Не просто гопники
26 вересня близько 20.30 в Ірпені під Києвом під час проведення фестивалю «Гайдамака.ua» стався інцидент, який навряд чи можна розцінювати як звичайне хуліганство. За різними свідченнями, від 15 до 30 чоловіків «спортивної» статури, озброєних бейсбольними битами, напали на організаторів, учасників та гостей фестивалю. Погром удалося вгамувати, постраждалі - хулігани та міліціонери - відбулися малою кров'ю, й фестиваль спокійно добіг кінця, однак як обставини цієї події (міліція, хоч і застосувала травматичну зброю, не затримала жодного з хуліганів), так і її гіпотетичні причини (фестиваль мав виразне політичне, конкретніше - опозиційне спрямування) залишаються вельми підозрілими. Події в Ірпені порівнюють із побиттям учасників мітингу біля Центральної виборчої комісії 24 жовтня 2004 року, учасники якого, хоч і виглядали як бандити, згодом виявились перебраними співробітниками міліції.
Попри відсутність прямих доказів, багато хто пов'язує погром із недавнім відкритим зверненням народного депутата України, члена фракції Партії регіонів Вадима Колесніченка та очолюваного ним об'єднання «Російськомовна Україна» до голови Служби безпеки України з проханням дослідити законність проведення фестивалю в Ірпені. В епістолярному запалі пан Колесніченко не лише приписав організаторам фестивалю («Останній барикаді») та його учасникам «разжигание национальной, расовой и религиозной вражды и ненависти, нижение национальной чести и достоинства или оскорбление чувств граждан», але й ввів до репертуару групи «Мертвий півень» пісню «А я гуляю по Москві», про яку учасники цього музичного колективу й не здогадувались. Таким чином парламентар власноруч перевів своє звернення до категорій курйозів. На звернення депутата СБУ, принаймні, публічно не відреагувала, організатори фестивалю та опозиційні політики хором порадили Колесніченкові обстежитись у психіатра, одначе підозра щодо організації нападу на фестиваль впала передусім на партію влади. Сам Колесніченко не лише спростовує свою причетність до інциденту, але й убачає в ньому провокацію, організовану опозицією.
З позиції стандартів інформаційної журналістики говорити про безпосередній зв'язок між заявою Колесніченка та нападом - абсолютно некоректно, адже немає жодних доказів того, що мотиви хуліганів були саме політичними чи антиукраїнськими. Одначе й без згадки про резонансний відкритий лист картина події навряд чи могла вважатися повною.
Обставиною, що суттєво ускладнювала висвітлення цієї події в теленовинах, була практична повна відсутність не лише відео-, але навіть фотоматеріалів. Побоїще відбувалось після заходу сонця, знімальні групи, що працювали на фестивалі (а їх було, видається, зовсім небагато), вже поїхали або знімали в інших місцях, а очевидці встигли зробити лише декілька не дуже зрозумілих фотознімків. У результаті, наприклад, 5 канал повідомляв про напад під відеоряд, скомпонований із цілком мирних фестивальних буднів, що являло собою певну невідповідність. Однак відсутність відео можна вважати лише ускладненням, але в жодному разі не приводом для того, щоб не висвітлювати подію взагалі.
27 вересня про інцидент повідомили лише три з восьми всеукраїнських телеканалів: 5-й, ТРК «Україна» та «1+1».
«1+1» висвітлював тему в розвитку протягом дня й розпочав із сюжету про напад на фестиваль випуск «ТСН» о 19.30. 5-й і ТРК «Україна» дали розгорнуті повідомлення з синхронами.
«1+1»
«Наталія Мосейчук, ведуча: Хто скерував бритоголових молодиків із битками на фестиваль патріотичної пісні "Гайдамаки.UA", розбиратимуться в парламенті. Наразі ж в міліції жодного затриманого із тих, хто гамселив натовп та організаторів. Натомість потерпілих троє. Тим часом кримінальну справу не порушують. Проводять дорозслідування.
Олег Хаврук, свідок: "Оскільки вони проходили повз нас, то я побачив, що у них руки були за спинами і в цих руках були або палиці, або бейсбольні біти".
Ольга Кошеленко, кореспондент: Олег з родиною вже залишав фестивальний майданчик, коли прийшли бритоголові і агресивні. Події розгорталися блискавично. Ні фото, ані відео інциденту ніхто наразі не оприлюднив.
Олег Хаврук, свідок: "Все виглядало досить чітко. Прийшли, звалили охорону на вході і розбіглися по території фестивалю".
Ольга Кошеленко, кореспондент: Присутня на фестивалі міліція в бійку не втручалася, - стверджують організатори. Стримувати нападників довелося власними силами.
Олесь Доній, організатор фестивалю: "У нас дуже добра охоронна фірма, яка змогла захистити. І жоден фестивальник не те, що не постраждав, а здається, навіть ніхто і не помітив".
Ольга Кошеленко, кореспондент: У правоохоронців інша версія. Вони не просто втрутилися у конфлікт, а й поранили з травматичної зброї двох особливо агресивних молодиків. Тепер іде дослідча перевірка.
Сергій СЕРДЮК, керівник Управління громадської безпеки в Київській області: "Два порушники отримали поранення. Їм надана була медична допомога. Вони були відпущені працівниками міліції додому. Вони всі місцеві мешканці. Всі вони стоять на обліку працівників міліції".
Ольга Кошеленко, кореспондент: Проблеми в "Гайдамаки.UА" розпочалися за кілька днів до початку. Нардеп від Партії регіонів Вадим Колесніченко попросив СБУ перевірити, чи не розпалює бува фестиваль націоналізм, фашизм та ксенофобію.
Вадим Колесніченко, народний депутат від Партії регіонів: "Я за то, чтобы в Украине под видом фольклора, под видом украинской культуры не развивалась разная нечисть".
Ольга Кошеленко, кореспондент: На підтвердження своїх слів депутат надіслав до СБУ текст пісні, яку начебто виконував гурт "Мертвий півень". "Повсюду гарні краєвиди, на дротах москалі висять, і я крокую без огиди, у ГЕТО, де жиди кричать". Музиканти із цікавістю ознайомилися із текстом. Нічого такого за 22 роки існування гурту не співали.
Роман Чайка, гурт "Мертвий півень": "Реальні стішки в стилі "Мальчик в полі знайшов кулемет", написані, може Колесніченко, може ці двоє співавторів з ним. Але вони склали текст, який я вперше в житті бачу".
Ольга Кошеленко, кореспондент: Учасник "Мертвого півня" Роман Чайка запропонував Колесніченку вибачитися або зустрітися в суді. Підстав перепрошувати він не бачить, - запевнив Колесніченко.
Це був перший повноцінний сюжет на цю тему зі спробою розібратися, що ж насправді відбулося. Важлива ремарка про відсутність фото й відео, що пояснює глядачам специфічний відеоряд у сюжеті. Синхрони сторін, важлива інформація від представника міліції. Щоправда, дещо натягнутий і некоректний вийшов перехід від нападу на фестиваль до курйозу з Колесніченком, адже назвати «проблемами» звернення депутата насправді важко: воно не лише не завадило проведенню фестивалю, але й привернуло до нього увагу. До речі, звернення з'явилось не «за кілька днів», а саме у день початку фестивалю - 24 вересня.
5 канал
«Ігор Татарчук, ведучий: Невідомі з бейсбольними битками вчинили бойовище на фестивалі української повстанської і патріотичної пісні "Гайдамака UA". Інцидент стався на третій день заходу у місті Ірпінь. Півтора десятка молодиків напали на організаторів заходу та охоронців. Бійка почалася біля столиків реєстрації учасників фестивалю. Поруч стояли кілька охоронців, утім їх було значно менше за нападників. Як повідомив "5 каналу" один із організаторів фестивалю - народний депутат Олесь Доній, ніхто із учасників заходу не постраждав. А міліція, яка приїхала згодом, лише зафіксувала результати сутички. Водночас самі правоохоронці стверджують, що саме вони припинили цю бійку.
Сергій Сердюк, начальник управління громадської безпеки: "Міліція якраз була основним джерелом, яке локалізувало цей конфлікт. Коли їм повідомили, що відбувається бійка і невідомі особи проникли на територію проведення фестивалю, міліція зразу втрутилася в ситуацію і локалізувала цей конфлікт, хоча при цьому вони постраждали. Проводиться зараз дослідча перевірка по факту цієї ж бійки і по факту цього інциденту, який мав місце, проводиться дослідча перевірка працівниками органів внутрішніх справ. А по факту пристрою травматичної дії прокуратура проводить перевірку - правомірно чи неправомірно його застосовано".
Ігор Татарчук, ведучий: Нагадаю, що напередодні відкриття фестивалю народний депутат від Партії регіонів Вадим Колесніченко попросив голову СБУ Валерія Хорошковського перевірити законність проведення фестивалю "Гайдамака UA". На думку Колесніченка, захід спрямований на "розпалювання міжнаціональної ворожнечі і людиноненависницьких настроїв". Натомість, організатор фестивалю Олесь Доній назвав поведінку депутата неадекватною і заявив, що той потребує "психіатричної експертизи"».
Очевидною є диспропорція між поданням версій Олеся Донія та міліції: непряма мова у першому випадку й розгорнутий синхрон у другому. Як уже було сказано вище, відеорядом до цього повідомлення були переважно кадри з фестивалю, які знімались удень. Інформація про звернення Колесніченка подана коректно, без штучної прив'язки до ймовірних причин нападу. До речі, що характерно, можливими мотивами нападу на фестиваль не спробував поцікавитись жоден із трьох телеканалів, що висвітлили подію, хоча саме це питання є головним із погляду можливих маніпуляцій (які, власне, вже повним ходом відбуваються - бачимо взаємні безапеляційні звинувачення влади й опозиції).
До цієї теми 5-й повернувся у програмі «Час» (в анонсі пролунав дотепний, але не дуже коректний заголовок «Не всі люблять музику»). До студії був запрошений народний депутат (НУ-НС) і організатор фестивалю Олесь Доній. У підводці ведуча Лариса Губіна некоректно звела докупи заяву Колесніченка і бійку на фестивалі. Сюжет, показаний у програмі, акумулював висвітлення перебігу фестивалю, історію з Колесніченком та напад. Тут бачимо очевидний дисбаланс - спочатку цитата з листа Колесніченка, потім не вельми прихильні відгуки (синхрони) на нього від музикантів та організаторів. Нападників у матеріалі названо «неандертальцями», однак інформація про інцидент подана ще схематичніша, ніж у повідомленні у «Часі новин».
Олесь Доній у студії однозначно пов'язав лист Колесніченка та напад між собою, а все разом - із прагненням «українофобів» зірвати фестиваль. «З якою метою це робиться? Нема прямих доказів, що це був спецзагін СБУ, МВС, або був узятий спортивний клуб, заплачені гроші, щоб вони зробили провокацію. Формальних доказів нема. Хоча ми пам'ятаємо, що під час "України без Кучми" курсанти міліції під виглядом анархістів намагалися зривати намети... Це не звичайні бандюгани, хоча вигляд гопників із битами, але видно, що в людей спортивна виправка, вони навчені битися...».
Попри відсутність доказів, Доній сміливо об'єднує цей напад із низкою випадків побиття журналістів: «Влада створює таку атмосферу, коли це вважається нормою - гопники з битами проти інтелектуалів і митців. Винна влада, і це зараз іспит для неї - чи вони зможуть знайти винуватців, чи це влада, яка захищає гопників із битами». На думку депутата, йдеться про залякування. Разом із тим, він повідомив низку важливих фактів, зокрема про те, що організаторам довго не вдавалось викликати міліцію, та про те, що «Беркут» прибув пізніше з вимогою завершувати фестиваль. Процитоване й безпосереднє звинувачення на адресу міліції у підтримці нападу, озвучене Юрієм Луценком. Доній також припустив, що нападники навмисно обрали час і місце, де їх не змогли б зняти на камери.
У програмі наведено розвінчувально-знущальний коментар Вадима Колесніченка щодо нападу (щоправда, незрозуміло, чому саме цього, далеко не найвпливовішого серед регіоналів, запитують про це - невже через його неадекватне звернення до СБУ?), а Доній, у свою чергу, з явною радістю почав йому опонувати. Попри загалом не зовсім збалансоване висвітлення (версія міліції так і залишилась у рамках одного синхрону, тоді як Доній розповів про «чесних» і «нечесних» правоохоронців, пригадавши навіть убивство Ґонґадзе), 5 канал найповніше розкрив обставини нападу на фестиваль «Гайдамака.ua».
ТРК «Україна»
«Елена Кот, ведущая: Дракой закончился последний день фестиваля патриотической песни Гайдамака.ЮА. праздник в Ирпени испортили 20 человек. Это фотография с места событий. По словам организаторов фестиваля, 15 парней пришли с бейсбольными битами и палками. Свою агрессию они обрушили на охранников, которые попытались остановить незваных гостей. Милиция стояла в стороне. Однако у правоохранителей другая версия - хулиганов было больше и пострадали от них именно милиционеры. 2 даже пришлось стрелять резиновыми пулями по ногам. Остальные разбежались. Раненых доставили в больницу. А потом отпустили. Следствие продолжается. По официальной версии, никто из зрителей фестиваля не пострадал.
Вячеслав Пономарев, организатор фестиваля: "Ці злочинці підійшли до міліції і ненормативною лексикою почали агресивно звертатися до міліції, там ти мєнт поганий і те подібне. Чьо зириш, чьо смотріш на мєня? І після того, як один із нападників вихватив дерев'яний кийок і кинувся із ним до міліціонера - міліціонер вистрілив у повітря".
Олег Сердюк, ГУ МВДУ в Киевской области: "Те, що намагаються показати, що працівники міліції не спрацювали чи працівники міліції не втручалися - це воно спростовується іншими документами, тому що працівники міліції одразу локалізували цю ситуацію і ситуація була під їхнім контролем."»
Відзначимо досягнення журналістів «України» - вони добули фото з місця подій, чого не вдалося їхнім колегам. Позиції організаторів і міліції, на відміну від 5-го, нормально збалансовані. А ось про казус Колесніченка - ні слова; очевидно, розважати своїх глядачів дурницями у виконанні «біло-блакитних» політиків «Україна» ще не готова.
Жодного поважного пояснення дій п'яти всеукраїнських телеканалів, які проігнорували напад на фестиваль, немає й бути не може. Напад озброєних хуліганів на охорону та організаторів музично-мистецького заходу, застосування травматичних пістолетів, травмовані правоохоронці та охоронці фестивалю, дивне рішення міліціонерів відпустити молодиків, які били їхніх колег... У цей день у новинах траплялись розповіді про значно менш сенсаційні події. Чи то в редакторів, які визначають порядок денний випусків новин, остаточно «збився приціл» у розрізненні важливих для суспільства подій, чи то мотиви замовчування були кон'юнктурними - подія була потрактована як «інформаційно вигідна» для опозиції та невигідна для влади? Хоча навряд чи замовчування подібних інцидентів, інформація про які швидко поширюється «з уст в уста», може додати очок владній команді, яка приписує собі наведення порядку в країні.
Ілюстрація - www.liveinternet.ru