Колектив музею Михаїла Булгакова у Києві обурений проектом «Великі українці»

12 Грудня 2007
15064
12 Грудня 2007
10:17

Колектив музею Михаїла Булгакова у Києві обурений проектом «Великі українці»

15064
Колектив музею Михаїла Булгакова у Києві обурений проектом «Великі українці»

Відкритий лист співробітників музею Михаїла Булгакова в Києві редакція «ТК» отримала 12 грудня 2007 року і друкує без купюр. Лист є відгуком на дискусію в проекті «Великі українці» («Інтер») щодо письменника Михаїла Булгакова (ефір 09.12.2007).

 

«Господа соврамши»

 

Проект Великі українці, зі слів одного ініціаторів проекту Вахтанга Кіпіані, повинен був принести глядачам щось інше ніж політичні сварки чи низькопробні розваги для «масового глядача». В музеї Булгакова саме так сприйняли цей проект і дуже жваво дискутували, кожний складав свій лист великих українців. Ми очікували, що і Булгаков обов’язково з явиться як один із кандидатів, тому що ми знаємо, як шанують його творчість в Україні і в усьому світі.

 

Канал «Інтер» запропонував музею надати коментар до проекту з приводу Булгакова і зняти сюжет саме в музеї. Музей погодився. Давала інтерв’ю Людмила Губіанурі, старший науковий співробітник музею, а також голова правління благодійного фонду Сприяння розвитку музею М.Булгакова в Києві.

 

Варто пояснити, що лишилося за кадром. Зйомки проходили наприкінці робочого дня у п’ятницю, 7 грудня. Музей вже був зачинений, але п’ятеро шанувальників Булгакова, які запізнилися, дуже просили щоб їх впустили. Після невеличкої екскурсії, яку знімали, журналістка попросила одного з гостей дати інтерв’ю по темі проекту, а саме, чи вважають вони Булгакова великим українцем. Один із гостей відповів чудовою українською мовою, що прийшов до музею з родичами з Москви і, на його думку, їх об’єднала любов до письменника. Коли журналістка запитала, чи готовий він висунути Булгакова кандидатом у «Великі Українці», чоловік дуже серйозно сказав, що він висуває Булгакова, тому що справжній талант завжди об’єднує, а не роз’єднує людей. Потім інтерв’ю дала Людмила Губіанурі, яку дуже ввічливо, але наполегливо попросили відповідати не українською, а саме російською мовою. Під час інтерв’ю, яке тривало 15 хвилин, журналісти дуже поспішали, постійно відволікаючись на телефонні дзвінки. Майже не ставили запитань. Наприкінці журналіст запитала, кого пані Губіанурі включила до списку славетних українців. Пані Людмила відповіла, що її список складається з відомих жінок України й очолює його Соломія Крушельницька. На цьому все скінчилося.

 

У суботу 8 грудня ми побачили анонс в теленовинах: на тлі булгаковського будинку поряд з пам’ятником Булгакову журналіст оголосила, що Булгаков, який довго мешкав у Києві, ніколи не визнавав Україну, яка для нього на все життя залишилась Малоросією. У неділю в «Підсумках тижня» знову пролунала ідея особливої зневаги Булгакова до всього українського, а потім показали весь сюжет…

 

Сюжет, на нашу думку, вийшов тенденційний. Ілюстрування «українофобства» письменника Булгакова кадрами зі слабких радянських художніх фільмів було просто некоректним. Серед героїв сюжету був пан Володимир Крижанівський, його представили як відомого фахівця з Булгакова. Пан Крижанівський дуже поважна і шановна людина, дипломат, публіцист, ми його дуже добре знаємо особисто, але при всьому тому він ніколи не вважався фахівцем з Булгакова. В Україні є вчені, які багато років вивчають саме життя і творчість Булгакова. Це Вадим Скуратівський, Людмила Кісільова, Олександр Корабльов і Мирон Петровський. Думка пана Крижанівського про підсвідому образу Булгакова на Україну дуже цікава, але їй бракує фактів.

 

З приводу того, що всі негативні герої Булгакова мають українські прізвища, взагалі не витримує критики. Наприклад, Тальберг, Шаріков, Швондер, Латунский, Берліоз, Босой, Пряхіна і т.д. – це зовсім не українські прізвища. Булгаков вважав себе сатириком і дуже любив вигадувати прізвища.

 

Також журналістка збрехала, що всі співробітники музею назвали Булгакова кандидатом № 1 у списку «Великих українців», хоча під час інтерв’ю отримала зовсім іншу інформацію.

 

Але річ не в цих окремих нюансах. Проблема в тому, що музей Булгакова був ідеологічно використаний. Ми вважаємо, що телеканал «Інтер» наніс шкоду репутації музею, якому скоро вже виповниться 20 років, і який ніколи не був звинувачений ні в непрофесійності, ні в неповазі до культури України. Ми мусимо визнати, що «Інтер» виконував завдання представити Булгакова не як одного із кандидатів у «Великі українці», а як кандидата у «Вороги України». Тому ми вважаємо за необхідне звернутися з відкритим листом до читачів та глядачів України, серед яких багато прихильників нашого музею.

 

На прикладі цієї історії, ми ще раз переконалися, що у нас не поважають людей і не соромляться маніпулювати думкою суспільства. Навіть через такий далекий від політики проект, на перший погляд, нашому суспільству продовжують нав’язувати ідеї протистояння, конфлікту, начебто прірви між нами, громадянами України. Інакше ми не можемо пояснити, чому в сюжеті було спотворено справжній «голос народу» - чому не показали інтерв’ю з тими людьми, які випадково потрапили до музею разом із журналістами «Інтера»?

 

Ми написали цей лист, щоб висловити своє обурення тим, як журналісти нехтують правом людей на висловлювання та самостійний вибір. Замість того, щоб зробити об’єктивний сюжет, показуючи різні сторони проблеми, вони скористалися авторитетом музею, щоб озвучити свою, «вже готову» версію, яку їм було потрібно тільки проілюструвати «гарною картинкою». Їх насправді не цікавить ані правда про Булгакова, ані думка суспільства.

 

Наш лист не присвячений питанню, чи може Булгаков претендувати на звання великого українця. Відповідь на це питання потребує більше часу, ніж15 хвилин інтерв’ю. Якщо аудиторії насправді цікаво, за кого буде голосувати музей Булгакова, то за Соломію Крушельницьку. Але все ж таки добре знати , що творчість Булгакова – це не тільки «Біла гвардія» та «Київ-місто». Дійсно, саме ці твори є найболючішими точками у ставленні Булгакова до України. Булгаков брав участь у подіях громадянської війни, і він не міг бути об’єктивним. Але на сьогоднішній день зібрання творів Булгакова нараховує 10 томів. І тільки прочитавши всі 10, можна робити висновки. Як фахівці, можемо свідчити, ані в щоденниках Булгакова, а ні в його листах, ані в його інших творах, немає слів зневаги до України, і він ніколи не називав її Малоросією, навіть в «Білій гвардії» написано що Олексій Турбін повертається на Україну. Булгаков ніколи не був шовіністом, яким його вирішив показати канал «Інтер». Тема Булгаков і Україна дійсно дуже непроста, саме ми, співробітники музею, це дуже добре розуміємо. Але справжнє мистецтво – це не поділ на своїх та чужих, на своїх та ворогів. Булгаков не був українофілом, але і не був українофобом.

 

Талант Булгакова це не талант історика чи політика, це талант письменника, який в часи радянського терору втілював справжню свободу особистості, незалежно від національності. Саме цю свободу сьогодні канал «Інтер» відібрав у глядачів, учасників проекту «Великі українці». Свободу самостійно вирішувати і обирати, а не повторювати стереотипи малоосвічених заангажованих журналістів.

 

На знак протесту проти брехні, непрофесійності, проти зневаги до пам’яті нашого видатного земляка М.Булгакова, музей відмовляється давати інтерв’ю всім ТБ-каналам з приводу Булгакова протягом тривалості цього проекту.

 

Директор музею М.Булгакова Кончаковський А.П.

Зам. Директора по науковій роботі Пітоєва-Лідер К.М.

Зам. Директора по масовій роботі Бурмістренко С.Л.

Ст.. Наук. Спів робіт., голова правління благодійного фонду «Сприяння розвитку музею М.Булгакова в Києві» Губіанурі Л.В.

Ст.. Наук. Спів робіт., директор благодійного «Сприяння розвитку музею М.Булгакова в Києві» фонду Воробйова І.О.

Ст.. Наук. Спів робіт., Рогозовська Т.А.

Ст.. Наук. Спів робіт., Ноженко С.П.

Ст.. Наук. Спів робіт., Сіренко І.О.

Мол. наук спів робіт., Дерід В.А.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
15064
Читайте також
04.01.2008 15:40
Мирослава Ульяніна, для «Детектор медіа»
13 162
24.12.2007 13:08
Андрій Кокотюха
для «Детектор медіа»
5 435
20.12.2007 22:52
Сергій Грабовський
для «Детектор медіа»
6 175
Коментарі
14
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
DK
6244 дн. тому
Можу абсолютно підтвердити підступність методів роботи нової журналістської команди Інтера. Сам став жертвою їхніх маніпуляцій, коли журналісти, при вдаваному позитивному ставленні до співрозмовника, намагаються витягти ексклюзивну інформацію. Потім одержаними матеріалами маніпулюють, спотворюють факти та мораль події до невпізнаваності і ще й обсирають тебе в ефірі на цілу Україну. ОБЕРЕЖНО: ІНТЕР!!!
vladimir
6248 дн. тому
Задолбанные руссофобы, нас русских миллионы в украине,. Даже если булгаков и великий русский я бы такой вариант еще лучше принял, кстати как вам такой разварот. Вы захлебнетесь в своем национализме придурки.
Андрій
6250 дн. тому
Погоджуюся - великий, але не українець. Великий російський письменник, найвідоміший із киян, але українець?! Його батько приїхав із Курської губернії, сам він більшу частину життя прожив і помер у Москві. Але, зрештою, не це головне. Головне - ставлення до українства. Ось уривок із ПЕРШОЇ публікації Булгакова (1919): «Нужно будет платить за прошлое неимоверным трудом, суровой бедностью жизни. (...) Платить за безумство мартовских дней, за безумство дней октябрьских, за самостийных изменников (...)… за все!». Українці для нього - "САМОСТИЙНЫЕ ИЗМЕННИКИ". І все. Булгаков сам би образився, якби хтось його назвав українцем, навіть і великим. То навіщо через силу тягнути його за вуха в українці? Це так само, як хтось свого часу великого українського анархіста Нестора Махна намагався перемалювати на "українського державника"!!!
Прохожий
6250 дн. тому
Юра все правильно написал, за исключением отчества :-)) Почитайте неопубликованные главы из "Белой гвардии" (их печатал журнал "Вопросы литературы" в "перестроечное" время) и все вопросы к МихалАфанасьичу относительно любви к Украине и украинскому отпадут сами собой. Да, великий, но не украинец, а русский писатель. И, как это ни прискорбно, откровенный украинофоб.
шустрик
6250 дн. тому
Моня тут правилньо написал. Только я хочу добавить что меня еще и комментарии удивляют. После того как шустер и безлюдная грубо послали всю общественность на йух, украв программу и пинками выгнав журналистов с интера - что вы от них ждете? своим поведением эта парочка плюнула в лицо телевизионщикам - все утёрлись и теперь наивно ждут объективности...
тимко
6250 дн. тому
булгаков, иди броди. ты великий, но не украинец.
6250 дн. тому
Булгаков - замечательный и великий украинец! Буду голосовать за него, так как он родился в Украине и был достойным украинцем в мире!
юрчику
6250 дн. тому
а МихалЮрич - це хто? Лєрмонтов чи Рєзнікович? бо Булгаков - Афанасіч
Юра
6250 дн. тому
При всем уважение к творчеству Булгакова, включать его в список великих украинцев просто смешно. Это ведь из-за его мифологем о "пяти процентах, разговаривающих на мове", тупых зомби под предводительством демона Пєрурры и прочая, Украина в России воспринимается так, как она воспринимается. Талантливый писатель позиционировал Украину как плоть от плоти Российской империи. И великодержавные амбиции россиян по отношению к нам - не в последнюю очередь следствие личного мнения Булгакова, которого читали все. Сомневаюсь, что сам МихалЮрич дал бы согласие на включение его в этот список.
ZEKA
6250 дн. тому
Ще одне підтвердження того , що спочатку була потрібна дискусія професіоналів- істориків, критиків. інших фахівців, а потім вже можна підключатись і широкому загалу І взагалі потрібно спочатку провести розяснювальну роботу - розказати толком про всіх /відомих і не дуже\ українців що можуть називатись великими Але на фіга це все Інтеру? Він же комерційний канал - ось і робить "проект" і ганяється за рейтингом Цим повинна займатись держава, і ЗМІ до речі також якщо вони вважають себе авангардом суспільної думки
Читач
6250 дн. тому
Булгаков ані "великий українець", ані "великий росіянин". Він просто цікавий письменник-сатирик. Тут треба класти крапку, щоб далі нікого і ніяк не ображати. Це зайве. І не треба нинішньому "Інтеру" класифікувати-визначати "великих українців" з-поміж теперішніх "малих українців". Українці самі їх добре знають: Шевченка, Франка, Котляревського, Огієнка, Шептицького, Мазепу, Петлюру, Коновальця, Бандеру, Мельника, Стуса, Костенко.
Моня
6250 дн. тому
Меня удивляют музейщики.Они наивные верили,что Интер и Шустер ищут историческую правду и раскручивают Украину.Они ищут деньги и раскручивают себя любимых
Зритель
6250 дн. тому
Отличный сюжет был на Интере. Четко видна проблемность поиска своих великих для государства с такой сложной историей, как наша. Статья тех людей, которые превознося свое мнение, лишают остальных права высказывать иное. То, что вопрос вызывает обсуждение, подтверждает ценность проекта и этого сюжета в частности. Перед человеком, который сказал, что Булгакова вряд ли можно назвать великим украинцем, но можно смело назвать нашим великим земляком, великим киевлянином снимаю шляпу.
Влад
6250 дн. тому
Легко образити словом, тим більше - словом в телевізорі...але, ображатися тепер на всі телевізори?..айсітіві, наприклад, могли б за це вхопитися, влаштувавши шановним музейникам булгаківський ефір на "свободі", а так...цікаво, друкованим виданням і радіо протестанти даватимуть інтерв'ю? Взагалі, якщо вони голосуватимуть за Крушельницьку, то не варто було й перейматись з приводу Булгакова:-) P.S. Якщо обирати Булгаков/Крушельницька, то я - за Соломію Крушельницьку.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду