
Тиждень, коли пропаганда «переплутала» Хабаровськ з Одесою (і ще з десяток разів «помилилася»)
Тиждень, коли пропаганда «переплутала» Хабаровськ з Одесою (і ще з десяток разів «помилилася»)


З 10 по 16 червня аналітики «Детектора медіа» зафіксували й спростували 16 дезінформаційних підробок, маніпуляцій і скоординованих кампаній.
Фейк: румунська міністерка закордонних справ нібито закликала Зеленського «застрелитися». Відео з логотипом Euronews приписало Оані Цою заклик до президента України «вистрілити в себе». Насправді міністерка виступала в Радбезі ООН із приводу російського удару дроном по житловому будинку в Галаці — і говорила про ескалацію й порушення міжнародного права. Цитата була вигадана і згенерована.
Чергові фейкові обкладинки західних медіа про Володимира Зеленського. Newsweek, The Atlantic, Libération і Público «раптом» одностайно визнали, що Захід програв і настав час капітулювати. Реальні номери і дати видань взяті зі справжніх екземплярів, але текст і фото підмінені. У випадку Newsweek — це пряма «переробка» справжнього повідомлення зі зміною історії про Кубу на розповідь про Україну.
Підробки під західні медіа: скоординована дезінформаційна кампанія навколо відкритого листа Зеленського до Путіна. Politico, Der Spiegel, WSJ і USA Today синхронно «розповіли» про лист Зеленського — додавши до публікацій історії про наркотики, корупцію, тиск Європи й аудит Пентагону на $50 млрд. «Детектор медіа» перевірив чотири такі публікації і встановив: жодна з них не відповідає дійсності. Це підробки і їх не існує в природі. Фейкороби знову їх підробили, щоб дискредитувати Україну та її керівництво під виглядом публікацій міжнародних медіа.
Маніпуляція: лист Зеленського — нібито доказ того, що Україна відмовляється від миру. А от Ukraina.ru пішла іншим шляхом: не підробляти медіа, а змінити сенс самого листа. Мирну пропозицію Києва подали як «стару схему» для відтягування часу, а заразом нагадали про «нелегітимність» Зеленського — забувши, що вибори під час війни заборонені Конституцією.
Фейк: Україна нібито навмисно підриває житлові будинки, щоб звинуватити Росію в атаках на мирне населення. Підробка під USA Today стверджувала, що Україна сама інсценує вибухи на своїх об’єках. Це стара пісня, як ми «самі себе обстрілюємо». З’явилася вона на тлі реального удару по сховищу відпрацьованого ядерного палива в зоні ЧАЕС, який пошкодив будівлю. І це класичний підхід: звинуватити жертву в злочинах нападника. За іншою версію пропагандистів, винен «дрон Зеленського». Що це таке — не пояснили. Проте СБУ вилучила фрагменти безпілотника «Герань-2» і відкрила провадження за воєнний злочин, опублікувавши його фрагменти та спростувавши цю дезінформацію
Українці як «загроза»: дезінформаційна кампанія напередодні ЧС з футболу-2026. Розпочався чемпіонат світу з футболу — й аналітики «Детектора медіа» зафіксували скоординовану кампанію з поширення фейкових відео, що транслювали наративи про українців як «злочинців і терористів». Виявлені публікації об’єднані спільною структурою: фейкове відео у форматі новинного сюжету з накладеними логотипами реальних медіа (Daily Mail, The Globe), множинні теги медіаорганізацій — з очевидним розрахунком потрапити в поле зору редакцій і спровокувати поширення фейку. Ось чотири історії одного дня: «українські біженці» продають фальшиві квитки на $45 млн, клонують Booking.com, ФІФА нібито відмовила Зеленському у виступі, а активісток Femen затримали на кордоні за плани розпилити отруйний газ у метро Торонто. Жодна не підтвердилася, усі були вигадані для дискредитації України й українців.
Фейк: «племінниця Єрмака» нібито орендувала десятки готельних номерів у Ванкувері перед ЧС з футболу. 10 червня 2026 року в проросійських телеграм-каналах та в X (Twitter) з’явилося відео, оформлене під формат відеоматеріалів канадської газети National Post. У ньому йдеться: племінниця Андрія Єрмака — колишнього керівника Офісу Президента України — «забронювала десять найдорожчих номерів у готелі JW Marriott Parq Vancouver із 14 по 25 червня» перед матчами ЧС-2026 з футболу. Це теж буда підробка — під National Post: вигаданий експерт, вигадане ім’я родички, нуль доказів родинного зв’язку.
Антиукраїнські й антисемітські наративи поширюються в Х під час ЧС з футболу. Ще три відео поширили пропагандисти за один день: українські біженці нібито побили палестинських підлітків у Ванкувері, головний рабин Польщі нібито закликав бойкотувати турнір через Гуньку, а Моссад нібито попередив про українців, які «полюють на євреїв». Усе це спрямоване, щоб демонізувати українців за кордоном і виставити їх агресорами й невігласами. Як пишуть аналітики «ДМ», метою таких маніпуляцій є одночасна дискредитація України та нагнітання антисемітських страхів напередодні та на початку ЧС-2026.
Петр Павел не заявляв, що «чехи будуть воювати за Україну». Слова президента Чехії про можливу участь у стабілізаційній місії після перемир’я пропагандисти перетворили на заклик відправити чеських військових на фронт зараз. Зайве говорити, що схема була такою ж, а президент такого не казав.
Пропагандисти поширюють згенеровані фейки про «Контракт 18–24». Російські пропагандистські медіа й телеграм-канали поширювали фото банера, який нібито розміщений біля приймальної комісії одного з українських університетів. На зображенні, що буцімто рекламує вступ до Третьої окремої штурмової бригади, використано слоган «Час обирати, хто ти: хлопчик чи чоловік». Як виявили аналітики «ДМ», банер виявився на згенерованим ШІ. До комплекту — відео з чоловіком, у якого рух губ не збігається зі словами про нібито обдурену молодь.
Фейк: в Одесі провели флешмоб із російськими прапорами. Кадри з Хабаровська видали за проросійський флешмоб одеситів. Перевірка показала, що відео не має жодного стосунку до Одеси чи України. Насправді кадри були зняті в російському Хабаровську під час місцевого заходу із використанням російської символіки. Відео є черговим прикладом маніпуляції, коли старі або сторонні записи навмисно видають за актуальні події в Україні.
Фейк: в Індії рекламують «майбутнє та родину» в Україні. Фотошопний білборд у Мумбаї нібито закликав індійців переїжджати в Україну. Visit Ukraine відхрестилася від будь-якої причетності, а реальна статистика показує: з 2,5 тисячі мігрантів 2026 року громадян Індії — близько сотні. Проте наслідки вже реальні: лікар-індус, який шість років живе й працює в Україні, почав отримувати погрози саме після цієї хвилі фейків.
Маніпуляція: Зеленський нібито «не знає, куди зникли мільярди Заходу». Нарізку й вирвані з контексту цитати з інтерв’ю AP за лютий 2025 року видали за нове «зізнання» в розкраданні. Зеленський в торішньому інтерв’ю пояснював різницю між задекларованою і реально отриманою допомогою і говорив, що левова частка «допомоги Україні», за даними CFR, узагалі залишається в самих США. А на відмітці 40:35 журналіст запитав Зеленського, що той думає про припинення американської допомоги різним організаціям, зокрема українським. Президент відповів: він чув про суму у 177—200 мільярдів доларів, проте уряд України безпосередньо отримав лише близько 75—76 мільярдів. Щодо решти суми — Зеленський сказав, що не знає, де ці кошти, оскільки уряд їх не отримував. За це і вчепилися пропагандисти, мовляв, Зеленський визнає, що не знає, куди поділися гроші, надіслані Заходом на підтримку України. Проте Президент не говорив про «зникнення» грошей і не визнавав жодних зловживань — він пояснював різницю між задекларованою допомогою та тим, що реально надійшло до скарбниці.












