Експерти: імідж України страждає через бездіяльність політиків, а в інформаційній війні вона не мала шансів

23 Січня 2009
19923
23 Січня 2009
18:32

Експерти: імідж України страждає через бездіяльність політиків, а в інформаційній війні вона не мала шансів

19923
Експерти: імідж України страждає через бездіяльність політиків, а в інформаційній війні вона не мала шансів
Через небажання вітчизняних політиків приділяти увагу інформаційній сфері імідж України у європейських країнах вибудовується як вкрай негативний. Крім того, наша країна не здатна ефективно протистояти інформаційному тиску на рівні, який був продемонстрований під час «газової війни» в кінці 2008 – на початку 2009 років. Про це йшла мова під час подіумної дискусії «Українсько-російські відносини: інформаційне протистояння», організованої 23 січня в Києві Фондом Конрада Аденауера за підтримки Німецького товариства зовнішньої політики (DGAP) та Академії української преси.
 
Сама дискусія була розділена на два тематичні блоки: «Між ЄС та Російською Федерацією – журналістський погляд на Україну» та «Газовий конфлікт та інформаційна війна – роль засобів масової інформації». При цьому перший блок стосувався не лише безпосередньо іміджу України, а й зачепив в цьому контексті теми російсько-грузинського військового конфлікту та ситуації в Криму.
 
Окрім українських фахівців, під час дискусії виступили також експерти з Німеччини. Так, експерти Центру Східної та Центральної Європи Фонду Роберта Боша та DGAP Юдіт Роте, Бернд Бьотхер та Дана Шульце представили результати моніторингу висвітлення кримської тематики після конфлікту у Грузії (у період з 8 серпня по 15 грудня 2008 року) відповідно у російських, українських та німецьких ЗМІ. Загалом, за результатами моніторингу, значна увага при висвітленні теми Криму у всіх трьох країнах зверталася перш за все на аспекти сучасної геополітичної ситуації та поточні інтереси основних учасників міжнародних відносин, при цьому майже повністю були відсутні звернення до історичних моментів.
 
Роботі українських ЗМІ під час російсько-грузинського конфлікту був присвячений виступ керівника аналітичного напрямку компанії pro.mova Вікторії Бриндзи. У своїй доповіді вона відзначила майже абсолютне домінування російських джерел при висвітленні конфлікту друкованими ЗМІ та «повну ретрансляцію» знову ж таки російської позиції, без необхідних коментарів та висновків, на телебаченні
 
А виконавчий директор Інституту масової інформацій Вікторія Сюмар звернула увагу на проблеми створення міжнародного іміджу України. Серед таких проблем, за її словами, як небажання політиків займатися інформаційною сферою («яка різниця, що про нас там пишуть, головне газ пустити»), так і «хвороби» української журналістики, зокрема безвідповідальність та непрофесіоналізм у міжнародній тематиці. В результаті цього Україна в очах Європи виглядає надзвичайно непривабливо.
 
Не останню роль в цьому також відіграє майже повна відсутність корпунктів західних ЗМІ в Україні. На це звернув увагу під час другої частини дискусії львівський журналіст Юрій Дуркот, відмітивши, що події в Україні у європейських ЗМІ зазвичай висвітлюють працівники або варшавських (друкована преса), або московських (телебачення та радіо) корпунктів.
 
Говорячи про інформаційне протистояння під час «газової війни», учасники другого тематичного блоку зійшлися на думці, що Україна в такому протистоянні виявила себе слабшою за Росію. І Юрій Дуркот, і медіа-аналітик Георгій Почепцов зазначили, що Україна не мала шансів у протистоянні, у якому інша сторона мала набагато більші ресурси, єдність дій і досвід. Водночас директор українського філіалу Інституту країн СНД Володимир Корнілов закликав не розглядати Росію як «інформаційного агресора», навівши на підтвердження своєї позиції ряд моментів з програм українського телебачення (а точніше, 5 каналу), і наголосив на необхідності дотримання стандартів виваженості і неупередженості.
 
У завершальному слові модератор другого блоку дискусії, президент Академії української преси професор Валерій Іванов наголосив на неможливості «відгородитися муром» від сучасного інформаційного простору, та необхідності розвивати власне інформаційне виробництво для виживання у сучасному світі.
 
«Детектор медіа»
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
19923
Читайте також
28.01.2009 07:26
Георгій Почепцов
, для «Детектор медіа»
43 107
20.01.2009 16:55
«Телекритика»
52 058
20.01.2009 11:48
Георгій Почепцов
, для «Детектор медіа»
15 030
19.01.2009 19:21
Евгений Минко
36 727
15.01.2009 13:19
Борис Бахтєєв
, для «Детектор медіа»
28 288
13.01.2009 10:05
Игорь Соловей
, для «Детектор медіа»
15 631
09.01.2009 14:25
Богдан Червак
, для «Детектор медіа»
14 451
06.01.2009 10:27
Сергій Грабовський
, для «Детектор медіа»
20 876
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду