«Немає навіть “обнюхування” перемовин». Огляд політичних токшоу за 5 грудня 2024 року

«Немає навіть “обнюхування” перемовин». Огляд політичних токшоу за 5 грудня 2024 року

16 Грудня 2024
237
16 Грудня 2024
15:00

«Немає навіть “обнюхування” перемовин». Огляд політичних токшоу за 5 грудня 2024 року

237
На Прямому обговорювали «мін’єд», на Першому визначали, чи можливі вибори наступного року, а у студії Мосейчук обговорювали, що Захід ніколи не зможе надати Україні дієвих гарантій безпеки.
«Немає навіть “обнюхування” перемовин». Огляд політичних токшоу за 5 грудня 2024 року
«Немає навіть “обнюхування” перемовин». Огляд політичних токшоу за 5 грудня 2024 року

У всіх трьох студіях обговорювали потенційні переговори та воєнні перспективи. Оптимізму в цих дискусіях було очікувано небагато.

5 грудня, «Вже на часі», Прямий

Гостями були народні депутати: членкиня комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Софія Федина («Європейська солідарність»), перший заступник голови комітету з питань регламенту, депутатської етики й організації роботи Сергій Євтушок (ВО «Батьківщина»), народний депутат восьмого скликання Віталій Сташук («Народний фронт»), економіст Борис Кушнірук. Загалом троє чоловіків та одна жінка.

Нині у студії не було ані представників владної команди, ані лояльних до неї промовців. Що традиційно дало змогу присутнім не стримуватися у критиці чинної влади. При чому, «на горіхи» можновладцям однаково багато перепадало і від окремих опозиційних гостей етеру, і від ведучої Світлани Орловської, яка вже давно не приховує своїх симпатій до попередньої владної команди. Тож про баланс думок у програмі годі було і згадувати. 

На старті обговорили дипломатичний візит до США голови Офісу президента Андрія Єрмака. Парламентарка Софія Федина з «Європейської солідарності» відзначила, що Єрмак «не має права представляти Україну на міжнародній арені», де його, мовляв, «позиціюють як віцепрезидента». Нардеп Сергій Євтушок із ВО «Батьківщина» повторював, що на Росію має бути санкційний тиск. А ще нагадував, що 30 років тому Україна віддала власну ядерну зброю.

Крім того, соратник Тимошенко додав, що план перемоги Зеленського «прописаний мудро». Цим спровокував ведучу Світлану Орловську нагадати про важливе: як п’ятий президент України, лідер фракції «Європейської солідарності» Петро Порошенко саме полетів до США на зустріч із радником Трампа Майклом Волцом. На екрані в цей час запопадливо показали тематичні світлини.

Економіст Борис Кушнірук відзначив, що широко згадуваного у медіа «плану Трампа» фактично не існує, а ідеї республіканця на кшталт миротворчих військ у демілітаризованій зоні на практиці реалізувати важко. Далі сказав, що після виборів в Україні треба змінювати Конституцію, щоб визначити статус окупованих територій.

«Путіну до дупи всі переговори», — емоційно додала опозиціонерка Федина. Потому вирішила скористатися ефірним часом для піару власної політсили через критику влади. Тож вела про те, як «у 2019-му зупинені ракетні програми», а нині воїнам треба системи РЕБ типу «Ай-Петрі», проте їх, мовляв, не ставлять на озброєння, бо до розробки «залучений Порошенко».

На телеканалі, що тривалий час офіційно не належить Петру Порошенку, продовжили співати йому дифірамби. За справу взялася ведуча: Світлана Орловська почала з того, що Мінськими угодами «надурили Путіна», а завершувала «збірною солянкою» згадок про «відновлену з нуля армію», захищений під час вторгнення Київ, отримання безвізу, Томосу, підписання Угоди про асоціацію з ЄС за каденції п’ятого президента. Вишнею на тістечку стали слова про «розмінований Чонгар».

  Світлана Орловська нагадує, кому дякувати за розбудову України

Соратник Юлії Тимошенко Сергій Євтушок, бачачи таку картину, вирішив пропіарити й власну політичну лідерку. Тому відзначив, що нині очільниця ВО «Батьківщина» «б’ється за компенсацію пораненим воїнам», теперішній розмір якої, мовляв, не дозволяє захисникам покрити потреби на реабілітацію.

Софія Федина тим часом стверджувала, що вибори у часи війни провести неможливо. Разом із тим, на її погляд, «щоб виграти війну, ми маємо поміняти владу». І, за її словами, саме чинна влада нині готується до виборів. А «тисяча Зеленського», мовляв, — ні що інше, як агітація і «запихання людей в “Дію”». Для чого? На погляд гості, щоб потім запропонувати українцям голосувати через додаток, а результати масово фальсифікувати.

Ще парламентарка, котра щойно згадувала про необхідність змінювати владу, сказала, що військові обурені підготовкою до виборів. Також наголосила на улюбленому: «Вся ситуація — наслідки вибору громадян».

Варто відзначити, що в лексиконі опозиціонерів з’явилося нове їдке визначення — «мін’єд». Так вони називають нещодавно створене Міністерство національної єдності, яке, зокрема, соратники Порошенка критикують. «Зеленському хотілося мін’єду — він створив мін’єд», — каламбурила нардепка від «ЄС». Жодних зауважень щодо вживання доволі вульгарного як для політичного токшоу терміну гостя не отримала.

Борис Кушнірук нагадував, що опозиція має надати людям власне бачення розв’язання проблемних питань у державі. Світлана Орловська згадала про ще одну владну ініціативу: програму «єКнига», згідно з якою українці, котрим у нинішньому році виповнилося 18, можуть отримати 908 грн на придбання книжок. Потому ведуча відзначила законопроєкт №10242 про посилення відповідальності за публікацію інформації з публічних реєстрів, який нині розглядають у парламенті й проти ухвалення якого виступили представники медіаспільноти. Мовляв, так можновладці «закривають рота журналістам». Сергій Євтушок сказав, що його політсила за закон не голосувала, те ж саме додала і Софія Федина. Документ парламентарка вважає спробою «перекрити кисень» журналістам.

На завершення випуску ведуча заготувала для присутніх дещо позитивне. Урочисто оголосила, що справа стосовно Софії Федини та військової Марусі Звіробій щодо погроз президенту Зеленському закрита судом. З чим одну з фігуранток і привітала.

5 грудня, «Новий відлік», Перший канал Суспільного

Гостями були народний депутат, член комітету з питань правової політики Сергій Демченко («Слуга народу»), боєць батальйону «Свобода» Дмитро Пульмановський, політичний коментатор Ігор Рейтерович (у проєкті був представлений як кандидат політичних наук, керівник політико-правових програм «Українського Центру суспільного розвитку»), голова Центру безпекових досліджень «СЕНСС» Дмитро Черниш, політтехнолог Джейсон Смарт. Загалом п’ятеро чоловіків.

Заговорили про потенційне заморожування бойових дій. Політичний коментатор Ігор Рейтерович сказав, що є багато сценаріїв завершення війни, але немає плану. Військовий Дмитро Пульмановський сказав, що «поле бою диктує інші реалії», тому військові «мало вірять у казку».

У «Слузі народу» варіант заморожування війни не обговорюють, бо ніхто «не хоче Мінськ-3», пояснював представник монобільшості Сергій Демченко. Тим часом голова Центру безпекових досліджень «СЕНСС» Дмитро Черниш критикував владу за, мовляв, «дитячі підходи до міжнародної політики» та відсутність стратегії.

Ігор Рейтерович емоційно розкритикував візит української делегації до США. Мовляв, «якого біса» у ній не було військових із фронту, які би детально пояснили ситуацію американським колегам? Дмитро Пульмановський додав: військові розуміють, що «просто так» війна не закінчиться.

Далі у студії навели результати чергового опитування українців компанією InfoSapiens на замовлення проєкту (їх замовляють для кожного випуску). Як завжди, соціологи опитали 800 респондентів з України віком від 18 до 70 років, про що традиційно нагадали ведучі. Нині респондентів запитали, як вони ставляться до потенційного заморожування війни? 49% відповіли схвально, 23% висловилися проти, 28% відповіді не мали.

Політкоментатор Ігор Рейтерович і далі був критичний до влади. Мовляв, «план перемоги» Зеленського «уже всі забули». Аналітик Дмитро Черниш критикував владу за те, що та не має чітких механізмів деокупації наших загарбаних земель. Потому ведуча проєкту Власта Лазур запитувала гостей, які емоції ті відчувають від потенційного заморожування конфлікту? Демченко, Черниш і Рейтерович казали про сум, а Пульмановський — про страх передати війну дітям.

 Емоції не з приємних

Далі навели результати чергового опитування на замовлення «Нового відліку». Цього разу респонденти ділилися власними емоціями від можливого заморожування бойових дій. 26% відчули би розчарування, 19% — надію, по 13% указали сум, страх і полегшення. Військовий Дмитро Пульмановський говорив, що не розуміє, як можна заморозити таку війну.

Наступними на екрані показали результати опитування, де респондентів запитали, як ті ставляться до дипломатичних зусиль української влади щодо завершення війни? 16% ставляться позитивно, 33% швидше позитивно, 19% скоріше негативно, 9% негативно, 24% відповіді не мали.

Далі на ввімкненні політтехнолог Джейсон Смарт сказав, що так званого «плану Трампа» щодо завершення війни немає. Ведуча згадувала листопадове соціологічне опитування центру «Соціальний моніторинг», яке показало, що лідером електоральних симпатій українців є ексголовком Валерій Залужний. Гість казав, що у часи проблем люди хочуть бачити на чолі держави саме військового.

Представник монобільшості Сергій Демченко сказав, що на результат потенційних виборів в Україні вплине те, чим закінчиться війна. Хоча нині тема у владі, мовляв, не обговорюється. Ігор Рейтерович розповідав, що, начебто, влада хоче провести електронне, а також голосування поштою. Посилаючись при цьому на слова очільниці політичної партії «Слуга народу» Олену Шуляк, яка днями писала про необхідність підготувати законодавчу базу під післявоєнні вибори. Гість говорив, що у владі має зрости частка військових.

Власта Лазур тим часом знову розпитувала Сергія Демченка, чи готується до виборів чинна влада? Той наполягав, що вибори можливі лише через пів року після скасування воєнного стану. Тож нині у владі, мовляв, про це не говорять.

Наприкінці на екран вивели результати опитування щодо того, чи варто проводити вибори в Україні під час можливого перемир’я? 48% відповіли ствердно, 30% негативно, а 21% не дали відповіді.

Зрештою, автори «Нового відліку» на Перший каналі Суспільного традиційно намагаються досягти балансу сторін у студії. Для чого запрошують як опозиціонерів, так і представників чинної влади, а також військових та політичних коментаторів. Ведучі проєкту наголошували, що хочуть бачити в етері і представників Офісу президента, і Кабміну. Попри помітну критичність ведучих до чинної влади, дискусії виходять різнобічними. Чого зазвичай не скажеш про проєкти Прямого.

5 грудня, «Тема», ютуб-канал Наталі Мосейчук

Гостями студії були співзасновник аналітичної платформи «Михайлівський клуб» Владислав Оленченко, журналіст Леонід Швець, ексдепутат Держдуми Росії, опозиціонер Ілля Пономарьов, військовий Арті Грін. Загалом четверо чоловіків.

Забігаючи наперед, відзначимо, що саме у студії Наталії Мосейчук цього вечора лунали найбільш полярні думки щодо подальшого перебігу бойових дій. На старті згадали, що саме 5 грудня виповнилося 30 років із моменту підписання Будапештського меморандуму, внаслідок чого Україна віддала ядерну зброю, отриману після розпаду СРСР. Аналітик Владислав Оленченко нагадував, що ми віддали зброю «під смішні обіцянки». Натомість ми могли би, мовляв, залишити хоча б 10 ракет із ядерними боєголовками, щоб убезпечитися від нападу.

Російський опозиціонер Ілля Пономарьов відзначив, що то був не договір, а не ратифікована парламентом «декларація». Згодом гість вів про те, що без зміни влади у Москві миру досягти неможливо. Владислав Оленченко висловив переконання, що мирні переговори вже розпочалися, зважаючи на обговорення у пресі різноманітних планів припинення вогню.

Далі черга «підіймати ставки» в етері дійшла до Пономарьова. Колишній депутат Держдуми Росії розповідав: «70% росіян вимагають переговорів на своїх умовах». Думка схвалення у студії не знайшла. «Не те, шоб вимагають», посміхався Леонід Швець. «Вони готові до переговорів», виправила гостя ведуча. Ще опозиціонер вів про те, що Захід вимагає від України переговорів, адже не бачить результатів на полі бою.

 Ілля Пономарьов бачить росіян, які хочуть перемовин. Або хоче бачити

Військовий Арті Грін на ввімкненні говорив, що війна закінчиться, коли впаде режим Путіна. Але якщо диктатор хоче і надалі проводити активні бойові дії, то змушений буде у 2025 році оголосити загальну мобілізацію. Ще міркував, що найпростіше нашим військам було би наступати на окуповані Приазов’я та Крим. Що ж до можливих компромісів сторін, Арті Грін припустив, що окупанти виведуть війська з Запорізької та Херсонської областей, але не захочуть віддавати Крим. А Дональд Трамп, мовляв, здатен розв’язати цю ситуацію та припинити війну. Ведуча цікавилася, якою буде Україна після завершення війни? Що буде з військом, забезпеченням зброєю, зрештою, з постачанням води у Крим? Путін буде торгуватися за Крим і Донбас, вважає Ілля Пономарьов.

Відмінну думку мав журналіст Леонід Швець. На його погляд, послати Росію «на три букви» і є нашою переговорною позицією. Мовляв, наразі немає «навіть “обнюхування” перемовин», тому і говорити про них не варто. Держави-партнери, говорив гість, не можуть надати нам гарантій безпеки, бо бояться воювати з Путіним.

Владислав Оленченко оптимізму не додав: говорив, що Україну «не візьмуть ні в яке НАТО», а єдиною гарантією нашої безпеки може бути достатнє забезпечення зброєю. Партнери, мовляв, бояться успіхів України. Хоча гість припускає, що наступного року режим Путіна «надірветься», але на довгий мир Оленченко все одно не сподівається. Ілля Пономарьов додав, що російському диктатору не вдалося захопити нашу державу військовим шляхом, тож той прагнутиме робити це через перемовини.

Зрештою, у проєкті Наталії Мосейчук, який триває найдовше з оглянутих (майже 2,5 години), гості часто збиваються із фактичного обговорення теми у напівфілософські роздуми. При цьому на «Тему» вкрай рідко ходять критичні до влади промовці, тож і повноцінного балансу думок зазвичай досягати не вдається. 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
237
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
несправдились мрії депутатів здатись якось?
47 хв. тому
Дочитав до "етеру" замість "ефіру". Власта молодець "не завертає" і по темам. А порохоботам народ такий був кол обрав Порошенка і їх? Скільки танків укріплень у Харкові збудував Порошенко? На словах ого-го типу все розумів і добре говорив, а на ділі Медведчука і його канали закривав Зеленський. Але поррхоботам далі виборці винуваті, а не депутати у раді, які голосують закони і призначення. Але ж то не зрозуміти коли "етер" замість "ефіру" хоч добре що забули "перемовини" якісь до наступного припадку "можна здаватись?"Наче їм хтось особисто заважає, як думає Бойко...
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду