Нацрада хоче мовних квот на ТБ і відповідальності мовників за недостовірну інформацію про структуру власності
Про це йдеться у звіті Нацради за 2016 рік, оприлюдненому на сайті Нацради 30 січня.
Нацрада нагадує, що хоч і не має повноважень законодавчої ініціативи, тим не менше постійно співпрацювала з профільним комітетом Верховної Ради України над проектами медійних законів і свою роботу планувала так, аби ухвалені норми були імплементовані належним чином і в передбачені терміни. І у 2016 році набули чинності низка змін до медійного законодавства – зокрема, закони про прозорість медіавласності та про квоти на пісні та ведення програм українською мовою на радіо. Нацрада виступає за вдосконалення та розширення цих законодавчих змін.
«Для утвердження в суспільстві демократичних принципів відкритості і прозорості наприкінці 2015 року було ухвалено законодавчі зміни щодо 6 необхідності розкриття інформації про структуру власності медіа та кінцевих бенефіціарів. Компанії повинні подавати до регуляторного органу відповідні дані до 31 березня кожного року та оприлюднювати їх на власних веб-ресурсах. Це забезпечує право громадян на знання, хто саме володіє певними ресурсами і який вплив може чинити на суспільство програмна політика тих чи інших ЗМІ. Із 1557 ліцензіатів 862 вчасно подали документи про структуру власності. На решту було накладено штрафні санкції. Практика застосування цих законодавчих норм засвідчила необхідність коригування деяких положень: насамперед необхідно передбачити відповідальність суб’єкта інформаційної діяльності за подання недостовірної інформації», - йдеться у звіті.
Нагадаємо, що законодавство передбачає для мовників і провайдерів санкцію у вигляді штрафу в розмірі 5% ліцензійного збору за неподання або несвоєчасне подання інформації про структуру власності. За недостовірну інформацію санкцій немає, але під час розгляду заяви про видачу або продовження ліцензії Нацрада може відмовити компанії, чию структуру власності вона визнає непрозорою.
Згадуючи про запровадження квот на україномовні пісні та ведення програм державною мовою (зростання квоти протягом трьох років з 25% до 35% пісень українською мовою і з 50 до 60% ведення програм українською мовою на радіо), Нацрада у своєму звіті виступає за запровадження подібних квот і на телебаченні. «Брак в українському законодавстві подібних вимог у сфері телевізійного мовлення не дає можливості Національній раді наглядати за мовною політикою телеканалів, тому регуляторний орган підтримуватиме ідею запровадження мовних квот і на українському телебаченні», - йдеться у звіті.
Нагадаємо, 24 січня Нацрада затвердила свій звіт за 2016 рік, щоб подати його до 1 лютого, як цього вимагає закон, до Верховної Ради і Президента України.