Харківська медіагрупа «Об’єктив» під час війни: тут грають за правилами
Харківська медіагрупа «Об’єктив» під час війни: тут грають за правилами
«Детектор медіа» регулярно моніторить регіональні телеканали України. Наша мета — допомогти читачам обрати джерела, які дотримуються стандартів, а медійникам — попрацювати над помилками та поліпшити свій інформаційний контент.
До цієї хвилі моніторингу входять телеканали, що мають власне ефірне мовлення. Але з технічних причин ми будемо оцінювати контент, який медіа публікують на своїх ютуб-каналах: не лише інформаційні, а й авторські публіцистичні програми та студійні інтерв’ю. Попередні огляди читайте тут. Нині на огляді телеканал «Simon», контент для якого виготовляє медіагрупи «Об’єктив».
Один із найстарших мовників Харкова
Телеканал «Simon» уже був на огляді «Детектора медіа» в серпні 2022 року. «Телерадіокомпанія Simon почала своє мовлення у 1992 році в місцевих мережах кабельних операторів Харкова та Харківської області, а згодом в цифровому ефірному мовленні DVB-Т2. Телеканал орієнтований на соціально активну частину глядацької аудиторії. Робота компанії включає виробництво інформаційних, публіцистичних, просвітницьких і розважальних програм, рекламної продукції», — розповідає про себе телекомпанія. Виготовленням новин для ТРК «Сімон» займається ТОВ «Медіагрупа “Об’єктив”». Обома товариствами з обмеженою відповідальністю володіє родина члена Харківського виконкому, колишнього депутата обласної та міської рад, бізнесмена Олександра Давтяна. Який, за версією видання «НВ», свого часу входив до десятки найвпливовіших харків’ян.
Нині, за інформацією із сайту мовника, допомагають компанії «розвиватися, ставати кращими» низка донорів на кшталт міжнародної організації «ЕRІМ», BST, благодійної організації «Фонд Східна Європа», а також ГО «Інтерньюз-Україна», «Львівський медіафорум», «Інститут масової інформації» та інші.
«Об’єктив» має акаунти у фейсбуку (34 тисячі читачів), тіктоку (34,5 тис. підписників), інстаграмі (4 тисячі слідкувачів), телеграмі (18,5 тисячі підписників), вайбері (2100 читачів), Х (2,5 тис.) і навіть лінкедін.
На ютуб-каналі, створеному в грудні 2010 року, 46 тисяч підписників. По буднях тут публікують окремі телевізійні сюжети та щось на кшталт мікровипусків новин. Для огляду переглянуті 20 відеоматеріалів, опублікованих у проміжку з 4 по 20 листопада 2024 року.
Інформація з верифікованих джерел
Минулого разу, влітку 2022 року, новини на харківському телеканалі Simon мали вигляд окремих повноцінних сюжетів про воєнне життя регіону, якому російські терористи не дають спокій ні на мить. Тому всі матеріали мовника того часу стосувалися повномасштабної війни. Автором усіх сюжетів значився кореспондент Артем Листопад, у його матеріалів був дуже якісний сторітелінг. За інформацією з сайту медіа, журналіст працює тут і досі. А на «Детекторі медіа» є інтерв’ю з цим медійником.
Частина колективу медіагрупи «Об’єктив»
Та нині формат подачі інформації у новинах медіагрупи «Об’єктив» змінився. Частина відео, оприлюднених на ютуб-сторінці медіа, — це надкороткі випуски з титром «Новини Харкова». Незмінна ведуча Вікторія Яковенко зі студії розповідає, що цікавого, на думку редакції, трапилося за добу. Випуски тривають 2-3 хвилини і складаються з кількох дикторських підводок. Що важливо, з обов’язковим посиланням на джерела інформації.
Жоден такий мінівипуск, зважаючи на особливу увагу російських терористів до Харкова та прикордоння загалом, не обходиться без інформації про російські обстріли та ліквідацію наслідків. Ведуча при цьому посилається то на міського голову Ігоря Терехова, то на представників Головного управління нацполіції області, то на місцевих ДСНС-ників. Ще розповідають про затримання та суди над місцевими колаборантами, за інформацією СБУ та прокуратури.
Коли ж ідеться про просування ворогів на фронті, ведуча наводить зведення ресурсів Deep State, ISW тощо. Є повідомлення про воєнне життя громад Харківщини від обласної військової адміністрації. Це важливо: глядачеві не доводиться гадати, звідки у медійників та чи та інформація.
При цьому у кожному відео поряд з інформацією про чергові прильоти розповідають і про те, як живе Харків. Наприклад, 4 листопада йшлося про перший сніг у місті та про те, як обласний центр починають прикрашати до свят. А 8 листопада, після новин про звільнення очільника ГУНП Володимира Тимошка та про те, як рятувальники ліквідують наслідки чергових терористичних обстрілів, журналісти розповіли, чому зростають ціни на овочі.
Харків, що тримається попри все
Окремих повноцінних сюжетів новин на ютуб-каналі медіагрупи «Об’єктив» нині значно менше, ніж було два роки тому. Але вони є і розповідають про те, як зранений терористами обласний центр тримається і намагається жити звичним життям.
Зокрема, 6 листопада вийшов сюжет про роботу працівників «Харківзеленбуду». Комунальники оглядали декоративні фігури, якими місто зазвичай прикрашають до новорічних світ. Частину з них, ідеться у відео, знищено черговим прильотом, але кілька таки вціліли. У сюжеті навели пряму мову речниці комунального підприємства, вона розповіла деталі.
Кадр із сюжету
7 листопада харківські журналісти повідомили про роботу місцевого супермаркета, суттєво пошкодженого після чергового обстрілу. Попри це, працівники та керівник магазину в прямій мові запевняли: роботу продовжують, хоча в часи війни не можуть зробити повноцінний ремонт приміщення та фасаду. Сюжет був достатньо інформативним і життєствердним.
Кадр із сюжету
З-поміж якісних матеріалів відзначимо і відео від 10 листопада. У ньому йшлося про те, чому в Харкові та Україні загалом дорожчають курячі яйця. Журналісти запитали про це як продавців, так і експерта, який пояснив систему ціноутворення та прогнозував подальший розвиток подій. Вийшло зрозуміло і не затягнуто.
Окремо звернемо увагу на сюжет, що вийшов 14 листопада. У ньому йшлося про те, як ветерани російсько-української війни, демобілізувавшись, намагаються відкрити бізнес у Харкові. У відео навели пряму мову воїна-підприємця, а також очільника ГО «Асоціація приватних роботодавців». Матеріал вийшов із позначкою «Історії незламності».
Кадр із сюжету
А 14 листопада на ютуб-сторінці «Об’єктиву» опублікували матеріал, присвячений тому, що в Харкові випав сніг. У відео були кадри з місцевих парків, водойм і зоопарку. У матеріалах «Детектора медіа» ми намагаємося утримуватися від сентиментальних відступів. Але під час перегляду цього відео оглядач не зміг стримати сліз.
Кадр із відео
Окремо щобудня виходять хвилинні випуски прогнозу погоди.
Єдине зауваження, що можна зробити за підсумками перегляду, стосується випуску новин від 11 листопада. Там ведуча Вікторія Яковенко, розповідаючи про нового очільника ГУНП Харківщини, сказала, що той свого часу працював у «СвятошИнському управлінні поліції» столиці. Інших помилок, на які варто вказувати, у період огляду не помічено.