Експерти назвали «джинсових рекордсменів» серед волинських ЗМІ
Найбільшими продавцями «джинси» на Волині є газети «Відомості ua» та «Волинь нова», основними покупецями – БЮТ і місцеві підприємці, повідомляє Інститут масової інформації.
Моніторинг здійснювало інформагентство Рівнеінформ на замовлення Фонду розвитку українських ЗМІ посольства США в Україні в межах проекту «Підвищення стандартів журналістської етики на Рівненщині та Волині» .
Моніторинг проводився шляхом відбору публікацій, які викликають підозру у належності їх до політичної або комерційної «джинси» (замовних матеріалів). Було виділено чотири категорії матеріалів, які підпадають під визначення «джинси»:
- політична «джинса» без маркування;
- політична «джинса» з умовним маркуванням*;
- комерційна «джинса» без маркування;
- комерційна «джинса» з умовним маркуванням.
* - умовне маркування – це маркування, за яким складно відразу визначити: рекламний це матеріал чи редакційний. На сторінці, де опублікований матеріал, немає пояснення, що цей матеріал рекламний. Пояснення є в паспорті газети (паспорти в різних газетах розташовані на різних сторінках). У газетах Волині для умовного маркування, як правило, використовують позначку - * (сніжинка діаметром близько 1мм).
Загальні результати у Волинській області:
Політична «джинса» без маркування. 36
Політична «джинса» з умовним маркуванням 13
Комерційна «джинса» без маркування 35
Комерційна «джинса» з умовним маркуванням 2
ВСЬОГО: 86
Основні ймовірні замовники політичних матеріалів:
БЮТ 20
НУНС і ЄЦ 12
Луценко 6
Литвин 5
Основні ймовірні замовники комерційних матеріалів:
Місцеві підприємці та підприємства 15
Банки (Приватбанк – 3) 7
Алкогольні бренди 5
Світові бренди (Nestle- 2, Skoda-1, Stihl -1) 4
Державні підприємства чи господарства 2
СК Провідна 2
Володимир Торбіч, головний редактор ІА Рівненське агентство журналістських розслідувань, так прокоментував результати дослідження:
– Волинські ЗМІ, у порівнянні з рівненськими, значно менш «джинсові». Але зауважу, що серед волинських газет, наданих для моніторингу, три мають муніципальних засновників (облраду, облдержадміністрацію, місто). В комунальній пресі, як правило, прихованої реклами менше (виняток – «Волинь-нова», один із засновників якої облрада, але, попри те, газета має сильні незалежні позиції, на відміну від своїх рівненських «колег» «Вістей Рівненщини»). Однак загальний професійний рівень матеріалів у комунальній пресі низький. Оціночні судження не відділені від фактів, матеріали не збалансовані, багато звітів з прес-конференцій, звітів начальників міських і обласних відділів та управлінь, чимало «вєстєй с полєй».
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ