Януковича штовхають до виходу з глухого кута

Януковича штовхають до виходу з глухого кута

24 Грудня 2013
2048
24 Грудня 2013
00:00

Януковича штовхають до виходу з глухого кута

2048
Своїми діями з 1-го по 15 грудня влада демонструвала опозиції: або ви домовляєтеся з нами зараз, або кусаєте лікті у березні 2015 року. Проте раціональний і продуманий план Банкової мав одну суттєву хибу: опозиція змушена рахуватися не лише і не стільки з владою, скільки з Євромайданом
Януковича штовхають до виходу з глухого кута
Януковича штовхають до виходу з глухого кута

Влада, або ж «колективний Янукович», переживає складні часи. З одного боку, частина команди, відчуваючи неспроможність силою розігнати чи спровокувати Майдан на насильство, намагається позиціювати Януковича «арбітром»: починається гра на затягування часу та зволікання з ухваленням рішень, яких вимагають протестуючі громадяни. З іншого, частина влади демонстративно захищає безпосередніх виконавців злочинних наказів серед «беркутівців», суддів, прокурорів та депутатів, імітуючи «масове схвалення» силових дій серед своїх прихильників. Огляд маніпулятивних технологій у суспільно-політичних ток-шоу за 13 грудня 2013 р.

Коли демонстративна жорстокість, спрямована на залякування протестувальників, дала абсолютно протилежний ефект, у таборі Януковича, напевне, на якийсь час ініціативу захопила група, що виступає за дозоване використання сили й такі ж дозовані поступки політичного крила Майдана – опозиційних партій і лідерів.

11 грудня Банкова проводить репетицію «зачистки» Майдану. Саме тоді, коли в столиці перебувають високі представники ЄС і США, влада ніби каже опозиції: «Не сподівайтеся на Захід – сідайте за стіл переговорів». Після уроку провокацій 1 грудня влада широко анонсує і не спростовує звезення до Києва тисяч своїх прихильників та тисяч спецпризначенців на Антимайдан. Таким чином, влада надсилає опозиції меседж: «Нас теж підтримують люди, і ці люди за своєю чи проти своєї волі теж можуть захищати наші інтереси». Водночас влада робить вигляд, що до минулих чи майбутніх провокацій не має жодного стосунку.

Далі влада 14-го та 15 грудня, зливаючи протоколи допитів Попова, Сівковича та Коряка, цинічно демонструє опозиції, що контролює й суди, і прокуратуру, тож не збирається «по-справжньому зливати своїх», а лише готова про людське око для «протестуючих мас» принести символічні жертви «цапів-відбувайлів».

Зрештою, 15 грудня під час позачергових виборів у п’яти мажоритарних округах влада показує опозиції, що людська стихійна підтримка нічого не варта, коли справа доходить до голосування і підрахунку голосів. Тож або ви домовляєтеся з нами зараз, або кусаєте лікті у березні 2015 року.

Проте раціональний і продуманий план Банкової мав одну суттєву хибу: опозиція була змушена рахуватися не лише і не стільки з владою, скільки з Євромайданом. Єдиним ресурсом опозиції, з допомогою якого вона перехопила політичну ініціативу у президента, були люди, які стояли в Києві і які підтримували акції протесту. Ігноруючи цей факт, а також зобов’язуючий характер вимог, утілення яких стало для опозиційних лідерів питанням їхнього політичного виживання, влада загнала себе в глухий кут. Бо з 1 грудня опозиція представляла не себе зі своїми обмеженими інтересами та цілями, а громадян, що відкрито виступили проти режиму і готові виступати із протестами доти, доки влада в країні не зміниться.

Саме тому намагання команди Януковича виграти час шляхом переговорів, пропонуванням часткових й оманливих поступок тільки загострюватиме необхідність вибору між поступовою передачею влади опозиції та черговою спробою силового придушення протестного руху. І хоча «регіонали» намагаються демонструвати монолітність своїх лав, прихильники обох варіантів можуть агітувати та поширювати особисті меседжі під час суспільно-політичних ток-шоу.

Зокрема, 13 грудня на «Шустер live» відбулася знакова дискусія між першим президентом Леонідом Кравчуком, якого Янукович визначив у якості посередника між владою та опозицією, і «яструбами» з Партії регіонів – Олегом Царьовим, Оленою Лукаш, Леонідом Кожарою та Володимиром Олійником. Серед «регіоналів» лише представник президента Юрій Мірошниченко, близький до глави АП Сергія Льовочкіна, з самого початку демонстрував близькість до позицій Кравчука.

«Шустер live», «Інтер», 13.12.2013

Савік ШУСТЕР, ведучий: «Сегодня президент сказал вот такую, с моей точки зрения, очень важную вещь. Он сказал: есть простое предложение – мораторий на любые силовые действия. Как такой мораторий обеспечить?»

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Я думаю, що для президента найшвидше це можна забезпечити для своїх силових структур. Тобто приймається рішення, силовим структурам даються відповідні доручення, народ сприймає це, як належить – я думаю, із задоволенням і з радістю. Щодо опозиції або людей, які на Майдані, то це від них залежить уже. Тут президент директиви дати не може. Але я переконаний в тому, що Україна всю історію 22-річну пройшла мирно. Навколо нас вогнища палали, навколо нас були дуже серйозні проблеми – у Придністров’ї і в інших місцях, а в Україні були мир і злагода. Я думаю, якщо звернутись до людей, то вони скажуть: "Ми хочемо миру". Тому пропозиція президента, я вважаю, знакова".

Юрій МІРОШНИЧЕНКО, представник президента у Верховній Раді України: «Дозвольте? Насправді, дійсно, президент звернувся, і це позитивний сигнал, я думаю, для всіх громадян і для представників державного сектору, силовиків, і для прихильників Партії регіонів. Але багато що залежить і від організаторів тих Майданів, які сьогодні є і в Києві, і в інших містах, із тим, щоби всі ми відчували відповідальність. Історія України дійсно свідчить про те, що українці є толерантні. Незалежно від різних думок, все ж таки ми готові слухати іншу думку. Леонід Макарович ініціював круглий стіл, і сьогодні ми побачили, що й опозиція, і представники громадськості, і президенти України всі закликали до виваженого ставлення, до діалогу і до, власне, налагодження певних демократичних процесів у країні. Тому я думаю і вірю, що все пройде нормально...»

Юрій МІРОШНИЧЕНКО, представник президента у Верховній Раді України: "Насправді це була не перша спроба. Пам’ятаєте, була атака на цей пам’ятник кілька днів тому, перед тим, і певні напруження були. І зараз я хочу наголосити: президент звернувся не до опозиції, а до всіх сторін. Адже ми розуміємо, що опозиція і Євромайдан – це не тотожні поняття. Опозиція взяла на себе місію представляти людей, які стоять на Майдані. Саме так сьогодні говорили лідери опозиційних партій. Не лише вони, до речі, виступали. Там були представники громадськості, духовні лідери, керівники церков говорили. Тому до всіх сторін президент звернувся. І до силовиків окремо він говорив, і до опозиції, і, до речі, відзначив роль опозиції, що вона вийшла на круглий стіл, вона сумлінно ставиться до своєї відповідальності. Але і до тих організаторів, які прибудуть на Майдан, вони представляють різні регіони, і можуть бути певні емоції".

Отже, коли міністр юстиції Олена Лукаш та міністр закордонних справ Леонід Кожара спробували здійснити трансфер негативу на людей, що протестують на Майдані (Лукаш – через звинувачення протестуючих у блокуванні урядових будівель та замаху на переворот, а Кожара – у зриві підписання Угоди про асоціацію), Леонід Кравчук швидко роззброїв опонентів. Перший президент нагадав, що саме поведінка влади, в тому числі згаданих міністрів, призвела до масових протестів, і що саме такі виконавці, як Лукаш та Кожара, винні в тому, що під Януковичем захиталося президентське крісло. Таким чином Кравчук намагався довести глядачам, що не президент, а окремі члени його команди є носіями антипротестних настроїв та прихильниками силового варіанту розв’язання кризи.

Згодом такий же контраргумент Кравчук використає проти Олійника, Царьова та Колесніченка (заочно), стверджуючи, що намагання привести людей зі східних регіонів для можливого протистояння остаточно зруйнує владу Януковича.

«Шустер live», «Інтер», 13.12.2013

Олена ЛУКАШ, міністр юстиції України: "…И я хочу сказать, что сегодня президент поделился информацией о том, что три высокопоставленных чиновника в ближайшее время получат соответствующие процессуальные документы и соответствующий процессуальный статус и будут обвиняться в совершении этого преступления. Поэтому следствие идет. Огульно требовать провести его за полтора дня, не вникая в обстоятельства…"

Савік ШУСТЕР, ведучий: «Очень важно то, что говорит министр юстиции. Слушайте».

Олена ЛУКАШ, міністр юстиції України: "…сейчас достаточно сложно. Закон должен быть равен и равно применен ко всем: к тем, кто призывал к свержению государственного строя, к тем, кто захватывал здания и учреждения, к тем, кто парализовал трехмиллионный город, к тем, кто не исполняет решения судов, и к тем, кто превысил силу и причинил людям вред. Однозначно. Но все это не может случиться за полторы минуты. И вам тоже это известно. Поэтому…"

Савік ШУСТЕР, ведучий: «Простите, можно уточняющий вопрос, чтоб понимать?»

Олена ЛУКАШ, міністр юстиції України: "Да".

Савік ШУСТЕР, ведучий: «Вот три высокопоставленных чиновника со стороны власти, и также будут рассматриваться призывы к свержению конституционного строя».

Олена ЛУКАШ, міністр юстиції України: "Сегодня прозвучало следующее предложение".

Савік ШУСТЕР, ведучий: «А зачем вы аплодируете?»

Олена ЛУКАШ, міністр юстиції України: "Следующее предложение: обсудить вопрос с представителями гражданского общества об общей амнистии. Это предложил президент. Примет ли сейчас Майдан или народные депутаты, которые пытаются его представлять, не всегда, скажем, имея на это доверие и мандат, это предложение – покажет время. Но прозвучало такое гуманитарное предложение. Так как многих людей неосознанно вовлекли в правонарушение, не объяснив им, что сейчас захватываются здания и не исполняется решение суда, блокируется улица или совершается иное правонарушение – прямо предусмотрено Уголовным кодексом. То, возможно, сейчас стоит на политическом уровне обсудить принятие подобного закона. Безусловно, это не могут быть кулуарные договоренности. И тем не менее, подобную процедуру обсудить президент предложил. Кроме того, он сказал, что это не касается тех, кто грубо нарушил права и интересы граждан. Эти будут отвечать по закону, как и полагается".

Савік ШУСТЕР, ведучий: «Вот я к первому президенту: это первый шаг?»

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Я спочатку про те, що багато в Києві правоохоронних органів і, власне кажучи, людей озброєних або тих, які мають захищати порядок. Я буду говорити як президент України, тому що я все це відчув на собі в той час. Ніхто не може передбачити, що може статися, коли в Києві збирається мільйон людей. Ніхто. Можна говорити, що зараз у нас мир. Я аплодую, дійсно, тому що це унікальний випадок, коли стільки людей поки що, слава богу, нема ніяких таких речей, які загрожують Україні, столиці. Але ніхто не знає, що може статися завтра. І тому має бути така кількість людей, яку вимагають час і ситуацію для того, щоб раптом, коли станеться непередбачуване, все поставити на свої місця, щоб не постраждали мирні люди або випадково потрапивши під прес. Це всі знають, і тут не треба дискутувати. Багато чи мало – це вже вирішується як потрібно. Але пропозиція про те, що мораторій на незастосування сили. Якщо навіть ми можемо піддати сумніву, чи це можливо, чи неможливо, це треба вітати. Тому що вперше після таких важких процесів, які відбулися, сказано: давайте шукати такий шлях, в який би люди повірили, що може бути порядок у країні. Це надзвичайно важливо, повірте мені. Я говорю те, що переживаю і бачу. І третє. Знаєте, я ходив по Києву і дивився на цих хлопців, які стоять на вулиці – мається на увазі міліція, "Беркут" і інше. Молоденькі хлопчики, діти стоять, мерзнуть. Ясна справа, що ми маємо все зробити для того, щоб розійшлися сили, розійшлися люди, і дискутувати, вирішувати питання отут, там, за круглим столом через дискусію, через різні речі. І якщо хтось сьогодні буде піддавати сумніву – не такий стіл, не так стояв, не туди дивились – це зрозуміло. Але коли люди сіли з різними поглядами за стіл і почали говорити без слова "Геть банду!", то це вже перемога. Тому що я хочу просто розрядити обстановку, я вам наведу один анекдот за радянських часів. «Коли Хрущов увесь час говорив про кукурудзу і горох, дітей ставлять - коляску, люльку - під гучномовцем. І дітки, вперше коли вставали на ноги, сп’ялися, вони говорили не "мама", а "кукурудза"». Так я хочу, щоб наші діти не говорили "Геть банду!". Тому що я за 22 роки не чув нормальних слів. Уперше ми почали говорити нормальною, дорослою, кваліфікованою, толерантною, інтелігентною мовою. Давайте привітаємо такий шлях".

Леонід КОЖАРА, міністр закордонних справ України: "Савік, можна? Я хотів би підтримати Леоніда Макаровича, трошки з іншого боку, правда – з точки зору переговорної логіки, от ті переговори важливі, які сьогодні веде уряд, держава. От на сьогоднішній день мені здається, що всі такі масові заходи агресивні, вони нам дуже шкодять у тому, щоб Україна досягла мети, яку ставить і Майдан, і уряд перед собою: і щодо угоди про асоціацію, і в переговорах із Росією. От дивіться, приїжджають наші переговорники в Брюссель і кажуть: "От у нас є такі умови. Ми хочемо мати компенсації, хочемо мати технічну, фінансову допомогу для України". І в цей час відбувається мітинг, де кажуть: "Нам нічого не треба, нам треба негайно підписувати". В Брюсселі так і кажуть: "А чого ви просите? Стоїть мільйон людей і кажуть "Підписуйте негайно". І ми з вами говорити не будемо". Те ж саме відбувається в Москві. Ми приїжджаємо і кажемо: "Нам треба відновлювати торгівлю, нам треба ціну на газ іншу". А нам у Росії кажуть: "Так слухайте, там стоять люди. Ви розберіться, що ви хочете – чи Угоду про асоціацію…" Тому сьогодні, на мій погляд як міністра закордонних справ, я розумію цих людей, я розумію, за що вони виступали на Майдані. Але на сьогоднішній день – я вибачаюсь за те, що я так скажу – кожний Майдан, він більше вже Антимайдан, бо він працює проти інтересів держави, проти інтересів кожного українця. І це надзвичайно важливо сьогодні".

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Одну репліку я? Одну репліку. Вибачте. Сьогодні президент на початку промови дуже важливу сентенцію додав. Він сказав, що ті люди, які готували проект асоціації, зробили це некваліфіковано. І вони будуть поки що відсторонені від виконання своїх обов’язків, а потім і покарані. Чого сьогодні так реагує Майдан? Не тому, що вони хочуть негайно підписувати. Справа в тому, що цілий рік людей переконували, що у нас усе гаразд. Ще в жовтні місяці все було гаразд. А в листопаді сказали "Все погано". Значить, треба покарати людей, які непрофесійно виконують свої обов’язки. І сказати, що цим людям ніколи не буде більше доручено важливу справу. А я думаю, було по-іншому. Президент, визначивши курс держави і подавши проект закону про засади зовнішньої і внутрішньої політики, за який проголосували, ці чиновники боялись йому сказати правду. Вони думали, що він хоче так швидко, як вони. І тому замість того, щоб сказати, що ми не готові, вони ходили і так, хиталися навколо президента. А коли побачили, що справа дійшла до підписання, і можуть настати дуже серйозні наслідки, вони почали говорити і почали ходити, як ходоки до Володимира Леніна, до нього і кричати: "Караул! Буде біда. Машинобудування зупиниться, все зупиниться". А люди не розуміють цього. Ви знаєте, я в радянські часи займав високі посади. Ще до пленуму, який готувався, ЦК пленуму, ми вже роз’яснювали людям, що має бути. Це є ідеологія. А коли людям не роз’яснюють, а потім вони стають перед стіною і не можуть… особливо молодь – вони реагують. Треба робити висновки".

З іншого боку, Кравчук явно намагався залишатися на полі владного дискурсу і не піддавати сумніву той факт, що президент як головна політична фігура в державі знаходиться «над бійкою». Так, коли Віктор Чумак з «УДАРу» повідомляв про підготовку провокацій нібито з відома і на замовлення влади, Кравчук поставив вимогу звернутися з точною інформацією до президента, щоб їх попередити.

Так само Кравчук майстерно підмінив поняття «протест» та «революція», приписуючи очільникам Євромайдану нерозуміння того, що вони своєю впертістю та тиском на владу штовхають країну до насилля. При цьому Кравчуку забракло сміливості визнати, що першою насилля та насильницькі провокації застосувала влада. Це замовчування перший президент намагався компенсувати згодою з опозиціонерами в тому, що введення надзвичайної кількості міліційних спецпідрозділів лише посилює напругу в столиці, виставляючи керівника МВС Захарченка в непривабливому світлі.

Зрештою, Кравчук намагався подати рішення Януковича прийти на круглий стіл з опозицією як поступку і здатність президента йти назустріч людям. Тоді як опозиція своєю «непоступливістю» лише загострює протистояння. З іншого боку, Кравчук замовчує той факт, що саме через непоступливість влади в питанні покарання винних у побитті студентів, у приховуванні інформації про тих, хто віддав злочинні накази, протестуючі не можуть довіряти жодним обіцянкам влади. Тобто, Кравчук неодноразово вдається до прийому «напівправди», щоб вигородити Януковича.

Особливо яскраво лояльність Кравчука до «поміркованого» крила команди Януковича проявилася в епізоді з вимогою знайти та покарати винних у відключенні телетрансляції круглого столу за участі президента. Вимагаючи цього, перший президент не лише демонстрував свою політичну вагу чи блефував, а й вдавав, що нинішній президент підтримає таку пропозицію. Повторимо, яскравий приклад не лише лояльності, а й прийому констатації фактів, коли бажане видають за дійсне, бо важко собі уявити, щоб у піраміді влади Януковича подібні рішення ухвалювались без його відома та санкції.

«Шустер live», «Інтер», 13.12.2013

Віктор ЧУМАК, народний депутат, партія "УДАР Віталія Кличка": "Добре. Хорошо, ви потім скажете. В 2,14% тільки в 14 році. Але я цитую фразу, яка була у російських аналітиків: інтенсивна експансія інвестицій на Україну приведе в 2014-2015 рр. зріст конкурентоздатності України приблизно на 40-50%. Це їх оцінка, російських, не наших. Але я хочу до вас, Леонід Макарович, у мене дуже тривожне до вас запитання. Я сьогодні з вуст двох президентів (ви, перший президент, і четвертий президент) почув ту ж саму фразу: не дай бог, щось станеться на вулицях Києва – потрібні будуть війська. Скажіть, будь ласка, у вас є інформація, що може статися на вулицях Києва? Бо нам надходить дуже тривожна інформація, що переодягнені люди з європейськими ленточками, так звані тітушки, хоча мені дуже не подобається ця назва, можуть здійснити провокації на майдан, де стоять прихильники Партії регіонів. Можуть здійснити такі провокації, широкомасштабні, причому провокації – з побиттям людей, із застосуванням піротехніки або інших засобів. У нас є така інформація. Причому ми знаємо, що цих людей дуже багато в Маріїнському парку, цих людей дуже багато в Домі офіцерів, цих людей дуже багато в Ірпені, цих людей дуже багато в Пуща-Водиці. У нас є така інформація. І їх усе підвозять і підвозять до Києва, що дасть можливість президенту розігнати або застосувати війська, або застосувати силу і ввести абсолютно легітимно на 48 годин режим надзвичайного стану. Скажіть, будь ласка, у вас така інформація є? Тому що дуже небезпечно, коли два президента говорять одну і ту ж саму фразу протягом одного дня".

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Точної інформації ні в Ющенка, ні в Кучми немає. Вони…"

Віктор ЧУМАК, народний депутат, партія "УДАР Віталія Кличка": "Це сказав Янукович і от зараз повторили ви".

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Ні-ні, я сказав не так. Я сказав, що можливо".

Віктор ЧУМАК, народний депутат, партія "УДАР Віталія Кличка": "Можливо".

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Коли збирається багато людей, можливі провокації. Тому влада повинна це передбачати. І мають бути сили, щоб зупинити провокації".

Віктор ЧУМАК, народний депутат, партія "УДАР Віталія Кличка": "А президент Янукович сказав: коли одні почнуть бити інших, потрібно буде застосувати силу, потрібні будуть війська. Це його фраза така була на круглому столі".

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Давайте тоді разом. Я не сказав цієї думки, що в даному разі майдани знаходяться під впливом опозиції. Так, відверто: під впливом опозиції. Ні влада, ні опозиція точно не знають, які провокатори можуть бути в Києві".

Віктор ЧУМАК, народний депутат, партія "УДАР Віталія Кличка": "Чому?"

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Ну не знають. І ви не знаєте".

Віктор ЧУМАК, народний депутат, партія "УДАР Віталія Кличка": "У нас є інформація. Ми ж вам її кажемо. Перевірте".

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Ви знаєте прізвища?"

Віктор ЧУМАК, народний депутат, партія "УДАР Віталія Кличка": "Ні, ми знаємо, де вони знаходяться. Перевірте там людей. Будь ласка, є ж інформація".

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Тому якщо ми всі зацікавлені, щоб цього не було…"

Віктор ЧУМАК, народний депутат, партія "УДАР Віталія Кличка": "Я можу назвати точні адреси".

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "То давайте тоді ви називайте, влада зі свого боку – і зробимо кордони, за які провокатори не перейдуть. Тому що коли почнеться провокація, то важко зупинити. Президент що міг сказати – хай люди б’ються, а ми будемо стояти і дивитися? Він сказав реально: коли почнуть тисячі людей битись, треба їх розвести. Інакше не може бути…"

…Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Чому я так реагую на слово "революція"? Тут можна багато говорити, що є мирна революція. Ви молодші, а я читав книжки і викладав. У нас була одна революція 1917 року – повалення ладу. А не просто революція, щоб когось переконати. І коли люди розуміють, що революція – повалення ладу, то вони розуміють, що лад буде чинити супротив. І тоді з'їмо не тільки ворогів, а й власних дітей. Тому я дуже прошу вас: зберіться всі і вичистіть слова, які можуть у суспільство внести дуже серйозні негативи. І не дозволяйте кожному, хто приходить на трибуну збоку, третя сила, четверта сила, п’ята сила, підбурювати суспільство. Це вкрай небезпечно, коли мільйони, а ви їх підбурюєте. Я не хочу, щоб в Україні пролилась кров".

Олексій КАЙДА, народний депутат, ВО "Свобода": "Тому ми і прийшли на круглий стіл".

В'ячеслав КИРИЛЕНКО, народний депутат, ВО "Батьківщина": "Ми теж не хочемо, щоби пролилась кров, і це аксіома, яка не потребує доведення. У мене пропозиція. Президент Янукович сьогодні запропонував мораторій на будь-які силові дії. А нащо тоді так багато силовиків, і з кожною секундою все більше, в центрі Києва? У нас на Майдані є самоорганізація. Ми самі можемо стати, протягнути руку довіри тим людям, які завтра прийдуть на мітинг Партії регіонів. Якщо інформація про те, що дійсно переконані прихильники Партії регіонів і добровільні, то з вашого боку поставте цих членів Партії регіонів, і ми будемо разом цей стик двох мітингів, які так близько один до одного проходять, завтра охороняти і забезпечимо громадський порядок. Леонід Макарович, ви на футбол часто ходите. Там була міліція – постійно виникали конфлікти. Замінили на стюардів – конфлікти припинились. Зараз міліцію забрати, щоб їх не було в Києві. Тільки ППС, щоб п'яних водіїв виловлювати. І спільна охорона громадського порядку. Органами самоорганізації партії влади і опозиції на суботу і на неділю. Всі питання знімаються. Нащо Захарченко стягує десятки тисяч силовиків? Це неодмінно спричинить конфлікт".

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Я з вами погоджуюсь".

В'ячеслав КИРИЛЕНКО, народний депутат, ВО "Батьківщина": "Так внесіть таку пропозицію".

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Вона уже внесена. Ми внесли, і президент погоджується з цим. Треба час. Але я проти того, щоб нагнітали психоз. Коли жінка плаче, чоловік їде на революцію, і не знає, чи повернеться, діти плачуть, дзвони дзвонять… Що робити владі? Вона мусить мати про всяк випадок. Тому що, хто приїде, не знають, з якими цілями, з якими настроями. Тому я всіх вас дуже прошу, і владу, і опозицію, не вживайте слова дурного походження. Тому що вони збуджують людей. Думайте, кому давати трибуну. Думайте, хто з вас ультрареволюціонер"…

Олексій КАЙДА, народний депутат, ВО "Свобода": "Я хотів би трошки відмотати…"

Савік ШУСТЕР, ведучий: «Вы согласны, что нужен общий меморандум?»

Юрій МІРОШНИЧЕНКО, народний депутат, Партія регіонів: "Давайте думати, що робити, а не звинувачувати один одного".

Олексій КАЙДА, народний депутат, ВО "Свобода": "Жоден центральний канал не транслював. Була трансляція на громадському телебаченні, яке транслювалось через інтернет. Після виступу прем’єр-міністра Азарова під'їхала під "Україну" машина з глушилками, і почались перешкоди. І це правда, Юрій Романович. І це є демократія і довіра опозиції і людей".

Юрій МІРОШНИЧЕНКО, народний депутат, Партія регіонів: "Але камери знімали все одно".

Віктор ЧУМАК, народний депутат, партія "УДАР Віталія Кличка": "Ніхто не бачив у прямому ефірі".

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Це дійсно неподобство, коли відключили…"

Юрій МІРОШНИЧЕНКО, народний депутат, Партія регіонів: "Мустафа сказав, що інтернет пропав".

Олексій КАЙДА, народний депутат, ВО "Свобода": "Заглушили".

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Це неподобство, коли ліва не знає, що робить права. Я попросив дати точну інформацію, з подачі кого це зроблено. Якщо нам не дадуть такої інформації, я на наступному круглому столі скажу, оскільки круглий стіл – це демократична структура, відкрита демократична. І якщо з нею граються і хочуть її зробити закритою, перешкоджаючи ЗМІ подавати те, що робиться, а робилось там дуже інтелігентно і делікатно".

Юрій МІРОШНИЧЕНКО, народний депутат, Партія регіонів: "Там не було що приховувати".

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Значить, скажіть своїм, я не знаю, кому…"

Олена ЛУКАШ, міністр юстиції України: "І я не знаю".

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Ви можете дізнатись".

Юрій МІРОШНИЧЕНКО, народний депутат, Партія регіонів: "Ми прийняли інформацію. Дякуємо, що ви сказали".

Леонід КРАВЧУК, перший президент України (1991-1994): "Від мене прохання: скажіть тим, хто це робить, назвіть їх, і щоб завтра їх не було на службі".

Треба віддати належне Савіку Шустеру: він чудово зіграв роль безкомпромісного ведучого, який стоїть на відповідальній громадянській позиції та опікується виключно захистом інтересів аудиторії. Кілька разів він ставив на місце представників влади, коли їхні маніпуляції заходили занадто далеко. Так, він нагадав Лукаш, що Україна – не Велика Британія з її довірою до судів та правоохоронних органів. Він не допустив в ефір провокаційне відео з подачі представника МВС Татарченка. Він не дозволив «регіоналу» Олегу Царьову розпалювати ворожнечу між представниками різних регіонів України. Хоча, з огляду на здатність Шустера підігравати владі, як це було в нещодавньому минулому, таку метаморфозу можна пояснити політичною позицією власників «Інтера» Льовочкіна та Фірташа.

«Шустер live», «Інтер», 13.12.2013

Олена ЛУКАШ, міністр юстиції України: "А можна я також приклад з європейського минулого? Ви навели приклад один, а я - інший. Не так давно у Великій Британії сталась подія, трошки схожа на нашу сьогодні. 29-річного хлопця було вбито представниками поліції, бо він чинив опір під час обшуку. Поліція вважала, що він себе вів неадекватно, а він опирався, як міг, і його застрелили. Просто застрелили на місці обшуку. І тисячі лондонських, із передмістя, молодих осіб вийшли на вулиці. Ця масова акція має назву революція Блекберрі, тому що люди дуже серйозно використовували телефони, соціальні мережі і решту способів комунікації. І нічим добрим це не завершилось в Європі. Я вам хочу сказати, що 3100 осіб було затримано в перший день. 1027 справ було розглянуто в судах Лондона, решта - в передмісті. Позиція Верховного судді Лондона була така: якщо ти чинив опір міліції під час заворушень – збільшити тобі строк з 4 до 7 років. Люди, які вели пропаганду у мережі Facebook, отримали від 4 до 8 років тюрми. Тільки за пропаганду цієї акції. Щоб ви розуміли, що таке громадський неспокій в Європі. 1292 бунтівника було засуджено до позбавлення волі строком на 1800 років, що в середньому дорівнює 16,8 місяця на особу. Коли Девіду Кемерону сказали: щось жорстокі у вас судді, адже міліція б'є мирних громадян – знаєте, що він сказав: я підтримую позицію суддів. І це Європа, європейський досвід".

Савік ШУСТЕР, ведучий: «Я просто хочу сказать, что, когда мы будем Англией – это будет прекрасно. Потому что там все верят судам, там политики не вмешиваются в работу судей, не вмешиваются политики в работу журналистов, все понятно, раскрыто. Есть доверие между ветвями власти и обществом. Поэтому там можно что-то такое жесткое. У нас нет доверия. Рекламная пауза».

«Шустер live», «Інтер», 13.12.2013

Юрій МІРОШНИЧЕНКО, народний депутат, Партія регіонів: "Президент дав чіткі відповіді на всі три питання, які ставив Майдан".

Олексій КАЙДА, народний депутат, ВО "Свобода": "Я зачитаю вимоги. Перше – припинення політичних репресій та закриття політично мотивованих кримінальних справ проти учасників протесту".

Юрій МІРОШНИЧЕНКО, народний депутат, Партія регіонів: "Ви перекручуєте, ви говорите неправду. Тому що була вимога звільнити заарештованих".

Олексій КАЙДА, народний депутат, ВО "Свобода": "І закрити кримінальні справи проти них".

Юрій МІРОШНИЧЕНКО, народний депутат, Партія регіонів: "І президент сказав, що люди звільняються".

Олексій КАЙДА, народний депутат, ВО "Свобода": "Я вам читаю конкретні чіткі вимоги, які були зачитані".

Віктор ЧУМАК, народний депутат, партія "УДАР Віталія Кличка": "Це не наші вимоги, це вимоги Майдану".

Олексій КАЙДА, народний депутат, ВО "Свобода": "Друга вимога – притягнення до кримінальної відповідальності тих, хто давав і виконував наказ на застосування сили проти мирних демонстрантів".

Юрій МІРОШНИЧЕНКО, народний депутат, Партія регіонів: "Саме так президент і сказав: порушити справу. Генеральний прокурор порушив справу, встановить винних, і суд буде визначатись. Я хочу вам сказати одну річ – що це має відбуватись у законний спосіб. Ви ж самі кажете, що порушували закон".

Савік ШУСТЕР, ведучий: «Господин Мирошниченко, вы говорите: это требования Майдана, и мы это выполняем. Но вы ведь политики, вы должны формулировать в рамках существующих законов, и вы должны народу объяснить. А вы должны признать, что 20 дней – это много для того, чтобы установить, кто бил. Не оправдываться, а признать факт – это много. Надо было сразу».

Юрій МІРОШНИЧЕНКО, народний депутат, Партія регіонів: "Згоден".

Лояльна позиція Шустера до глави АП проявилася і наприкінці програми, коли слово для коментування всього перебігу передачі було передано колишньому прес-секретарю Кучми Олександру Мартиненку та директору Національного інституту стратегічних досліджень Андрію Єрмолаєву. Обидва діячі намагалися сформулювати пропозиції по виходу із кризи, які дозволяли б Януковичу зберегти владу без провокування гострого громадянського конфлікту. Здавалося, що обидва речники помірковано намагалися донести якісь думки до «головного вуха країни». А простих глядачів знову намагалися переконати, що відповідальність за ситуацію в країні, яка штовхнула людей на протести, несе хто завгодно, але тільки не президент.

Моніторинг здійснено громадською організацією «Телекритика» в рамках проекту «Моніторинг політичних ток-шоу та підсумкових інформаційно-аналітичних телепрограм українських каналів з навчальним відеокомпонентом» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Висновки моніторингу можуть не збігатися з точкою зору Міжнародного фонду «Відродження». Методологію проведення моніторингу викладено тут.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: ogo.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2048
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду