ІМІ: звіт про порушення свободи слова за серпень 2010

9 Вересня 2010
43661
9 Вересня 2010
10:50

ІМІ: звіт про порушення свободи слова за серпень 2010

43661
За серпень зафіксовані випадки зникнення журналістів, побиття та залякування працівників ЗМІ,а також економічний, політичний та непрямий тиск.
ІМІ: звіт про порушення свободи слова за серпень 2010

Зникнення та вбивства журналістів

 

Справа зникнення журналіста Климентьєва. Харків.  Факти, розслідування, заяви

 

16.08.2010 У Харкові зник головний редактор газети «Новий стиль» Василь Климентьєв. Із заявою про зникнення журналіста звернулася в міліцію 12 серпня його співмешканка. Її заява була зареєстрована, працівники міліції провели комплекс оперативно-розшукових заходів, зазначається в повідомленні.

 

«Протягом двох днів з моменту звернення не вдалося встановити місцезнаходження розшукуваного, у зв'язку з цим 15 серпня слідчий відділ Дзержинського райвідділу Харківського міськуправління ГУ МВС порушив кримінальну справу за статтею умисне вбивство», - зазначається в повідомленні.

 

Проводяться слідчо-оперативні заходи з метою встановлення місця знаходження зниклого без вісті, відпрацьовуються різні версії зникнення, у тому числі пов'язані з виконанням професійних обов'язків. Газета «Новий стиль» спеціалізується на правовій та розсліду вальній тематиці. Водночас, наклад газети був незначним - до 1 тисячі екземплярів і вона поширювалася переважно безкоштовно.

 

У ході перевірки, як повідомляє «Детектор медіа», було встановлено, що 11 серпня головний редактор виїхав з дому з невідомим чоловіком на автомобілі «БМВ» сріблястого кольору в невідомому напрямку.

 

16.08.2010 У експертів виникли зауваження щодо дій міліції у цій справі. Депутат від НУНС Володимир Ар'єв вважає, що МВС може приховувати інформацію про вбивство головного редактора харківської газети Василя Климентьєва. «Головний редактор газети «Новий стиль» зник 11 серпня. Перший варіант - коли порушується справа по факту зникнення, застосовується менше оперативних заходів, ніж коли порушується справа по факту вбивства», - зазначив він. Ар'єв повідомив, що газета дуже сильно критикувала саме правоохоронні органи. «Напевне в силових структурах щось знають і тому порушили справу по такій статті (вбивство), але мені це достеменно не відомо», - сказав він.

 

17.08.2010  Колеги зниклого редактора в Харькові заявили, що остання поїздка Климентьєва була робочою - він вирушив фотографувати дачу великого харківського податкового чиновника. Про це повідомляє newsru.ua в рубриці «Огляд преси».

«Він лауреат конкурсу «Часопис-2009», член Спілки журналістів. Я його знаю як позитивну людину, дуже серйозну, яка не розкидається словами, - розповіла секретар харківського відділення Спілки журналістів Нонна Зотова. - У нього були дуже відверті, сміливі матеріали».

 

Не сумнівається в тому, що зникнення Климентьєва пов'язане з професійною діяльністю, його знайомий - харківський журналіст Андрій Войцеховський. «Людина пішла на зустріч з інформатором і зникла, - каже Войцеховський. - Вмить забили на сполох, тому що чекали його повернення. Після фотографування дачі він хотів ще з кимось зустрітися і зник. На жаль, ніякої чіткої інформації немає».

 

У 2008 році Василь Климентьєв заявляв в обласну прокуратуру, що за ним стежать. Тоді співробітники редакції фотографували переслідувачів, але виявилося, що номери на машинах підроблені, і справа закінчилася нічим.

 

Нещодавно на сайті «Нового стилю» з'явилося повідомлення про те, що герої журналістських розслідувань замовили відомому телеканалу викривальний фільм про Климентьєва. Серед тих, по кому пройшлася газета, були головний податківець Харківської області Станіслав Денисюк і заступник прокурора області Сергій Хачатрян. Відразу після зникнення редактора журналісти «Нового стилю» заявили, що шеф вирушив фотографувати заміські особняки Денисюка і через кілька годин зник. Учора колеги навідріз відмовлялися коментувати НП, а заступник Петро Матвієнко пішов на лікарняний.

 

18.08.2010 17 серпня о 18.00 у човні, який плавав на Печенізькому водосховищі, було знайдено мобільний телефон зниклого головного редактора харківської інформаційної газети «Новий стиль» Василя Климентьєва. Телефон знайшли люди, які відпочивали на березі водосховища, як повідомили кореспонденту УНІАН у Центрі зв'язків із громадськістю ГУМУС України у Харківській області.

 

19.08.2010  Комітет із захисту журналістів (The Committee to Protect Journalists ) стурбований зникненням головного редактора харківської газети «Новий стиль» Василя Климентьєва. Про це йдеться у заяві Комітету, яка була  опублікована учора, 18 серпня, на сайті організації.

 

«Ми глибоко занепокоєні  питанням місцезнаходження Василя Климентьєва і призиваємо владу Харкова  провести ретельне та повне розслідування його зникнення. Зважаючи на те, що газета Климентьєва славилася своєю критикою чиновників, ми наполягаємо, щоб слідчі розцінювали його журналістську діяльність як основний мотив», - говорить Ніна Огнянова, програмний координатор Комітету із захисту журналістів в Європі та Центральній Азії.

 

20.08.2010 Для розшуку зниклого редактора харківської газети «Новий стиль» Василя Климентьєва необхідно звернутися до правоохоронців сусідніх з Україною держав. Про це заявив президент Віктор Янукович на зустрічі з генеральним прокурором Олександром Медведьком та головою МВС Анатолієм Могильовим у п'ятницю вранці.

 

«Правоохоронні органи Харківської області і всієї України повинні зробити все можливе і неможливе для того, щоб знайти журналіста», - наголосив Янукович. Янукович тримає під особистим контролем справу про розшук редактора харківської газети «Новий стиль», який зник ще 11 серпня.

 

20.08.2010 Міліція проведе нараду стосовно зникнення головного редактора харківської газети «Новий стиль» Василя Климентьєва, повідомив міністр внутрішніх справ України Анатолій Могильов у п'ятницю в Києві.

"Сьогодні я направив туди (до Харкова - ІФ) свого заступника генерала Зиму (заступник міністра внутрішніх справ України Леонід Зима - ІФ), щоб він там провів нараду, вивчив рівень роботи у цій справі, тому що вона перебуває на контролі у президента».

 

20.08.2010 У слідства сім-вісім версій зникнення головного редактора харківської газети «Новий стиль» Василя Климентьєва, але лише дві з них грунтуються на професійній діяльності журналіста. Про це 19 серпня сказав журналістам заступник головного редактора газети Петро Матвієнко. За його словами, саме версії, пов'язані з професійною діяльністю, «мають право на життя», інші «притягнуті за вуха». Згідно однієї з таких версій, журналіст не впорався з керуванням човном і потонув.

 

«У мене немає підстав не довіряти слідству. Слідчі дії проводяться в повному обсязі, хоча результатів поки немає», - заявив П.Матвієнко. Колега зниклого журналіста Юрій Хомайко заявив, що телефон і ключі В.Климентьєва могли бути підкинуті в човен, а сам журналіст міг ніколи в ній не перебувати. «Він не мав такої пристрасті до водного туризму. Ніколи не чули від нього: «Поїду, покатаюся на човні». Тому я думаю, що це, як один з варіантів, спроба навести слідство на помилковий слід», - заявив Ю.Хомайко.

20.08.2010 Зниклому головному редактору харківської газети «Новий стиль» Василю Климентьєву у червні цього року пропонували 10 тис. дол за відмову від публікації компромату на першого заступника прокурора Харківської обл. Сергія Хачатряна. Про це 19 серпня зазначив перед пресою заступник головного редактора газети «Новий стиль» Петро Матвієнко,повідомляє харьківське інформаційне агентство Status Quo. 

 

За його словами, гроші пропонував якийсь «чоловік, який приїхав на джипі». В обмін на гроші він хотів, щоб у газеті «Новий стиль» не вийшла стаття «Гримуча суміш», в якій містився компромат на С.Хачатряна. «Климентьєв сказав: «Я не торгую совістю» і виставив цю людину за двері», - заявив П.Матвієнко.

 

«Я не боюся назвати імена трьох людей, які в останні три роки були основними фігурантами розслідувань газети. Розповіді про їх «діяння» множилися з номера в номер. Це голова Державної податкової адміністрації в Харківській обл. Станіслав Денисюк, перший заступник прокурора Харківської обл. С.Хачатрян, суддя Київського районного суду Володимир Плетньов», - заявив журналістам співробітник газети «Новий стиль» Юрій Хомайко. У той же час, за словами Ю.Хомайка, у В. Климентьєва були «довірливі стосунки» з колишнім прокурором Харківської обл. Васильом Синчуком. «В.Климентьєв радився з В.Синчуком з приводу того, чи доречно піднімати деякі питання в газеті», - заявив Ю.Хомайко.

 

За словами колег зниклого журналіста, В.Климентьєву неодноразово погрожували, одного разу отруїли його собаку. Тому зниклий рідко виходив з дому і носив з собою травматичний пістолет. За словами колег В.Климентьєва, вони ведуть власне розслідування зникнення журналіста. Вони також заявили, що причина події - професійна діяльність журналіста.

 

25.08.2010 Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дунья Міятович 20 серпня висловила глибоке занепокоєння зникненням українського журналіста Василя Климентьєва, але при цьому заявила, що вона задоволена швидкою реакцією на нього української влади. Про це йдеться в її офіційній заяві. Про цеповідомляє «Детектор медіа».

 

«Я вітаю увагу, яку президент Віктор Янукович виявляє до розслідування цього випадку, і закликаю правоохоронні органи України зробити все від них залежне, щоб знайти Василя Климентьєва», - заявила вона.

 

Пані Міятович також направила лист міністру закордонних справ України Костянтину Грищенку, у якому вона схвалила рішення Дзержинського районного відділу міліції Харкова про негайне порушення кримінальної справи про умисне вбивство. У листі, зокрема, йдеться: «Це дозволить слідству використати більш ефективні способи пошуку журналіста. Я сподіваюся, що ці зусилля найближчим часом принесуть результати».

 

«Враховуючи, що досі не завершене розслідування вбивства Георгія Ґонґадзе, я впевнена, що українська влада проведе швидке і прозоре розслідування справи Климентьєва, - йдеться в заяві пані Міятович. - Випадки насильства проти журналістів, які можуть бути наслідком їхньої професійної діяльності, повинні активно розслідуватися владою не тільки для дотримання зобов'язань із захисту свободи слова, прийнятих в рамках ОБСЄ, але й для публічного визнання тієї важливої ролі, яку виконують журналісти в демократичному суспільстві».

 

25.08.2010 Народний депутат блоку «Наша Україна - Народна самооборона», генерал-лейтенант міліції Геннадій Москаль заявляє, що до вбивства головного редактора харківської газети «Новий стиль» Василя Климентьєва причетні працівники міліції. Про це повідомляє «Детектор медіа», посилаючись на прес-службу «Народної самооборони».

 

«У нас, якщо зникає журналіст, треба шукати працівника міліції. Це вже показав досвід розкриття справи про вбивство Георгія Гонгадзе, і інші злочини, що скоюються по відношенні до працівників ЗМІ. Насправді цей злочин був скоєний у міліцейському середовищі, і скоєний у боротьбі за владу, а саме - за посаду керівника Харківського обласного управлінні внутрішніх справ», - заявив він.

 

Наразі харківською міліцією керує Михайло Мартинов, якого, за словами депутата, хочуть замінити на Станіслава Денисюка, який очолює обласну податкову адміністрацію. Але в таких імовірних змін є багато супротивників. «Що у такому випадку роблять? Шукають компромат на претендента, та використовують ЗМІ. І група співробітників міліції, і бувших, і діючих, які повинні бути відомі всій Харківській міліції, попросили Климентьєва, щоб він зробив фото дачі Денисюка і почав серію публікацій негативного характеру про нього...Вони показали журналісту, де знаходиться ця дача, але перед нею озеро і здалеку сфотографувати її складно. Журналіст сказав, що ввечері візьме човна, і сфотографує її зблизька. Після того знайшли пустий човен, в човні - його мобільний, а самого журналіста не знайдено до сьогоднішнього дня», - розповів Геннадій Москаль.

 

За його словами, цей злочин не розкритий, тому що «всі «ниточки» тягнуться до нинішніх працівників міліції, зокрема до деяких генералів», а також до колишніх працівників міліції. Тому, на його думку, «цю справу Генеральна прокуратура повинна витребувати з МВС (тому що ті не зацікавлені в її розкритті, бо це буде черговий скандал і справа «Гонгадзе-2»), створити оперативно-слідчу групу з працівників Служби безпеки України і її швидко розкрити».

 

Також Геннадій Москаль заявив, що за наявною в нього інформацією журналіста вже немає в живих.

 

26.08.2010 Міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов припускає, що засновник і головний редактор харківської газети «Новий стиль» Василь Климентьєв міг стати жертвою людей, яких він критикував у своїх публікаціях, оскільки у своїх публікаціях він виступав з критикою місцевих чиновників та публікував відверті антикорупційні розслідування. За його словами, справа пошуку Василя Климентьєва перебуває під його особистим контролем і про неї він доповідає президенту України. Разом з тим міністр додав, що говорити про остаточну причину зникнення журналіста рано. «Відпрацьовується дуже багато версій. Але говорити конкретно, яка версія буде кінцевою, поки рано», - сказав він.

 

Як повідомляють в коментарі ІМІ харківські журналісти - зникнення Василя Климентьєва навряд чи може бути пов'язане з його професійною діяльністю. За словами журналіста - фрілансера Юрія Чумака, який особисто знайомий з Климентьєвим: «Його газета видавалася за власний кошт та не продавалася в кіосках преси. Вона розповсюджувалася ним особисто з незначним тиражем та була маловідомою в регіоні. Сайт газети також був маловідвідуваним і не користувався популярністю. Тому мені особисто важко уявити, що його зникнення пов'язане із публікаціями».

 

Як резюмує  в коментарі ІМІ Юрій Чумак: « З одного боку, я би не хотів пов'язувати його зникнення через журналістську діяльність. З іншого боку, він зник з досить дивних обставин. Тому робити будь-які передвчасні висновки зарано. Конкретні відповіді мають дати правоохоронні органи після проведення належного розслідування».

 

26.08.2010 За фактами, викладеними в одній з критичних статей зниклого харківського журналіста Василя Климентьєва, міліція порушила кримінальну справу. Про це з посиланням на керівника харківського міського управління МВС Олександра Баранніка повідомляє «Радіо Свобода». За його словами, правоохоронці пов'язують «ці дві кримінальні справи, порушені за статтею про вбивство Климентьєва і за його публікацією».

 

З 11 версій зникнення журналіста міліція вже відкинула п'ять. Зокрема, не підтвердилася версія про виїзд Василя Климентьєва за кордон та ДТП, повідомив Бараннік. Найбільш імовірним правоохоронці вважають убивство через професійну діяльність. Не виключають, що злочин був скоєний з метою запобігти публікації.

 

27.08.2010 Справу зниклого харківського журналіста Василя Кліментьєва може забрати Генпрокуратура. Про це заявив начальник прес-служби відомства Юрій Бойченко, повідомляє газета «Сегодня». «Враховуючи, що головному редактору газети «Новий стиль» могли помститися колишні і діючі співробітники міліції, яких критикувало видання, для об'єктивності розслідування матеріали має право забрати у своє провадження Генпрокуратура», - сказав він.

27.08.2010 До Харкова вирушила додаткова група фахівців Міністерства внутрішніх справ України для розслідування обставин зникнення редактора газети «Новий стиль» Василя Климентьєва. Про це повідомляє  УНІАH з посиланням на департамент зв`язків з громадськістю МВС України. За словами міністра внутрішніх справ, "працює оперативна група з числа працівників центрального апарату, оскільки під час збору первинних матеріалів ми виявили достатньо критичних статей за авторством Василя Климентьєва, які стосуються широкого кола значущих осіб харківського регіону».

 

Міністр нагадав, що справу передано до розслідування у Головне слідче управління МВС, аби уникнути витоку будь-якої інформації. «Хоч тіла його поки що не знайшли, але підстав вважати, що відбулася трагедія, достатньо. Досвід підказує, що це буде важка справа, і в розслідуванні вона забере чимало часу, - заявив міністр.

 

Могильов зазначив, що, крім телефону зниклого журналіста, у човні на Печенізькому водосховищі знайдено і ключі від квартири Климентьєва. «Проте, як і виявлення телефону, у міліції ці речові докази по справі не викликають аж занадто великого оптимізму, оскільки барсетка з документами, яка була з журналістом, зникла разом із власником, а ключі, натомість, були акуратно приховані у човні. У зв'язку з цим правоохоронці не виключають спробу завести слідство у хибному напрямку, оскільки принаймні півтора десятка водолазів та кілька спеціалістів з ехолотами перевірили велику частину дна - результат нульовий. Також було «прочесано» прилеглу територію навколо водосховища - з таким же результатом», - поінформував глава МВС.

 

Зараз, підкреслив Могильов, по справі щодня «прокручується» величезний обсяг оперативно-розшукової роботи: допитують всіх, хто мав зустрічі з Климентьєвим упродовж останнього часу, встановлюються контакти за списком останніх дзвінків, проводяться допити свідків. За участі експертів триває пошук автомобіля, на якому, ймовірно, виїхав журналіст, тобто жодна з версій і напрямків розшуку не відкидаються остаточно, сказав він.

 

За його даними, оперативно-слідча група зараз активно розшукує особу, яка за два дні до зникнення журналіста працювала разом з ним, збираючи інформаційні матеріали для нової статті. «Крім того, правоохоронці допитуватимуть осіб, яких було піддано критиці у матеріалах Климентьєва. - По кожній публікації, яка мала резонансний характер, буде проведено перевірку», - запевнив Могильов.

 

31.08.2010 Міліція відпрацьовує вісім версій зникнення головного редактора харківської газети «Новый стиль» Василя Климентьєва. Про це заступник міністра внутрішніх справ України Василь Фарінник. Серед наступних версій: скоєння вбивства В.Климентьєва боржниками з метою неповернення боргів, викрадення журналіста для одержання викупу, інсценування викрадення, загибель журналіста у зв`язку з його невмінням керувати плавзасобами.

 

Ще одна версія, що відпрацьовується міліцією, полягає в тому, що В.Климентьєв міг стати винуватцем або потерпілим у ДТП. «Крім того, ми не відкидаємо версію, що він може бути живим, але, для того щоб повноцінно проводився його пошук, ми порушили кримінальну справу саме за статтею 115 Кримінального кодексу (навмисне вбивство)», - повідомив заступник міністра.

 

Нові елементи у справі Гонгадзе

 

03.08.2010 Вбивство Георгія Гонгадзе замовив тодішній міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко. Про це сказав в  ході слідства підозрюваний у вбивстві журналіста Олексій Пукач. Зокрема, Пукач повідомив, що був свідком телефонних розмов Кравченка з президентом Кучмою. Окрім того, за словами Пукача, він був особисто представлений Литвину через декілька днів після вбивства Гонгадзе.

 

Сталося це випадково, коли Литвин, тоді глава адміністрації президента, заїхав провідати Кравченка у його кабінеті. Там також перебували генерали МВС: нині покійний Едуард Фере, а також нинішній депутат-регіонал Микола Джига, який сьогодні хоч і працює губернатором Вінницької області, але не поспішає позбуватися депутатського імунітету.

За словами Пукача, наказ відрізати голову і перепоховати тіло Георгія Гонгадзе він отримав на другий день після цих подій у кабінеті Кравченка, щоб нібито «замести сліди». Адже, оскільки голова і тіло були поховані в різних місцях, це значно ускладнювало розкриття злочину. Але Пукач начебто злякався, що стане крайнім у всій цій історії, і тому підкинув у могилу прикраси, які належали Георгію.

 

03.08.2010 Замовники вбивства Георгія Гонгадзе мають хороші шанси уникнути покарання, навіть не будучи названими, зазначила  адвокат Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенко.

 

03.08.2010 У рамках розслідування справи про вбивство Георгія Гонгадзе відбулася очна ставка спікера Володимира Литвина зі звинуваченим Олексієм Пукачем.
Як повідомляє «Українська правда» з посиланням на джерела, зустріч Пукача і Литвина відбулася у будівлі Головного слідчого управління ГПУ.



Очна ставка була проведена в рамках базової справи про вбивство Гонгадзе №60-1241, тому і Литвин, і Пукач в ході слідчих дій мали статус свідків.  Обвинуваченим Пукач проходить по кримінальній справі, виділеній з великої справи в окреме провадження, і там досліджується безпосередньо його роль у вбивстві Гонгадзе.

 

Побиття, напади, залякування

 

16.08.2010. Побиття Юрія Михайловича. Дніпропетровськ. В неділю у Дніпропетровську невідомі побили журналіста Юрія Михайловича. Цей напад він пов`язує зі своєю професійною діяльністю. Як розповів у коментарях ТК пан Михайлович, на початку серпня була закрита його програма «Аргументи за та проти», яку він вів на «51 каналі».

 

«Я робив незалежну програму, де давав змогу взяти участь і висловитись не лише представникам влади, як це прийнято, а опозиції, у тому числі і БЮТ. Звісно це не влаштовувало владу і програму закрили, - сказав Юрій Михайлович, - І мені повідомили, що я не маю стосунку до цього каналу. Сталось це перед виборами». За його словами, керівництво мотивувало закриття проекту тим, що так вирішила редакційна рада, навіть попри те, що програма входить до плану держзамовлення до кінця року. Зараз на каналі виходить інший проект з трохи зміненою назвою: «За і проти».

 

Однак, як повідомив пан Михайлович, він не збирався залишати місто, а планував організувати прес-конференцію і оголосити про те, що керівництво області утискає свободу слову. «До цього була закрита ще низка програм на інших каналах», - додав він. Після цього, за його словами, йому почали надходити погрози від невідомих осіб, які погрожували фізичною розправою. «Вони довели мене до такого стану психозу, що я не виходив з дому. Вчора до мене приїхав товариш і запросив на День народження. Після цього мене вистежило двоє людей професійних та фізично підготовлених. Дуже швидко і фактично на очах охорони закладу, де ми перебували, вони на мене напали. Десь 30-40 хвилин я лежав на асфальті і не міг піднятись, а охорона викликала швидку», - розказав він.

 

За словами журналіста, зараз у нього пошкоджене ліве коліно та стопа, через що він не може ходити, окрім цього нанесені удари в області ребер та обличчя. Також Юрій Михайлович наголосив, що під час нападу йому погрожували. Заяву щодо інциденту він подав до РВВС міста Дніпропетровська. «Я переконаний. Що це відвертий тиск на вільну пресу місцевої влади на найвищому рівні області», - зазначив Юрій Михайлович.

 

17.08.2010. У дніпропетровській міліції вважають, що на сьогодні немає підстав пов'язувати напад на журналіста Юрія Михайловича з його професійною діяльність.

 

У ході дослідчої перевірки було встановлено, що пан Михайлович перебував у нічному розважальному клубі «Бартоломео» з 23.00 14 серпня до 05.30 15 серпня. За словами співробітників клубу, він вжив понад 1 літр горілки та віскі, вів себе неадекватно, вилазив на стіл бару, чіплявся до відвідувачів закладу та намагався спровокувати з ними конфліктну ситуацію. Згідно з 15-ма фіскальними чеками клубу «Бартоломео» пан Михайлович купив спиртних напоїв загальною кількістю 1,050 літра. Опитані охоронці клубу «Бартоломео» повідомили, що 15 серпня о 05.30 Юрій Михайлович у нетверезому стані, вийшов із клубу «Бартоломео» та по пішохідній доріжці пішов у напрямку вулиці Набережна Перемоги.

 

25.08.2010. Обстріл редакції газети «Світлиця». Полтавська область. 25 серпня близько 9-ї ранку невідомі стріляли по вікнах робочого кабінету редактора газети «Світлиця», що виходить у селищі міського типу Нові Санжари.

 

За версією  правоохоронців, йдеться про хуліганство. «Ситуація дійсно мала місце вранці 25 серпня і дана інформація зареєстрована.  Працівники міліції туди виїжджали. По журналістам стрільби не було, бо на той момент у редакції нікого не було. Постріл здійснений з пневматичного пістолета, який стріляє кульками. Там на склі є 2 маленькі пробоїнки від пневматичного пістолета, з подібних - стріляють у пневмотирах. Ці кульки навіть не пробили вікно наскрізь, вони впали між першим і другим склом...Зараз проводиться перевірка і швидше за все - стріляли з хуліганських спонукань, а не через політику чи публікацію якихось матеріалів», - зазначив у коментарях агентству начальник відділу зв'язків із громадськістю ГУ МВС у Полтавській області Юрій Сулаєв.

 

Головний редактор газети Олександр Зінченко пов`язує цей інцидент з професійною діяльністю, адже газета не раз критикувала представників органів місцевої влади. Зокрема, йдеться про матеріали щодо планів Новосанжарського селищного голови Андрія Реки витратити 2 мільйони бюджетних гривень на розчищення 2 км місцевої річки, а також статті про намагання екс-керівника Новосанжарської РДА Миколи Долини і начальника місцевого управління соцзахисту населення Наталії Гомлі відсудити гроші з бюджету та газети «Світлиця» через призначення їм судово-психіатричної експертизи.

 

«Протягом останнього часу газета публікувала критичні матеріали на адресу колишнього голови райдержадміністрації Миколи Долини, який на даний момент судиться з районною радою і виставляє претензії на 50 тисяч моральних збитків, - каже редактор. - Також критика стосувалася діючої начальниці управління праці та соціального захисту Наталії Гомлі, яка позивається до депутата районної ради Анатолія Дорохова і до нашої газети. Вони вважають що їм завдано моральних збитків, і звернулися до суду з проханням призначити експертизу, яка б довела, що вони морально страждають. Звичайно, це смішно, адже з часу виходу критичних публікацій минуло півроку».

 

27.08.2010. Напад на Валерія Івановського. Житомир. «Невідомий 27 серпня наніс два ножові поранення редактору районної газети «Сільське життя» (Житомирський район) Валерію Івановському в центрі Житомира. Близько 16:00 27 серпня в чергову частину УМВС надійшло повідомлення від оператора служби швидкої допомоги про те, що в одну з лікарень доставлено чоловіка з ножовими пораненнями. Постраждалим виявився редактор газети «Сільське життя».

 

За словами журналіста, 27 серпня йому подзвонив на мобільний телефон невідомий і запропонував зустрітися під приводом передачі матеріалів про діяльність Житомирської районної ради.

 

Під час зустрічі в центрі Житомира на вул. Московській невідомий спочатку пирснув в обличчя редактору сльозоточивий газ, а потім наніс два удари ножем у стегно. Журналіст пов»язує це з професійною діяльністю.

 

Зараз потерпілий перебуває в одній з лікарень міста під охороною співробітників міліції. Зі слів Івановського, складено фоторобот нападника, який розіслано в усі відділення міліції України. Міліція пообіцяла  30 тис. гривень винагороди за надання правдивої інформації про нападника. Порушено кримінальну справу за фактом нападу на журналіста за частиною 4 статті 296 (хуліганство із застосуванням вогнепальної або холодної зброї) Кримінального кодексу.

 

15.08.2010. Побиття Сергієнка. Київська область. Невідомі побили журналіста місцевої газети у Василькові Владлена Сергієнка. Троє молодиків перестріли чоловіка дорогою на роботу. Постраждалий стверджує, що то була спланована акція залякування.

Владлен Сергієнко пише статті до місцевої газети. Чоловік переконує, що його побили через його журналістську діяльність. І напад було сплановано.

 

Економічний,  політичний та непрямий тиск. Цензура

 

02.08.2010. Тиск на Михайла Калініченка. ТРК «Рось», Черкаси. Генеральний директор Черкаської ОДТРК «Рось» Михайло Калініченко заявив про погрози та тиск з боку губернатора Сергія Тулуба в прямому ефірі національного 5 каналу.

 

«На Черкащині здійснюється реальний наступ на свободу слова», - сказав Калініченко, звинувачуючи в тискові губернатора області Сергія Тулуба, який «зробив з ОДА воєнний комунізм» та «тримає в руках органи СБУ, міліції та прокуратури». Михайло Калініченко навів подробиці розмови, яка відбулась у нього з губернатором. За словами гендиректора ОДТРК «Рось», від нього вимагають написати заяву про звільнення, оскільки він ніби-то відмовляється виконувати команди губернатора.

 

13.08.2010 Черкаська обласна організація Національної спілки журналістів висловлює занепокоєння ситуацією зі звільненням з посади генерального директора Черкаської обласної державної телерадіомовної компанії «Рось» Михайла Калініченка.

 

Черкаську обласну організацію НСЖУ дивує також аргументація, яку наведено у зверненні губернатора С.Тулуба до голови Держкомтелерадіо Юрія Плаксюк - нібито «М.Калініченко, використовуючи службове становище, проводить збір компрометуючої інформації для виконання «політичних замовлень», отриману інформацію оприлюднює в прямому ефірі».

При цьому в заяві наголошується, що «таке бездоказове звинувачення дискредитує нашого колегу та принижує гідність колективу ОДТРК». В НСЖУ вважають, що на Черкащині журналісти зазнають утисків з боку влади, що влада демонструє безапеляційність та неготовність до партнерства та діалогу зі ЗМІ, як повідомив кореспонденту УНІАН голова Черкаської обласної організації НСЖ Сергій Томіленко.

 

12.08.2010. Тиск на опозиційну ТРК Чорноморська, Крим.  «Влада намагається закрити Чорноморську ТРК перед виборами» - заявила президент Чорноморської телерадіокомпанії Тетяна Красикова в інтервью Бі-бі-сі, українській службі.

 

«Це вже п'ята спроба нас закрити - тобто влада змінюється, а Чорноморська телерадіокомпанія залишається такою компанією, яку краще напередодні виборів закрити. Тобто за 15 років нічого не змінилося, влада приходить і йде а Чорноморська ТРК постійно не у фаворі.

 

Вона заявляє, що телекомпанія має політичне забарвлення: «Хоча зараз ми не приховуємо, що наші симпатії на боці Блоку Юлії Тимошенко, і ми цілком погоджуємося з висновком БЮТ і, зокрема депутата Андрія Сенченка, який має безпосередній стосунок до компанії, що останні події свідчать про спроби політичного тиску з боку влади».

 

Звинувачення щодо ТРК вона називає замовними та необгурнтованими: «Нас звинувачують у тому, що ми за дуже високими цінами зробили продукт для Фонду соцстраху. Але коли я кажу, що ми - комерційна компанія, яка не дотується державою, і ціни у нас договірні - цього чомусь ніхто чути не хоче. Тим більше, за цим епізодом нас вже перевіряла прокуратура 2009 року і жодних порушень не знайшла. Але прийшла нова влада, пан Грач знову звернувся з вимогою про перевірку, і я вважаю це просто зведенням рахунків з його боку.

 

Це гарний привід для нової влади для того, щоби чинити на нас відповідний тиск, бо, як правило, такий тиск посилюється перед виборами. І ось прийшли сьогодні (у середу) з новою перевіркою, але оскільки це рішення суду, ми поводимося коректно і співпрацюємо з КРУ.»

 

Втім, редакційну політику телеканалу Красікова називає об»активною та критичною до влади: «По великому рахунку, я вважаю, що ми не стільки опозиційні, скільки об'єктивні. Справа в тому, що усі ЗМІ як правило намагаються не бачити недоліків у діючої влади. А ми їх бачимо і говоримо про це».

 

18.08.2010 Державна податкова адміністрація в Автономній республіці Крим заарештувала рахунки ТОВ «Чорноморська телерадіокомпанія». Про це заявив народний депутат від БЮТ, якого пов'язують з телекомпанією, Андрій Сенченко. Народний депутат зазначив, що «Чорноморська ТРК» оскаржуватиме дії податківців Криму в суді. «Ми в судовому порядку відстоюватимемо своє право, тим більше, що таких повноважень в податкової служби просто не існує», - заявив він.

 

За словами Андрія Сенченка, у зв'язку з арештом рахунків у телекомпанії виникли серйозні проблеми в роботі. «Що таке рахунок? Це можливість виплатити людям заробітну плату, сплатити комунальні послуги, трансляцію і так далі. Врешті-решт, це прямі збитки, і тому позов, який готується на адресу податкової, стосуватиметься не лише поновлення рахунку, але і претензій відносно нанесення збитку», - відзначив народний депутат.

 

9 серпня податкова арештувала майно «Чорноморської ТРК». Як пояснювала президент «Чорноморки» Тетяна Красикова, податкова міліція підозрює компанію в тому, що вона проводила безтоварні угоди, чим завдала шкоди державі на суму 6,7 мільйона гривень, і подачі недостовірних даних у податкових деклараціях.

 

Окрім цього, 11 серпня телерадіокомпанію почало перевіряти Контрольно-ревізійне управління щодо оплати Фондом соцстраху України інформаційних послуг, які йому надавала ця телерадіокомпанія у 2009 році. За словами Тетяни Красикової, народний депутат Леонід Грач написав звернення до президента і до міністра внутрішніх справ Анатолія Могильова, щоб ті перевірили, на яких підставах за певні ціни «Чорноморка» надавала ці послуги фонду. Начальник кримської міліції звернувся до суду, і суд призначив провести перевірку КРУ.

 

20.08.2010 Голова Державної податкової адміністрації України Олександр Папаїка заперечує факт арешту рахунків ТОВ «Чорноморська телерадіокомпанія». «Результатів цієї перевірки ми поки що не знаємо, податкова адміністрація нікого, нічого не заарештовує, вона перевіряє правильність взаєморозрахунків з бюджетом. Ми ні з ким не боремося, ми всіх закликаємо до відповідальності, до рівноправних відносин», - відзначив голова ДПАУ.

 

27.08.2010 Співробітники податкової міліції 26 серпня намагалися вилучити в Чорноморської телерадіокомпанії декілька відеокамер. Про це заявили в кримській організації партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», повідомляють «Українські новини».

 

«Спочатку вони заарештували майно «Чорноморки», потім заарештували рахунки. Напевно, їм здалося, що цього замало, і тепер вони вирішили вилучити наше обладнання», - заявила президент Чорноморської ТРК, депутат Верховної Ради Криму від фракції БЮТ Тетяна Красикова. За даними «Батьківщини», у другій половині дня представники податкової міліції почали вилучення робочих документів на Чорноморській телерадіокомпанії та спробували вилучити дві телекамери.

 

11.08.2010. Внутрішньоредакційна цензура на каналі «1+1». Перед ефіром  менеджмент каналу «1+1» заборонив репортаж Мирослава Отковича про ремонт дороги до дачі президента Януковича. Згодом редактор зміг захистити сюжет та пустити його в ефір. Про це повідомляє автор репортажу, Мирослав Откович, в рубриці «колонка» на «Українській Правді».

 

«Генеральний директор телеканалу «1+1», Олександр Ткаченко, зі слів редакторів, о 19.20 (за десять хвилин до ефіру) заборонив показувати мій сюжет про VIP дорогу, яку будують від Києва до Вишгорода. Зрештою, сюжет вийшов в ефір через принципову позицію редактора, хоча і у зміненому вигляді"Б - зазначає автор сюжету та журналіст «1+1» Мирослав Откович в колонці «Української Правди».

 

«Топ-менеджера, зі слів редакторів, найбільше дратували будь-які згадки про те, що це дорога, якою буде їздити президент. Він категорично був проти інтерв'ю людей, які заявили - дорогу будують передусім для президента. Хоча, фактично, немає сумніву, чому саме з-поміж десятків тисяч кілометрів доріг в Україні так натхненно ремонтують саме 8 кілометрів до Вишгорода. Можливо, безпека керівника країни і справді виправдовує такі витрати. Зрештою, під заборону потрапило все, що, на думку топ-менеджера, могло зашкодити іміджу президента або, як сказали працівники СБУ блогеру Шинкаренку: «Оставить неприятный след в душе».

 

19.08.2010 Хакерська атака на сайт 5 каналу. 17серпня близько 18 годин сайт 5 каналу був зламаний. «На сайт намагалися завантажити файл, який дозволяв хакерам здійснювати повне управління сайтом. Спроба вторгнення була здійснена зловмисниками за допомогою зараженого вірусами сервера за межами України», - наголошується в повідомленні телеканалу.

Вторгнення відразу було ліквідовано з посиленням безпеки. Однак повторні спроби злому не припиняються й досі. Веб-департаменту 5 каналу стало відомо, що відбувається масована атака на сервери компанії, яка обслуговує сайт телеканалу. Тому роботу сайту тимчасово призупинили для запобігання знищення бази даних. Компанія-провайдер вживає заходів для остаточної зупинки атаки, після чого сайт 5 каналу буде працювати в повному обсязі.

«Колектив 5 каналу бачить в цих діях сплановану акцію з боку зацікавлених структур, за умови неможливості на сьогодні відключити мовлення 5 каналу, обмежити будь-яку можливість оперативного донесення правдивої та збалансованої інформації до суспільства», - говориться в повідомленні.

Подібні акції спостерігалися під час президентських перегонів 2004 року, а також під час виборів 2006 року, у вересні 2007 року під час парламентських виборів. «Хакерські атаки на сайт 5 каналу повторюються під час значущих подій в Україні. Таким чином, все вказує на замовний характер цих злочинних дій», - вважають на телеканалі.

 

18.08.2010. Політичний тиск на канал ТВі. Депутат Інна Богословська просить Генпрокуратуру притягнути посадових осіб ТВі до кримінальної відповідальності за мовлення в ефірі. Про це повідомляє «Українська Правда». Це випливає з її листа до ГПУ, який передали каналу, повідомляє прес-служба ТВі.

 

У Листі, зокрема, стверджується, що канал не виконує ухвалу адміністративного суду Києва і продовжує ефірне мовлення. Богословська апелює до Генпрокуратури, звертаючи увагу на те, що за невиконання ухвали суду передбачена кримінальна відповідальність.

У ТВі також повідомили, що у середу на канал прийшов представник ГПУ з вимогою пояснити причини «невиконання судового рішення Окружного адмінсуду Києва, яким було скасовано рішення конкурсу, проведеного Нацрадою з питань телерадіомовлення. Представник прокуратури передав каналу лист від Богословської.

 

«Прес-служба телеканалу ТВі звертає увагу громадськості, що порушення кримінальної справи, про яке по суті просить народний депутат, може спричинити низку заходів: від арешту ключових осіб каналу до вилучення «речових доказів», тобто засобів мовлення каналу», - йдеться у повідомленні.

 

Судові позови до ЗМІ та журналістів

 

30.08.2010. Судовий розгляд справи про частоти 5 каналу та ТВі. Київський апеляційний адміністративний суд підтвердив скасування результатів січневого конкурсу Національної ради з питань телебачення та радіомовлення на вільні частоти та визнав нечинними ліцензії 5-го каналу і ТВі. 

Таке рішення оголосив 30 серпня головуючий суддя Анатолій Денісов, розглянувши апеляційні скарги ТВі і 5-го каналу у справі за позовом телеканалів НТН і «Ентер фільм» проти Нацради. Суд задовольнив апеляційні скарги частково, скасувавши постанову Окружного адміністративного суду міста Києва та ухваливши нову.

Крім рішень Нацради про результати конкурсу, суд визнав недійсним рішення про його оголошення. Єдиною підставою для рішення апеляційного суду стали незаконні і протиправні, з явними порушеннями, на його думку, дії з боку Національної ради. Тож суд виніс окрему ухвалу до Генеральної прокуратури України про порушення кримінальної справи проти винних осіб.

«Дійсно суд виніс рішення не на користь ТВі і 5-го каналу. Рішення тотожно тому що було в суді першої інстанції з деякими змінами, але вони не дають нам право отримати ті ліцензії та частоти, які були отримані на конкурсі в Нацраді отримати ці частоти.Надалі  згідно з чинним законодавством ми спробуємо піти у Вищий адміністративний суд і якщо у нас там нічого не складеться, то сподіваємося, що Вищий адмінсуд передасть нашу справу у Верховний суд. Якщо там все буде складно, то будемо звертатися у європейські інстанції щоб добитися правоти « - розповів в коментарі ІМІ шеф-редактор 5-го каналу Володимир Мжельський.

 

2010 Телеканали ТВі та 5 канал подаватимуть касаційні скарги на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30 серпня, яка підтвердила скасування результатів січневого конкурсу на вільні частоти. Про це на прес-конференції оголосили генеральний директор ТВі Микола Княжицький і юрист 5-го каналу Тетяна Малашенкова.

 

Окрім цього, ТВі звертатиметься до Європейського суду а інвестор цього каналу - до Європейської комісії з проханням захистити його інвестиції, оскільки між Україною та Європейським Союзом існує угода про взаємний захист інвестицій. «Наш інвестор є громадянином Великої Британії, а інвестиції йдуть через Кіпр», - пояснив пан Княжицький.

 

Нагадаємо, 30 серпня Київський апеляційний адміністративний суд підтвердив рішення суду першої інстанції про скасування результатів січневого конкурсу на вільні частоти та визнання нечинними ліцензій, виданих після цього конкурсу 5-му каналу, та додатків до ліцензії, виданих ТВі.

 

Судові позови від ЗМІ та журналістів


12.08.2010. Судовий позов щодо незаконності призначення В.Хорошковського членом Вищої Ради юстиції. Сьогодні Вищий адміністративний суд відмовив телеканалу TVi у визнанні незаконним призначення Валерія Хорошковського членом Вищої ради юстиції. Про це повідомляє «Детектор медіа». Нагадаємо, у своїх поясненнях суду представник ТВі Юрій Крайняк, керівний партнер юридичної компанії Jurimex, зазначав, що вважає указ президента про призначення Валерія Хорошковського таким, що не відповідає закону «Про Вищу раду юстиції», зокрема, на думку юриста, Валерій Хорошковський не мав необхідного десятирічного досвіду роботи в галузі права.

 

Натомість представник Служби безпеки України в суді переконував у протилежному. Він звертав увагу на те, що з діяльністю в галузі права безпосередньо пов'язана робота Валерія Хорошковського на посадах помічника прем'єр-міністра (1997-1998), народного депутата (1998-2002), заступника глави Адміністрації президента (06.2002-12.2002), міністра економіки з питань європейської інтеграції України (2002-2004),  першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони (2006-2007), голови Державної митної служби (2007-2009), першого заступника голови СБУ (01.2009-03.2010) та голови СБУ(з 1103.2010).

 

Відповідаючи на запитання суду, яким чином оскаржуваний наказ порушує права та інтереси позивача, Юрій Крайняк зазначав, що оскільки член ВРЮ може звільняти суддів із займаних посад, то указ президента надає можливість потенційного впливу на суддів, які розглядають справу за позовам компаній Валерія Хорошковського проти Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, де третьою особою є ТВі.

 

Суспільно важливі теми, замовчані в ефірі українських телеканалів

 

Заяви Комітету виборців України з приводу зриву виборів в Ізмаїлі (всі канали).

Кваліфікована критика нової редакції закону про місцеві вибори членом Венеціанської комісії Мариною Ставнійчук (всі канали).

 

Несанкціонований обшук в черкаському офісі БЮТ і вилучення правоохоронцями партійних листівок про підвищення ціни на газ (всі канали).

Безстрокова акція протесту на Полтавському гірничо-збагачувальному комбінаті (всі канали).

 

Уряд майже на третину збільшив кошторис реконструкції стадіону «Олімпійський» у Києві (всі канали).

 

 Заява Народного комітету захисту України про спроби влади змусити опозицію замовкнути (всі канали).

 

БЮТ оголосив збір підписів українських громадян проти ухвалення Податкового кодексу (всі канали).

 

 Яценюк закликає НУНС підтримати його подання до Конституційного Суду щодо закону про місцеві вибори (всі канали).

 

 Національний форум профспілок України знову вимагає від уряду обґрунтувати підвищення ціни на газ для населення (всі канали).

 

Судова заборона проводити акції протесту під час запланованої поїздки Януковича до Чернівців (всі канали).

 

Судді Верховного Суду України вирішили звернутися до керівництва країни з проханням внести зміни до закону про судоустрій (всі канали).

 

Всеукраїнська асоціація працівників профтехосвіти вимагає відставки Табачника (всі канали).

 

5 канал і ТВі побоюються спроб тиску на суддю Київського апеляційного суду у справі про позбавлення каналів частот (всі канали).

 

Заклик Юлії Тимошенко до українців прийти 7 вересня до Верховної Ради, щоб підтримати ухвалення закону про мораторій на підвищення цін і тарифів на газ для населення (всі канали).

 

Зникнення головного редактора харківської газети «Новий стиль» Василя Климентьєва (всі канали).

 

Заява Федерації профспілок України, в якій є вимога до влади переглянути умови співпраці з МВФ (усі канали).

 

Рішення суду про незаконність постанови Донецької облради про регіональний статус російської мови (всі канали).

 

Реальна ситуація на зерновому ринку країни (всі канали).

 

Нардеп-нунсівець Микола Катеринчук запропонував опозиційним політикам розпочати безстрокове голодування на захист свободи слова в Україні (всі канали).

 

Заява заступника голови ВР Миколи Томенка про те, що Конституційний Суд може в негативному світлі увійти в історію конституціоналізму, якщо скасує результати політреформи 2004 року (всі канали).

 

Звернення Міжнародної асоціації торгівлі зерном до СОТ і ЄС з приводу перешкоди експорту українського зерна, створюваної митною службою (всі канали).

 

Меморандум Американського міжнародного республіканського інституту і Національного демократичного інституту, в якому різко розкритиковано значну кількість положень нового українського закону про місцеві вибори (всі канали).

 

Заява Ірини Ванникової про те, що оточення Януковича свідомо створює «інформаційний голод» для президента, і реакція президентської прес-служби на цю заяву (всі канали).

 

Заява голови опозиційного уряду Сергія Соболєва про фактичну монополізацію Дмитром

Фірташем розподільних газопроводів України (всі канали).

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Інститут масової інформації
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
43661
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду