«Рахунки виставляють президенту». Огляд політичних токшоу за 24 жовтня 2024 року

«Рахунки виставляють президенту». Огляд політичних токшоу за 24 жовтня 2024 року

2 Листопада 2024
1010
2 Листопада 2024
16:00

«Рахунки виставляють президенту». Огляд політичних токшоу за 24 жовтня 2024 року

1010
І на Першому, і у студії Наталі Мосейчук обговорювали корупційні випадки, зокрема, за участю керівників медико-санітарних експертних комісій (МСЕК). Які президент розпорядився ліквідувати до кінця року. Тому в обох етерах точилися суперечки.
«Рахунки виставляють президенту». Огляд політичних токшоу за 24 жовтня 2024 року
«Рахунки виставляють президенту». Огляд політичних токшоу за 24 жовтня 2024 року

У «Новому відліку» опозиційні політики ганили чинну владу за небажання боротися з корупцією. А от гості  та ведуча «Теми» солідаризувалися довкола думки, що занадто голосні слова про корупцію шкодять нашій обороноздатності.

24 жовтня, «Новий відлік», Перший канал Суспільного

У студії були народні депутатки, членкиня комітету з питань економічного розвитку Галина Янченко («Слуга народу»), голова підкомітету з питань розвитку конкуренції та рівних умов для бізнесу комітету з питань економічного розвитку Людмила Буймістер (позафракційна), нардеп восьмого скликання Юрій Левченко (тоді презентував ВО «Свобода»), журналіст-розслідувач Юрій Ніколов. Загалом по двоє чоловіків і жінок.

Зайшлося про корупційні випадки щодо керівників МСЕК, на прикладі Хмельницької, та про подальшу ліквідацію комісій з ініціативи президента Зеленського. Згадали й про те, як на тлі корупційних скандалів навколо отримання прокурорами фальшивих інвалідностей, у відставку подав  генеральний прокурор Андрій Костін (яку згодом підтримали народні депутати  та президент).

Журналіст-розслідувач Юрій Ніколов певнив, що просто так би очільника Генпрокуратури не відпускав, бо той, мовляв, як і деякі інші політичні діячі, хоче «уйти в лес». «Цей генпрокурор поводиться достойно», — опонувала членкиня фракції «Слуги народу» Галина Янченко.

Колись представниця парламентської монобільшості, а нині позафракційна опозиціонерка Людмила Буймістер говорила, що ліквідація МСЕК — не вихід, а прокуратура, мовляв, втратила залишки репутації. Найпалкіше висловлювався нардеп восьмого скликання від ВО «Свобода», нині голова партії «Народовладдя» Юрій Левченко. За його словами, генпрокурор Костін і міністр охорони здоров’я Ляшко мають сісти до в’язниці, а влада, мовляв, не бореться з корупцією, а влаштовує «спортивну риболовлю».

  Юрій Левченко розчарований «спортивною риболовлею» корупціонерів

Далі на екран вивели результати чергового опитування на замовлення «Нового відліку». Компанія Infosapiens опитала 800 жителів України віком від 18 до 70 років. Першим запитанням, результати відповіді на яке вивели на екран, стало те, як корупція впливає на обороноздатність України. 92% погодилися, що вона загрожує обороноздатності, 5% — що суттєво на це не впливає, 1% — що корупція на здатність захищатися від агресора не впливає взагалі, а 3% не змогли відповісти.

Помітно критична до чинної влади ведуча Власта Лазур говорила представниці монобільшості Галині Янченко, що «результат на табло». Депутатка закликала медійницю не вдаватися до популізму та певнила, що викорінити корупцію повністю неможливо. Журналіст Юрій Ніколов додав, що корупція є всюди, але ж «убивають тільки нас». Людмила Буймістер відзначила, що такого штибу скандали не сприяють мобілізації до війська. І лише Юрій Левченко невпинно мусував тему виборів. Бо, мовляв, люди постійно обирають олігархічні партії, то і мають наслідки.

Далі на екрани вивели результати відповідей опитаних Infosapiens респондентів на запитання, що сталося з рівнем корупції від початку повномасштабного вторгнення? 75% погодилися, що він зріс, 15% — відповіли, що не змінився, 3% сказали, що рівень корупції за цей період знизився, а 7% не знайшли відповіді. Юрій Ніколов висловив побоювання, що якщо корупціонери не вгамують апетити, то «FPV-дрони будуть прилітати додому до цих чортів». Галина Янченко говорила, що тут потрібні системні рішення. Юрій Левченко продовжував «насипати» чинній владі. Яка, мовляв, допускає збільшення рівня соціальної несправедливості через збільшення податків і недоторканність певних осіб.

Ведучі навели черговий фрагмент соцопитування. Цього разу респонденти відповіли на запитання, хто винен у корупції в Україні. Враховуючи, що обирати можна було кілька варіантів, результати були такі: 55% звинувачували парламент, 51% — правоохоронні органи, 49% — президента, а 43% — уряд. Журналіст-розслідувач Юрій Ніколов відзначив, що у закупівлях «градус корупції знизився». Нардеп 8 скликання Левченко не відступав від виборчої тематики: мовляв, виборці, які повірили Зеленському, стали жертвами, адже від його імені до парламенту потрапили сумнівні особистості.

Далі вже йшлося про той фрагмент опитування від Infosapiens, де людей питали, хто має очолити боротьбу з корупцією. Тут знову можна було обрати кілька варіантів, і на виході 54% обрали, що таку місію мають узяти на себе антикорупційні органи, по 35% — президент і громадяни України, 17% доручили би це парламенту, а 14% — кабміну. Юрій Ніколов говорив, що нині маємо загрозливу ситуацію на фронті, адже ми «ближче до поразки у цій війні», ніж були раніше.

Власта Лазур допитувалася у Галини Янченко, а чи були реальні вироки для фігурантів корупційних скандалів за каденції Зеленського? Парламентарка згадала напівлегендарний приклад першого заступника секретаря РНБО часів Порошенка Олега Гладковського, який нині у розшуку НАБУ.

На завершення випуску на екран вивели результати відповідей на запитання, чи вірять респонденти, що президент Зеленський здатний побороти корупцію в державі. 38% відповіли ствердно, 39% не вірять у це, а 23% не змогли відповісти.

24 жовтня, «Тема», ютуб-канал Наталі Мосейчук

Участь брали фінансовий аналітик Олексій Кущ, радник керівника Офісу Президента Сергій Лещенко, журналіст і телеведучий Євген Плінський, політтехнолог Тарас Загородній. Загалом четверо чоловіків.

Випуск мав назву «Корупція — війна під час війни». Наталія Мосейчук знову оголосила про опитування у чаті під трансляцією на ютубі. Глядачів запитали, як подолати корупцію в Україні: прирівняти її до держзради, запровадити публічні покарання чи реформувати систему? Забігаючи наперед, наприкінці випуску перший варіант підтримали 53% опитаних, другий — 20 і третій — 27%. Зазначимо, що це лише опитування глядачів шоу, а не релевантне соціологічне дослідження.

Присутні у студії гості та ведуча, лояльні до чинної влади, очікувано не вдавалися до гострої критики Зеленського та компанії, як це робили у студії «Нового відліку». Навпаки, медійник Євген Плінський стверджував, що зайва публічна увага до корупційних скандалів може зашкодити українській «оборонці». Він говорив, що подекуди «робота журналістів підмінила слідство», а для деяких представників преси викриття корупції — це «гра». Наталя Мосейчук із думкою погодилася: мовляв, через таку прискіпливість можуть бути «нові врадіївки під час війни». Крім того, коли корупційні скандали потрапляють у медійну площину, ведуча завжди цікавиться, «кому вигідно?».

 Наталя Мосейчук шукає, кому вигідно

Ще Мосейчук попросила вивести на екран фрагмент інтерв’ю 2023 року з Володимиром Зеленським, де глава держави мав думку прирівняти корупцію до державної зради. Зрештою, «рахунки виставляють президенту», сказала ведуча, маючи на увазі, що всі помітні скандали кидають тінь саме на Зеленського.

Політтехнолог Тарас Загородній пропонував запровадити так звану «нульову декларацію» для всіх (яку урядовці хотіли запровадити ще до великої війни). Нагадаємо, на увазі мається механізм легалізації, що дає змогу задекларувати всі доходи, отримані до певної дати, та сплатити з них податок. Таке декларування мало би розкрити всі активи, що належать фізичним особам як приватна власність. Коли подається така декларація, можна не вказувати джерела походження і вартість задекларованих активів. За рік після нововведення, сказав гість, можна вводити покарання за несплату податків.

Далі Загородній повторив думку, яку вже озвучував на минулих етерах: у нас не настільки корумпована держава, як дехто думає. Інакше, мовляв, України би вже не існувало. Деякі журналісти виступають по темі корупції як «стендапери», міркувала ведуча. Корупцію неможливо законодавчо прирівняти до державної зради, додав радник керівника Офісу Президента Сергій Лещенко. Ще говорив, що таке явище є і в країнах розвинутого Заходу. Традиційно компліментарний до Зеленського Лещенко сказав, що кожен попередник чинного президента, мовляв, мав свій знаковий корупційний випадок, на кшталт «Роттердаму +» часів Порошенка. У Зеленського, казав гість, такого «шлейфу» немає.

Наталя Мосейчук цікавилася у присутніх, чим закінчилася справа з закупівлею «яєць по 17». Сергій Лещенко порадив запитувати у представників НАБУ. Додавши, що Петро Порошенко за каденції «хотів знищити» антикорупційне бюро. Ще сказав, що нинішній генпрокурор Андрій Костін «заслуговує на оплески», а рівень корупції в країні «має динаміку до зменшення». Потому Лещенко та Загородній зійшлися у суперечці, чи мають карати всіх учасників корупційних схем, а чи той, хто дає слідству цінну інформацію, заслуговує на амністію. За перший варіант стояв Загородній, тоді як Лещенко виступав за пом’якшення для тих, хто надасть важливу інформацію.

Далі телевізійник Євген Плінський міркував над тим, що за президентства Віктора Януковича була «центральна артерія» сім’ї президента-втікача, через яку прямували всі корупційні потоки. За Зеленського, мовляв, основні схеми зникли, але подолати корупцію повністю не вдалося і чинній владі. Ще Плінський сказав, що, за інформацією власних джерел, одеський бізнесмен Вадим Альперін, якого називали «королем контрабанди» на митниці, нині, попри карну справу, контролює нелегальний рух зерна в Одесі. Сергій Лещенко назвав заяву здогадками. Тарас Загородній додав, що навіть у країнах Євросоюзу є значні потоки контрабанди.

Небагатослівний фінансовий аналітик Олексій Кущ наприкінці етеру відзначив, що показові затримання корупціонерів із мішками грошей скидаються на окозамилювання, адже 90% корупційних активів, за словами гостя, заховано «у крипті й офшорах». Сергій Лещенко поділився, що для зменшення корупції потрібна диджиталізація, а також вступ України до ЄС.

 

Випуск проєкту «Вже на часі» на телеканалі Прямий у звітний період не виходив.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1010
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду