Дайте раду радам

1 Вересня 2009
23434
1 Вересня 2009
13:31

Дайте раду радам

23434
На НТКУ заплуталися, яку раду було обрано і яку ще треба обирати – редакційну, наглядову, «редакційну, або наглядову», художню, художньо-редакційну чи громадську
Дайте раду радам

28 серпня Національна телекомпанія України таки провела загальні збори представників творчих колективів з приводу виборів до дорадчих органів, про які писала ТК. Але вони виявилися нелегітимними, оскільки на них завітало всього 42 члени колективу, в якому до квітневого 10-відсоткового скорочення працювало 1800 чоловік.

 

Починалося все досить благочинно. Незважаючи на відсутність кворуму, присутні обрали президію, до якої увійшли представники профспілок Тетяна Тростянська і Костянтин Іванченко, а також перший віце-президент НТКУ Михайло Кобля - від адміністрації.

 

Якщо коротко, то причина зборів була такою. У жовтні 2008 року загальні збори колективу обрали четвірку від колективу до редакційної ради. Склад її такий: директор ТО музичних і розважальних програм Олена Загороднюк,  директор Дирекції програм Олександр Зорка, ведуча програми «Знайдемо вихід» Наталія Розинська та автор проекту «Бізнес-чемпіонат» Катерина Кацан. Проголосували, підписали протокол

 

Натомість у серпні 2009-го Василь Ілащук, президент НТКУ, підписує наказ про створення редакційної ради компанії. Згідно з наказом, до складу ради входять крім президента НТКУ Ілащука та віце-президента Коблі, ще й представники Держтелерадіо Курдинович та Кравченко. А від творчого трудового колективу - головний продюсер Руслан Ткаченко, віце-президент Андрій Чернюк, радник президента Тарас Ткаченко та директор ТВО «Новини» Ігор Федорів. Фактично четвірка, обрана на зборах колективу, зникла.

 

Михайло Миколайович розпочав здалеку, і п'яти хвилин, виділених за регламентом, йому, звісно, не вистачило. Проте головне він сказати встиг: вибачився перед колективом за наказ Ілащука, і тут же перейшов до головного - мовляв, рада, обрана в жовтні 2008-го, була не та - тобто не редакційна.

 

«Є стаття в «Детектор медіа» "Ілащук скасував наказ про новий склад редакційної ради НТКУ". То з цього приводу хочу принести вибачення за те, що такий наказ дійсно з'явився на світ Божий. Це помилка. Ілащук проста людина і має право помилятися. Наказ скасовано, статус-кво відновлено. Тепер - про статус-кво. Я спеціально почав це розслідування кілька днів тому, мені було цікаво, що й коли з'явилося на світ і з якого приводу», - сказав пан Кобля, далі перейшовши до історії питання. За його словами на світ Божий 2008 року з'явилися «члени редакційної, або наглядової ради».

 

- Я протестую, - голосно заявила Наталя Розинська, яка є одним з чотирьох членів редакційної ради, обраних ще 22 жовтня 2008 року.

 

- Ви будете собі протестувати, коли я закінчу, - спокійно відповів Кобля.

 

Далі з його слів виявилося, що не закон «Про ТБ і РМ» спонукав адміністрацію каналу торік створити редакційну раду, а зміна логотипу каналу, через що Нацрада не хотіла продовжити телекомпанії ліцензію. І як виявилося, не редакційна рада тоді створювалася, а наглядова. А власне редакційну Ілащук почав створювати тільки в серпні 2009-го після того, як отримав 14 серпня лист з Держтелерадіо від заступника голови Олександра Курдиновича про необхідність створення такої ради. Посилаючись на Закон «Про телебачення і радіомовлення», Кобля роз'яснив присутнім, в якому випадку йдеться про наглядову, а в якому про редакційну раду: «У випадку, коли це Національна телекомпанія, то це наглядова рада, а якщо це обласна ТРК, то там редакційна». Що ж це виходить, що у жовтні 2008-го НТКУ була національною телекомпанією, а у серпні стала обласною державною?

 

Пояснив він також причину появи листа з Держтелерадіо саме у серпні цього року: «КРУ зараз перевіряє Держтелерадіо. Вони вияснили, що у нас немає редакційної ради. Тому й написали такий лист, в якому просять прискорити підготовку та внесення на затвердження в установленому порядку проект редакційного статуту НТКУ та склад редакційної ради».

 

Саме цей лист зіграв такий злий жарт з Ілащуком, який вирішив швидко виконати доручення: нашвидкоруч виконав, а  з юристами не узгодив, бо, як сказав пан Кобля, на НТКУ «немає жодного працездатного юриста» (один в лікарні, друга в аварію попала, третя у відпустці). Тому й вийшла така помилка.

 

Михайло Миколайович ще раз повторив, що глибоко переконаний, що торік була обрана наглядова рада, до повноважень якої входить загальний контроль за каналом.

«Чуєте, Наталю, які повноваження вам надаються? Контроль за каналом!», - підморгнув Кобля до Розинської.

 

Проте та була непохитною, як скеля. «Мене обрали членом редакційної ради, у мене немає плутанини у поняттях», - заперечила Наталя.

 

Михайло Кобля запропонував членам трудового колективу обрати чотирьох представників до редакційної ради за такою схемою: двох від керівництва і двох від колективу.

 

Але Розинська-скеля і вдруге встояла: «У нас вже є чотири представники від колективу, не треба хвилюватися», - мовляв, четвірку було обрано торік, і годі про це.

 

Наступною виступила ще один всеколективно обраний торік у жовтні член редакційної ради директор ТВО музичних та розважальних програм Олена Загороднюк. Вона не помітила ніякої казуїстики в тому, що трапилося, і вважає наказ № 253 просто помилкою.

 

«Я була обрана до редакційної ради на конференції, а перед тим були проведені первинні збори в творчих колективах об'єднань. У нас зберігся протокол цих зборів, а також протокол конференції, де написано про обрання членів саме редакційної ради НТКУ від творчих колективів. Тут настільки все прозоро й ясно, що навіть немає про що говорити. Стаття 57 Закону «Про ТБ і РМ» чітко пояснює, яким чином потрібно обирати редакційну раду. Посада тут немає значення, має значення те, що членів від творчого колективу не призначають, а обирає колектив. Про це йдеться і в Статуті. Редакційна рада є підзаконний орган, і згідно з законом кожна телерадіоорганізація повинна мати такий орган», - сказала пані Олена, додавши, що не пам'ятає, щоб трудовий колектив обирав представників до наглядової ради НТКУ.

 

Голова зборів не втрачав надії скерувати дискусію в потрібне русло: «Зараз нам треба торкнутися питання, а скільки дорадчих органів повинно бути на НТКУ?».

 

Але програмний директор Олександр Зорка виніс зустрічну пропозицію «підписати новий указ, в якому зафіксувати «стару» четвірку і почати працювати».

 

«Ми готові були ще рік тому», - підтримала колегу по «четвірці» Наталя Розинська. Мовляв, саме час і редакційний статут поредагувати, та й вибори на носі - хто права журналістів захищати буде?

 

«Щодо дорадчих органів, то всі вони мають існувати окремо: наглядова, редакційна, художня, громадська. Але це не мета нашого зібрання», - продовжувала Розинська.

 

Майже вписавшись у 5-хвилинний регламент, Наталя ще встигла покритикувала художню раду, яку мала би затвердити наглядова рада, якої наразі не існує. За її словами, працівники Першого національного зденервовані і не можуть творчо й конструктивно працювати, оскільки їх постійно викликають на художню раду.

 

«У нас досі немає концепції розвитку каналу. Як може творчо розвиватися об'єднання, якщо ми не знаємо, куди в цілому рухається НТКУ?» - сказала Розинська й сіла.

 

Голова осередку Нової профспілки на НТКУ Мар'яна Ангелова теж говорила про ради, але вже про художньо-редакційну, що остаточно заплутало присутніх.

 

«Треба створити одну сильну художньо-редакційну раду, яка б займалася програмною політикою,  розглядала продукт, який йде ефір. Якщо ми все віддамо стороннім виробникам, то нас залишиться двоє, які тиснутимуть в апаратній на кнопки і запускатимуть в ефір касети. Ми вже побачили, що сталося з нашими новинами, які вже п'ять років переробляють. Вмикаємо і бачимо, що з новинами зробили повний, вибачте, відстой, про що свідчать рейтинги», - зауважила голова профспілкового осередку на НТКУ.

 

Мар'яна запропонувала створити комісію за участю профспілок зі створення дорадчого органу.

 

Виступ пані Ангелової дещо знервував Олександра Зорку, тому він обурено заявив:

 

«Ми ніколи не закінчимо ці збори, коли плутатимемо поняття: художня і редакційна рада. Я колись очолював художню раду, на практиці це виглядає так: худрада може пропонувати своє рішення, але після цього президент телекомпанії каже: «Я вас вислухав, але зробимо ми ось так». Ось це робота дорадчого органу. А наглядова і редакційна ради - це щось зовсім інше. Тому, давайте, ближче до теми».

 

Наталя Розинська, яка мабуть, втомилася товкти воду у ступі, виступила з конкретною пропозицією «Давайте, поставимо на голосування: «Зобов'язати адміністрацію ввести в дію редакційну раду з урахуванням пропозиції трудового колективу, висунути своїх чотирьох членів і розпочати роботу».

 

Перший віце-президент НТКУ Роман Недзельський був налаштований досить мирно, бо на збори прийшов фактично відразу після відпустки. Він ненав'язливо нагадав присутнім, що може бути дуже багато різних рад, але відповідальність завжди буде нести чиновник. «Завжди керівник буде нести відповідальність. Тому що два рази на місяць працівники, і члени профспілки також, приходитимуть в касу, і коли вони дивитимуться на дебет і кредет, то виникатиме багато запитань. І питання редакційної політики і художньої політики будуть на останньому місці», - зазначив пан Роман.

 

 «Це промова для журналу «Власть денег», - прокоментувала Розинська виступ Недзельського, якого на трибуні змінив ще один віце-президент Ігор Толстих. Він відразу попросив всіх не поспішати.

 

- А ми не погоджуємося, ми хочемо поспішати, - заперечила йому Розинська.

 

- Тому що торік обиралися люди в наглядову раду, - не зважаючи на її слова, продовжував Толстих. - Давайте розглядати логічно. Який був привід для скликання зборів? Це було пов'язано з внесенням змін до ліцензії. Там сказано, що треба затвердити наглядовий орган. Наглядовим органом нашої телекомпанії є наглядова рада. А як пояснював Михайло Миколайович...

 

«Ми втрачаємо час, - не витримала Наталя Розинська. - Тому що це не промова професійного юриста».

 

«Я розумію, що вам не подобається», - нарешті помітив Розинську Толстих і почав лякати Розинську і четвірку від колективу судом.

 

Але Наталю Розинську слова про суд не налякали. І Олену Загороднюк теж.

 

 «Я не знаю, яку раду обирали ви, але колектив обирав редакційну раду. І я не розумію, чому зараз виникла така ситуація, щоб показати нам, що всі ми були ідіоти?», - обурилася Загороднюк.

 

Ну і зрештою колектив поставив менеджменту питання на засипку: хто обрав ту четвірку, про яку йшлося в наказі № 253, на яких зборах і коли? Питання зависло без відповіді.

 

Наталя Розинську поцікавилася, чому ігнорується її пропозиція щодо введення в дію редакційної ради, яку вона вже тричі висувала. Розинську проігнорувати було важко, тому збори, хоч і нелегітимні, але проголосували. 

 

Інші виступаючі зрозуміли, що вони нічого не зрозуміли.

 

На тому й розійшлися, постановивши попитати юристів, і, зібратися ще раз - за два тижні.

 

Крім того згадали про другий етап скорочень. І про вже скорочених.  Про санепідстанцію і нове виробниче приміщення. Про несплачені гонорари.

 

Михайлу Коблі збори не сподобалися - мовляв, усе те саме повториться і за два тижні. «Це від бажання в робочий час провести розмови, які не матимуть ніяких наслідків, ані правових, ані адміністративних. Якщо хочете поговорити, то збирайтеся після 18-ї години і говоріть», - сказав він.

 

«Наскільки я зрозуміла, ні в кого немає ніяких питань, щодо легітимності рішення конференції від 22 жовтня 2009 року. Процедура і закон були дотримані, факти річ уперта, - заперечила йому Олена Загороднюк. На що Кобля сказав, що у нього сумніви все ж є. Розинська з ним гучно не погодилася.

 

 

- Наталко, Господи помилуй, ви мені слова не даєте сказати. Тільки я розкриваю свій писок, як ви продовжуєте свій монолог, - не міг ніяк завершити свою думку Михайло Кобля. - Я дуже поважаю профспілки і їх рішення. Але щоб рішення трудового колективу були легітимними, їх треба належним чином підготувати. Будь ласка, ось вам вісім путівок на відпочинок у Моршині.

 

- Це що? Просто зараз відбувся підкуп? Що це означає? - схвилювалася Розинська.

 

 

- Це означає, що щомісяця вісім членів колективу мають змогу оздоровити себе і членів своїх сімей на курортах Моршина. А ви не знали про це, Наталю?- роз'яснив Михайло Миколайович.

 

- Вперше чую, - не вгавала Наталя.

 

«Наташа, сядьте», - почулися незадоволені голоси...

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
23434
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Глядач
5589 дн. тому
А мені ось що цікаво ... звідки все це стає відомо? Якщо я вірно зрозумів то це були закриті збори, тобто інформація, а тим паче така детальна з цитатами монологів, є нічим іним як злив інформації... а чи має взагалі телекритика право викладати таку інформацію на сайті? Мене дуже посмішить якщо пан Кобля чи що хтось з керівництва зараз надішле позов до суду, на розголошення закритої до розповсюдження інформації ... Раніше здавалося, що телекритика пише цікаві й розумні речі, але зараз ... це просто смішно, тільки й вмієте, що поцупите десь плітки й викладете їх, звісно краще будемо поливати брудом 1Й НАЦІОНАЛЬНИЙ (єдиний нацональний) канал, це ж набагато легше аніж намагатися підтримати й підняти його ... безглуздя....
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду