
GfK Ukraine: Рекламний ринок рухається від моделі купівлі площ до купівлі контактів з аудиторією


На початку липня GfK Ukraine презентувала результати дослідження аудиторії ділової преси серед читачів, до яких увійшли керівники та особи, які приймають рішення в компаніях. Замовниками дослідження виступив Комітет видавців ділової преси, тож і презентовані результати розповідали лише про аудиторію видань комітету («Бизнес», «Компаньон», «Контракти», «Власть денег», «Деловая столица», «Личный счет»). З них найбільше ділової аудиторії в містах із населенням понад 200 тисяч мешканців має газета «Бизнес».
Про методику Leser Analyse Entscheidungstraeger, роботу з діловою аудиторією, а також про перспективи продовження дослідження «Детектор медіа» розказав Андрій Радевич - менеджер департаменту медіадосліджень GfK Ukraine, який відповідає за проект «Дослідження аудиторії ділової преси».

- Як проводилося дослідження аудиторії ділової преси на основі методики LAE (Leser Analyse Entscheidungstraeger)? Розкажіть детальніше про методику.
- Якщо коротко, то методика LAE (Leser Analyse Entscheidungstraeger) GfK передбачає точну оцінку генеральної сукупності, що здійснюється шляхом перепису керівників та осіб, що приймають рішення на підприємстві, за функціональними напрямками. Під час опитування ми ставили респондентам питання про те, які напрямки роботи на їхньому підприємстві підпорядковуються окремим керівникам та скільки таких керівників є на підприємстві. Отримані дані було агреговано за галузями та функціональними обов'язками керівників, що дало можливість отримати інформацію про стан генеральної сукупності. Шляхом проведення такого розрахунку ми отримали відомості про кількість керівників та осіб, що приймають рішення на підприємствах усіх форм власності, що проводять комерційну діяльність. Це дозволило нам оцінити сукупність читацької аудиторії видань у кількості саме читачів цього сегменту аудиторії.
За допомогою цієї методики наша компанія вивчає читацьку аудиторію ділового сегменту в багатьох країнах, зокрема в Нідерландах, Австрії, Німеччині, США.
- Які запитання під час інтерв'ю ви ставили респондентам?
- Ми ставили запитання про те, яку ділову пресу читають наші респонденти, частоту читання, які сайти з діловою інформацією вони відвідують, як ставляться до реклами в бізнес-виданнях, які мають плани щодо здійснення покупок у майбутньому тощо. Тобто є ціла низка питань, аналізуючи відповіді на які, видання зможуть точніше оцінити і зрозуміти свою аудиторію.
- Чи складно було залучати до дослідження керівників підприємств?
- Звісно, робота з такою аудиторією потребує багато зусиль, адже треба зацікавити респондента взяти участь в опитуванні. Наша команда має великий досвід дослідження корпоративного сегменту та свої методики роботи з діловою аудиторією. Можу додати, що деякі з керівників знають про компанію GfK, тому із зацікавленням відповідали на наші запитання.
- Як обирався склад видань? Чому не було залучено інші ділові видання?
- На нинішньому етапі роботи до складу Комітету увійшли видавництво «Бліц-інформ», видавничий дім «Галицькі контракти», Companion Group (ТОВ «Компаньон Груп») та видавничий дім «Картель». Утім, ми, як і представники Комітету, відкриті до співпраці і з іншими виданнями.
- Що ви робили в тих випадках, коли респонденти називали видання УМХ, «Коммерсантъ-Украина» чи «Капитал»?
- Хочу наголосити на тому, що ми досліджували всі найбільші ділові видання. Такі дані є в наявності, питання про них були в анкеті, про них говорили наші респонденти. Проте на цей час у публічному просторі ми надали тільки показники по виданнях Комітету, що фінансував проведення дослідження.
- Чи буде дослідження ділової преси регулярним?
- Ми бачимо потребу ринку в подібних проектах і сподіваємося, що цей сегмент буде розвиватися в майбутньому.
- Чому було вирішено проводити це дослідження? І чи має воно стати альтернативою до досліджень TNS? Які умови ставили перед вами замовники дослідження?
- Наше дослідження фокусується саме на діловій аудиторії, що дозволяє і виданням, і рекламодавцям точніше розуміти саме цю цільову аудиторію.
- Як використовуватимуться результати цього дослідження? Чи зацікавлені рекламодавці в цьому дослідженні?
- Я вважаю, що рекламний ринок рухається від моделі купівлі площ до купівлі контактів з аудиторією. Розуміння, хто є читачами, на який сегмент націлене те чи інше видання, скільки таких читачів та інші параметри дають можливість якісніше планувати медіакампанію та працювати зі своєю аудиторію. Наразі можу підтвердити, що на ринку є зацікавленість у таких дослідженнях, у тому числі й серед рекламодавців.
- Як часто GfK Ukraine проводить дослідження на основі методики LAE-GFK? І хто були його замовниками?
- Як я казав, наша компанія має великий досвід проведення таких досліджень у Європі, і ми готові пропонувати такі рішення на українському ринку. Ми вже використовували методику LAE-GfK під час дослідження аудиторії ділової преси у 2007 році, замовником був Комітет видавців ділової преси.
- Чи намагатиметься GfK Ukraine збільшувати пропозиції досліджень для ринку преси, оскільки з наступного року телевізійними дослідженнями займатиметься інша компанія? І які у вас є пропозиції для ринку преси?
- Хочу нагадати, що ми постійно працюємо в усіх сегментах медіа - телебачення, радіо, інтернет та обов'язково преса. У нас є широкий спектр методик та інструментів, що використовується відділом медіадосліджень. Ми розвиваємось і будемо збільшувати свої пропозиції за всіма цими напрямками.
