Прочитаєш – кинеш палити
28 травня під час форуму «Журналіст за вільну від тютюнового диму Україну» представники громадських кампаній, які займаються боротьбою з курінням, та Міністерства охорони здоров'я сперечалися: чи то зменшення тютюнопаління в Україні спричинило появу дуже цікавих і доволі резонансних матеріалів у ЗМІ, чи навпаки - поява цих матеріалів спричинила тенденцію до невпинного зменшення курців.
Костянтин Красовський
За словами керівника відділу контролю над тютюном Інституту стратегічних досліджень МОЗ України Костянтина Красовського, за останні п'ять років висвітлення боротьби з тютюнопалінням у медіа стало більш об'єктивним та професійним, оскільки раніше в ефірі українських каналів переважали коментарі представників тютюнових корпорацій та політиків-лобістів, і «борці з палінням» не мали змоги висвітлювати свою позицію. Однак, на його думку, вже в 2005 році обговорення у ЗМІ та прийняття антитютюнового закону зумовило падіння рівня паління. «Напередодні прийняття цього закону ми провели опитування, і на той час щоденно палило 37% дорослих громадян України, наприкінці 2009-го теж провели опитування, вони дали цифру 25% щоденних курців (дані Держкомстату. - ТК), - сказав пан Красовський. - Тобто майже за 5 років ми дуже суттєво зменшили поширеність куріння. І я вважаю, що значна частина цього зменшення відбулася завдяки роботі ЗМІ, які стали більше уваги приділяти цій темі і давати більш серйозні матеріали». Також він провів аналогію з прийняттям антитютюнових законів у 70-х роках у Фінляндії, де суттєве зменшення куріння відбулося не безпосередньо після прийняття закону, а тоді, коли його активно обговорювали в медіа та суспільстві.
Ганна Гопко
У свою чергу координатор компанії «Майбутнє без куріння» Ганна Гопко зазначила, що досить складно знайти журналістів, зацікавлених у цій тематиці. «Однак вихід України із тютюнової епідемії - це заслуга журналістів, їхніх резонансних публікацій. Я думаю, що ми скоро доростемо до того, що люди, які свідомо лобіюють інтереси тютюнових корпорацій, алкогольного та ігрового бізнесу і зізнаються у цьому, що ці люди не мають права перебувати у політиці», - зазначила вона.
Також вона наголосила, що організація, яку вона представляє, «не співпрацює і навіть не сідає за стіл» із тими, хто співпрацює з тютюновим бізнесом
Олег Івченко
Однак із цими твердженнями не погодився економіст Олег Івченко, який зауважив: думка про вплив журналістів на зменшення тютюнопаління є дещо перебільшеною. За його словами, основну роль у цьому процесі відіграє саме економічний фактор: адже існує пряма залежність між підняттям цін на тютюнові вироби та зниженням тенденції поширення паління. Але на сьогодні занепокоєння пана Івченка викликають нові зміни у законодавстві: «Декілька днів тому парламент прийняв закон №337, де була позиція, запропонована паном Симоненком, щодо того, що акцизи підіймати потрібно, але не потрібно піднімати роздрібні ціни. Мене не хвилюють доходи чи розходи тютюнових компаній, але якщо ми не піднімемо ціни на вартість цигарок, і за рахунок інфляції вони знову коштуватимуть дешевше за молоко та хліб, то і кількість курців збільшуватиметься».
Юлія Зелінська
Директор із маркетингу проектів «Детектор медіа» Юлія Зелінська підбила підсумки конкурсу журналістської майстерності «Розвіймо димову завісу», який ТК проводила з 1 березня по 30 квітня 2010 року. За її словами, на розгляд журі було подано близько 46 робіт, більшість із яких ініційовані компаніями, які борються «за здорову Україну без тютюну», однак до розгляду не приймалися роботи, які нагадували «шкільні твори на тему: "Як шкідливо палити"».
Переможці конкурсу Максим Коломис, Олег Листопад, Ганна Дідора, Анастасія Євдокимова
Нагадаємо, переможцями конкурсу «Розвіймо димову завісу» стали Олег Листопад із матеріалом «Копченое серце» (опублікований у газеті «Новая»), Володимир Семків - стаття «Забичкована звичка» («Україна Молода»), Ганна Дідора - «Як тютюновий бізнес обходить заборону на рекламу цигарок» («Галицький кореспондент») та кореспондент рівненської ОДТРК Максим Коломис - відеоматеріал «За димовою завісою...» (створено спеціально для конкурсу). Всі переможці отримали нагороду в розмірі 3000 грн., решта учасників - гонорар за участь у конкурсі.
Окрім цього, спеціальну премію від проекту «Детектор медіа» в розмірі 1500 грн отримала учениця 11 класу Анастасія Євдокимова за створений для конкурсу відеосюжет «Як і чому. Причини куріння підлітків».
Юрій Рибачук
Юрій Рибачук редактор відділу «Суспільство та культура» тижневика «Коментарі», член журі конкурсу, висловив свої особисті враження від конкурсних робіт.
«Як на мене, більшість робіт, поданих на конкурс, були середнього рівня. Тому що при всій своїй позірній простоті тема тютюнопаління дуже важка для виконання. У деяких матеріалах дуже багато штампів, я ж сподівався хоч однієї публікації без фрази "крапля нікотину вбиває коня". З іншого боку, в матеріалах експлуатується тема страху, автори намагаються вразити статистикою. Але оскільки всі таблоїди нас тільки те й роблять, що лякають, у людей виробляється імунітет на такий прийом», - зазначив він.
Також, на його думку, не досить вдалими були журналістські розслідування на цю тему. Однак при цьому були й роботи, які зацікавили пана Рибачука: «Я найвище оцінював роботи, де була видна особистість автора і його ставлення до цієї проблеми, і одна з робіт-переможців "Забичкована звичка" Володимира Семківа, видалась мені найкращою через те, він написав про себе, розіграв із цього цілу екзистенційну драму про те, як він кидав палити».
Окрім цього, за словами пана Рибачука, проблемою таких матеріалів на сьогодні є невисокий шанс потрапити на шпальти провідних ЗМІ. «У редакторів склалося враження, що ця тема заїжджена і нецікава. Вона більш активно використовується, коли є інформаційний привід (наприклад, підвищення акцизів). А от матеріали з людськими історіями мають менше шансів. Однак усе в руках самих журналістів», - додав він.
Саме тому, вважає Ганна Гопко, для висвітлення проблеми тютюнопаління журналіст може знайти найнесподіваніші ракурси: зокрема, останнім часом її увагу привернув ролик американського каналу, де під час вирубки лісу на галявину тікає зайчик, який опиняється серед знищених дерев, після цього з'являється гасло: «Щороку на папір для тютюнових виробів вирубується все більше дерев».
Пані Ганна зауважила, що компанія «Майбутнє без куріння» продовжить співпрацю з медіа, незабаром планується низка семінарів у регіонах: «Я сподіваюся, що завдяки співпраці з ТК ми зможемо підняти журналістські стандарти у висвітленні цієї проблематики. І збільшити кількість журналістів, які вмотивовано підходять до цієї проблематики».
У відповідь Юлія Зелінська розповіла, що нині триває відбір журналістів на стипендію в межах проекту «Розвіймо димову завісу». Стипендіат щомісяця отримуватиме 4500 гривень і півроку з липня по грудень писатиме про шкоду паління.
Довідка
Конкурс журналістської майстерності «Розвіймо димову завісу» (01.03.10 - 30.04.10), форум «Журналіст за вільну від тютюнового диму Україну» (28.05.10) та стипендія (01.07.10 - 31.12.10), що передбачає роботу переможця впродовж 6 місяців в антитютюновій тематиці, організовано кампанією «Майбутнє без куріння» та громадською організацією «Детектор медіа».
Фото Павла Старостенка