Голова Нацради оприлюднив перші результати моніторингу україномовних пісень на радіо (ІНФОГРАФІКА)
Візуалізацію даних Юрій Артеменко поширив 17 листопада на своїй сторінці у Facebook.
Згідно з інфографікою, Нацрада 9 листопада промоніторила ефір чотирьох радіостанцій радіогрупи УМХ («Пятница», «Наше радіо», «Авторадіо» і «Ретро ФМ»); чотирьох радіостанцій холдингу «ТАВР медіа» («Русское радио», «Мелодія», «Хіт ФМ» і Kiss FM); однієї радіостанції холдингу Radiocorp Ukraine («Країна ФМ»); однієї радіостанції холдингу «Ера медіа» («Ера FM»), а також однієї радіостанції Національної телекомпанії України («Українське радіо»).
За даними Нацради, майже на всіх цих радіостанціях, за винятком Kiss FM, частка пісень українською мовою перевищує мінімальні 25% (як за хронометражем, так і за кількістю пісень). На Kiss FM квоту не дотримано – вона становить 20-21% протягом доби, 24% з 7:00 до 14:00 та 21-22% з 15:00 до 22:00. Також на «Ретро ФМ» з 15:00 до 22:00 не дотримано квоту за кількістю пісень (24%), але дотримано – за хронометражем (25%).
Клікніть для збільшення
Юрій Артеменко повідомив, що на засіданні 18 листопада Нацрада за порушення признатиме перевірки. «Подальший контроль буде ще жорсткіший. Закон повинен виконуватись в будь-якому разі», - наголосив він.
Нагадаємо, 8 листопада набув чинності закон «Про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах)», який запровадив на радіо квоти на пісні українською мовою та ведення програм українською мовою.
Квоти вводяться поступово, протягом трьох років. Але вже з 8 листопада 2016 року радіостанції зобов’язані транслювати в часових проміжках із 7:00 до 14:00 та з 15:00 до 22:00 щонайменше 25 % пісень українською мовою та вести протягом доби щонайменше 50 % програм українською мовою.
Із 8 листопада 2017 року частка пісень українською мовою має зрости до 30 %, а української мови ведення ефіру — до 55 %. Із 8 листопада 2018 року — до 35 % і 60 % відповідно. А для радіостанцій, у яких ліцензією передбачено, що вони більше 60 % пісень транслюють мовами ЄС, встановлюється пільгова квота на пісні українською мовою — 25 %.
За невиконання цих вимог законодавства радіоорганізації мають сплачувати штраф у розмірі 5 % ліцензійного збору.
18 жовтня представники найбільших українських радіогруп підписали в приміщенні Нацради Меморандум про застосування вимог законодавства щодо обсягу пісень державною мовою та обсягу ведення передач державною мовою.
А 4 листопада Національна рада з питань телебачення і радіомовлення підготувала роз’яснення та коментарі, як буде здійснюватися нагляд за виконанням мовниками нових квот.
У цих документах радійники та Нацрада пояснили, яким чином вони тлумачать норми закону. Наприклад, піснею вважається музично-словесний твір тривалістю від 90 секунд, квота обраховується за кількістю пісень, а не хронометражем (у законі вживається слово «обсяг»), цитування україномовним ведучим тексту іншою мовою в межах однієї репліки українською мовою зараховується до репліки державною мовою тощо.
Таке тлумачення закону обурило активістів. 8 листопада представники руху «Відсіч» прийшли під Нацраду з вуличним брифінгом, на якому звинуватили регулятора в маніпуляціях у роз’ясненні та заявили, що не дадуть порушувати закон і пильнуватимуть за дотриманням квот. Член Нацради Сергій Костинський запевнив, що з 8 листопада регулятор буде моніторити радіоефір за всіма можливими параметрами, щоб унеможливити маніпуляції та невиконання закону мовниками.