Фейк тижня: «У ТЦК працюють лікарі-ветеринари». Огляд дезінформації за 13–19 травня 2024 року
Фейк тижня: «У ТЦК працюють лікарі-ветеринари». Огляд дезінформації за 13–19 травня 2024 року
З 24 лютого 2022 року «Детектор медіа» моніторить український сегмент соцмереж і кремлівські медіа та щоденно документує хроніку російської дезінформації про війну Росії проти України. З часом ми почали робити регулярні огляди. Читайте останні: 29 квітня — 5 травня, 6–12 травня. Ознайомтеся також із підсумковим текстом про дезінформацію та її основні тенденції у 2023 році.
З 13 квітня по 19 травня 2024 року аналітики «Детектора медіа» задокументували 23 дезінформаційні вкиди. Протягом цього часу пропагандисти дописували, що у київському ТЦК довідки щодо придатності військовослужбовця нібито надає лікар-ветеринар. А ще переконували, як у Польщі наче підтвердили ведення війни в Україні силами НАТО проти Росії.
«Ветеринар у ТЦК»
У мережі поширювали інформацію, нібито через нестачу кваліфікованого персоналу в ТЦК змушені наймати ветеринарів. Як доказ до публікації додавали фото фахівчині, яка буцімто надає висновки щодо придатності, та світлину «кабінету» начебто в одному з київських ТЦК.
Але ситуація, коли замість лікаря територіальний центр комплектування (ТЦК) наймає ветеринара, неможлива. ТЦК взагалі не займаються найманням медичних працівників для проведення військово-лікарської експертизи.
Скриншот — VoxCheck
Адже військово-лікарські комісії (ВЛК) для військовозобов’язаних формуються через залучення лікарів цивільних закладів охорони здоров’я. А фото пропагандисти взяли з сайту ветеринарної клініки «Лессі» — ймовірно, там і зробили світлину дверей кабінету із табличкою «Хірург».
«Російський “парад перемоги” очима українців»
Прокремлівські медіа писали, що українські військові нібито масово дивилися «парад перемоги» в Москві 9 травня. У повідомленнях дописують, що таку інформацію поширило американське видання Wired у своєму відео.
Утім, теза про українських військових, які буцім масово дивилися «парад перемоги» в Москві, є просто вигадкою російських пропагандистів.
Скажімо, на офіційних сторінках чи у соціальних мережах видання нема жодних публікацій із таким вмістом. Тобто відео — скомпільоване. Ба більше, журналісти навіть не публікували схожого текстового матеріалу. Наприклад, запит на ключове слово «Starlink» на сайті видання не видає жодної новини про проведення параду в Москві.
Попри те, що російські хакери зламали супутниковий сигнал наших каналів і дійсно транслювали парад — це не означає, що його «масово дивилися». Та й, згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології, позитивне ставлення до 9 травня є лише в 13% українців.
«“Ні” допомозі українським біженцям», — Порошенко
Серед іншого, прокремлівські видання ширили інформацію, що колишній президент України Петро Порошенко нібито звернувся до країн Євросоюзу з вимогою «позбавити допомоги українських біженців, а вивільнені кошти спрямувати на потреби ЗСУ». Агітпроп «процитував» заяву політика, яку він наче озвучив у розмові з журналістами німецького видання Deutsche Welle.
Власне, 8 травня Петро Порошенко був присутній на з’їзді німецької консервативної партії Християнсько-демократичний союз (ХДС) у Берліні. Там на запитання DW про те, чи повинна Німеччина сприяти поверненню українських чоловіків на батьківщину, політик висловив сумнів, що будь-які дії України або Німеччини можуть вплинути на позицію українських чоловіків, які відмовляються повертатися на батьківщину. У розмові із журналістами він сказав:
«Але я дуже рекомендую (Німеччині — DW) стосовно цих осіб — чоловіків, які перебувають тут і які відмовляються повертатися в Україну, — будь ласка, припиніть це фінансувати й негайно почніть надавати ці гроші Збройним силам України».
Тобто Порошенко не закликав позбавити абсолютно всіх українських біженців допомоги в Німеччині.
«Вибачте за російську музику»
Пропагандистські телеграм-канали поширили інформацію, нібито полтавські поліціянти створили зразок заяви з вибаченнями для громадян, які слухають російську музику. Зокрема, там написано таке: «Я щиро перепрошую громадян України за те, що я слухав російську пісню. Я засуджую російську агресію і готовий понести покарання за всією суворістю закону». Як доказ пропагандисти додають фото відповідної «заяви».
Але головне управління Національної поліції в Полтавській області спростувало цю «новину».
Скриншот — VoxCheck
Крім того, зворотний пошук фото в Google показав, що зображення з «заявою» здебільшого поширюють російські видання й телеграм-канали. Також у тексті вибачення використовують нехарактерний для української мови вислів «приносити вибачення», тоді як правильно писати «просити вибачення, перепрошувати».
Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач