«Порошенко грає на всіх полях». «Ехо України» б’є рекорди відданості Президентові в новому році

«Порошенко грає на всіх полях». «Ехо України» б’є рекорди відданості Президентові в новому році

8 Січня 2019
4349
8 Січня 2019
14:01

«Порошенко грає на всіх полях». «Ехо України» б’є рекорди відданості Президентові в новому році

4349
Зеленського оголосили технічним кандидатом Тимошенко, Порошенка — будівничим держави, а Україна, за словами Матвія Ганапольського, стирчить у дупі Росії.
«Порошенко грає на всіх полях». «Ехо України» б’є рекорди відданості Президентові в новому році
«Порошенко грає на всіх полях». «Ехо України» б’є рекорди відданості Президентові в новому році

У період із 31 грудня по 6 січня на ICTVта «1+1» ток-шоу не виходили взагалі. В ефірі «112 Україна» повторювали старі випуски «Пульсу», на NewsOne вибірка минулорічних ефірів ішла під плашкою «Український формат. Вибране». І тільки на Прямому каналі «Ехо України» Матвія Ганапольського виходило в ефір щобудня, починаючи з 2 січня. Вихваляння нинішнього Президента та критики його опонентів в ефірі навіть побільшало.

2 січня гостями першого випуску 2019 року стали політтехнолог Віктор Уколов і політичний експерт Тарас Чорновіл. Обоє — відкриті симпатики Петра Порошенка.

Обговорення почали з найгарячішої теми новорічної ночі — заяви Володимира Зеленського про намір іти в президенти. Передували розмові процитовані слова шоумена, сказані ним в ефірі каналу «1+1» у березні 2014 року: «Если на востоке Украины и в Крыму люди хотят говорить по-русски, отцепитесь, отстаньте от них». Ці слова використали як доказ того, що потенційний кандидат у президенти не розуміється на політичній ситуації в Україні. Критикувати актора взявся Віктор Уколов, близький до Адміністрації Президента.

Тези гостя чітко вписувалися у провладну риторику: Зеленський, мовляв, не має жодного політичного досвіду та є людиною олігарха Ігоря Коломойського. «У нього спонсор Коломойський!» — безапеляційно підтвердив ведучий програми. Віктор Уколов натомість наголосив, що до другого туру президентських виборів 2019 року пройдуть Тимошенко та Порошенко, не уточнивши, на дані яких опитувань він спирається.

Впродовж ефіру ведучий Матвій Ганапольський несподівано для журналіста його рівня продемонстрував слабку підготовку до ефіру.

«Президент — слуга народу» (коментуючи білборди, розміщені в багатьох містах України ще у листопаді. — Авт.) — це ж з’явилося сьогодні!

Ні, давно, — виправив ведучого гість. А трохи згодом Ганапольський зізнався, що «і сам дивився новорічний “Квартал”».

Обговорюючи інших потенційних кандидатів (наприклад, Анатолія Гриценка чи Сергія Капліна), Віктор Уколов здебільшого критикував їх. Зате потім, коли зайшлося про нинішнього Президента, в ефірі «Еха України» настав час суцільного «меду».

Вихваляння Петра Порошенка, що лилися з вуст ведучого, можна розбирати на цитати: «Всі ніші заняті Порошенком: тут зробив, там зробив»; «Порошенко працював, і працював активно».

Тільки зараз почали будівництво держави, — звернувся Ганапольський до Уколова. — А раніше що робили?

Порошенко — перший некомуністичний Президент України, — кивав йому гість.

Потім обговорили економічне злиття Росії та Білорусі. Ведучий та гість упевнені, що Лукашенко втратить повноваження від такого злиття. Тему, схоже, обрали, щоби підкреслити позицію нинішнього Президента України, який виступає за проєвропейський, а не проросійський курс нашої держави.

Прощаючись із ведучим «Еха», Віктор Уколов побажав присутнім, «щоб у новому році ми мали старих друзів, старого Президента (!) і смакували старим вином».

Потому до студії завітав політичний експерт Тарас Чорновіл. Попри колишнє членство у Партії регіонів, тепер він відверто лояльний до нинішньої влади.

Спершу з ним обговорили питання Томосу для української церкви, який мали надати (і зрештою надали. — Авт.) 5 січня. Також Матвій Ганапольський нагадав, що нині Прямий має друге місце за популярністю, поступаючись «112 Україна». 31 грудня канал уже нагороджував сам себе як «лідера інформаційного мовлення», хоча що це за цифри, за якою аудиторією, які телеканали входять у вибірку, — не зрозуміло. Певно, тепер телевізійні рейтинги, як і президентські, в кожного каналу будуть свої.

Потім учасники ефіру перейшли до обговорення заяви та загалом постаті Володимира Зеленського як потенційного кандидата. Розмова одразу пішла в очікуване критичне русло.

Йому важко креативно мислити, — переконував Тарас Чорновіл. — Він йде за текстом.

Никакая группа сценаристов не придумает план развития Украины, — не відставав ведучий, цитуючи політолога Андрія Окару.

У Зеленського основний електорат — 18–25 років. Яка в них буде явка? — казав Чорновіл, натякаючи, що аудиторія шоумена не ходить на вибори. Ще один меседж, який він озвучив в ефірі, — що Зеленський працює на іншу кандидатку: «Ви чули випади Юлії Тимошенко проти Зеленського?» Хоча формально про намір брати участь у виборах Зеленський заявив напередодні; дивно було би, якби Тимошенко критикувала всіх шоуменів, яким ЗМІ приписують бажання піти в політику.

Зеленський — технічний кандидат для Тимошенко, — завершив тираду Чорновіл тезою, популярною в колах прихильників Петра Порошенка.

Під кінець програми гість і ведучий хором співали дифірамби нинішньому Президенту. Ганапольський зазначив, як важко кандидатам роздавати обіцянки, адже, на його думку, «на всіх полях уже працює Порошенко».

«Самостійних кандидатів буде двоє: Тимошенко і Порошенко», — підтримав лінію ведучого Чорновіл.

Третього січня гостями ефіру стали політексперт Валерій Гончарук; помічник голови Держприкордонслужби Олег Слободян; заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука.

Із першими двома гостями у ведучого програми вийшли ляпсуси. Якщо посаду Гончарука Ганапольський узагалі не назвав, запрошуючи того до студії, то Слободяна представив «заступником голови ДПС». Той уточнив, що працює помічником.

Перший блок програми, гостем якого був Валерій Гончарук, розпочали з чергової згадки про високі рейтинги Прямого (цього разу — «Еха України» з-поміж ток-шоу, знову без пояснення, що за аудиторія, період тощо), а також висміювання так званих опозиційних телеканалів.

«NewsOne більше працює на зраду, — переконував Ганапольський. — Такі канали рвуть одне одного, розповідаючи, скільки сьогодні дітей з’їв Порошенко». Що це було — спроба полестити Президентові чи іронізувати з конкурентів — залишилося на розсуд глядачів.

Першою темою для обговорення стала вимога президента Франції Макрона до Путіна відпустити полонених українських моряків. Цитуючи відповідь на цю вимогу від міністерства закордонних справ Росії, Ганапольський наголосив, що це «кінець гівняної цитати». Додавши, що Росія — «справді наші вороги, бо Україна в них у дупі стирчить».

Перейшли до передвиборчих перегонів, висміявши висунення лідера Соціал-демократичної партії Сергія Капліна. «Лідер СДП, за якого ви всі будете голосувати. Бо ви ж хочете дешевий газ, — намагався жартувати ведучий. — Більш брехливої людини я не бачив». Трохи згодом Ганапольський, згадуючи Капліна, вжив словосполучення «цей негідник».

Побіжно обговоривши кандидатів, які вже заявили про наміри балотуватися, Ганапольський також навів результати опитування центру «Социс», згідно з якими до другого туру президентських виборів виходять Петро Порошенко та Юлія Тимошенко. Прогноз суголосний із тим, який напередодні давав Тарас Чорновіл. Інші канали традиційно віддають перевагу іншим рейтингам, вигіднішим для їхніх кандидатів.

Говорили і про так званих кандидатів від демократичного крила (на кшталт Гриценка, Садового та інших). За словами Валерія Гончарука, якщо вони не висунуть єдину кандидатуру, шансів на високі результати в них немає.

Завершили блок… піаром Петра Порошенка з уст Матвія Ганапольського. «Порошенко про намір балотуватися не заявляв, але він все робить: томос, армія», — без тіні сумніву мовив тележурналіст.

Із помічником голови Державної прикордонної служби Олегом Слободяном у студії «Еха України» завели мову про роботу прикордонників під час свят. Навівши статистичні дані, посадовець зазначив, що нині більше українців їздить до країн ЄС через безвіз.

«Та вони ж у смітті риються», — жартома додав ведучий, натякаючи вочевидь на «зубожіння», яке люблять висміювати прихильники чинної влади.

На завершення блоку у студії показали відео, на якому працівники Держприкордонслужби виконують українські щедрівки.

Коли ж до студії завітав заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука, на нього автори програми таки дали коротке досьє. Із посадовцем ведучий говорив про прийдешні президентські вибори в Україні, а також про становище на окупованих територіях Донеччини та Луганщини.

Щодо останнього Тука, зокрема, навів статистику (з невідомого джерела) про те, що середня зарплатня в ОРДЛО в перерахунку на гривні становить 3-4 тисячі.

Згадали й курс долара до російського рубля. За словами Матвія Ганапольського, курс у 71 рубль за долар — надто високий, внаслідок чого росіянам стало важче їздити за кордон. Про те, що за нинішнього співвідношення російського рубля до гривні 71 рубль дорівнює 29,4 грн (тобто саме курсу, закладеному в держбюджет України на 2019 рік), ведучий змовчав. Не провів цієї паралелі й гість.

4 січня до студії прийшли позафракційні народні депутати Ганна Гопко та Борислав Береза, Андрій Тетерук із «Народного фронту» та Олександр Черненко з БПП; заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Юрій Гримчак; політексперти Олександр Палій, Валентин Гладких і Костянтин Матвієнко; екс-голова Служби зовнішньої розвідки, генерал армії Микола Маломуж.

Почали зі старту передвиборчих перегонів. У сюжеті, що передував дискусії, йшлося про те, що кандидатів буде багато. А от опитування, що його запропонували глядачам одразу потому, було маніпулятивним.

«Чи є серед тих, хто вже оголосив про участь, ваш кандидат?» — звучало питання. Нагадаємо, Петро Порошенко поки що не заявляв про намір балотуватися. Результати виявилися прогнозованими: обрали свого кандидата серед нинішніх тільки 15 % глядачів.

Прихильний до влади політолог Олександр Палій наголосив, що серед кандидатів є «жахливий перелік людей без досягнень».

Опонувати провладному крилу, до якого ввійшли ведучий та кілька гостей, у студії взялися політексперти Валентин Гладких та Костянтин Матвієнко. Останній — відвертий прихильний Юлії Тимошенко.

Під час бліц-опитування, в якому Ганапольський попросив гостей сказати, чи визначилися з кандидатами вони самі, Матвієнко сказав, що віддасть голос за лідерку «Батьківщини», чим викликав у ведучого легкий напад роздратування й метушливості. Натомість коли заступник міністра Юрій Гримчак та народний депутат від БПП Олександр Черненко говорили про свою підтримку Петра Порошенка, ведучий був спокійний.

До постаті Тимошенко в ефірі «Еха», як і зазвичай, поверталися не раз. Зокрема, коли Матвієнко в черговий раз схвально відгукнувся про лідерку «Батьківщини», Ганапольський попросив гостя не перетворювати програму на агітмайданчик одного кандидата. Хоча, будьмо щирі, агітмайданчиком одного кандидата свою програму робить сам ведучий.

Обговорили й Зеленського.

— Ніхто не піде лікуватися до непрофесіонала, — наводив аналогію Олександр Палій.

— Всі боялися Трампа. Тепер він керує, і Америка встояла, — не надто правдоподібно опонував йому ведучий.

— Америка — сильна держава, — парирував Палій.

Натомість частий гість ефірів каналів «112 Україна» та News One Валентин Гладких зауважив, що найбільші побоювання щодо Зеленського лунають саме з уст прибічників Порошенка.

Доповнили дискусію сюжетом про виборчі гасла кандидатів. Головна ідея в тому, що люди вірять обличчям, не читаючи програм. А реальні шанси вийти до другого туру мають, знову ж таки, лише Порошенко й Тимошенко.

Наступне опитування глядачів було не менш маніпулятивним. Людей запитали, чи повірили вони кандидатам, які вже заявили про бажання висуватися (і знову без конкретного переліку, хоча навіть уважному спостерігачу важко тримати в голові, хто з кандидатів заявив чи був висунутий своєю партією, а хто ні). Ствердну відповідь на запитання дали тільки 6 % глядачів. Принагідно Ганапольський повторив тезу, що всім кандидатам буде важко змагатися з Порошенком.

Провладну патоку трохи підсолював позафракційний народний депутат Борислав Береза. Коментуючи критику на адресу Зеленського, він сказав: «Хлопці, та у вас боксер очолює партію», маючи на увазі Віталія Кличка.

Згадуючи про ймовірне використання адмінресурсу з боку влади та критикуючи Петра Порошенка за не досить ефективну боротьбу з корупцією, Борислав Береза дратував Ганапольського. Ще більше засмутила ведучого Ганна Гопко.

— Субсидія — це приниження людей, — сказала вона.

— Не змінюйте тему, — нервувався Ганапольський.

На захист влади став Олександр Палій, перераховуючи здобутки на кшталт зростання зарплатні чи обсягів торгівлі з Європою.

— Ви — прихильник Порошенка? — імітував дискусію ведучий.

— Я — прихильник правди, — виправдовувався Палій.

Під час ефіру Ганапольському довелося вказувати колегам-режисерам, щоби ті підписували гостей титрами. Про це в чаті на Youtube ведучого просили глядачі.

Гостроти розмові у студії «Еха України» додала перепалка заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій Юрія Гримчака та народного депутата Борислава Берези про шляхи подолання корупції.

— Перемогти корупцію неможливо ніде, — зокрема, сказав Гримчак.

На завершення ефіру автори проекту традиційно взяли об’єднавчу для всіх гостей тему — надання автокефалії українській церкві. Такий хід в «Ехові України» використовують не вперше. Подавши на початку програми дискусійні теми, на її завершення готують блок, який умовно примирює гостей, водночас підкреслюючи здобутки нинішнього Президента.

— Томос — це становлення держави, — говорив Олександр Палій. А ведучий тим часом примудрився і в цю розмову вплести згадку про безвіз, яким користуються мільйони українців.

Матвій Ганапольський у своїй програмі старанно агітує за Петра Порошенка, просуває його інтереси та ганить його потенційних суперників, раз у раз повторюючи тезу, що у фінал вийде нинішній Президент і Юлія Тимошенко, а виграє, звісно ж, перший. Проте прямолінійність і завзяття, з якими ведучий підходить до виконання цього завдання, роблять пропрезидентську лінію ток-шоу гротескною на межі пародійності. Чи потрібне глядачам ток-шоу, в якому з різних боків, але більш-менш одними й тими самими аргументами просувається одна й та сама точка зору? Втім, немає різниці, адже в Ганапольського завжди напохваті невідомо звідки взяті рейтинги, якими можна переконати себе й політичних патронів, що Прямий — це лідер і прорив інформаційного мовлення.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4349
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду