«Детектор медіа» отримала офіційне повідомлення від Комісії з журналістської етики.
Комісія з журналістської етики, розглянувши питання щодо відповідності дій журналістів Нового каналу при підготовці сюжету для програми «Репортер» 6 лютого 2008 року Етичному кодексу українського журналіста, констатує порушення журналістами пунктів 6 та 13 Кодексу:
«6. Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста.
13. Журналіст не повинен використовувати незаконні методи отримання інформації. Журналіст при зборі інформації діє в правовому полі України і може вдатися до будь-яких законних, в тому числі судових, процедур проти осіб, які перешкоджають йому в зборі інформації.»
Комісія вважає, що тема, якій присвячено сюжет – є суспільно-значимою і чітко виокремлена журналістами:
«У 2007 році грабіжники обібрали 62 банки. І це часто не провина міліції. Адже, якщо є фінансова установа, будуть і люди, які схочуть її пограбувати. А коли так – банк бодай трохи повинен дбати, як не про безпеку своїх грошей, то хоч би про безпеку клієнтів.»
Але для висвітлення цієї теми журналісти використали інсценоване пограбування відділення одного з банків.
Комісія сподівається, що самі журналісти, редактори чи інші співробітники Нового каналу не причетні до організації та безпосереднього виконання дій, що мають ознаки злочину, відповідальність за який передбачено Кримінальним Кодексом України.
Комісія зауважує журналістам та редакторам Нового каналу свідоме порушення етичних норм, передбачених як міжнародним та українським законодавством і етичними принципами, так і норм, встановлених Редакційним Статутом ЗАТ «Новий канал» (прийнятим у 2007 році, опублікованим на офіційній веб-сторінці Нового каналу), а саме:
« 25. У журналістській професій мета не виправдовує засоби, тому інформацію слід одержувати правовими та етичними способами.» Резолюція ПАРЄ № 1003 (1993) «Про етичні принципи журналістики».
«Принцип 7. Журналістська практика в справжній демократії має кілька особливостей. Ці особливості, які вже знайшли відображення в багатьох професійних кодексах поведінки включають: (…) б) збір інформації чесними способами; (…)» Резолюція РЄ № 2 «Свободи журналістів і права людини».
Статті 5, 44 Закону України «Про інформацію» обов’язки учасників інформаційних відносин: «законність одержання, використання (…) інформації».
Розділ 3 Редакційного Статуту ЗАТ «Новий канал» «Основні вимоги до створення та поширення інформації».
Редакційні та етичні норми для виробництва програм (наприклад, «Вказівки продюсерам Бі-Бі-Сі») навіть містять спеціальні застереження щодо інсценованих подій, зважаючи на те, що «існують групи людей, які влаштовують публічні виступи перед громадськістю з метою привернути до себе увагу» та в будь-якому разі, «програмовиробники не повинні бути причетними до замовляння, сприяння чи заохочення злочину. Якщо журналісти є свідками чи роблять запис злочину, вони ніяким чином не повинні спрямовувати цю діяльність».
При підготовці сюжетів журналісти та редактори повинні керуватися принципами поваги до права громадян на отримання інформації, а не намаганнями перевершити інших завдяки уявній сенсаційності новини.
Для найкращого інформування громадськості допускається деяка провокативність журналістів або перебільшення. В даному випадку журналісти перейшли межу, заохочуючи хуліганські дії групи з сумнівною репутацією та наражаючи на небезпеку оточуючих.
Навіть добрі наміри журналістів – привернути увагу суспільства та державних органів до суспільно-значимої теми – не можуть виправдовувати свідоме порушення етичних норм. Оскільки це призводить до втрати довіри суспільства до журналістів та ЗМІ загалом.
З огляду на вищесказане, Комісія:
висловлює дружнє попередження журналістам та редакторам «Нового каналу»;
закликає журналістів інших засобів масової інформації при зборі інформації дотримуватись норм Етичного кодексу українського журналіста;
пропонує редакторам ЗАТ «Новий канал» провести для співробітників навчання принципам журналістської етики. Комісія готова сприяти цьому, надавши підручник «Журналістська етика» та забезпечивши участь в такому тренінгу членів Комісії.
Голова
Комісії з журналістської етики
Володимир Мостовий
Члени Комісії, які підтримали рішення:
Батіг Михайло
Гузь Сергій
Іванов Валерій
Кабачинська Світлана
Котюжинська Тетяна
Кузьмов Тарас
Куфрик Богдан
Лубченко Ігор
Рахманін Сергій
Соболєв Єгор
За словами Тетяни Котюжинської, вчора, після попереднього обговорення Комісією сюжета на ТРК "Новий канал", редакторам каналу було офіційно запропоновано подати свою точку зору до 12.00 8 лютого. Електронного листа було направлено на поштову адресу зазначену на сайті каналу post@novy.tv. "До тепер відповіді не надійшло. Тож, Комісія приймала рішення на основі загальновідомої інформації та враховуючи офіційний прес-реліз Нового каналу", - наголосила вона.
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена