Керівник Центру моніторингу та аналітики ГО «Детектор медіа»
10:43
Неділя, 30 Листопада 2014

«Опозиція» проти Нацбанку

Канали Ахметова і Льовочкіна піаряться на захисті голодуючих Донбасу. Порушення стандартів інформаційної журналістики в новинах каналів «Інтер», «1+1», СТБ, ICTV, «Україна», 5-й та Перший національний 17-22 листопада 2014 року.
«Опозиція» проти Нацбанку
«Опозиція» проти Нацбанку

Упродовж тижня «Інтер» та «Україна» допомагали «Опозиційному блоку» ствердитись у ролі виразника й захисника інтересів окупованих територій, нещадно критикуючи владу за рішення припинити роботу «Ощадбанку» в частині Донецької та Луганської області, контрольованій бойовиками. Канали групи StarLightMediaнамагаються боротись із ініціативою заборонити рекламу ліків на телебаченні.

17 листопада, понеділок

Головні теми дня – посилення обстрілів на Донбасі та «повстання» суддів, які вимагають їх не люструвати.

Виступ суддів проти люстрації висвітлюють усі канали, крім «Інтера» й СТБ. «Україна», не дотримуючись балансу, грає на користь суддів. Ось єдиний коментар на цю тему в матеріалі «Событий»: «Мені здається, що Конституційний суд роз’яснить що це є порушенням закону і Верховна Рада знову збереться внесе відповідні зміни, адаптує закон до діючого законодавства України, - каже юрист Інна Рудник. - Ми не можемо вважати що всі 100% суддів, які приймали рішення, приймали їх всупереч закону. Тому що не проводилися перевірки кожного конкретного випадку». Така думка мала би бути збалансована позицією авторів та прибічників закону про люстрацію. 

Триває боротьба за результати виборів у мажоритарних округах, де зіткнулись інтереси Ігоря Коломойського та акціонерів «Опозиційного блоку» - 38-му, 59-му і 79-му. «1+1» у 38 окрузі виступає на боці самовисуванця та колишнього регіонала Олександра Кузьмука, наводячи в матеріалі лише коментар його довіреної особи: «Я уверен в том, что если бы мы продолжали бы пересчет в таком духе, то правонарушений было бы очень и очень много. […] Суд просто – юридический беспредел. – закрыл глаза на все и просто вынес заведомо незаконное, необоснованное решение». Позиції ані суду, ані Кузьмукового конкурента Вадима Нестеренка не озвучують. 

«Україна» тим часом відверто маніпулює в матеріалі про розслідування справи про збитий малазійський літак, використовуючи компромат із Youtube – начебто розмову Ігоря Коломойського з пранкером, який видавав себе за лідера донецьких сепаратистів Павла Губарєва:

«"Ошибочно шмальнули по другому самолету", так о трагедии высказался губернатор Днепропетровской области Игорь Коломойский. В сети выложено видео разговора его с российским пранкером. […] В данном случае пранкер назвался одним из лидером самопровозглашенной ДНР Павлом Губаревым.

Ігор Коломойський, губернатор Дніпропетровської області: "По Боингу, по-моему, итак все понятно. Ну. Случайность получилась, какая разница. Ни кто э не хотел специально его сбивать".

Павло Губарєв, лідер ДНР: "Ну, я уверен, что это ваших рук дело".

Ігор Коломойський: "Да перестань, Ну что ты рассказываешь. Шмальнули там случайно. Хотели по одному, попали по-другому. Это как раз нормально, ничего страшного. Боинг жалко, людей жалко. Ну, ты знаешь, что всегда попадают в не правильные руки какие-то серьезные вещи"». Позиції Коломойського й будь-яких коментарів щодо цього відео, достовірність якого не підтверджена, в матеріалі немає.

Крім того, не обійшлися новини каналу «Україна» й без традиційного сюжету про доброчинність Ріната Ахметова – цього разу лише одного.

«1+1» порушує стандарти достовірності та точності, розповідаючи про затриманих у Греції українців. Журналіст наводить коментар дружини одного з затриманих Олени: «Поехала в департамент иностранных дел. Там вышел человек и просто начал смеятся в лицо. Я его спрашиваю, почему вы не сообщили, уже более месяца прошло, как арестовали, а вы не сообщили родственникам вообще, ну никак?», - не даючи пояснень Міністерства закордонних справ, а лише заяву про те, що чиновники роблять усе для того, щоб допомогти. У цьому ж випуску «ТСН» – безпідставний піар заступника голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Анатолія Адамського: «Благотворительность! Железная дорога – бесплатно, транспорт – Львов и польская сторона там – это туроператоры, - бесплатно. Мы небольшие сделали сухпаи, так называемые, для перемещения. Значит, небольшая сумма будет нами выдана за счет депутатских денег».

Перед виборами телеканали Віктора Пінчука – ICTV та СТБ – часом долучались до «антиколомойської коаліції» «Інтера» та «України», проте «1+1» жодного разу не зачіпав Пінчука та його близьких. 17 листопада це сталося вперше – у ТСН вийшов сюжет про розкішний будинок дочки Леоніда Кучми: «Будинок дружини українського олігарха Віктора Пінчука та дочки другого Президента України Леоніда Кучми Олени Пінчук - найдорожчий у світі. Йдеться ось про цей маєток вікторіанської доби у самому центрі Лондона. Сьогодні розкішну віллу оцінюють в один мільярд 580 мільйонів доларів». Матеріал створений із порушенням стандартів достовірності та відокремлення фактів від коментарів.

У матеріалі «Інтера» про волонтерську допомогу військовим безпідставно фігурує Олег Ляшко, критикуючи владу: «Це не діло, коли забезпечують волонтери. Це завдання держави, це завдання армії. Так чи ні? А коли їдуть, техніки немає, ніхрена немає».

Аналогічна ситуація з головою Херсонської ОДА Андрієм Путиловим у сюжеті каналу «Україна» про брак зимового одягу для військових. Чиновник із незрозумілою метою втручається у чвари військкомату: «Дали мы срок на неделю, даже больше, подошел по человечески, чтобы люди были обеспечены зимней одеждой. Опять услышал какие-то отговорки, какая-то бушная одежда. А потом подготовил письмо на министра обороны, то, что считаю сегодня не эффективной работу данного командира».

17 листопада у «Подробностях» каналу «Інтер» виходить перший матеріал із серії про скрутне становище людей на окупованих територіях: «население очень беспокоит […] эта экономическая ситуация, где будут заблокированы карточки будут отключены любе банковские операции», «лекарства не предоставляются, вообще лекарств никаких нет, невозможно купить», «Денег нет. Выживают донетчане в основном тем, что они могут получить в качестве гуманитарной помощи, если есть пожилые люди или многодетные». Уже наступного разу в розповідях на цю тему з’явиться антигерой – влада, що відмовляється виплачувати гроші в контрольованій терористами зоні.

Грубо порушують стандарт відокремлення фактів від коментарів творці матеріалу про проблеми в Міністерстві культури. Це вже, ймовірно, відголоски підкилимної боротьби за місця в майбутньому уряді: «Нельзя сказать, что в Минкульте ничего не делают, чтобы ускорить процесс принятия и моратория, и нового опорного плана. Напротив. Здесь - в последние месяцы - и совещания с общественниками, и брифинги, а на днях презентовали новый Научный совет, который будет контролировать деятельность законотворцев. И самое время для бурной деятельности. Нищуку нравится министерское кресло и он готов в нем остаться».

У «Фактах» ICTV – повідомлення про те, що Петро Порошенко дав інтерв’ю німецькій газеті Bild. На момент виходу публікації всі заяви, зроблені Президентом, уже не містили новин для української публіки, тож інформація фактично застаріла і порушує стандарт оперативності. Не дотримались балансу «Факти» в матеріалі про пікет Національного банку: у ньому можна почути шквал критики на адресу установи й жодної позиції банку. Відсутність балансу мотивована тим, що голова Нацбанку Валерія Гонтарєва не вийшла до пікетувальників.

Проблеми з балансом і в матеріалі «Вікон» СТБ про зникнення коштів на харківських комунальних підприємствах: Геннадію Кернесу та Михайлові Добкіну не надано можливості відповісти на звинувачення.

Позитивні зрушення помітні в новинах Першого національного: тут і далі не бракує паркету, однак побільшало сюжетів-історій, побудованих на героях.

17 листопада в новинах зафіксовано шість матеріалів з ознаками замовності: три на «Інтері», два на «Україні» та один на «1+1».

18 листопада, вівторок

Головні теми дня – посилення обстрілів на окупованих територіях, затримання організаторів теракту в харківському пабі «Стіна» та звільнення Адама Осмаєва, раніше звинувачуваного в підготовці замаху на російського президента.

До розкручування теми голоду на окупованих територіях долучились СТБ і «Україна»:

«Донбас на межі голоду. До самозваної влади вийшли мешканці, переважно жінки, серед них вагітні. Грошей, ані зарплат, ані соцвиплат не бачили по кілька місяців. Запаси харчів закінчуються» («Вікна»)

«Ситуация в Донецке близка к гуманитарной катастрофе. Купить еду с каждым днем все сложнее. У людей просто нет денег. Пенсии и соц выплаты начислять перестали, но даже использовать остатки на карточках не возможно» («События»). «Україна» також піарить донецького міського голову в екзилі, близького до власника телеканалу Ріната Ахметова: «За своих земляков вступился мер Донецка, Александр Лукьянченко обратился с открытым письмом к премьер-министру Украины, в котором предупредил правительство, что сворачивание финансово-банковской системы в зоне АО приведет к необратимым последствиям».

Покритикувати владу до студії «Событий» запросили Едуарда Багірова, громадського діяча, що називає себе правозахисником: «Таким действием, указом Президента Порошенко, премьер-министр своим решением они признают себя, что они политические импотенты», «Перед нами нанятый премьер-министр, завтра его не будет, он будет фигурантом уголовного дела за свои решения, которые он принимал сегодня, преступные решения». Виправдатись за свої рішення в ефірі «України» влада змоги не мала.

Тему голодних бунтів піднімає у вівторок і «1+1», однак говорить лише про протести проти влади самопроголошених республік.

«Інтер», ICTV та 5 канал знов обдаровують главу держави «паркетними» матеріалами: «Как преодолеть коррупцию и воспитывать новых героев, говорил Пётр Порошенко на встрече с волонтерами и афганцами. 38 ветеранов получили из рук президента памятные медали…» («Інтер»), «Порошенко подякував за активну громадську позицію і наголосив, що волонтери зробили Міноборони ефективнішим …» («5 канал» та ICTV).

На «Інтері» - корпоративна джинса Федерації роботодавців України, очолюваної співвласником каналу Дмитром Фірташем: «Бизнесмены бьют тревогу. Предложенная правительством система электронного сбора НДС может привести к миллиардным потерям оборотных средств предприятий. И ставит под угрозу выживание в условиях кризиса целых отраслей. В Федерации работодателей Украины считают, что документ необходимо серьезно доработать».

На ICTV – підозрілий матеріал про законодавчу ініціативу партії «Батьківщина»: «Скасувати недоторканість не тільки з нардепів, а й з президента та суддів – таку новацію пропонує партія "Батьківщина" своїм майбутнім партнерам по коаліції. […] Партія намагалася провести його майже 7 років, і пропонує зафіксували цю реформу в коаліційній угоді. На початку роботи нового парламенту "Батьківщина" ініціює збір 150 підписів за реєстрацію законопроекту, - заявив Кожем’якін». Коментарів експертів та представників інших політичних сил немає.

Стандарт відокремлення фактів від коментарів порушує канал «Україна» в матеріалі про зустріч норвезького прем’єра з переселенцями: «Переселенцы у иностранцев ничего не просят. То ли стесняются, то ли боятся. Говорят – у них все есть. Как только официоз заканчивается, люди начинают говорить». І знову у випуску – Рінат Ахметов: «Эксперты дадут свои рекомендации по новому проекту Рината Ахметова о подготовке психологов».

Цього дня в новинах було зафіксовано п’ять замовних матеріалів: два на каналі «Україна», по одному на «Інтері», СТБ та ICTV.

19 листопада, середа

Головні теми дня – підписаний Петром Порошенком закон про переселенців, бойові дії на Донбасі та винищувачі, які Росія перекинула в Україну.

«Інтер» знов нагнітає емоції на тему голоду на окупованій території. На третій день кампанії в сюжеті на цю тему з’являються коментарі представника «Опозиційного блоку» Нестора Шуфрича: «За эти указы и постановления Кабинета министров Украины власть в целом надо привлечь за сепаратизм. Они стимулируют создание на территории ДНР и ЛНР собственной финансово-банковской системы и собственной системы пенсионного обеспечения. Эти действия провоцируют отторжение этих регионов от Украины. Я думаю, что такие действия преступны и такие решения должны как можно быстрее отменены».

«Україна» присвятила цій темі три сюжети:): «В городе, который уже несколько месяцев не получает финансовой помощи от государства, сегодня пропала вода», «Пока дончане выживают кто как может и надеются, что политики одумаются», «Пенсий и зарплат жители Донецка не получают с июля, деньги просто перестали выплачивать, но даже то, что осталось на карточках, люди не могут снять. К банкоматам единственного работающего здесь Ощадбанка бесконечные очереди». «События» не дали владі змоги пояснити свою позицію, натомість запросили до студії двох критиків уряду – мера Донецька Олександра Лук’янченка та новообраного нардепа від «Опозиційного блоку» Юрія Павленка.

Невеличкий бенефіс «Опозиційного блоку» відбувся також у сюжеті «Інтера» про коаліціаду: Сергій Льовочкін, новообраний нардеп і співвласник каналу, обіцяє «працювати над тим, щоб виборці, які голосували за Опозиційний блок, відчули, що ми не відходимо від нашої виборчої програми. Ми будемо захищати їх інтереси всіма можливими засобами парламентської роботи».

Також у «Подробностях» - чергова порція чорного піару проти Ігоря Коломойського: «Андрей Кущ - человек неслучайный, а представитель приватовского менеджмента "Укрнафты". Уже многие годы эта государственная компания под руководством группы Коломойского на аукционах продает нефть по заниженной цене. Продает афиллированным с "Приватом" компаниям и те в итоге собирают прибыль на приватовских АЗС». Нагадують і про нібито розмову Коломойського з пранкером, що вдавав Губарєва.

Не припиняються війни за мажоритарні округи. «Інтер» підтримує Вадима Нестеренка: «Напомним, кандидат от губернатора Днепропетровской области Коломойского - Александр Кузьмук, который набрал менее 13% голосов, требовал признать недействительными результаты выборов. И не мог смириться с победой самовыдвиженца Вадима Нестеренко. 12 ноября здесь начали пересчитывать голоса, но фальсификаций не выявили», а також Сергія Сажка: «По нему победу одержал бывший мер Курахово Сергей Сажко. Тем не менее, сегодня ряд доказательств с фальсификацией первого протокола судьи принимать во внимание отказались. Представители Сажко в ответ заявили, что сомневаются в незаангажированности служителей Фемиды». Матеріал на користь Сажка вийшов і в новинах каналу «Україна» .

На ICTV та СТБ – заяви Яценюка, що більше нагадують піар, аніж реальні інформаційні приводи:

«Прем'єр-міністр сьогодні заявив, що готовий негайно поставити підпис під коаліційною угодою. І закликає усі політичні сили зробити те саме. Документ стане основою програми діяльності Кабміну. Арсеній Яценюк вважає, що новий уряд має зосередитися на 5-ти напрямках – припинення війни, озброєння армії, реформа юстиції та правоохоронної системи, бюджетна реформа, скорочення кількості чиновників і боротьба з корупцією» (ICTV)

«Крім зброї, хлопцям треба десь спати і жити, і щоб це було в теплі. Він мобільний, в кожному такому КУНГу може одночасно перебувати 18 військовослужбовців, його можна знімати, ставити на стаціонарній основі, і так само він дуже легко пересуваються» (СТБ)

Також канали Віктора Пінчука повідомили про те, що їхнього власника нагородили медаллю Андрея Шептицького за розвиток українсько-єврейських відносин. А «Україна» видала в ефір два сюжети про доброчинність Ріната Ахметова.

ICTV порушує стандарти відокремлення фактів від коментарів і достовірності у матеріалі про те, як Кабмін заборонив великим споживачам купувати газ у будь-кого, крім «Нафтогазу»: «Експерти переконані – тепер галузь може втратити інвесторів. А країна значну частину податків. 7 компаній-постачальників природного газу вже звернулися із позовами до суду, аби скасували ці постанови. Світова спільнота також занепокоєна». У тому самому випуску «Фактів» виходить незбалансований матеріал про заборону реклами ліків: «Насправді заборона реклами ліків забере в споживача право на повну інформацію та медпрепарати. Про їхні властивості, ціни та виробників. Такий адміністративний крок може знищити прозору конкуренцію і спровокувати підвищення ціни. До того ж, реклама повністю не зникне. Зміниться тільки її ретранслятор. Від чого постраждають і преса, і держбюджет, і пацієнти». Позиція ініціаторів заборони в сюжеті не висвітлена.

19 листопада в новинах всеукраїнських телеканалів зафіксовано 13 джинсових сюжетів. Найбільше на «Інтері» - 7, три з них на користь «Опозиційного блоку». Три матеріали виявлено в новинах каналів «Україна» та СТБ.

20 листопада, четвер

Головні теми дня – вибух на трансформаторній підстанції біля харківського військового шпиталю, теракт у Маріуполі та бої біля Дебальцевого.

«Інтер» не облишає тему голоду на окупованих територіях, який спричиняє замороження банківської системи: «В больших супермаркетах уже не принимают карточки. Как платежное средство. Сколько денег есть у людей - столько будем жить», «В соцсетях люди активно обсуждают тему закрытия отделения Ощадбанка в городе», «Очень обидно, 40 лет работали, честно работали, добросовестно, от всей души! Пенсию заработали и ничего не получаем!».

Рішення Національного банку критикує й ICTV: «Кримчани-переселенці нині мають проблеми з фінустановами поза окупаційними зонами. Зокрема, їх дискримінує Нацбанк України, який прирівняв мешканців півострова до нерезидентів, тобто людей з іншим громадянством. Тепер кримські біженці не можуть у банках відкрити рахунки, депозити і навіть обміняти гроші. Правозахисники вимагають скасувати постанову, яка порушує права людей і зраджує державні інтереси України».

«Україна», висловлюючись на цю тему, не забуває про ключову роль Ріната Ахметова у виживанні мешканців регіону: «Из более чем миллиона пенсионеров Донецкой области лишь 300 тысяч переоформили свои пенсии на подконтрольной Украине территории. А оставшиеся в зоне АТО без поддержки и денег выживают лишь благодаря Гуманитарной помощи, в основном от штаба Рината Ахметова».

Усі три канали не подають позиції Національного банку. Натомість, «Україна» запросила до студії Нестора Шуфрича, який від імені «Опозиційного блоку» обіцяв захищати мешканців окупованих територій від свавілля української влади: «Мы поддержим всех, кто обратиться в суд, чьи права реально сегодня ущемлены с тем, чтобы они имели право отстоять свое право в административном суде и отменить в такой способ указы президента и постановление кабинета министров Украины».

Надмірну увагу «Опозиційному блоку» приділяють і «Подробности» каналу «Інтер»: «Оппозиционный блок напротив - назвал те 5 комитетов, где видит свою политсилу во главе. Это комитет свободы слова, по вопросам соцполитики, правовой политики и правосудия, прав человека и регламентный», «Кто будет спикером - еще не решали. Оппозиционный Блок предложил своего кандидата - Александра Вилкула», - йдеться в матеріалі про коаліціаду, де також використано два коментарі представників цієї партії. Аналогічний матеріал вийшов на в новинах «України».

Вдруге за тиждень «Інтер» нещадно критикує міністра культури та туризму Євгена Нищука: «Главный редактор журнала "Музеи Украины" Виктор Тригуб написал открытое письмо президенту Порошенко - требует, чтобы в новом Кабмине должность министра культуры отдали профессионалу, которого выберет общественность. Говорит, в нынешнем главе Министерства - Евгении Нищуке - разочаровался. Виктор Тригуб поддерживает связь со всеми музейщиками страны. Рассказал - в последние месяцы получает десятки писем из регионов, от сотрудников заповедников и музеев с жалобами на действия Минкульта», «Разрушение памятников культуры, коррупция в комиссиях, выдающих разрешения на застройку, обанкротившееся национальное газетно-журнальное издательство - все то, о чем мы уже рассказывали, по мнению Евгения Нищука - не криминал, а рабочие моменты». В цьому матеріалі баланс зімітований за допомогою коментаря міністра, який, утім, не є відповіддю на критику, що лунає в сюжеті.

«Інтер»  вихваляє доброчинність родини Петра Порошенка: «Семья Порошенко в Лондоне не для того, чтобы похвастаться талантами. Главное - привлечь внимание к проекту "Пазлы вечности". Вот на таких концертах - музыканты собирают деньги для создания электронного архива уникальных нот композитора Баха».

СТБ не полишає критику ініціативи заборонити рекламу ліків на телебаченні, не висвітлюючи позицію ініціаторів. А «Україна» продовжує тему, підняту «Інтером» напередодні – банкрутства столиці: «Киев на грани банкротства. Об этом во время заседания Киев совета сообщил мэр столицы и глава Киевской государственной администрации Виталий Кличко. До конца года столице не хватает почти 2 млрд. гривен». Позиції Кабінету Міністрів та експертних коментарів у матеріалі немає.

У четвер у новинах загальнонаціональних каналів зафіксовано шість матеріалів з ознаками замовності: по три на «Інтері» та «Україні».

21 листопада, пятниця

Тема номер один – річниця початку масових протестів на Майдані.

Висвітлюючи урочистості з нагоди річниці, телеканали не уникнули «паркетних» повідомлень про керівників держави: : «Сегодня на Институтской президент страны, премьер, министры, спикер - почтили память погибшим и зажгли лампадки героям Небесной Сотни…» («Інтер» та СТБ), «Сьогодні президент України зустрівся з громадськими діячами, ініціаторами Євромайдану, які першими вийшли на мітинг 21-го листопада минулого року…» (ICTV). «Факти» наприкінці випуску прокрутили повний запис звернення Петра Порошенка до народу. «Інтер», «1+1» та «Україна» роблять реверанси в бік дружини Порошенка, яка супроводжувала дружину віце-президента Сполучених Штатів Америки Джо Байдена.

«Інтер», який, нагадаємо, під час Майдану маніпулював на користь влади та паплюжив протестувальників, тепер ділиться переживаннями: «Сейчас у нас здесь на Майдане есть некое чувство дежавю. Как будто вернулись на год назад. Здесь очень много людей», «На этом обычном зеленом заборе возле Дома профсоюзов вся история Майдана - от первых до последних дней. На эти фото нельзя смотреть спокойно. В душе поднимается целая буря эмоций». Справедливості раді треба зазначити, що під час Майдану новини на "Інтері" робила інша команда, ніж зараз.

«Україна», натомість, поставила матеріал про річницю Майдану одинадцятим матеріалом у випуску й принагідно «пригрозила» чинній владі: «Нынешним чиновникам напоминают, кто привел их к власти», «спустя 9 месяцев после расстрелов на Институтской после других смертей и пыток, некоторые семьи погибших до сих пор добиваются для них статуса героя Небесной сотни». Зате «Україна» не полишає теми голоду на Донбасі та демонструє два рекламних матеріали про доброчинність Ріната Ахметова.

У чергових матеріалах «Інтера» та «України» про коаліціаду вкотре вже невиправдано з’являється Опозиційний блок. «К сожалению, мы увидели только завуалированное документом разделение министерских портфелей и распределение финансовых потоков, а не реальный план, который поможет людям пережить страшные и сложные імена, - каже в матеріалі «Інтера» лідер партії Юрій Бойко. - В отличие от правящей коалиции оппозиционный блок понимает, что нужно сделать для того, чтобы развивать страну, а не уничтожать ее».

ICTV приділяє надмірну увагу Юлії Тимошенко: «Юлія Тимошенко заявила – на вимогу її партії коаліціанти погодилися на скасування позаблокового статусу України. А відтак, і вступ до НАТО та зняття недоторканності з президента, депутатів і суддів. Так само партнери підтримали і прохання звільнити політв'язнів». Без очевидних причин використовує коментар Тимошенко в матеріалі про коаліцію СТБ: «Треба, помолившись богу, розпочати роботу з того, щоб зняти недоторканість з усіх без виключення політиків, суддів, з президента». СТБ, ICTV, а тепер ще й «Україна» критикують владу за намір заборонити рекламу ліків, не залучаючи до коментування ініціаторів законопроекту.

21 листопада в новинах було зафіксовано шість матеріалів з ознаками замовності: три на «Україні», по одному на СТБ, «Інтері» та ICTV.

22 листопада, субота

Головна тема – відзначення Дня пам’яті жертв голодоморів і політичних репресій.

Як і в матеріалах про річницю Майдану, в сюжетах про урочистості цього дня були використані беззмістовні коментарі політиків. Зокрема, про Про Голодомор цього дня висловився на всіх телеканалах Порошенко, далі «Президент, премьер, духовенство и дипломаты возложили свечи и колоски к мемориалу» («Інтер»), а потім ще й відбули урочисту церемонію: «Петро Порошенко з дружиною, Арсеній Яценюк, Віталій Кличко, а також перший і другий президенти України Леонід Кравчук і Леонід Кучма, та високопосадовці пройшлися скорботною ходою і встановили композиції з зерна перед скульптурою «Гірка пам'ять дитинства» (ICTV).

«Подробности» каналу «Інтер» порушили стандарт достовірності, розповівши про те, що зі складів крадуть пічки-буржуйки, призначені для української армії: вагомих підстав для звинувачення журналісти так і не знайшли.

Черговий удар по Ігорю Коломойському – матеріал про нібито рейдерське захоплення палива з Одеського нафтопереробного заводу:  «Да, подозревал Коломойского, - каже гендиректор підприємства Марк Епнштейн. - Потому что здесь люди Коломойского бегали по площади и командовали. По-видимому, происходит попытка контрабандного вывоза большого количества нефтепродуктов, прикрываясь решением суда». Ані доказів причетності Коломойського до події, ані позиції самого дніпропетровського губернатора в матеріалі немає.

У новинах каналу «України» повертаються до 59-го і 38-го округів:

«Семь заседаний суда в Запорожье, Днепропетровске, Киеве, семь решений не в пользу истца, однако Валентин Манько упорно не верит подсчету голосов. Кандидат-самовыдвиженец проиграл на выборах в Раду мэру города Курахова Сергею Сажко и решил судиться. […] Центризбирком фактически третий раз вынужден будет пересчитывать голоса, хотя реальных оснований для этого нет»

«После резонансных событий во время подсчета голосов, попыток сфальсифицировать результаты и нескольких судебных заседаний, Центризбирком все же признал Нестеренко народным депутатом. Его конкурент – экс-министр обороны Александр Кузьмук – занял лишь третье место, но именно он требовал пересчитать голоса».

А гостем студії «Событий» став колишній співробітник Адміністрації Януковича, а тепер новообраний нардеп від Радикальної партії Ляшка Ігор Попов, який закликав призначити міністром внутрішніх справ представника своєї політичної сили. Не забули й про матеріал, який вихваляє доброчинність Ріната Ахметова.

У суботу було зафіксовано пять замовних матеріалів: чотири на каналі «Україна» та один на «Інтері».

Висновки

Боротьба за мажоритарні округи не вщухає, але відходить на другий план. Натомість, умовно «опозиційні» телеканали – «Інтер» та «Україна» - розпочали кампанію боротьби проти рішення Національного банку припинити роботу відділень «Ощадбанку» та заморозити банківську систему окупованих територій. Вочевидь це робиться не так для захисту прав мешканців Донбасу, як для піару «Опозиційного блоку».

Нерегулярно, але доволі часто в новинах з’являються «паркетні» повідомлення про прем’єр-міністра й президента. Протягом тижня в новинах центральних телеканалів вийшло сорок шість коментарів Петра Порошенка – майже вдвічі більше, ніж минулого тижня. Певною мірою це пов’язано з двома пам’ятними днями цього тижня: річницею початку Майдану та днем пам’яті жертв голодоморів і політичних репресій.

Можна вважати, що по завершенні виборів кількість джинси стабілізувалась. Загалом протягом тижня було зафіксовано 40 матеріалів з ознаками замовності (для порівняння: минулого тижня – 39, в останній тиждень перед виборами - 174). Найбільше замовних матеріалів у новинах каналу «Україна» (даються взнаки обовязкові піар-матеріали про доброчинність Ріната Ахметова)  - 17, та на «Інтері» - 16.

Найбільший замовник джинси цього тижня – Рінат Ахметов, про якого вийшло вісім джинсових сюжетів і повідомлень (усі на каналі «Україна»). На другому місці – «Опозиційний блок» (7 матеріалів). Чимало джинсових сюжетів спрямовані проти влади і/або Ігоря Коломойського.

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» у рамках спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні».

Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.

Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Всі висновки й точки зору, висловлені в усіх публікаціях моніторингу, можуть не збігатися з точкою зору Ради Європи.

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: sobytiya.tv
Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3451
Переглядів
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2019 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop