Європейська хартія свободи преси чекає на підписи з України
Видавці й представники журналістських об'єднань два роки намагалися узгодити спільні позиції щодо того, яким має бути розуміння про свободу преси в Європі. Видавці наполягали на забезпеченні права вільно визначати джерела фінансування, журналісти мали свої зауваження. Коли стало зрозуміло, що спільної позиції не буде, журналісти вирішили ухвалити свою власну загальноєвропейську хартію.
Різні проблеми
З'ясувалося, що журналісти у Західній і Східній Європі мають абсолютно різні проблеми, розповів «Німецькій хвилі» один з ініціаторів хартії, головний редактор німецького тижневика Stern Ганс-Ульріх Йорґес.
«У Німеччині тривають дискусії про припустимість такого явища, як обшуки у редакціях та стеження за електронним листуванням журналістів. Тобто, ми маємо проблеми із захистом анонімності наших джерел інформації. Натомість у країнах Східної Європи, в тому числі й країнах-новачках ЄС, журналісти мають проблеми із незалежністю від політичних та економічних впливів», - зауважив Йорґес.
Українців поки немає
Ініціатори підписання хартії переконані, що вона мусить захищати однаковою мірою журналістів з усіх регіонів Європи. На заклик взяти участь у розробці хартії відгукнулися репортери з багатьох країн, зауважує Йорґес. «Ця ідея отримала великий резонанс у всіх країнах Східної Європи, за винятком України. Нам не вдалося встановити контакти з нашими українськими колегами», - із жалем відзначає німецький журналіст.
Першими підписантами хартії стали 48 журналістів з 19 країн Європи, які взяли участь в установчій конференції у Гамбургу у травні цього року. Відтоді під хартією підписалися журналісти майже з усіх європейських країн. Бракує, зокрема, підписів з України. Ганс-Ульріх Йорґес закликає колег підписуватися під документом.
Захист від переслідувань
Кожен журналіст, який долучиться до хартії, може розраховувати на захист прав, задекларованих у Європейській хартії свободи слова, та на солідарність колег з усієї Європи. «Колеги з Білорусі кажуть нам: вже навіть сам підпис під хартією захищає їх, бо влада знає, що вони поставили там свій підпис. Тож, колеги мають в разі порушення їхніх прав сміливо посилатися на цей документ», - наголошує Йорґес.
На переконання німецького журналіста, хартія свободи преси об'єднає колег з усієї Європи.
Підписатися під хартією можна на сайті www.pressfreedom.eu. За задумом ініціаторів, приєднання до хартії має бути насамперед індивідуальним. Втім, деякі журналістські спілки вже поставили колективні підписи.
Фото:
Picture-alliance, із сайту http://www.dw-world.de/image/0,,2465242_4,00.jpg
Євген Тейзе, Тетяна Бондаренко, Dw-world.de