Мін’юст хоче стягнути в дохід держави частки дружини Медведчука в каналах групи «1+1»
Міністерство юстиції України через Вищий антикорупційний суд намагається стягнути в дохід держави частки дружини зрадника та колишнього народного депутата Віктора Медведчука Оксани Марченко в юридичних особах каналів групи «1+1». Натомість юридичні особи каналів 112, Zik та NewsOne у справі щодо санкцій проти Медведчука та його дружини не фігурують. Про це йдеться у відповіді на запит «Детектора медіа» Мін’юсту за підписом заступниці міністра Інни Богатих.
5 липня 2024 року Міністерство юстиції України подало до Вищого антикорупційного суду позовну заяву про застосування санкції, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», до Віктора Медведчука та Оксани Марченко. Про цей позов ішлось у повідомленні Мін’юсту, де зазначалося, що серед заявленого до стягнення майна є майно телеканалів Оксани Марченка та Віктора Медведчука, але перелік каналів там не згадується.
У відповіді на запит «Детектора медіа» йдеться про те, що до стягнення було заявлено 8,2104% частки в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Студія 1+1», 8,1617% частки в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю «Гравіс-кіно», 8,1617% від загальної кількості акцій приватного акціонерного товариства «ТЕТ», 8,1617% частки в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю «Рєал Істейт-ТВ», 100% частки в статутному капіталі приватного підприємства «Омега-TV».
Як уже повідомляв «Детектор медіа», «Плюси» впродовж останніх двох років перевели частину брендів своїх каналів на нові юридичні особи. Наприклад, компанія, яка належить Коломойському, — ТОВ «Студія 1+1» — змінила логотип свого каналу з «1+1 Україна» на «1+1 Марафон». Канал «Бігуді» (ТОВ «Рєал Істейт-ТВ») змінив логотип на «2+2 марафон». Бренди ТЕТ і «2+2» належать ПрАТ «Телекомпанія «ТЕТ» і ТОВ «Рєал Істейт-ТВ» (власники Коломойський і соратники). Тобто юридичні особи цих каналів фігурують у справі про стягнення частки на користь держави.
Однак відсоток власності Марченко в цих компаніях не вважається істотною участю. Принаймні така позиція в регулятора. Нагадаємо, в лютому 2021 року Національна рада з питань телебачення та радіомовлення перевірила канали групи «1+1» щодо наявності у структурі власності дружини Медведчука та не знайшла порушень. Тоді регулятор аргументував свою позицію тим, що частка Оксани Марченко становить 8% і не є істотною участю.
Справа про стягнення, за словами Інни Богатих, перебуває на стадії вступних промов (пояснень) третіх осіб у справі, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору. 1 листопада 2024 року відбулося восьме судове засідання у справі № 991/5770/24. Наступне засідання у справі призначено на 27 листопада 2024 року на 15:30.
«Засідання у справі № 991/5770/24 відкриті та транслюються на ютуб-каналі “Вищого антикорупційного суду”, за виключенням, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, визначених законом (стаття 10 КАС України)», — сказала заступниця міністра
Але в цій справі не фігурують корпоративні права юридичних осіб підсанкційних каналів.
«Оскільки, в даному випадку, стягненню в дохід держави підлягають ті активи, які належать Медведчуку В. В. та Марченко О. М., а також ті активи, щодо яких останні можуть прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними», — звертає увагу Інна Богатих.
Також заступниця міністра закликала в разі наявності документального підтвердження зв’язку Медведчука та/або Марченко з ТОВ «ТБ Вибір», ТОВ «ТРК112-ТВ», ТОВ «Лідер ТВ», ТОВ «Новини 24години», ТОВ «ТРК Нові комунікації», ТОВ «Медіахолдинг Новини», ТОВ «Тайм Медіа», ТОВ «Телепростір», надіслати такі документи Міністерству юстиції України.
Нагадаємо, в лютому 2023 року, як повідомила Служба безпеки України, суд арештував майно Оксани Марченко на загальну суму понад 5,6 млрд грн. Зокрема, активи Марченко у 18 інвестиційних, агропромислових, телекомунікаційних та інших підприємствах. Однак у цьому повідомленні не уточнювалось, про які саме компанії йде мова.
Управління СБУ розказало лише про арешт ПП «Омега-TV». Ця компанія входить до групи власності Віктора Медведчука та пов’язаних із ним осіб. Вона має розмір статутного капіталу 1 млн грн, займається виробництвом кіно- та відеофільмів і телевізійних програм. Цю компанію Оксана Марченко заснувала ще у 2000 році, коли вела в ефірі державного каналу «УТ-1» соціально-розважальне шоу «Моя професія» та політичне токшоу «Час». Ця ж компанія виробляла документальний цикл «Імена» («серія програм про відомих осіб, чиї долі переплелися з історією України» — це були історії про Хрущова, Баскова, Малініна, Гурченко). Програми виходили в ефір на «УТ-1», з 2005 року — на «Інтері».
Щодо решти питань, а саме щодо ТОВ «Інвестиційна компанія "Гармонія"», яка має стосунок до власності «1+1», у відповіді СБУ не йдеться.
У структурі власності «1+1» від 14 квітня 2021 року замість компанії Bolvik Ventures LTD, контролерами якої були Ігор Суркіс (з часткою 33,34 %), Леонід Ашкеназі (з часткою 33,33 %) та Оксана Марченко (з часткою 33,33 %), з’явилася кіпрська компанія Charlane limited. 33,3% цієї компанії через Kirena Holdings Ltd та через ТОВ «Інвестиційна компанія "Гармонія"» належать Оксані Марченко. Дружина українського політика Віктора Медведчука є бенефіціаркою ТОВ «Інвестиційна компанія "Гармонія"». У грудні 2021 року у пресслужбі «1+1 медіа» заявили, що в частках власності фізичних осіб не відбулось жодних змін, безпосередні та кінцеві власники також не змінились. Після цього канал не відповідав на запити щодо присутності у власності дружини Віктора Медведчука («Детектор медіа» звертався з таким запитом до каналу).