CPJ засуджує вбивство дагестанського журналіста та чеченської неурядової активістки

14 Серпня 2009
36491
14 Серпня 2009
13:26

CPJ засуджує вбивство дагестанського журналіста та чеченської неурядової активістки

36491
Комітет із захисту прав журналістів (CPJ) засуджує вбивство в Дагестані російського журналіста Абдулмаліка Aхмеділова та закликає російську владу до ретельного розслідування цього злочину. Вбивство неурядової активістки Зареми Садулаєвої та її чоловіка Аліка Джабраїлова є симптомом погіршенням ситуації з правами людини в Чечні, де незалежні голоси продовжують безжально мовчати, повідомляє IFEX 12 серпня.
CPJ засуджує вбивство дагестанського журналіста та чеченської неурядової активістки

32-річний Aхмеділов був застрелений у своїй машині в околиці столиці Дагестану Махачкали 11 серпня близько 1 години за місцевим часом, повідомив незалежний веб-сайт новин «Кавказький вузол». Регіональне слідче управління, Слідчий комітет Дагестану, почало розслідування цього вбивства, повідомило агентство на своєму веб-сайті.

Aхмеділов, відомий як Малік, був заступником редактора щоденного махачкалінського видання «Хакікат»  (Правда) та головним редактором політичного щомісячного видання «Согратл». Обидві газети виходили на аварській мові - мові найбільшої етнічної групи нестабільного багатоетнічного півдня Республіки Дагестан.

В колонках «Хакікату» Ахмеділов різко критикував федеральні сили та місцеві правоохоронні органи за придушення релігійної та політичної секти  через проведення кампанії по «боротьбі з екстремізмом», розповіла журналістка «Хакікату» Зульфія Гадзієва, повідомив CPJ. Кампанія, нібито, спрямована на припинення розповсюдження консервативних форм ісламу, відома як Ваххабізм, який здобув популярність в Дагестані та інших республіках Північного Кавказу.

За даними російської служби Радіо «Свобода», Aхмеділов був відомий за його розслідування обставин останніх вбивств дагестанських чиновників. Проте він не повідомляв про які-небудь погрози в його сторону, сказала Гадзієва.

«Ми висловлюємо наші найглибші співчуття сім'ї Малика Aхмеділова та його колегам. Російська влада повинна ретельно вивчити можливі зв'язки між журналістською роботою та його звірячим вбивством, - наголосила координатор програми CPJ у Європі та Центральній Азії, Ніна Oгнянова. - Дагестан є одним з найнебезпечніших місць в інформаційній галузі в одній з найбільш смертоносних країн для журналістів. Влада повинні забезпечити безпеку цим журналістам».

Гадзієва відвідала місце злочину та зустрілася з дружиною та сусідами Aхмеділова, зазначила, що в крайньому разі один вбивця був припаркований у кварталі, де знаходиться будинок редактора, в «Ладі седан» з затемненими вікнами без номерних знаків. За її словами, Aхмеділов вийшов з будинку та коли, на нещастя,  сів у свій автомобіль, щоб купити дещо у місцевому магазині для своєї дружини, за ним почала слідувати «Лада», з якої вистрелив один озброєний чоловік.

Місцеві будівельники, що знаходилися недалеко від місця вбивства, почули постріли та повідомили  міліції, яка, прибувши, знайшла мертвого Aхмеділова у його машині.


«Сусіди застреленного журналіста  бачили раніше ту ж «Ладу», припарковану в їхньому кварталі, принаймні за два дні до вбивства. Aхмеділов не мав жодних бізнес-інтересів; його єдиним заняттям була журналістика», - сказала Гадзієва.

 

International Press Institute нагадує, що 21 березня 2008 року був убитий Гаджі Aбашілов, журналіст Державного телебачення та радіомовлення, у Махачкалі, коли його автомобіль обстріляли кулями з автомобіля, що їхав поруч. Того ж дня у московській квартирі було знайдено тіло мертвого іншого дагестанського журналіста, що працював на Першому каналі, Ільяса Шурпаєва. Йому завдали удару ножем та задушили. 2 вересня 2008 року двоє невідомих напали на ще одного відомого дагестанського журналіста Абдулла Тельмана Aлiшаєва. Він отримав вогнепальні поранення в плече і голову, та помер 3 вересня.

IFEX нагадує, що минуло менше місяця після викрадення та вбивства правозахисниці Наталії Естемірової, як у столиці Чечні Грозному були викрадені та вбиті інша неурядова активістка Зарема Садулаєва та її чоловік Алік Джабраїлов.
10 серпня близько 14.00  керівник неурядової організації «Врятуємо покоління» Зарема Садулаєва та її чоловік, Алик (Умар) Джабраїлов, були вивезені з офісу цієї організації в Грозному.  Вранці 11 серпня їхні тіла були знайдені з численними вогнепальними пораненнями-в багажнику їхнього автомобіля в одному з передміст Грозного.


За словами очевидців, п'ять невідомих озброєних чоловіків увійшли в офіс «Врятуємо покоління», та наказали, щоб Зарема Садулаєва та її чоловік пішли з ними. Чоловіки назвали себе себе представниками державної служби безпеки. Ті ж чоловіки потім повернувся в офіс та взяли мобільний телефон і автомобіль Аліка Джабраїлов. Коли 10 серпня активісти правозахисних організацій звернулися по допомогу до співробітників правоохоронних органів для пошуку Садулаєвої та її чоловіка, їм сказали, що ще «занадто рано говорити про «зникнення». Правоохоронні органи відмовилися вжити необхідних заходів.

 

Ці вбивства стали наступними після викрадення та вбивства 15 липня відомого правозахисника Наталії Естемірової. Надії на те, що офіційного закінчення так званої «контртерористичної операції» в Чечні в квітні 2009 року дозволить поліпшити ситуацію в галузі прав людини зменшилися. Погіршення ситуації в галузі безпеки призвело до скорочення можливостей неурядових організацій працювати в регіоні. Крім того, правозахисники й журналісти піддають себе великому особистому ризику, здійснюючи моніторинг та розкриваючи ситуацію в регіоні. «Ці останні вбивства свідчать про те, що активісти-правозахисники та журналісти є цілеспрямованими та не мовчать через вираження своїх критичних поглядів, та стосуються всіх, хто працює над проблемами, що належать уряду чи конституційним цивільним активістам».

 

Стаття 19 «закликає російський уряд негайно провести незалежне та неупереджене розслідування вбивства Зареми Садулаєвої та Аліка Джабраїлова, та притягати винних до відповідальності. Крім того, уряд має продемонструвати в більш загальному плані свою прихильність справі захисту прав людини шляхом прийняття адекватних заходів по боротьбі з атмосферою безкарності, яка панує в Чечні».

 

Фото:  http://www.sojra.org/1227696992-cpj-logo-150.jpg

 

IFEX, International Press Institute, переклад з англійської Альони Процюк, ІМІ

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
IFEX, International Press Institute, ІМІ
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
36491
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду