Олександра Юхимовича Роднянського притягнуть до відповідальності чорти-естети і поцікавляться… А скільки, цікаво, незміцнілих мізків ти закомпостирував з допомогою своєї глобальної СТС-милодрами в бойовому складі з бідних насть, татусевих дочок, тупих прекрасних няньок? (А сковорідка у цей час розпечена, а вогнище амбіцій обпалює щиколотки!)

Що ж, у телебоса в ту відповідальну мить, очевидно, знайдеться вагомий аргумент на захист від посланників Князя темряви. Він їм скаже: «А я „Олену“ спродюсував, охолоньте ж, демони! І кипляча смола вмить розсмокчеться, як рубець на чолі. І хоровод мирних янголів тут-таки закружляє над головою телебоса, як різнобарвні метелики над запашним лугом.

Прощений?! Прощений…

А яка ж цікава бізнес-доля випала цьому невгамовно обдарованому чоловікові… На старті кар’єри він помітно проявляє себе в серйозному документальному кіно. Потім — бац! — і вже засіяна його насінням маскульту інша нива — («1+1»). Створив збалансований зовні культурний телеканал в Україні. Потім — бац! — і його ж натрудженими руками починається глобальна попсова меліорація на російських просторах (СТС).

Тільки-но ці його імпортовані й ретельно виплекані квіти зла стали масово плодоносити й забивати стійким запахом ніздрі всьому начальницькому російському телебізу… Як знову — бац! — нашого успішного творця веселих телесвят заносить на контрастний ґрунт… Напевно, сама доля остерігає цю розумну людину від масового виробництва дурниць і нісенітниць. І, взявши за руку, повертає у близький його натурі простір художньої творчості.

Начебто зрікшись старого (розважального, синтетичного) світу, він повертається до того, з чого починав. До тієї художньої адреси, за якою прописані зовні маленька людина й неприкаяність її безпритульної-безпутної душі.

…Таким чином під продюсерським патронатом нашого всеїдного Роднянського нещодавно і з’явився «У суботу» — плутаний, але не бездарний фільм про маленького метелика всередині великого й святкового чорнобильського радіатора (режисер О.Міндадзе).

І якось так — під тим самим невсипущим наглядом батька прекрасної Віки — відбувається недавнє несподіване народження ще однієї його помітної феміни… Доглядальниці Олени — з однойменного фільму режисера А.Звягінцева.

Зібравши безліч нагород на різних міжнародних фестивалях, цей фільм славно й упевнено примикає до дивом уцілілої лінії пострадянського кінобізнесу. Подібна лінія — мистецтво кіно. (Наполягаю — небагато в подібному ряду відповідних цьому статусу здобутків. «Вівсянки», «Ейфорія», «Повернення», «Вигнання»… Хто більше згадає?)

Режисер Звягінцев, нині пригрітий Роднянським, міг би вже давно перегоріти як сірник після першого глобального успіху — складного, притчевого, філософського фільму «Повернення». Однак невдовзі було його «Вигнання» (з канським призом акторові К.Лавроненку за кращу роль) — а це ще мудріше, ще складніше…

Тому нинішня «Олена» від того самого творця (показали на київській «Молодості», а днями і на каналі «Россия-1») сприймається як лукава режисерська гра на спрощення.

…Жила собі одна жіночка Олена (відкриття фільму — актриса Надія Маркіна). Під п’ятдесят. Доглядальницею працювала. Усю свою велику й непутящу родину (син-ледар, невістка, двоє онуків) як могла утримувала. Життєвий випадок послав Олені сюрприз. У вигляді заможного пацієнта (актор Андрій Смирнов). Котрий заміж покликав, у свій заможний світ запросив. Опиратися не стала. Подружні обов’язки виконувала (вкупі з медичними процедурами). Потім — як завжди — потрібні були гроші. Багато грошей. Треба відмазати телепня онука від армії, від Чечні — «вступити» його в інститут. Багатий чоловік-пацієнт відмовляє, на її ледаря-сина киває… І треба щось вирішувати. Щось…

Подібних сюжетів — сто тисяч на сезон. Схожих історій — мільйон на добу.

Звягінцев разом з Роднянським не намагаються свою кіноісторію якось універсалізувати. Подібне — поруч, скрізь. Уже навіть і не помічаємо іноді. Як часом не помічаємо цвілі й павутиння в деяких будинках.

Так от, як на мене, і цей талановитий мінімалістський нашумілий фільм — про подібну цвіль, про павутиння. Тільки в людській подобі.

Цвіль (Олена) просочується в чужий дім, у чужий світ. Повільно, непомітно, тишком вона обживає і загиджує його. І залишає в тому іншому світі помітні спори, личинки. Сліди ненавмисного злочину. Чи класовий це конфлікт? Ні, швидше побутологічний. Чи гучний це процес? Ні, процес цей — тихий, природний. Як і сам фільм. З безліччю пауз (а ля Тарковський), з уповільненим сімейним ритмом (а ля Бергман). У картині, проте, немає прихованих резонуючих сюжетних кульбітів. Немає і якихось скелетів у шафах… Усе тихо, буденно. Звичайно і звично.

І, здається, у такій от звичній буденності і криється… головний жах того, що відбувається.

…Жахливе — через буденне, злочинне — через природне (плин життя). Природно вбивають, тихо й буденно вироджуються у цвіль.

Функцію наростаючої емоційної хвилі в цьому кіно повністю віддано композитору — геніальному Філіппу Глассу. У мінімалістських ритмах якого — тривога, саспенс, сум. Безвихідь.

Усім нам знайома і кожним з нас бачена ЛюдиноЦвіль — як органічна форма життєдіяльності та спосіб існування… Чудовий ненастирливий образ від Звягінцева і Роднянського у фільмі «Олена».

Приховані ніцшеанські мотиви в цьому кіно (хто захоче — намацає…). Теж — браво творцям. Чудовий акторський ансамбль, геніальна музика… І майже ніч без сну після цього зовні тихого і буденного головного фільму року, який, між іншим, далеко не всім припав до душі… От вам, до речі, сподобався?
 
Фото - http://dt.ua
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Олег Вергеліс, «Дзеркало тижня. Україна»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
32021
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
зритель
4564 дн. тому
автор - подхалим
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду