Нове керівництво НТКУ не почувається спадкоємцем попередників
Саме через це не всі заявлені у січні 2008 року нові проекти з’являться в ефірі Першого національного? Про це «ТК» дізнавалась у авторів проектів, керівників творчих об’єднань та топ-менеджменту.
На початку 2008 року на сайті Першого національного з’явилася розгорнута інформація про нові проекти каналу, які мали незабаром з’явитися. Серед них такі, як «Мовний герць», «Суд жінок», «Спокуса владою», «На сковорідці», «Правда в очі» та «Що? Де? Коли?». Лише остання із заявлених вийшла в ефір 9 лютого, про долю ж інших ми вирішили дізнатися безпосередньо у авторів проектів, керівників творчих об’єднань та топ-менеджменту НТКУ.
З розповідей про заявлені ще за колишнього керівництва телеканалу нові проекти (їх можна з певністю називати «старими новими» проектами), стало зрозуміло, що не всі з них з’являться на екранах телеглядачів. Причини різні – від фінансових (звичних для державних установ) до саботажу середньої менеджерської ланки.
Крім того, було названо низку нових проектів, ідея котрих народилася вже за нового керівництва. Але залишається незрозумілою схема, згідно з якою проекти, що потрапляють під фінансування так званого держзамовлення (тобто гроші передбачено держбюджетом уже із січня), не можуть бути реалізовані протягом півроку і більше.
Стало відомо, що зміна топ-менеджменту та фінансові проблеми не вплинуть негативно на долю таких проектів, як «Спокуса владою», «Правда в очі» та, можливо, «Мовний герць».
Директор ТВО громадсько-політичних програм Марина Бондаренко впевнена, що у травні в ефірі з’явиться ток-шоу «Спокуса владою», ведучою якого буде Тамара Метерчук. Зараз тривають пілотні зйомки. «Перший національний бере на себе місію виховання молодих політиків. У цьому нестандартному ток-шоу братимуть участь не відомі політики, що постійно курсують із каналу на канал, а молоді люди, які бачать себе в політиці. Арбітрами будуть досвідчені політики», – розповіла Марина Бондаренко. Вона сподівається, що програма вийде без збоїв.
Тамара Метерчук зазначила, що, незважаючи на різні обставини, творча група проекту працює в тому ж режимі, що й місяць тому. Підписано наказ на виробництво годинного політичного ток-шоу, тепер іде підготовка до ефіру. «У нас є ще трохи більше місяця. Я не бачу внутрішніх проблем на рівні творчого колективу, які б могли зашкодити нам вийти в ефір. Ми провели 5 записів передефірної прогонки, відпрацювали формат, темпоритм. Залишилося доробити декорації. Хочемо презентувати проект до політичних канікул», – сказала Тамара Метерчук. Вона хоче здивувати глядачів своїм новим проектом, тому зробила його максимально закритим. «А інакше чим я здивую?» – запитала вона.
Виконуючий обов’язки президента НТКУ Василь Ілащук називає «Спокусу влади» одним із перших проектів, що незабаром з’являться в ефірі. «“Спокуса владою” буде, але чи в травні – залежить від того, як швидко вони впораються. Ми дали їм квітень-травень, аби підготувати проект до ефіру, але я маю сумнів, що вони це так швидко зроблять», – зауважив Ілащук.
Хоче бачити в ефірі менеджмент НТКУ і ток-шоу «Правда в очі». «Ми повертаємося до ідеї створення конфліктного ток-шоу “Правда в очі”, – каже Марина Бондаренко. – Ведучою ми бачимо Ларису Губіну, яка органічно в ньому виглядає і зможе його потягнути. У нас є попередня згода Лариси». Проте Лариса Губіна, яка з лютого 2008-го працює ведучою програм «Час: Важливо» і «Час: Інтерв’ю» на 5-му каналі, повідомила «ТК», що «поки що для себе заморозила цей проект». «Я не бачу, яким чином Перший національний зможе потягнути таку програму. Можу тільки додати, що переговорний процес щодо цього шоу триває», – сказала вона. Василю Ілащуку пілотний проект «Правди в очі» сподобався, він вважає, що ток-шоу вже майже на 60% готове. Він також переконаний, що за кілька місяців Лариса повернеться на Перший національний, коли у неї скінчиться трудова угода з 5-м каналом.
«Мовному герцю» пощастило менше. Його остаточно не відкинули, але переглянувши проект, сказали доопрацювати. Зокрема не сподобалася назва програми. Директор ТВО програм для дітей та юнацтва Марина Литвиненко зазначила, що творці проекту врахують усі зауваження і програма вийде в ефір. «Ця тема повинна бути на екрані, ви ж знаєте, яким ми суржиком говоримо. Крім того, це сімейна гра, яка культивує родинні цінності», – зазначає пані Марина. Вона була б рада, якби програма вийшла в ефір у вересні на початку навчального року.
Сумна доля у проектів «Суд жінок» та «На сковорідці». Скоріше за все вони так і не вийдуть на екрани. Пілот останнього, за словами Марини Литвиненко, навіть не переглядався новим керівництвом. Менеджмент вважає їх не зовсім досконалими, тобто посередніми для каналу. Василь Ілащук висловився м’якше – «зависли у повітрі», перший віце-президент Михайло Кобля взагалі про такі не чув.
Крім того, Марина Бондаренко сподівається на повернення в ефір призупиненого торік проекту «Контрольний пакет», який вела Тамара Метерчук. Вона ж стверджує, що повернення останнього навряд чи буде швидким, оскільки погодження нового кошторису проекту (а він фінансується на підстави угоди між Першим національним та Фондом миру) ще й не починалося. Тим часом в. о. президента НТКУ взагалі зазначив, що «цей старий проект повертати не будуть».
З’ясовуючи долю раніше заявлених нових проектів, «ТК» дізналася й про інші, які мають незабаром з’явитися в ефірі. Зокрема, про інформаційно-аналітичну підсумкову програму. «Ми плануємо вихід програми в середині або наприкінці травня. Програма, яка поки що не має назви, аналізуватиме все найголовніше, що трапилося протягом тижня у різних сферах життя, тобто розповідатиме, чим цей тиждень був цікавий для України», – розповіла Марина Бондаренко.
Готуватимуть проект об’єднання громадсько-політичних програм та «Новини». Марина Бондаренко каже, що не має забобонів стосовно того, що проект запускатиметься перед літом, коли спостерігається певне затишшя у громадсько-політичному житті. За її словами, потрібно серйозно готуватися до нового телевізійного року, тому добре, що проект пройде адаптацію червневими і липневими рейтингами.
Василь Ілащук підтвердив, що програма найближчим часом, можливо – 1 червня, з’явиться в недільному ефірі о 21-й годині. «Будеабсолютно нова студія з віртуальними елементами, для цього потрібно багато декорацій. Вестиме програму Юрій Громницький, ми з ним узгодили, що “Один за всіх” будемо закривати».
Цим же об’єднанням підготовлено щотижневу програму про нацменшини «Між нами», яка з 5 квітня вже в ефірі. «Ми знімали одну серію майже півроку, відзнято вже 10 програм», – сказала Марина Бондаренко.
ТВО музичних та розважальних програм підготувало до запуску у травні музичний проект «Фольк-music» (задум якого народився ще 2007 року) та новий гумористично-розважальний проект, який вестиме дует «Світязь». Проект поки що не має назви. «Задум цієї півгодинної щонедільної програми виник три тижні тому, і я думаю, що за місяць, можливо, 1 червня, ми будемо в ефірі», – зазначила директор об’єднання Олена Загороднюк. Крім того, плануються вихід в ефір концертів власного виробництва та великий відеофільм до сторіччя Давида Ойстраха.
У свою чергу, Василь Ілащук підтвердив, що «Фольк-music» та гумористично-розважальна програма незабаром з’являться в ефірі.
Для молодшого покоління також передбачено нові проекти. У квітні в ефірі Першого національного з’явиться дві нові дитячі програмі – «Підсумочки»та «Поки батьки сплять». Як повідомила «ТК» керівник ТВО програм для дітей та юнацтва Марина Литвиненко, вже підписано накази щодо запуску цих проектів.
«Спочатку з’являться “Підсумочки”, – розповіла пані Марина. – Зараз для цієї програми готуються декорації та комп’ютерна графіка. Це 10-хвилинна інформаційна програма, в якій ведучі-діти дитячою мовою, у простій і зрозумілій для своїх ровесників формі, розповідатимуть про події в Україні та світі». У 20-хвилинній програмі «Поки батьки сплять» відомі люди розповідатимуть чудернацькі історії із власного дитинства. Обидві нові програми мають з’явитися в ранковому недільному блоці.
За словамив. о. президента НТКУ,керівництво каналу вирішило, що ці дві програми обов’язково мусять бути в ефірі.
Майже всі вищеназвані проекти власного виробництва є в держзамовленні, тому планувалися ще з грудня, а отже з початком року для них вже було передбачене фінансування. Але чому вони не можуть так довго (іноді протягом року) втілитися у життя? Зрозуміло, що період від задуму до його виходу проекту в ефір може бути різний. Це залежить від того, чи проект власного виробництва, чи на угоді (вироблений сторонніми продакшнами), залежить від вчасного фінансування, тендерних процедур тощо. Але чи не можна вибудувати прозорий механізм запуску проекту, щоб скоротити стадії обговорення й узгодження концепції, доцільності, формату, витрат, технічних питань та ін.? Адже подивившись пілот, одразу можна зрозуміти, потрібен цей проект чи ні. А між тим на телеканалі пілоти висять у підвішеному стані по півроку і більше.
Приміром, проект «Бізнес-чемпіонат». Наказ на виробництво пілоту було підписано ще попереднім керівництвом. «Ми зараз домонтовуємо першу гру, закінчуємо знімати виїзну гру, – розповідає автор і керівник проекту Катерина Кацан. – Все упирається в технологію виробництва, це гальмує весь процес. Мене звинувачують у тому, що ми довго монтуємося, але це ж не від мене залежить. Приміром, на телеканалі “Культура” таке обладнання, що можна за день змонтувати півгодинну програму, а ми протягом трьох тижнів не можемо змонтуватися». Крім того, автора звинувачують у витратності проекту.
«У нас триває підготовка проекту “Бізнес-чемпіонат”, але вона так давно триває… – розповідає Марина Бондаренко. – Проект дійсно масштабний, потребує спеціальних декорацій. Це телегра, і вона має бути цікавою для телеглядачів. За сценарієм усе добре, але відпрацювати всі технологічні моменти насправді дуже непросто. Проект потребує великих фінансових витрат і організаційних заходів. Тому він дуже затягується, і наразі я не можу сказати, коли проект вийде в ефір. Шкода, що “Бізнес-чемпіонат” не має інвесторів», – бідкається пані Марина.
«Інвестори від початку були, а в процесі довгої підготовки розгубилися. Поки не буде чітко встановлено день і час виходу програми, інвесторів залучити буде важко», – стверджує Катерина Кацан, яка вбачає в затягуванні виробництва проекту інші причини. А саме – її активну позицію як члена Медіа-профспілки. Саме через це попереднє керівництво гальмувало процес.
Василь Ілащук сказав, що робота над «Бізнес-чемпіонатом» триває, підписано всі службові, але коли він саме з’явиться в ефірі – залежить від групи, яка над ним працює. Його ж заступники не так оптимістично налаштовані щодо цього проекту.
Перший віце-президент Роман Недзельський, зокрема, сказав, що «канал намагається знімати “Бізнес-чемпіонат”, щомісяця викидає на нього шалені кошти, щоб він мав перспективу жити». І додав, що шанс вийти в ефір матимуть тільки найкращі програми.
Обговорюючи питання затягування створення нових проектів, деякі керівники програм, які побажали залишитися неназваними, зазначили, що причина не тільки у зміні керівництва чи тендерних процедурах, а в саботажі середньої менеджерської ланки, яка зі зміною топ-менеджменту не помінялася, а дехто з її представників шкодує, що зняли команду Докаленка. Діяльність середньої ланки керівників джерела «ТК» охарактеризували так: «Ніхто нічому не посприяв, ніхто ніким не зацікавився. У колективі панує атмосфера очікування і розгубленості. Пілоти підписують, а далі – творчі групи, що працюють над новими проектами, варяться у власному соку».
Можливо, ситуацію врятує художня рада, яку, за словами Василя Ілащука, має бути створено до 20 квітня і 50% якої становитимуть працівники Першого національного, решту ж - залучені ззовні незалежні експерти та представники громадських організацій.
На одній із зустрічей у парламентському комітеті з питань свободи слова та інформації Василь Ілащук із гордістю заявив: на каналі встановлено прозорі схеми співпраці з продакшнами, і тепер усі кошти «заходять на Перший національний через бухгалтерію». Можливо, тепер і процес утілення нових проектів стане зрозумілішим і прозорішим.
Перший віце-президент Михайло Кобля зазначив «ТК», що новий проект фінансується тільки тоді, коли його вже затверджено – наприклад, «Спокуса владою» зараз на початковому етапі фінансування. Він зауважив, що не знає, наскільки нинішнє керівництво може почуватися спадкоємцем попередників, аби виконувати всі заявлені ними проекти. Можливо, саме тому проект «Бізнес-чемпіонат» для нього – під великим питанням. «Є пілот проекту, але ніхто не переконаний, що він вийде в ефір. Буде повторний перегляд, і тоді прийматиметься рішення – бути йому чи ні. Скажу відверто, я не великий фахівець із якості телевізійного продукту, але з того, що я чую навколо себе, роблю висновок, що є дуже мало людей, які вірять в успіх цього проекту. Я розмовляв із керівником цього проекту, і мені здається, що ідея не зовсім вдала. Але це моя суб’єктивна думка, і якщо я не правий, то буду тільки радий».
Дивно, що з цим проектом віце-президент так добре обізнаний, на відміну від інших, які ось-ось мають з’явитися в ефірі: «Фольк-music», «Підсумочки», гумористично-розважальної програми, про які він нічого не може сказати.
Пан Кобля жаліється, що отримав «у спадок» канал, на 33 млн грн. недофінансований порівняно з попереднім роком. За його словами, пропорційно скорочено фінансування всієї розхідної частини. Але він запевнив, що керівництво не збирається економити на зарплаті тим працівникам, які приносять реальну користь телекомпанії, та на якісному телевізійному продукті, який підніматиме рейтинг Першого національного. «Критерій один – економічна доцільність і рейтинговість, тоді - зелена вулиця, – пояснює пан Михайло. – Раніше було багато проектів так званого спільного виробництва, хоча для нас воно було ганебним і економічно провальним. Ми ці програми виводимо за межі власного виробництва. Коли це продукт не власного виробництва, то спрацьовує зрозуміла схема: ми його купуємо, розміщуємо на телеканалі і заробляємо на рекламі». Михайло Кобля додав, що виведення цих коштів із тіні щомісяця на 1,5-2 млн грн. поповнюватиме спецфонд, із якого виплачуються преміальні працівникам НТКУ.
Мабуть, через переформатування стосунків із продакшнами вже зникла з ефіру 6 квітня дитяча програма «Дрімляндія». Але Василь Ілащук певен, що її чудово замінять анімаційні фільми, у великій кількості закуплені каналом, та дитячі проекти власного виробництва.
За словами пана Ілащука, нове керівництво продовжує розглядати заявлені попередниками нові проекти. Вони пропонували багато, а Василь Ілащук каже, що дотримується принципу «краще менше, але якісніше». Крім того, «перегляд стосунків із продакшнами», про які говорив топ-менеджмент, сприятиме вивільненню місця в ефірі для проектів власного виробництва.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
11
знавець
6127 дн. тому
а кому їх робити, ранокві новини о 9.00? Хведорів уже всіх розігнав, там скоро і на 21.00 не буде чого дивитись. По 3 години літучки щодня, а сюжети про те саме що і на інших каналах. Може це коли-небудь закінчиться? Сірятина, я ось про що.
Sej
6127 дн. тому
Абсолютно згідна із думкою довбня... Амбре на всю країну...
Оглядач
6130 дн. тому
Повна дурня запускати нові проекти у травні-червні, коли глядач масово валить на дачі і пляжі. коли це хтось пояснить манагерам??
глядач
6130 дн. тому
Отаре, спробуйте подивитися на свій сайт свіжим оком, і ви побачите, що не критикуєте, а кажете що вам здається (якщо шось сильно здається - виділяєте великими буквами), не інформуєте а кажете що почули. Лігачова пробує аналізувати. Давно вже...
otar
6130 дн. тому
глядач - Спробуйте ввімкнути асоціативне мислення і збагнути, що "Телекритика" - це лише назва видання широкого профілю) Ми "критикуємо", а також аналізуємо і інформуємо. Тут може бути все, в т.ч. і статеві органи, якщо це доречно.
WesT
6130 дн. тому
По какой причине убрали утренние 9.00 новости из эфира???
глядач
6130 дн. тому
не можу... фото чоловічого статевого органу, хай і в трусах, на першій сторінці а також фото клізми для мене ознака трохи іншого жанру. Хотіли зробити "таблоїд" а вийшло казна-що. Смішні ви, інших "критикуєте", а критику вашої роботи зовсім не сприймаєте.
otar
6130 дн. тому
глядач - Йой) Почитайте сайт Дуся. Там все стисло і в тему.
глядач
6130 дн. тому
Отаре, ау!!!! Ви мені якось обіцяли різні жанри на сайті... ЖАНРИ... А цей опус ви як назвете? шо віжу то паю? Хай би автор три інтерв"ю зробила. А щоб переказати що на каналі в кожного своє бачення і відсутня комунікація досить було і кіькох речень...
Seeker
6130 дн. тому
Керівник теле компанії не має говорити "От коли група підготує проект, тоді й запустимо його в роботу". Бо так будуть проекти готувати до других віників. Керівник ставить дедлайн, програма виходить і ефір, а відповідальність за її наповнення та подачу несе робоча група. Повірте, ефективність роботи підніметься в рази.
довбень
6130 дн. тому
совкова дійсність керована ново-українськими методами:всралися,а кажуть,що іржа
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ