«Немає акценту на війну». Огляд політичних токшоу за 21 листопада 2024 року

«Немає акценту на війну». Огляд політичних токшоу за 21 листопада 2024 року

29 Листопада 2024
511
29 Листопада 2024
13:00

«Немає акценту на війну». Огляд політичних токшоу за 21 листопада 2024 року

511
На Першому питали, скільки в України часу до обвалу фронту, а волонтер Притула у студії Мосейчук закликав українців припинити панікувати.
«Немає акценту на війну». Огляд політичних токшоу за 21 листопада 2024 року
«Немає акценту на війну». Огляд політичних токшоу за 21 листопада 2024 року

На токшоу говорили як про план стійкості, презентований Зеленським у Верховній Раді, так і про державний бюджет на прийдешній рік, ухвалений нещодавно. Так само згадували й річницю Революції гідності.

21 листопада, «Вже на часі», Прямий

Участь узяли народні депутати: членкиня комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Софія Федина («Європейська солідарність»), член комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Юрій Камельчук («Слуга народу»), перша заступниця голови комітету з питань транспорту й інфраструктури Юлія Клименко («Голос»), член комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Вадим Івченко (ВО «Батьківщина»). Загалом по двоє чоловіків і жінок.

Від початку програми заговорили про удар по Дніпру новою балістичною ракетою, яку російський диктатор згодом назвав «Орешником». Це сигнал для наших західних партнерів, сказала Софія Федина. Потому відразу перемкнулася на критику: мовляв, нашим оборонцям бракує засобів РЕБ, а провладні депутати ухвалили держбюджет, що таких потреб не враховує. Ще дорікала керівництву держави, що на терористичні удари Росії по містах України «не було реакції, яка мала би бути». Україна має показати західним партнерам, що Путін використовує ядерний шантаж, додала Юлія Клименко. Але влада, мовляв, не може донести цю позицію.

Натомість «слуга народу» Юрій Камельчук говорив, що використання потенційного носія ядерного заряду свідчить про безпорадність Путіна. Згадав і про план поділу України, начебто ухвалений російським політичним керівництвом. На погляд нардепа, це «безглузда фантазія».

Згодом соратниця Порошенка Федина говорила, що ми відстаємо від  країни-агресорки у розвитку військових технологій та адаптації економіки. Було помітно: беручи слово, опозиціонерка намагалася вмістити у виступ якомога більше критики влади. Тож висловилася і про «провал української дипломатії», і про Зеленського, який за часів акторства «сміявся з майданівців», і про заборону виїзду за кордон окремим народним депутатам, і про відсутність повноцінного іномовлення.

Нардеп Вадим Івченко з ВО «Батьківщина», своєю чергою, говорив, що перед повномасштабним вторгненням «багато речей замовчувались», хоча керівництво країни мало чіткі дані західних розвідок. У якийсь момент політик так піддався емоціям, що перейшов на російську. За що миттєво отримав зауваження від ведучого Олександра Близнюка.

Представник монобільшості Камельчук намагався показати, що в українській оборонній промисловості не все так погано, як змальовують опоненти. Згадав про виробництво далекобійних дронів, наявність ракет «Нептун». Час від часу між провладним та опозиційними гостями студії ставалися суперечки.

 Юрій Камельчук дивиться на колег як на опозицію

Далі зайшлося про план стійкості України, презентований Володимиром Зеленським у Раді. Софія Федина зазначила, що у сказаному президентом із трибуни парламенту «були толкові речі». Але подальше голосування нардепів за держбюджет-2025, за словами опозиціонерки, нівелювало все сказане. «Монобільшість плюнула в очі президенту», — резюмувала гостя.

Представниця «Голосу» Юлія Клименко певна: чинний уряд втілити такий план у життя не здатен, та й коштів на це забракне. Ведучий вирішив «видати на горіхи» можновладцям за ініціативу встановлювати у школах металодетектори та мати в кожній школі правоохоронців. А ще Олександр Близнюк, коментуючи звернення Володимира Путіна, оприлюднене фактично під час етеру, в якому російський диктатор стверджував, що по Дніпру завдали удару ракетою «Орешник», спрогнозував: щодо назви озброєння «буде багато мемів». І зрештою мав рацію.

Ще опозиціонери в етері критикували ініціативу Зеленського щодо безплатного харчування учнів українських шкіл. Мовляв, де країні у стані війни взяти гроші на втілення задуму? «Це називається “виборча кампанія”», — говорила Софія Федина. Юлія Клименко додала, що Україна досі не має послів у країнах-партнерках на кшталт Норвегії.

Повернувшись до удару по Дніпру так званим «Орешником», Юрій Камельчук нагадав, що росіяни попереджали про потенційний удар посольства окремих країн. Юлія Клименко парирувала: у ГУР повідомляли, що це все ІПСО. Втім, допис «гурівців» усе ж стосувався повідомлень про масований удар по Україні. «Путін залякує вільний світ», — вела далі Софія Федина. Зате тепер посольства будуть знати про небезпеку, додав Камельчук.

Коли ж перейшли до теми ухвалення держбюджету на наступний рік, градус напруги у студії знову зріс. Представниця «ЄС» критикувала авторів проєкту за «підвищення зарплат прокурорам», за бажання посадовців «відмивати на дорогах». Голосуванням, говорила депутатка, «зневажили військових», тому її політсила голосувала «проти». Юрій Камельчук переконував присутніх, що на оборону в документі спрямовано «немало» і це — «реалістичний бюджет». Вадим Івченко з ВО «Батьківщина» розповідав, що у проєкті «немає акценту на війну». Нардепи навіть посварилися, обстоюючи свої позиції.

Ведучий у цей час нагадав, що нардеп від монобільшості Олександр Куницький, імовірно, втік за кордон. «Як це стосується єдності та гідності?» — питав Близнюк, згадуючи епізоди за участю колишніх і теперішніх «слуг народу», як-от Дмитрука або Одарченка. «Люди голосували за собачку», — вів далі парламентар Івченко, уточнивши, що під брендом Зеленського до влади прийшли сумнівні особистості. «Виборці, що хотіли, те і маєте», — дала волю емоціям Софія Федина, додавши, що її політсила звернеться до правоохоронців стосовно місця перебування депутата Куницького.

21 листопада, «Новий відлік», Перший канал Суспільного

Гостями були народні депутати: голова підкомітету з питань будівництва та проєктування комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олег Дунда («Слуга народу»), член комітету з питань бюджету Олексій Гончаренко («Європейська солідарність»), полковник запасу ЗСУ Олександр Ігнатьєв, майор запасу НГУ Олексій Гетьман, командувач армії США в Європі у 2014–2018 роках Бен Годжес. Загалом п’ятеро чоловіків.

Ведучі не зволікали та одразу ж поставили гостям специфічне запитання: «Скільки часу є в України до обвалу фронту?». Полковник запасу ЗСУ Олександр Ігнатьєв зазначив, що на лінії зіткнення «є провали», решта гостей зійшлися на думці: обвалу не буде. Майор запасу НГУ Олексій Гетьман дорікнув ведучим, що «питання некоректне». Опозиційний нардеп Олексій Гончаренко при цьому нагадав владі про важливість зведення якісних фортифікацій.

«Слуга народу» Олег Дунда дивувався, чому медіа так активно тиражують інформацію про потенційний «обвал фронту». Але додав, що економіку таки треба перевести на воєнні рейки. Олексій Гетьман казав, що російські окупанти на фронті «просуваються зі швидкістю равлика». Навіть таке пересування вже є провалом, — говорив офіцер ЗСУ Ігнатьєв. Ще він зазначив, що успішним діям Сил оборони часто заважає неналагоджена взаємодія підрозділів.

Олексій Гончаренко, своєю чергою, згодом критикував «совковий підхід до мобілізації», зокрема так звану «бусифікацію». Через яку, пояснював нардеп, ТЦК та СП варто розформувати. А ще, мовляв, важливою є мотиваційна складова для воїнів.

Потому у студії показали відео, поширюване журналістом Юрієм Бутусовим, де йшлося про браковані міни, що отримують у розпорядження наші бійці. «Якість страждає через об’єми виробництва, що зросли», — пояснював нардеп Дунда. Опозиціонер Гончаренко говорив, що на таке неякісне виробництво влада спрямувала 50 млрд грн. Військовий Ігнатьєв казав, що встановити причини згаданого явища має експертиза.

Олексій Гетьман знову висловив незадоволення медійним трактуванням інформації: йому не подобається, коли внаслідок таких епізодів у медіа говорять, що «все роблять неякісно». Далі в етер ввімкнувся командувач армії США в Європі у 2014—2018 роках Бен Годжес. Він говорив, що загроз обвалу фронту немає, але західні партнери мають і надалі підтримувати Україну. Згадав військовий і про необхідність ротації бійців, які воюють тривалий час. А ще Годжес не вірить, що Росія може атакувати США.

«Слуга народу» Олег Дунда «пішов із козирів»: переконував, що цивільні особи в часи війни не мають права критикувати військове керівництво. Олексій Гончаренко заперечував: мовляв, не критикувати навіть провальні рішення — це «катастрофа».

 Олексій Гончаренко і критика — це синоніми

Ще говорили про нещодавній візит на передову Володимира Зеленського. Нардеп Гончаренко ділився, що подекуди такі візити перетворюються на «совок і показуху». Тож іноді главі держави, мовляв, «краще не їхати». Автори проєкту навіть підготували довідку, коли й куди президент їздив на фронт. Потреби у регулярних візитах Зеленського в гарячі точки немає, сказав нардеп Дунда.

Під завісу етеру автори програми вивели на екрани результати опитування, яке на замовлення проєкту традиційно провела компанія InfoSapiens (про методологію ми писали у попередніх оглядах). Нині респондентів запитали, чи контролює президент ситуацію у війську? 25% відповіли ствердно, 43 — негативно, ще 31% не зміг дати відповідь.

Тут знову був слушний момент для критики влади, тож нардеп від «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко, як і його колега Софія Федина в етері Прямого, намагався вмістити у промову якомога більше кпинів. Гончаренко згадав, зокрема, про «тисячу Зеленського», а ще висміяв «велике планівництво». «Слуга народу» Олег Дунда, своєю чергою, дивувався, звідки всі опитані так добре знають стан справ у війську? Дійшло до суперечки на підвищених тонах. Олексій Гетьман пояснював: люди відповідали на запитання InfoSapiens «по відчуттях».

Під кінець програми ведуча Власта Лазур питала гостей, чи є у президента план подолання кризи у війську? Гончаренко сказав, що це можна буде побачити у найближчі кілька місяців, а Гетьман відзначив, що важливі не тільки плани, але й умови для їхнього виконання.

21 листопада, «Тема», ютуб-канал Наталі Мосейчук

Гостями студії були перший віцеспікер Верховної Ради Олександр Корнієнко («Слуга народу»), політтехнолог Тарас Загородній, волонтер і політик Сергій Притула, воєнний аналітик Михайло Самусь. Загалом четверо чоловіків.

Головною темою був презентований Володимиром Зеленським план стійкості. Але спершу учасники проєкту вшанували День гідності та свободи, у який і вийшов черговий випуск «Теми». Присутні згадували, що робили у часи двох українських революцій. Та зійшлися на думці, що якби не Революція гідності, Росія б уже загарбала Україну.

Критикували західних партнерів України за нібито слабкодухість перед Росією. Політтехнолог Тарас Загородній згадував, як адміністрація Обами/Байдена «пробачила Росії Грузію». Далі ведуча зацитувала слова російського диктатора Путіна стосовно удару по Україні ракетою «Орешник». «Путін моделює Карибську кризу-2», — сказав Загородній. Перший віцеспікер Верховної Ради Олександр Корнієнко відзначив, що диктатор записує звернення «у кризові моменти».

Згадали й поширюваний у медіа план поділу України на три зони, начебто ухвалений російським військово-політичним керівництвом. Згадуючи це й обрання президентом США Дональда Трампа, Сергій Притула зрештою закликав українців «не панікувати».

У черговому блоці критики західних партнерів дісталося раднику президента США з нацбезпеки Джейку Саллівану. Який днями пояснював невдачі Сил оборони України браком особового складу, а не західної зброї. Гості говорили, що це «перекладання відповідальності». Бо американці, мовляв, хотіли «керованої ескалації»: щоб війна не виходила за межі України. Тарас Загородній згадав про «русофільську групу» Саллівана та очільника ЦРУ Роберта Бернса, які, мовляв, не сприймають Росію як ворога.

 Тарас Загородній виводить американських русофілів на чисту воду

Перший віцеспікер Верховної Ради Олександр Корнієнко пояснював, що американські партнери постійно вимагали від України планів дій, тоді як наша держава хотіла «розвалити Росію». Та і плани, мовляв, українська сторона має.

Згодом Сергій Притула згадував, що навіть зараз до України «черга інвесторів величезна». Але для відстоювання позицій перед партнерами всі спікери, незалежно від політичної приналежності, мовляв, мають «говорити в унісон». Бо дехто, на думку гостя, їздить на Захід «зводити політичні рахунки».

Ще присутні трохи посперечалися, чи має наша держава в часи браку озброєнь на фронті експортувати окремі її види за кордон? Притула говорив, що це можуть бути чітко визначені позиції, яких у нас не бракує, Самусь виступив проти такої ідеї. Ще Сергій Притула дорікнув посадовцям, що Україна досі не має «протоколу вшанування загиблих героїв», яких навіть у межах одного міста відспівують і ховають у різних місцях.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
511
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду