Freedom House: У 2007 році відбулося глобальне падіння свободи преси у світі

30 Квітня 2008
18961
30 Квітня 2008
11:49

Freedom House: У 2007 році відбулося глобальне падіння свободи преси у світі

18961
Freedom House: У 2007 році відбулося глобальне падіння свободи преси у світі
У новому звіті американської організації Freedom House («Дім свободи») йдеться про глобальне падіння свободи преси у світі в 2007 році, повідомляє «Радіо Свобода».
 
Автори звіту вважають, що головними факторами цього падіння були: наростання авторитарних тенденцій у країнах колишнього СРСР, Азії та Північної Африки; політичні кризи в нових демократіях типу Грузії та України, де спостерігалося посилення тиску на оприлюднення незалежної інформації у пресі та перешкоджання об’єктивному висвітленню подій у світі і вдома у випусках новин. У рейтингу «Дому свободи» із 195 проаналізованих експертами країн 72 країни належать до «вільних» за ознаками свободи преси, 59 – до «частково вільних» (серед них і Україна), а також понад 60 країн зараховані до категорії «не вільних».
 
Автори звіту з американського «Дому Свободи» відзначають, що у порівнянні з 2006 роком явно спостерігається падіння рівня свободи преси в цілому світі. Такий висновок виникає на тлі зменшення у 2007 кількості вільних щодо свободи преси країн світу, а також посилення тиску на пресу з боку авторитарних режимів та в умовах політичних криз у державах зі слабкою демократією.
 
Прояви переслідування преси у багатьох регіонах світу мали різноманітний характер – від фізичних розправ над журналістами до перешкоджання їхній роботі через недосконалу чи корумповану судово-правову систему або ж засобами економічного тиску, залякуваннями. Один із чільників «Дому Свободи» Кріс Волкер наголосив, що цьогорічні дані свідчать про зниження не лише щодо 2006 року, але й щодо кількох останніх років.
 
 «Дім Свободи» США у звіті вказує, що серед країн колишнього СРСР чи не найгірша ситуація зі свободою преси в Білорусі, Узбекистані та Туркменистані, і ці країни входять у десятку найменш демократичних держав світу за проявами тиску на пресу.
 
Погіршилася ситуація зі свободою преси і в Росії, де, за даними авторів звіту, все частіше переслідують журналістів за допомогою підконтрольних владі органів судочинства і навіть запроторюють журналістів до російських психіатричних установ. Державний контроль фактично поширений на переважну більшість російських засобів інформації.
 
Автори звіту відзначають, що у зв’язку із загостренням політичного протистояння в Грузії, це негативно позначилося на свободі преси цієї країни.
 
Кріс Волкер, говорячи про тенденції зі свободою преси на пострадянських теренах, сказав Радіо Свобода: «Щодо колишнього Радянського Союзу, то є декілька глибоко негативних тенденцій, які ми виділяємо. Серед 12 колишніх республік СРСР, окрім трьох країн Балтії, лише дві «частково вільні» – Грузія та Україна, інші – «не вільні». За даними 2007 року, в десяти з цих 12 країн відбулися негативні зміни щодо свободи преси».
 
У звіті «Дому Свободи» йдеться і про Україну, як про одну із частково «вільних країн». Відзначено, що політичні конфлікти в Україні в 2007 році змусили українських журналістів працювати в умовах часткового суспільного хаосу та високої політичної напруги. У документі сказано також про судові переслідування незалежних ЗМІ України з боку корумпованих чиновників, кримінальних елементів. Також звіт Дому Свободи вказує на «слабку прозорість власності на ЗМІ і намагання власників впливати на редакційну політику українських медій».
 
Директор американського Дому Свободи Кріс Волкер зауважив: «Частково стійкість України пояснюється тим, що демократичні структури тут із часу 2004 року сильніші, аніж у Грузії та Киргизстані. І впродовж кількох останніх років Україна змогла зберегти суттєвий рівень свободи преси».
 
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
18961
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду