
Асоціація провайдерів просить відхилити частину правок до закону «Про медіа», які стосуються іноземних каналів


Асоціація правовласників та постачальників контенту (АППК) просить Комітет Верховної ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики відхилити частину поправок до законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності медіа» №12111 щодо іноземних медіа. Про це йдеться на сайті асоціації.
Цей законопроєкт парламент прийняв за основу 5 грудня 2024 року, він передбачає внесення змін до низки законів, серед яких основні в закон «Про медіа».
Занепокоєння асоціації викликали поправки народної депутатки України Олени Кондратюк до другого читання. Зокрема, в одній з них ідеться про те, що Національна рада з питань телебачення та радіомовлення має відмовляти в реєстрації лінійних медіа, якщо вони не мають української доріжки і мовлять мовою держави-агресора. На думку АППК, прийняття цих правок може призвести до анулювання реєстрації низки іноземних каналів, які не мають зв’язку з державою-агресором, але надають доступ до програм російською. Наприклад, Discovery, Animal Planet, DTX, Food Network, Discovery Science, Discovery Channel, 'ILC, Тravel Channel, ID, 4ever Drama, 4ever Theater, English Club TV, Extreme Sports Channel, Music Box Classic.
Також асоціація звертає увагу на правку про те, що контент, вироблений за межами держави-агресора, але дубльований компанією, що базується в державі-агресорі, підпадатиме під обмеження.
«Це може негативно вплинути на іноземних дистрибуторів, навіть тих, які не мають прямого зв’язку з державою агресором, якщо частина їхнього контенту була дубльована в цій країні. Європейські та світові медіапровайдери, які пропонують контент, дубльований в Росії, тепер можуть зіткнутись з обмеженнями в Україні, навіть якщо вони також пропонують контент, дубльований або субтитрований українською мовою, і не мають жодних інших зав’язків з державою-агресором», — ідеться у зверненні асоціації.
На думку АППК, такі зміни створюють підґрунтя для спорів з Нацрадою та дестабілізує галузь в умовах воєнного стану.
Детальніше у зверненні на сайті АППК.
Нагадаємо, 5 грудня 2024 року Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №12111 «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності медіа». Згідно із законопроєктом, Нацрада отримає гарантії незалежності від уряду у своїй нормотворчості, а призначення членів медіарегулятора парламентом стане процедурно простішим. Водночас при внесенні змін до реєстру медіа отримають більше самостійних повноважень. Документ також усуває колізії в ліцензуванні та реєстрації видань. Автори проєкту також додали пункт про можливість Суспільного взяти участь у створенні органу спільного регулювання, правки щодо повернення майна НСТУ в Криму після звільнення півострова, а також урегулювали невідповідність щодо подання звітності і проведення аудиту для НСТУ та додали норму, яка окреслює процедуру визначення гарантованого обсягу каналів НСТУ.
Окрім цього, органи спільного регулювання отримають додаткові повноваження з надання рекомендацій у сфері використання медіа штучного інтелекту.
Детальніше про зміни, які вносяться у закон «Про медіа», читайте в матеріалі «Детектора медіа».
