Відключення російських каналів є легітимним в інтересах нацбезпеки і територіальної цілісності – Наталія Петрова

Відключення російських каналів є легітимним в інтересах нацбезпеки і територіальної цілісності – Наталія Петрова

12 Березня 2014
7374
12 Березня 2014
21:15

Відключення російських каналів є легітимним в інтересах нацбезпеки і територіальної цілісності – Наталія Петрова

7374
РНБО має вжити негайних заходів щодо повернення українських телеканалів у Крим, а Нацрада – вплинути на РТПЦ, каже експерт
Відключення російських каналів є легітимним в інтересах нацбезпеки і територіальної цілісності – Наталія Петрова
Відключення російських каналів є легітимним в інтересах нацбезпеки і територіальної цілісності – Наталія Петрова

«Демократичні свободи навіть в умовах спокійної демократії не є абсолютними і можуть бути обмежені з легітимною метою! В умовах військової агресії, загрози тотальної війни і втрати державності вони цілком обґрунтовано можуть бути обмежені», - таку думку в коментарі «Детектор медіа» висловила експерт з медіаправа, викладач Могилянської школи журналістики Наталія Петрова.

 

У відповідності до положень статті 34 Конституції України та статті 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод свобода інформації, слова і мовлення не є абсолютними і можуть зазнавати обмежень в інтересах національної безпеки і територіальної цілісності, пояснила пані Петрова.

 

Тут слід розмежовувати припинення діяльності ТРК і відключення від трансляції певних каналів, програми яких ретранслюються.

 

В умовах, що склалися нині в нашій країні, Рада національної безпеки й оборони і Національна рада з питань телебачення і радіомовлення мають негайно виробити й ухвалити рішення та процедури про відключення на території України мовників країни-агресора, які в своїх програмах сіють паніку, розпалюють національну ворожнечу, поширюють заклики до війни і виправдовують військову агресію їхньої держави, пояснила експерт.

 

Паралельно Генеральна прокуратура України уповноважена ініціювати судові провадження про заборону такої ретрансляції в Україні з огляду на означені інтереси суверенної держави, оскільки чинним законодавством у телерадіопросторі заборонено поширення програм ненависницького змісту та неправдивої інформації.

 

Крім того, Рада національної безпеки й оборони має вжити негайних заходів до відновлення інформаційного простору країни і повернення роботи українських телеканалів у Криму, додала пані Петрова.

 

Національна рада як незалежний регулятор у межах своїх повноважень має вплинути на адміністрацію Радіотелевізійного передавального центру (РТПЦ) АР Крим щодо повернення в ефір українських каналів.

 

Самі ж телеканали мають діяти відповідно до угод з РТПЦ й вимагати компенсацію шкоди, заподіяної їх відключенням у Криму та спричинених цим збитків, порадила експерт.

 

Щодо наявних у провайдерів ліцензійних угод з російськими телеканалами, які начебто неприйнятно розривати в односторонньому порядку, пані Петрова зауважила, що це, дійсно, цивільно-правові угоди, але в кожній з них є розділ про форс-мажорні обставини і військова агресія, поза сумнівом, є однією з таких обставин, тож припинення трансляції телеканалів ворога на території України є цілком легітимним і виправданим. «Якщо це комусь видається не так - російські мовники вже тепер отримують право шукати справедливої сатисфакції у Страсбурзі», - додала вона.

 

Нагадаємо, 11 березня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення висловила вимогу до провайдерів програмної послуги до 19.00 11 березня припинити ретрансляцію у своїх мережах передач російських телеканалів «Россия 24», ОРТ («Первый канал. Всемирная сеть»), «РТР Планета», «НТВ-Мир». Втім, офіційного рішення з цього приводу Нацрада поки що не приймала, оскільки не проводила засідання. 13 березня, Нацрада планує провести засідання, щоб ухвалити рішення про тимчасове припинення ретрансляції на території України чотирьох російських каналів.

 

Тим часом у Криму станом на 9 березня захопленим кримським РТПЦ були вимкнені з аналогового ефіру практично всі українські телеканали, а на їхніх частотах розпочали мовлення «Первый канал», «Россия 1», «Россия 24», НТВ, ТНТ, СТС. 10 березня в Сімферополі було відключено цифрове ефірне мовлення українських телеканалів. А на їхніх частотах почали мовити російські канали. Того ж дня українські канали почали вимикати і в кабельних мережах.

 

«Детектор медіа»

 

Фото - sc.gov.ua

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
7374
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду