Корбанейро

Корбанейро

8 Листопада 2015
4058

Корбанейро

4058
Як затримання Геннадія Корбана перетворилось на мексиканський серіал в ефірі ТСН каналу «1+1».
Корбанейро
Корбанейро

Впродовж тижня центральні телеканали вже традиційно маніпулювали інформацією, виділяючи певні політичні сили з-поміж переліку лідерів виборів, знову висували їх як експертів, порушуючи цим усі стандарти професії. Однак наприкінці тижня спалахнув гучний скандал: Геннадія Корбана заарештували. «ТСН» («1+1») 31 жовтня присвятив цій події майже повний випуск новин, який заслуговує окремого розбору.

Порушення стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», 5-го протягом 26–31 жовтня 2015 року.

Із перших секунд ведуча Лідія Таран одразу задає драматичний тон випуску й розставляє пріоритети: «До Дніпропетровська прикута увага країни від самого ранку. Там обшуки у членів "Українського об'єднання патріотів "Укроп", волонтерів і в "Фонді оборони країни", який понад півтора року допомагає українській армії».Далі в матеріалі з деталями затримання Корбана з’явилися соратник Корбана, кандидат від «Укропу» в мери Дніпропетровська Борис Філатов та адвокат Корбана Євген Пашко.

Одразу після їхніх обурень «ТСН» додає: «Єдина зачіпка — ухвала чернігівського суду. Її показали волонтерам, яких також обшукували. Нібито "Фонд оборони країни" підозрюють у перерахунку коштів сумнівним фірмам». Ці слова одразу ж береться заперечувати той-таки Борис Філатов: «Только политические преследования, никаких других оснований не может быть вообще. Политические преследования и хороший результат партии на выборах местных. То есть фактически мы попали в 18 облсоветов. Я считаю, что, наверное, Порошенко таким образом передает нам сигнал…». Реакції Порошенка або його речника чи голови АП на такі гучні обвинувачення, звісно, немає, не сказано й про намагання журналістів її здобути.

Наступний сюжет у випуску також присвячено Корбану. Цього разу журналісти додали позицію правоохоронців, тобто другої сторони конфлікту: «Геннадій Корбан затриманий, але не підозрюваний. Такі роз'яснення надали сьогодні Генпрокуратура та Служба безпеки України, які спільно проводять операцію з ліквідації організованого злочинного угруповання. В СБУ припускають, що один з керівників партії "Укроп" міг керувати і бандою. У відомствах також категорично відкидають закиди у наявності політичної складової у сьогоднішніх обшуках у Дніпропетровську і Києві».

У третьому матеріалі про Корбана журналісти повідомили, що політика привезли до Києва. У четвертому «1+1» зібрав коментарі укропівців та близьких до Ігоря Коломойського політиків:

«Дмитро Сіманський, член політради партії "Укроп": Тому очевидно, що влада злякалася такої підтримки партії "Укроп" з боку українських виборців, і ми те, що відбувається сьогодні, розглядаємо виключно в контексті політичної протидії через правоохоронні органи зростанню авторитету і підтримки серед українців партії "Укроп".

Ігор Луценко, фракція "Батьківщина": В політичному сенсі однозначно це не є конкурент президента, так само, як Радикальна партія, так само, як інші політичні сили. Єдина політична сила-конкурент — це "Опозиційний блок", який є недоторканним в цій ситуації, от що дивно. Тобто люди, котрі конкретно сприяли розстрілу на Майдані, сприяли сепаратизму — цих людей, для Шокіна і Порошенка вони є недоторканними».

Однак «ТСН», на відміну від «Інтера», не повідомив офіційну позицію «Батьківщини»: «Свою позицию в связи с делом Корбана высказала партия "Батьківщина". Заявили в политсиле, что "обеспокоены задержанием главы партии "УКРОП", и подчеркнули, что "Батькивщина" политическим партнером партии "УКРОП" не является».

Далі в «ТСН» синхрони політиків, які негативно оцінюють арешт Корбана:

«Семен Семенченко, фракція "Самопоміч": У меня есть вопросы. Вопрос первый — почему перед вторым туром выборов в Днепропетровске? Почему зачистка идет по Днепропетровску, как там говорят, масштабная спецоперация, но не идет в тех местах, где есть люди, которые возглавляли сепаратизм, которые участвовали в организации титушек.

Олександр Шевченко, народний депутат України: Президент Порошенко в своїй такій, напевне, що спробі узурпувати владу об'єднав дійсно Україну. Але об'єднав репресіями, узурпаціями. Хочу сказати, що якщо таке буде продовжуватися, то коли пан Порошенко піде з цієї посади, скоріше за все він отримає "зірку героя", але тільки Російської Федерації».

І знову ж таки: БПП не дали відповісти на такі гучні закиди. Та й тема Корбана обуренням політиків не вичерпалася. На прямий зв’язок із «ТСН» вийшли адвокати затриманого. Вони почали апелювати до того, що політику стало зле, однак його не відвезли до лікарні. Драматизму додав наступний матеріал «1+1»: «Тисячі людей зібралися ввечері під Дніпропетровською ОДА. Своїх прихильників під приміщення облдержадміністрації закликали прийти лідери партії "Укроп"».

Після цих слів ведучої журналіст Ольга Павловська виходить у прямий ефір і, порушуючи стандарти точності, достовірності й відокремлення фактів від коментарів, каже: «Хочу сказати, що загалом жителі Дніпропетровська просто приголомшені тими діями силовиків та влади, що сталися сьогодні. І люди кажуть, що у високих кабінетах просто не уявляють, що довелося пережити Дніпропетровську за останні півтора роки».

Продовжує випуск сюжет про інші обшуки, «спрямовані проти членів партії "Укроп"» у столиці: «Ні документів, ні ордерів, ні санкцій прокурора чи судді представникам фірм орендарів озброєні люди не надали. Врешті-решт робітники офісного центру викликають міліцію», — каже кореспондент. Експертами в темі виступили ті ж близькі до Коломойського політики — Дмитро Сіманський та Олександр Шевченко:

«Дмитро Сіманський, член політради партії: З усією очевидністю це не обшук, це скоріше розбійний напад, тому що обшук почався приблизно о сьомій ранку а адвокатів туди допустили лише після десятої години. Тому що там відбувалося в цей час, які процесуальні дії, як відбувався цей обшук, ми можемо лише здогадуватися. Але очевидно, що він відбувся з численними порушеннями законодавства і ми, звісно, оскаржимо сам факт проведення цього обшуку і так звані результати, які захочуть продемонструвати представники влади.

Олександр Шевченко, народний депутат України: Двоє представників і охорона шантажували тим, що не захочете відкрити зламаємо так просто двері».

Коли ми думали, що далі вже нікуди, «ТСН» продовжила видавати в ефір сюжети в підтримку «Укропу» й розповіла історію створення партії. Без негативних фактів, звісно:

«— Спасибо. Спасибо. Спасибо.

Спасибо не нам, спасибо вам. Вам всем спасибо.

Кор.: Так прощалися із дніпропетровською командою наприкінці березня. Місто добре пам'ятало, як у 2014-му в східних областях Росія методично розпалювала гарячі точки. Українська армія, силові відомства до цього виявилися не готовими. Лише завдяки активній фінансовій допомозі тодішнього дніпропетровського керівництва, армія вчасно отримувала підтримку».

Далі кореспондент розповідає про «Фонд оборони країни», яким керував затриманий: «Завдяки фонду на передову відправляли десятки тисяч бронежилетів, касок, маскувальних сіток. Тисячі тон води, продуктів. Для механізованих частин запчастини, пальне. Фонд оплачував ремонт бронетехніки. Окремим напрямком роботи фонду стало забезпечення військових на передовій аптечками натовського зразка та проведення курсів тактичної медицини».

Наступним «подвигом» Корбана журналіст називає вибори в Чернігові, замовчуючи про підкуп «Укропом» виборців гречкою й наголошуючи на провладному кандидатові: «За словами експертів, це була одна з найбрудніших виборчих кампаній за останній час в Україні. Підкупи стали тут звичною ситуацією. Активісти разом із Геннадієм Корбаном навіть затримували автомобіль з грошима та зброєю. Підозрювали: готівка — 200 тисяч гривень — розфасована по конвертах, мала іти на підкуп виборців одним із кандидатів. На тих виборах Геннадій Корбан не переміг, але, каже, побачив обличчя влади». Натомість «Україна» в сюжеті про затримання Корбана згадала і про гречку від «Укропу»: «Геннадий Корбан в большой политике недавно. Летом проиграл довыборы в парламент на округе в Чернигове. Не помогла кандидату и раздача продовольственных пакетов».

Після цього сюжету на «1+1» ні сіло ні впало в прямий ефір виходить голова фракції «Самопоміч» Олег Березюк. Порушуючи журналістські стандарти, ведуча Лідія Таран дає свою оцінку ситуації: «Події в Дніпропетровську і в Києві сьогодні безпрецедентні. Вочевидь, ми можемо говорити про новий етап політичного розвитку в країні, в якому можливі арешти, можливі вибіркові арешти, переслідування тих, хто мислить інакше. Як би ви оцінили політичні наслідки того, що сталося сьогодні?»

Березюк одразу скористався моментом, щоб і про Корбана добре сказати, й Садового похвалити: «Сьогодні Україна, яка є також у війні, потужно розхитується. Граната, яка розривається в подвір'ї лідера партії "Самопоміч" у Львові. Неймовірні розхитування, приниження, політичні переслідування, які збурюють людей в Дніпропетровську, в Києві — це є розхитування України для того, щоб вона була слаба, як державна інституція. Але я хочу, щоб ми всі згадали, як консолідувалася Україна без влади, яка боролася з узурпацією і війною, коли Дніпропетровськ і Львів стали хребтом України, коли Київ доєднався до цього, коли Дніпропетровськ майорів синьо-жовтими прапорами тоді, коли віковічний ворог України наступав на Україну. Коли Львів горів, львів'яни на заклик мера Львова вийшли його захищати і зберегли Україну…»

Наступний матеріал  знову в підтримку Корбана. Глядачі вкотре дивляться на Бориса Філатова, але цього разу вже під час прямого включення з Дніпропетровська. Депутат заявив про мобілізацію сил «Укропу» і покритикував Президента: «Наверное, Петр Алексеевич хочет просто подарить наш родной город тем людям, которые чуть не утопили его в крови. Мне очень тяжело рассуждать, то есть я не понимаю логики абсолютно честно, ни как депутат, ни как политик».

Позиції Порошенка, експертів з іншими поглядами вкотре немає, зате обурення Філатова підхоплює ведуча, яка вкотре порушує журналістські стандарти: «Ми з вашою допомогою спробували теж її зрозуміли, але якщо ви не розумієте, тоді хто, навіть не знаю. Пане Борисе, дякую вам. Борис Філатов, депутат, кандидат у мери Дніпропетровська був на прямому зв'язку з нами».

Але й це не останній прокорбанівський сюжет в ефірі «1+1». Далі у випуску  витяги з соцмереж про те, як політики у Фейсбуку підтримують Корбана: «Політики в соцмережах жваво реагують на факт затримання Геннадія Корбана. Кажуть і про спробу монополізації влади, і про вибірковість арештів, і про переслідування опозиційних до влади політичних сил. "Це не правосуддя, це вибірковість" — написав у своїй сторінці у фейсбуці Анатолій Гриценко. Народний депутат Володимир Парасюк у соцмережах заявив: Генпрокуратура та СБУ виконують політичні розправи на замовлення Банкової. Кандидат в мери столиці Борислав Береза ситуацію навколо партії "Укроп" називає розхитуванням України. Про ймовірні наслідки сьогоднішніх подій на фейсбуці пише Дмитро Ярош: "Добробати "Правий сектор", "Свобода", Ігор Мосійчук, тепер "Укроп". Таке враження, що у владі є ті, які дуже хочуть продовження і завершення революції. Мабуть, це справжні революціонери Порошенко і Шокін. Слова "не розгойдуйте державний човен" тепер з впевненістю можна унапрямити до них"». При цьому в матеріалі не було жодного коментаря на підтримку арешту політика. Зате марафон на підтримку затриманого продовжився й аудиторія почула пряме включення з Георгієм Логвинським із «Народного фронту»: «Мы четко понимаем, что сегодня президент вступил на тропу войны. Вопрос: тропу войны с кем и чем? Или же это тропа ведет борьбу с коррупцией и бандитизмом, или же эта тропа ведет к политическим репрессиям».

У наступному сюжеті журналісти вирішили показати глядачам, що за часів президентства Порошенка нічого в країні не змінилося й винних не покарано: «Численні арешти чинних політиків і жодного покарання соратників Януковича. Активісти вже відверто кажуть про замовлення, які виконує Генеральна прокуратура.Петиція на сайті президента за відставку Шокіна вже набрала 25 тисяч голосів, а, значить, має бути обов'язково розглянута Петром Порошенком і, можливо, виконана. Але де ж він знайде іншого такого? Поки в Верховній Раді гуляють регіонали, які украли мільярди, він показує документальні фільми про злодіяння ляшківця Мосійчука на суму аж 100 тисяч гривень. Мосійчук заявляє — це помста за незручну політичну позицію. У той же час він дає спокійно втекти з країни Сергію Клюєву, братам Кацубам, судді Чернушенко. Не помічає також Олександра Вілкула, Наталії Королевської, Юрія Мірошниченка та інших, які вільно розгулюють. Тих, хто напряму прислужували режиму Януковича». Звісно, жодних коментарів правоохоронців щодо озвучених звинувачень в ефірі «ТСН» немає. Зате знову є матеріал на захист Корбана: «Затримання — це цитата — затримання Геннадія Корбана, це 100 % політичні переслідування, які Порошенко здійснює проти тих, хто в опозиції до нього" — кінець цитати. Таке написав Олег Ляшко, лідер Радикальної партії. І маємо з ним прямий зв'язок».

Марафон продовжив Єгор Соболєв, який теж критикував Порошенка: «…Люди цього не потерплять, люди піднімуться і Україна знову опиниться в страшній ситуації, коли в середині вона бореться за те, щоб навести лад, а в цей час її атакує зовнішній ворог. Я не розумію, чому Президент України далі веде Україну до цієї ситуації». Відповіді гаранта на закиди знову не було.

Але наприкінці випуску «ТСН» вирішує дати пряме включення губернатора Одеської області Михаїла Саакашвілі як близького до Порошенка політика. Свою заангажованість одразу демонструє ведуча Лідія Таран: «Ви близькі до Президента. Чи можете ви пояснити, чому влада вирішила взятися за Корбана, в той час коли ні топ-корупціонери, ні організатори злочинів на Майдані, ні поплічники окупантів за свої злочини не відповідають?»

Такої відповіді Саашкашвілі Лідія Таран явно не очікувала: «Я не буду говорить о деталях времени, у меня один вопрос к вам, кто-нибудь из десятков миллионов украинцев сомневаются в том, что эти люди реально грабят Украину последние несколько десятилетий? Кто-нибудь сомневается в том, что они положили в карман госпредприятия, они занимались рейдерством, они крали миллиарды, миллиарды не гривен, долларов государственных денег? Кто-нибудь сомневается в том, что и в том числе конкретный гражданин Корбан, и главный его шеф Коломойский — это реальные представители организованной криминальной группировки". Я сам сталкивался, как работает Коломойский и его банда. Они монополизировали авиацию. Они прикрыли...»

Договорити Саакашвілі не встигає, Лідія його перебиває, кажучи: «Багато політиків… Сьогоднішнє затримання Корбана багато політиків, багато представників громадськості розцінили, як політичні переслідування. Що ви думаєте з цього приводу

Саакашвілі відповів: якщо арешти не завершаться на Мосійчукові й Корбані, тоді є причини говорити про політичне переслідування; але саджати варто всіх корупціонерів. Далі губернатор знову повертається до Коломойського: «Я сам сталкивался, как работает Коломойский и его банда. Они монополизировали авиацию. Они прикрыли...»

І знову після згадки Коломойського режисери приглушили слова Саашкашвілі й вивели на екран пані Таран із незрозумілою реплікою: «Ми, пане Михеїле, про багатство нашої найбагатшої країни».

Однак утихомирити Саакашвілі не вдалося, він продовжив свою думку: «Нет, подождите. Я говорю об организованной группировке бандисткой Коломойского, но одновременно это касается правительства Украины. Я уверен, что мы должны заняться и связями премьер-министра. Мы должны заняться, например, господином Иванчуком, который связан с Коломойским. Мартыненко, депутатом Мартыненко».

Режисери знову глушать звук і виводять Таран в ефір. Ведуча вже не приховує свого незадоволення: «Пане Михеїле, почуйте мене, давайте не переходити на конкретні особистості зараз, не витрачати зараз на це наш ефір?».

Розмова в такому тоні з одеським губернатором тривала п’ять хвилин. Своїми словами Саакашвілі встиг довести ведучу до відкритої нервозності: «Пане Михеїле, дайте мені задати питання про прокуратуру».

Таке формулювання є, як мінімум, дивним, оскільки Саакашвілі не представляє правоохоронні органи. Ведуча недоречно запитала: «Ми пам'ятаємо про обшуки так званих діамантових прокурорів. Тоді всі бачили конкретні докази, вилучили діаманти, вилучили гроші. Зараз про вилучені мільйони гривень, про долари, зброю заявляє лише речниця СБУ. Чи не здається вам це трохи дивним, чому їх було не показати ці докази, якщо вони є?». Саакашвілі й тут знайшов можливість висловитися з приводу корупції, знову називаючи прізвища Корбана, Мартиненка й Коломойського. І вкотре його намагалася перебити Таран. Цього разу не витримав уже сам одеський губернатор: «То, что они политики, то, что они политики — не прекращайте, когда называю фамилии». Поведінка Лідії Таран була заангажованою, ведуча порушувала стандарти професії, дозволяючи собі перебивати гостя й оцінювати ситуацію. Показово, що в повному випуску «ТСН», який завантажили в мережу, немає цього включення Саакашвілі. Є лише в окремому матеріалі на сайті каналу.

На десерт «ТСН» видала матеріал про наслідки, з якими стикнеться Порошенко через арешт Корбана: «Політичні репресії, загроза реставрації старого режиму і бажання заслухати силовиків з приводу подій в Дніпропетровську у Верховній Раді. Позиції політиків щодо ситуації навколо партії "Укроп" у соцмережах далі. Тарас Батенко, нардеп з Блоку Петра Порошенка на своїй сторінці у фейсбуці заявив про вихід із фракції. Народний депутат Сергій Висоцький від "Народного фронту" пише: те, що зараз відбувається в Дніпропетровську — це мотив встановлення монополії на владу. Партія "Батьківщина" у своїй заяві висловила занепокоєння у зв'язку із затриманням голови партії "Укроп" Геннадія Корбана».

Натомість інші центральні телеканали обмежилися максимум декількома новинами про арешт Корбана, на відміну від 16 сюжетів на «1+1», і розставляючи інші, але теж заангажовані, без багатьох значущих деталей (наприклад, що Фонд, із якого начебто Корбан викрав гроші, був створений ним самим), акценти.

5 канал подав це як операцію СБУ: «Викрадення 40 мільйонів гривень із фонду бійців АТО  одна із причин широкомасштабної операції, яку сьогодні спільно розпочали Генпрокуратура та СБУ. Задіяні були більш як п’ять сотень правоохоронців, спецоперацію проводять одразу в Києві, Дніпропетровську, Харкові, Одесі, Херсоні та Черкасах, а готувалися до неї кілька місяців, вели прослуховування та спостереження. Проводять слідчі дії в помешканнях деяких правоохоронців та членів партії “Укроп”. Силовики підтвердили затримання члена політради цієї партії Геннадія Корбана, наразі йому не оголошено підозру, проте правоохоронці вважають, що Корбан може бути безпосереднім керівником злочинної організації».

Ідентичний сюжет вийшов і на «Інтері», ICTV та «UA: Першому».

ВИСНОВКИ

Своїм спецвипуском, присвяченим Геннадію Корбану, 31 жовтня «1+1» чинив тиск на чинного Президента Петра Порошенка, відкрито порушуючи правило відстороненості в новинах. Упродовж ОДНОГО випуску в ефір вийшло 11 чітких коментарів із критикою Порошенка. І жодного разу журналісти не дали слова представникам БПП чи Адміністрації Президента. Щодо журналістських стандартів, то тут кореспонденти активно порушували майже всі: не було жодної критичної думки на адресу Корбана, окрім слів Саакашвілі, якого намагалася втихомирити Таран; не було жодної незалежної позиції експертів, натомість у випуску такими «експертами» виступали укропівці або близькі до Коломойського політики. Журналісти порушували принципи точності, достовірності, повноти інформації, давали власні оціночні судження й не дотримувалися балансу думок. Загалом в ефірі «ТСН» вийшло 16 матеріалів за темою Корбана.

Також протягом тижня на центральних телеканалах були й інші порушення. Далі в таблиці  їх скорочений перелік:

26.10

«Інтер» традиційно піарив «Опоблок»: «Оппозиция о беспрецедентной фальсификации на избирательных участках в Киеве — в частности, в Голосеевском, Святошинском и Шевченковском районах», «За подведением итогов голосования в одесский городской и областной советы особенно пристально следят в "Оппозиционном блоке"», «Результаты выборов в кировоградский облсовет уже намерен оспаривать "Оппозиционный блок". Там заявляют о фальсификациях вчетырех районах — Гайворонском, Петровском, Новоархангельском и Новоукраинском», «"Оппозиционный блок" тоже обнародовал данные собственного подсчета голосов. Политсила заявляет о безусловной победе в семи областях на Юго-Востоке страны» (ідентичний сюжет вийшов і на «Україні»). Ще два сюжети з ознаками замовності в ефірі «Подробностей» піарять чинного Президента та його партію: «Глава государства подчеркнул — украинцы поддержали демократические реформы и раскола страны не произошло», «Блок Петра Порошенка "Солидарность" получил первое место в 14 областных центрах и Киеве. Такие данные назвал руководитель избирательного штаба политсилы».

Тим часом 5 канал обурювався результатами «Опоблоку»: «Екс-регіонали спробували взяти реванш на сході: серед лідерів на виборах міських голів є навіть такі, котрим закидають зв’язки з бойовиками так званої ДНР».

ICTV звинувачував у зриві виборів у Маріуполі опозиціонерів: «Демократи вже направили до правоохоронних структур кілька десятків звернень щодо безконтрольного виготовлення бюлетенів на приватній друкарні Ріната Ахметова, який підтримує "Опоблок"». Відповіді Ахметова та Опоблоку в матеріалі немає. Також канал пропіарив сина Віктора Балоги (натомість «Україна» його підколола, згадавши стрілянину в Мукачево) та Михайла Терещенка (аналогічний матеріал вийшов на «1+1»), і знову в підтексті покритикував опозиціонерів: «"Опозиційний блок" тішиться, що взяв першість у шести базових регіонах України. Щоправда, нові проекти — "Відродження" і "Наш край" — відкусили в опозиціонерів чималу частину виборчого пирога. Тож створити проросійську більшість в місцевих радах за присутності там депутатів від демократичних сил колишні соратники Януковича не зможуть, — переконаний президент». Також у випуску  піар Леоніда Кучми: «Сьогодні близько третьої дня зустрілася політична підгрупа, яка погоджує проведення виборів в окупованих районах Донеччини і Луганщини. Досягти згоди щодо цього політичного питання — найскладніше, — вважає постійний представник України в тристоронній контактній групі, другий президент Леонід Кучма». А ось СТБ пропіарив Олександра Вілкула в сюжеті про другий тур виборів у Дніпропетровську: «Активная позиция днепропетровцев на этих выборах показала, что можно победить и огромные деньги, и ложь, и обман, и фальсификацию». Ідентичний сюжет вийшов і на ICTV. Тим часом «Україна» традиційно похвалила Ріната Ахметова і його Гумштаб.

«ТСН» («1+1») тим часом відстоювала інтереси «Укропу» в Павлограді: «Скандал у Павлограді. Об 11-й ранку міська виборча комісія визначила, що у другий тур виходять кандидат від "Опозиційного блоку" Анатолій Вершина, та ветеран АТО від "Укропу" Євген Тєрєхов. Не минуло і двох годин, аж раптом інформація від ЦВК: виборців у Павлограді вже не 92800 а 89800, тож мером у першому турі має стати кандидат від "Опозиційного блоку". Хочу сказати, що виборці Павлограда, юристи та сам кандидат від "Укропу" заявляють: боротимуться до кінця. Прошу пряму мову».

27.10

«1+1» продовжує відстоювати інтереси кандидата від «Укропу» в Павлограді: «Кандидат у мери Павлограда від "Укропу", якого встигли полюбити місцеві, приїхав захищати своє та їхнє право на другий тур до столиці. Зранку він зі своїми прихильниками намагався довести до відома ЦВК свою позицію і прямо сказав, кому може бути вигідна така математика», а також піарить Президента Порошенка: «Щоб безвізовий режим з ЄС став реальністю вже з наступного року, Україна активно впроваджує зміни, про які просили чиновники Євросоюзу. Зокрема, як наголосив президент Порошенко, посилили боротьбу з корупцією, створили Національне антикорупційне бюро і вводять посаду спеціального антикорупційного прокурора».

Натомість «Інтер» продовжує виводити в ефір «Опоблок»: «Привлечь членов Мариупольского избиркома к уголовной ответственности требуют нардепы от генпрокурора из "Оппозиционного блока". Они убеждены: "члены избиркома от провласной коалиции умышленно сорвали голосование в Мариуполе. Так как понимали — нужных голосов их политсилы не наберут», «По данным оппозиции, таких участков, где результаты были сфальсифицированы — три десятка в Голосеевском, Шевченковском и Святошинском районах столицы. Еще вчера оппозиционеры потребовали от правоохранителей немедленно вмешаться и найти фальсификаторов. И обещают довести дело до суда», «Ну мы все-таки убеждены, казав у студії каналу запрошений гість і голова «Опоблоку» в Києві Олександр Пузанов, — что мы, я имею в виду "Оппозиционный блок" Киева, проходим в Киевсовет. Результат экзит-пола, который мы провели, показывает, что у нас 5,7 %. И по состоянию на эту минуту 85 % бюллетеней обработано и у нас результат 5,2 %. Поэтому я не сомневаюсь, что мы сможем довести начатое до завершения и отстоять право свое на то, чтобы представлять киевлян в будущем городском совете и защищать интересы городской общины».

«Україна» тим часом продовжила розповідати про так званий тарифний майдан: «Ми не розійдемося, поки ми не доб'ємося прийняття рішень, які дадуть можливість радикально знизити вартість житлово-комунальних послуг, — заявив організатор акції Олег Ляшко. — Також вимагаємо прийняття невідкладно парламентом рішення про продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення».

Також канал критикував демократичні сили, які не дали провести вибори в Маріуполі, й заодно пропіарив «Опоблок»: «Обида, злость и разочарование. Сорванные выборы мариупольцев расстроили. Жители Мариуполя считают: сорвать выборы в городе было кому-то выгодно. Вероятней всего, политсилам, которые тут не слишком популярны», «Нардепы от "Оппозиционного блока" уже обратились в Генпрокуратуру с требованием срочно расследовать факты незаконной деятельности отдельных членов Мариупольской территориальной избирательной комиссии и установить, по чьей вине жители города были лишены права голоса».

Не забула «Україна» і про традиційний сюжет в підтримку Гумштабу Ріната Ахметова.

28.10

«Інтер» продовжує ретранслювати заяви опозиціонерів:

  1. Щодо виборів в Одесі: «Николай Скорик, народный депутат, "Оппозиционный блок": В этой ситуации власть должна действовать исключительно законными методами. Украина не Грузия, и такие методы в Украине недопустимы»;
  2. Києві: «В Киеве "Оппозиционный блок" преодолевает 5 %-й барьер и проходит в Киевсовет. Об этом говорится на сайте политсилы».
  3. Павлограді: «Александр Вилкул, кандидат на пост городского головы Днепропетровска: У людей нельзя отбирать право выбора. Если там действительно меньше 90 тысяч человек, то надо было еще до выборов определяться — проводить один или два тура. А во время избирательной компании менять правила игры нельзя. Я считаю, что в Павлограде второй тур должен быть».

Ідентичний матеріал вийшов на «Україні» та ICTV. Натомість «1+1» відстоював у Павлограді інтереси укропівця. «Завтра "Оппоблок" будет обжаловать итоги выборов связи с тем, что было это решение ЦВК. Для того, чтобы избежать этих последствий, Евгений подал иск именно на будущее, чтобы избежать этих последствий в будущем уже по результатам второго тура», — сказав однопартієць кандидата Геннадій Корбан.

Також в ефірі «Інтера» — критика БПП: «Это Подольская районная избирательная комиссия. Здесь сегодня пересчитали результаты голосования участковой избирательной комиссии. И заявили: нашли 85 испорченных бюллетеней. Те, что в пользу кандидатов от "Оппозиционного блока", "Партии решительных граждан", "Батьківшини"и "Демальянса". Их представители решили протестовать, говорят: внезапный повторный пересчет инициировала "Солидарность" Блока Петра Порошенко. И только у этой партии не нашли ни одного испорченного бюллетеня», а також критика партії «Єдність» Олександра Омельченка з боку Сергія Гусовського та Сергія Капліна з Андрієм Іллєнком: «О подкупах, вбросах и манипуляции с данными в протоколах, — пишет один из кандидатов на должность киевского мэра Сергей Гусовский. В своем Фейсбуке ресторатор говорит: получили почти тысячу протоколов. И приводит фото одного из них на участке в скандальном Голосеевском районе. Там партия экс-мэра столицы Омельченко "Єдність" получила небывалую поддержку», «Сергей Каплин, глава Партии простых людей: Омельченко був за вуха витягнутий із минулого, з нафталіну і наче ягідка посаджений на київський торт, пронизаний корупцією. Саме ця команда винна в тому, що до цього часу Київ неймовірно грабується», «Андрей Ильенко, народный депутат Украины: всі люди, які йшли від "Єдності" — це були люди, ну скажемо так, які дуже конструктивно налаштовані до того, щоб в майбутній Київраді створити більшість з "Солідарністю". Владі треба думати про більшість в тій же київській міській раді. І їм потрібна лояльна кількість депутатів».

У всіх трьохвипадках обвинуваченим політикам права відповісти не дали.

В той же час на «Інтері» з’являється й піар Президента: «Итоги местных выборов Президент Петр Порошенко обсудил с канцлером Германии Ангелой Меркель. Сегодня они говорили по телефону».

В той же час ICTV відстоював інтереси самовисуванця Віталія Мороза: «За попередніми даними, мером Святогірська став самовисуванець Віталій Мороз. Це зафіксовано протоколами комісії з мокрими печатками. Однак, чинний голова, колишній комуніст Олександр Дзюба не змирився з поразкою, і почав фальсифікувати результати, — стверджують у штабі Мороза». Позиції Дзюби в сюжеті немає. Зате є піар чинного мера і знову кандидата в очільники Києва Віталія Кличка: «За рік розпочнеться реконструкція Бортницької станції аерації. Про це сьогодні повідомив мер Києва Віталій Кличко. Протягом року підготують ділянки для відстійників та всю документацію» і невиправданий піар партії «Наш край»: «Партія "Наш край" підбила підсумки паралельного підрахунку голосів місцевих виборів. За результатами політична сила набирає понад 5 % по Україні. Про це сьогодні на прес-конференції повідомили представники партії».

«Україна» теж розповіла про Віталія Кличка, який планує відновити Бортницьку станцію, і додала його коментар у сюжеті про новий мурал в столиці: «Для людини, яка зробила найбільший у світі мурал, зараз ми подаємо до Книги рекордів Гіннеса, по площі він найбільший в світі».

Також в ефірі каналу  вже традиційний сюжет про «тарифний майдан» (який також вийшов і на «1+1») і ще один матеріал  про Гумштаб Ріната Ахметова.

29.10

«Інтер» продовжує піарити опозицію: «"Оппозиционный блок" Киева требует от ЦИК пересчета голосов в Киеве на участках, где были зафиксированы нарушения». І критикувати партію «Єдність»: «Оба участка располагались в общежитиях, где проживают студенты Киевского экономического университета. И на обоих, по словам общественников, партия "Єдність" набрала вдвое больше голосов, чем в среднем по округу», «Кандидат на пост мера столицы от "Партии решительных граждан" народный депутат Борислав Береза тоже недоволен результатами выборов и заявляет о массовой фальсификации в пользу партии "Єдність"».

Згадав канал і про Юлію Тимошенко:«Выборы в Украине фальсифицируют. Так считает лидер "Батьківщини". По словам Юлии Тимошенко, о фальсификациях свидетельствует очень медленный подсчет голосов» (Тимошенко з’явилася цього дня й на ICTV).

Також у випуску канал захищає інтереси самовисуванця Віталія Мороза, який є кандидатом у мери Святогірська: «По городу Святогорску по общим спискам я — лидер. И у меня эти голоса воруют», — впевнено сказав політик. Його супернику висловитися не дали. Ідентичний сюжет вийшов ще на ICTV.

А ще в ефірі «Подробностей» («Інтер») — критика партії «Відродження»: «Тендер на строительство велодорожки выиграла компания "Уровень". По документам соучредители фирмы — кандидат в депутаты Харьковского горсовета от партии "Відродження" Валерий Певнев и компания "Финекс-капитал", владельцев которой связывают с сыном харьковского мэра Геннадия Кернеса Даниилом Приваловым. В горсовете объяснять, почему отдали предпочтение именно этой строительной фирме — не стали. Мол, торги провели по закону и все вопросы — в Минрегионстрой».

Наприкінці випуску  чергова увага до Сергія Капліна, який прийшов також із наметами протестувати проти підвищених тарифів: «Після того, як наші громадяни отримають перші платіжки — нас тут будуть тисячі. Нас тут будуть сотні тисяч».

Тим часом на ICTV  піар Бориса Колесникова: «Фонд Бориса Колеснікова розпочав всеукраїнський конкурс "Авіатор-2016"» (ідентичний сюжет вийшов на СТБ та «Україні»), та Віктора Пінчука: «У PinchukArtCentre готуються до відкриття виставки номінантів престижної національної премії» (аналогічний матеріал вийшов ще на СТБ).

«Україна» підтримує «Самопоміч» і критикує БПП: «В Запорожье будет второй тур выборов мэра, уверяют в местном избиркоме. По предварительным данным, лидирует самовыдвиженец Владимир Буряк, за него проголосовал 31 % местных жителей. Его конкурент с вдвое меньшим количеством голосов — представитель партии "Укроп" Ярослав Гришин. И на 1 % от него отстает кандидат от провластной партии Николай Фролов. Именно он, по мнению политологов, любым способом пытается обойти конкурентов»; піарить Гумштаб Ахметова й «тарифний майдан» Олега Ляшка: «Олег Ляшко после переговоров представителей тарифного майдана с министрами. По словам нардепа, Кабмин пообещал увеличить льготный объем с 200 до 1200 кубов в отопительный сезон, а тарифы должны уменьшить за счет снижения цены на импортный газ».

Тим часом «ТСН» («Плюси») знову відстоювала інтереси укропівця Євгена Тєрєхова під час виборів у Павлограді: «Каждый житель этого города — это друзья. Жители Украины — это друзья. Сегодня победа не моя, сегодня победа именно простых людей. Будем бороться и надеемся на каждого выборца, который придет и проголосует серцем», — сказав кандидат в ефірі.

Також цього дня на деяких центральних телеканалах вийшов невиправданий піар Порошенка.

5 канал: «Український президент завітав до Туркменістану — країни, залежної від Газпрому не менше за Україну». Журналісти розповіли про всі заяви Президента, навіть ті, які не мали достатньої суспільної ваги. Ідентично подали подію на ICTV (двома сюжетами) та СТБ. Інші канали висвітлили візит гаранта закордон лаконічно і без зайвих недоречних коментарів Порошенка.

30.10

«1+1» через коментарі укропівців звинуватив «Опоблок» у підготовці фальсифікацій у другому турі виборів: «Ярослав Гришин, кандидат на посаду міського голови Запоріжжя від партії "Укроп": Мы четко видим о том, что "Оппозиционный блок" влияет в Запорожье как на провласную партию, так и на другие так называемые продемократические силы». «Геннадій Корбан, лідер політичної партії "Всеукраїнське об'єднання патріотів "Укроп": В Кривом Роге очень большое корпоративное влияние имеет холдинг СКМ, который в общем-то в Кривом Роге аутсорсится и контролируется господином Вилкулом». Позиції опозиціонерів, звісно, немає.

Водночас «ТСН» піарить Порошенка: «Президент України прокоментував результати виборів до органів місцевого самоврядування. За його словами реваншу антиукраїнських сил не стало: партії, які входять до владної коаліції отримали, на думку президента, гідний результат». Ідентичний сюжет вийшов на 5-му каналі,СТБ взагалі дав повне звернення Президента.

«Інтер» натомість критикує «Укроп» і «Відродження»: «В Днепропетровске выявлены фальсификации во время выборов депутатов горсовета. Так, в Бабушкинском районе на 11 участках были подменены протоколы. В результате — количество голосов за партии Укроп и "Відродження" увеличилось более чем на 600. Об этом сообщил народный депутат Дмитрий Шпенов» і продовжує критикувати «Єдність» Омельченка словами Борислава Берези, Олексія Захарченка і Володимира Ніколаєва. Також у «Подробностях» — піар «тарифного майдану»: «У здания Кабмина сегодня подожгли автомобильную шину. Это сделали участники так называемого "Тарифного шествия". Со вчерашнего дня они разбили в Мариинском парке палаточный городок — в знак протеста против повышения коммунальных расценок».

На ICTV  піар конкурента Андрія Садового Руслана Кошулинського: «Про підтримку саме його нині заявив лідер "Народного контролю" Дмитро Добродомов, якого підтримало понад 10 % львів'ян», «Також колишнього віце-спікера і активного учасника АТО, Кошулинського підтримав Конгрес українських націоналістів». Не забув канал і про піар Леоніда Кучми, який допоміг молодому митцю.

«Україна» традиційно розповіла про Гумштаб Ахметова.

31.10

На «Інтері» — піар Юлії Льовочкіної з «Опоблоку». Вона поїхала в Туреччину спостерігати за виборами Президента: «Сейчас баллотируются 16 партий. Реальные шансы пройти в парламент имеют только четыре в Турции очень высокий проходной барьер — 10 %, за что эту страну неоднократно критиковали все международные институты Совета Европы, в том числе — наша миссия». Тим часом на ICTV піар Президента Порошенка: «Глава держави подякував мужнім воїнам за високий бойовий дух і за те, що вони боронять Україну. Ці герої, які повертаються додому після надважких випробувань, мають бути взірцем для майбутніх захисників Вітчизни, наголосив Петро Порошенко». Аналогічний сюжет вийшов і на «Україні».

І ще один сюжет на підтримку Михайла Терещенка, кандидата на пост мера Глухова: «Із французьким акцентом нащадок Терещинків привіз в Україну і європейські традиції ведення справ. Практично без реклами та витрат на агітацію, зустрічався з людьми на вулицях і дворах, і на виборах міського голови він набрав понад 64 відсотки голосів і тепер жителі Глухова покладають на нього неабиякі надії. Аби розвивати своє місто, Терещенко обіцяє створити спеціальний інвестфонд і вже пропонує фінансування молодим стартапам». Ідентичний матеріал про Терещенка вийшов на «UA: Першому» та «Україні», яка традиційно розповіла про благодійність свого власника Ріната Ахметова. У цьому випуску  двома сюжетами: «2,5 тонны продуктов сегодня в срочном порядке доставил гуманитарный штаб Рината Ахметова для пострадавших в Сватово», «Отыскать родителям и детям друг друга уже более 6 лет помогает фонд Рината Ахметова "Сироству нет". За время его работы семьи обрели 7900 детей».

 Загалом в ефірі центральних телеканалів ми нарахували аж 93 сюжетів із ознаками замовності. Чотирнадцять із них стосувалися затримання Геннадія Корбана в суботу. Тим не менш, найбільше сюжетів із ознаками замовності все одно вийшло на «Інтері» (26), далі — «1+1» (23), ICTV (19), «Україна» (16), СТБ (5), три підозрілих сюжети вийшло на 5-му каналі.

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: dnpr.com.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4058
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду