«Останній шанс команди Зеленського на перезавантаження». Огляд політичних токшоу за 6-7 листопада 2024 року

«Останній шанс команди Зеленського на перезавантаження». Огляд політичних токшоу за 6-7 листопада 2024 року

15 Листопада 2024
1393
15 Листопада 2024
11:00

«Останній шанс команди Зеленського на перезавантаження». Огляд політичних токшоу за 6-7 листопада 2024 року

1393
В етері Liga Talk говорили про відсутність української стратегії. На Прямому згадували, «що українці вибрали у 2019 році».
«Останній шанс команди Зеленського на перезавантаження». Огляд політичних токшоу за 6-7 листопада 2024 року
«Останній шанс команди Зеленського на перезавантаження». Огляд політичних токшоу за 6-7 листопада 2024 року

У студіях токшоу говорили про вибори у США та подальший розвиток російсько-української війни, зважаючи на обрання Дональда Трампа. Тон розмови залежав, зокрема, від приналежності гостей до політичної сили.

6 листопада, Liga Talk, ютуб-канал Liga Net

У студії були засновниця «Центру підтримки аеророзвідки» Марія Берлінська, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар, економіст Андрій Длігач. Загалом двоє чоловіків та одна жінка.

Йшлося про перебіг російсько-української війни. Ведучий проєкту Юрій Смирнов розпочав із бліцопитування гостей на актуальні теми. Зокрема, волонтерка Марія Берлінська не погодилася з тим, що потрібно мобілізувати українців із 18 років. А економіст Андрій Длігач назвав роздачу «тисячі Зеленського» популізмом.

Говорили й про плани перемоги України. Викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар певен: партнери нашої держави не мають власного такого плану. Ще згадували про зустріч президента Зеленського з представниками громадянського суспільства, що відбулася наприкінці жовтня. Марія Берлінська, котра теж побувала на заході, висловилася за те, щоб такі зустрічі перейшли у «робочий формат» на постійній основі. Нагадала, що Росія успішно перебудувалася під потреби ведення війни. Додавши, що «третя світова триває, і ми вже в ній».

Валерій Пекар провадив, що «світ не побачив в Україні гідного члена світової спільноти». Андрій Длігач додав, що держава не має стратегії. Пекар певен, що за основу плану подальшого розвитку України можна взяти Ukraine Facility Plan, підготований представниками ЄС.

Згадували й про ініціативи щодо заборони телеграму. Громадський діяч Валерій Пекар вважає, що забороною платформи російський інформаційний вплив на українців не побороти. Додав і про те, що «єдиний телемарафон уже ніхто не дивиться».

 Валерій Пекар скептично дивиться на трансляцію телемарафону  

Порцію критики влади додав і ведучий. На його думку, мобілізація в Україні не працює «через брак політичної волі», бо можновладці, мовляв, думають про вибори. Марія Берлінська певна: люди бояться йти до війська через непрогнозованість, де і скільки доведеться служити. Валерій Пекар додав, що, окрім справедливої мобілізації, у державі мають бути економічна свобода та фахове врядування. Сказав, що Захід досі «не дав згоди на нашу перемогу», тож ми маємо показати себе з найкращого боку. З тим, що державі бракує фахівців, а також потрібні реформи, погодився й Андрій Длігач. Ще нагадував, що «тисячу Зеленського» після отримання найкраще буде задонатити на потреби війська.

На завершення волонтерка Марія Берлінська припускала геть погані сценарії розвитку подій на полі бою. Наприклад, якщо КНДР надішле до Росії не 10, а 100 тисяч військових, а також якщо у війну напряму ввійдуть Китай, Білорусь та інші симпатики Росії. Тоді, мовляв, можемо втратити все Лівобережжя. Втім, закликала не лякатися, а діяти: будувати лінії оборони, а цивільним людям порадила отримувати військові вміння.

6 листопада, «Тема», ютуб-канал Наталі Мосейчук

Гостями студії були директор Центру оборонних стратегій Олександр Хара, політичний радник Олександр Харебін і політтехнолог Тарас Загородній, вмикалися виконавчий директор Renew Democracy Initiative Уріель Епштейн і народна депутатка Олександра Устінова («Голос»). Загалом четверо чоловіків та одна жінка.

Випуск назвали «Америка зробила вибір». Ведуча знову опитувала ютуб-аудиторію. Цього разу про те, яких змін глядачі очікують від президентства Дональда Трампа: надання далекобійної зброї, схиляння України та Росії до перемовин чи жодних змін, порівняно з каденцією Байдена? Наприкінці етеру голоси розділилися у пропорції 36, 41 та 23% відповідно. Як ми вже нагадували у попередньому огляді, опитування не можна вважати репрезентативним, оскільки воно відображає лише думку глядачів «Теми».

Директор Центру оборонних стратегій Олександр Хара, своєю чергою, коментуючи волевиявлення американців, сказав, що трампізм придумав ще Барак Обама. Нині ж для України, мовляв, був вибір між «поганим і дуже поганим». Політтехнолог Тарас Загородній бачив ситуацію оптимістичніше. Мовляв, Трамп зніме обмеження на видобуток нафти у США, тож її стане більше на ринку, що вплине на економічні позиції Росії.

Наталія Мосейчук у цей час звернула увагу на людей, яких Трамп хоче призначити на важливі посади. Зокрема, на прихильника технологічних інновацій Ілона Маска. Який відразу після виборів начебто опублікував в іксі (Х) образливий для Володимира Зеленського допис про підтримку України. Нагадаємо, відповідне зображення активно поширювали анонімні телеграм-канали. Тоді як у Центрі протидії дезінформації наявність такого посту на сторінці Маска заперечили. «Допису Маска про “останній долар” не існує. Годі постити дурню», — дописав на власному каналі очільник ЦПД Андрій Коваленко.

 Останній долар, якого не було (ілюстрація Центру протидії дезінформації) 

Найкритичніше про Дональда Трампа та його команду висловлювався на прямому ввімкненні виконавчий директор Renew Democracy Initiative Уріель Епштейн. Він певен, що республіканець буде мститися опонентам і не має принципів. Хоча завдяки останньому, на думку гостя, політика можна схилити на бік України.

«Демократи все профукали», — вів далі політичний радник Олександр Харебін. Бо, мовляв, не мали гідного лідера. Але і Путін, на думку промовця, перемоги у США не здобув. Ще Харебін вколов віцеспікера Верховної Ради України Олександра Корнієнка, який під час телемосту «Вибори США та майбутнє України» у Київській школі державного управління заявив про те, що Верховна Рада закликає президента Трампа допомогти закінчити війну для проведення парламентських виборів у нашій державі. Щоб «доклали максимум, аби ми могли переобратися. А це можливе після закінчення війни. Це наше прохання, як депутатів до них». «Це вже набат», — збиткувався з нардепа Олександр Харебін.

Ще гість провадив, що перемога Трампа дає «останній шанс команді Зеленського на перезавантаження». Також казав, що демократи мають надати Україні якомога більше допомоги, якщо хочуть мати подальший вплив у політикумі США. Наприкінці випуску ведуча, коментуючи власне спілкування з одним із колег, який нині перебуває у Сполучених Штатах, відзначила: американці начебто відчувають оптимізм від результатів голосування й очікують покращення життя. Все, як було після українських виборів 2019 року, порівняла ситуацію Мосейчук.

7 листопада, «Вже на часі», Прямий

У студії були народні депутати: член постійної делегації в Парламентській асамблеї ЄС Володимир Ар’єв («Європейська солідарність»), членкиня комітету з питань економічного розвитку Галина Янченко («Слуга народу»), перший заступник голови комітету з питань правоохоронної діяльності Андрій Осадчук («Голос»), член комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Вадим Івченко (ВО «Батьківщина»). Загалом троє чоловіків та одна жінка.

Тут також ішлося про результати президентських виборів у США. Коментуючи їх, очікувано критичним до української влади виявився нардеп Володимир Ар’єв із «Європейської солідарності». Він сказав, що нам нічого дорікати американцям, «особливо після того, що вибрали у 2019 році». Зневажливо називав Володимира Зеленського «талісманом везіння» та провадив, що Україні потрібні «фахові переговорники» зі США.

 Володимир Ар’єв усе ще згадує вибори 2019 року 

Представник «Голосу» Андрій Осадчук певен, що Дональд Трамп повністю зупинить допомогу Україні, а держсекретарем США буде «токсична до нас людина». Нагадаємо, станом на 14 листопада посаду може обійняти сенатор-республіканець Марко Рубіо, який прагне схилити Україну до мирної угоди з Росією. Як Осадчук, так і нардеп від ВО «Батьківщина» Вадим Івченко суголосно сказали, що диктатор Путін не погодиться на ймовірний план Трампа про заморожування війни на поточній лінії зіткнення та створення демілітаризованих зон.

Володимир Ар’єв, поки у студії ще не з’явилася «слуга народу» Галина Янченко, давав «95%, за номером кварталу», що відносини США та України радикально не зміняться. Але партнери ще прискіпливіше контролюватимуть, як наша держава витрачає надані кошти. Вадим Івченко далі говорив про те, що 6,2 млрд доларів військової допомоги за американською програмою PDA, термін використання яких сплив 30 вересня, Україна не отримала через позицію міністра оборони Рустема Умєрова. Який, мовляв, змарнував нагоду отримати додаткові кошти.

Ведучий проєкту «Вже на часі» Олександр Близнюк з неприхованою критикою згадав слова віцеспікера Верховної Ради України Олександра Корнієнка, коли той опосередковано попросив президента Трампа допомогти чинним українським парламентарям переобратися після закінчення війни. Слова нардепа, нагадаємо, критикували й у студії Наталі Мосейчук.

А от Володимир Ар’єв під час наступної репліки переконував аудиторію, що Америка таки вимагатиме проведення виборів в Україні. Бо у Трампа із Зеленським, мовляв, «погана історія». Нагадаємо, у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки вважають тези про те, що Держдеп США готується провести вибори в Україні, аби позбутися Володимира Зеленського, вигадкою росіян.

Потому до студії прийшла парламентарка Галина Янченко від «Слуги народу». Вона сказала, що очікувала перемоги Дональда Трампа, а стратегія України відносно США є правильною. Ведучий цікавився, чи змінять найближчим часом посла України у Штатах? Янченко відповіла, що «не має такої інформації». Володимир Ар’єв певнив, що тепер рух нашої держави до НАТО ускладниться, тож влада повинна мати «план Б». Андрій Осадчук додав, що нині «світова архітектура безпеки — калічна».

Наприкінці етеру у студії згадали, скільки коштів держава витрачає на спецпенсії для силовиків. І при цьому, мовляв, хоче підвищувати податки. Вадим Івченко запевняв, що час звільняти прем’єра Дениса Шмигаля, як і решту урядовців. Володимир Ар’єв відзначив, що зробити це під час воєнного стану неможливо. Хоча не втратив нагоди додати й те, що «закон працює, коли вигідно Офісу президента».

На завершення згадували й про законопроєкт «про дрова», який не хоче підписувати президент. Нардеп Ар’єв сказав, що у парламенті часто пишуть «дикуху», маскуючи пропозиції під вимоги ЄС. Ініціативу просто неправильно прокомунікували, додала його колега Янченко.

7 листопада, «Новий відлік», Перший канал Суспільного

Участь узяли заступниця міністра оборони 2021–2023 років Ганна Маляр, міністр інфраструктури України 2016–2019 років Володимир Омелян, молодший сержант ЗСУ у відставці, громадський діяч Юрій Гудименко, представник України при ЄС у 2008–2010 роках Андрій Веселовський, професор політології Сергій Куделя. Загалом четверо чоловіків та одна жінка.

Ішлося теж про підсумки президентських виборів у США. Гості говорили, що Трамп є непередбачуваним політиком, але навряд чи кине Україну напризволяще. Громадський діяч і ветеран війни Юрій Гудименко відзначив, що наша держава має робити все залежне від неї, а тоді вже дивитися в бік партнерів.

Потому автори проєкту вивели на екрани результати опитування, яке для «Нового відліку» незмінно проводить компанія InfoSapiens. Нині знову опитали 800 респондентів віком від 18 до 70 років. Спершу їх запитали, чого чекати від обрання президентом США Дональда Трампа. 33% вважають, що тепер Штати збільшать допомогу, 14% певні, що зменшать, 25% не чекають змін, а 28% опитаних не знайшли відповіді.

Міністр інфраструктури України 2016–2019 років Володимир Омелян говорив, що українська влада винуватить у недостатній допомозі Захід. Проте Трамп може скоротити допомогу через те, що Україна — корумпована країна. Тож, на думку гостя, треба змінювати чинний уряд і працювати з залученням іноземних інвесторів.

Професор політології Сергій Куделя під час ввімкнення сказав, що у команді Трампа чимало противників допомоги Україні, але умови для перемоги нашої держави у війні досі є. Нагадав, що республіканець «схильний до блискавичних дій». «У нас немає опції “скласти лапки”», — резюмував Юрій Гудименко.

 Юрій Гудименко проти складання лапок

Що робити Україні у разі припинення допомоги від США? Таким було наступне запитання в опитуванні InfoSapiens. 41% респондентів вважає, що треба шукати компромісу з іншими країнами, 18% — що держава має повністю переорієнтуватися під потреби фронту, 9% не проти заморожування конфлікту. «Українці не хочуть працювати самі», а шукають допомоги деінде, коментував побачене Гудименко.

Володимир Омелян відзначив, що близько 30% опитаних готові у той чи той спосіб чинити опір загарбникам. Що, мовляв, не так вже і мало. Додав, що Україні треба посилювати дипломатію. Ведуча Власта Лазур згадала про начебто напружені стосунки Трампа і Зеленського. Ще говорили про ймовірність повернення кордонів 1991 року. Та про те, що неможливість виконати цю умову знижує рейтинг Володимира Зеленського. Ексміністр Омелян певен, що президент має думати насамперед про перемогу України. Водночас гість не бачить для чинного глави держави шансів на переобрання.

Ведуча додала, що автори проєкту кликали на етер представників Офісу президента, аби ті донесли й власну точку зору на обговорювані події. Ще навели пряму мову українських військових, які ділилися враженнями від перемоги Трампа. На їхню думку, на фронті це навряд чи щось змінить. Юрій Гудименко додав, що Україні варто краще будувати фортифікації, бо наші укріплення програють російським. Володимир Омелян радив можновладцям «припинити красти».

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1393
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду