Чотири кола українського ТБ і новий спосіб бороти у себе в голові Росію
Чотири кола українського ТБ і новий спосіб бороти у себе в голові Росію
Вівторок, 25 червня 2024 року
Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа».
Привіт. На зв’язку Марина Леончук, комунікаційна менеджерка «ДМ».
Ситуація така
Поки я читала тексти моїх колег, щоб сформувати вам листа з рекомендаціями найактуальніших матеріалів, Леопольд Ашенбреннер — колишній член команди OpenAI, а нині засновник інвестиційної фірми, що спеціалізується на універсальному штучному інтелекті, — опублікував масштабне провокаційне есе, в якому розглядає перспективи розвитку ШІ на наступні 10 років. Я есе не читала, але автори розсилки Axios (медіагігант сьогодні) зробили добірку з найцікавішого, і хочу поділитися кількома їхніми висновками з вами.
- «Прогрес ШІ не зупиниться на людському рівні... Ми швидко перейдемо від людського рівня до надлюдських систем ШІ».
- Суперінтелект [Superintelligence], як мінімум, «стане найважливішим проєктом національної оборони Сполучених Штатів». (Як мінімум?)
- Немає «ніякої команди, яка б упоралася з цим. […] Зараз у світі є, можливо, кілька сотень людей, які усвідомлюють, що нас чекає, розуміють, наскільки божевільними будуть події, мають ситуаційну обізнаність». (Можливо?)
Але Axios зауважили, що Ашенбреннер — інвестор у галузі ШІ, тому є зацікавленою стороною. Можна видихнути? Навіть коли й можна, є відчуття, що все вже сталося, просто ми поки що цього не зрозуміли. А ще є відчуття, що ніби вже вчора треба було якось до цього підготуватись, але як? Запитати у ChatGPT, чи що?
Інфощеплення
Чи існує «щеплення» для колективного інфомедійного імунітету? — Так, це називається медіаосвіта. Шкільні вчителі в Україні розповіли про те, чому навичок критичного мислення потрібно навчати з дитинства, і поділилися своїм баченням, як покращити інфомедійну освіту. Завдяки проєкту «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність в освіті», який IREX реалізує у співпраці з Академією української преси, у навчання дітей медіаграмотності включилися понад 5300 освітян із 2400 шкіл України. Ольга Чорна запитала кількох із них, чому вони взялися за впровадження медіаграмотності у школах, які мають успіхи і для чого це роблять.
Чотири кола українського ТБ
А це вже шефредакторка «ДМ» Наталія Лигачова пише у себе на фейсбук-сторінці: «В нас сьогодні вийшов текст Наталії Данькової для "чайників" (обожнюю пояснювалки!) про... систему нинішнього телебачення. Впевнена, більшість з нас чогось та не знає, або не знає впевнено, окрім "спеціально навчених людей". Так що дуже рекомендую перевірити себе, чи точно ми знаємо все про «мультиплекс», DTH, «Зеонбуд», КРРТ, МХ-7, IPTV, ОТТ, Т2, 4К. І так далі!». Чотири кола українського телебачення авторства Наталії Данькової — це як чотири роки в універі, але екстерном, за 9 хвилин читання.
«Свати»: прими(М)рення (не дай боже)
Якщо вже взялась посилатися на дописи, які публікують у соцмережах мої колеги, ловіть іще один, редакторки «Антоніни». Лєна Чиченіна пише, що змусила Катерину Городничу подивитися інтерв'ю Валюхи (одна з головних героїнь колись мегапопулярного серіалу «Свати») для білоруського телебачення: «Це не цитати, а золотиє россипі. Там і про бомбілі Данбас, і про натовскіє кораблі. Але в цьому випадку важливий не лише зміст, а і форма. Нарубали вам там трохи уривків з відео. Тепер хочеться, щоб про Валюху зняли мультик типу “Думками навиворіт”, в якому головні герої — емоції у голові дівчинки. А взагалі, кожного разу, коли нині хтось із серіалу “Свати” починає молоти якийсь неадекват, я згадую 2021 рік. І увесь багатомісячний срач навколо цього серіалу та його акторів. На їхній захист стали поважні люди: від мільйонів глядачів до міністра Ткаченка і керівників “Кварталу”. А тепер отаке-от неожидане получилось. Хто б міг подумати». Як уродженка Донецька, завзята путіністка, російська акторка Тетяна Кравченко дала феєричне інтерв'ю білоруському ТБ — читайте в рубриці «Медіатреш» (тепер, Марино, твої очі читали все).
Подкасти, які хочеться слухати (а можна ще й дивитися)
Ніби відчували на Суспільному, що «отаке-от получиться», і презентували відеоподкаст «Деколонізаторки» — «спосіб бороти Росію в себе в голові». Його авторки — культурологиня Маріам Найєм і літературознавиця Валентина Сотникова — розповідають, що у програмі йтиметься про травми, стереотипи та комплекси, які протягом багатьох років нав’язувала українцям Росія. І про те, як відбувається процес деколонізації в суспільстві, як його проживають українці та чому це важливо.
А мої колеги з «ДМ», ведучі подкасту «Медіуми», цього разу запросили Романа Коляду — теле- і радіоведучого Суспільного. Говорили про вихід Першого каналу з марафону, 100-річчя «Українського радіо», неймовірні історії, що відбуваються в прямому ефірі, й про те, чому Роман «домовився з собою, що помер 25 лютого». «Навіть у наймахровіші радянські часи “Українське радіо” залишалося українським. Ми зберегли оцю дулю в кишені».
«Врятуй»
До річниці руйнування греблі Каховської ГЕС канал «2+2» показав документальний фільм «Врятуй» про допомогу жителям Херсонщини під час повені. Режисером проєкту є Сергій Зейналов, який торік зняв документальний фільм «Лишатися (не) можна» про долю працівників Херсонського драмтеатру після окупації міста. Марія Спалєк подивилась і пише, що «Врятуй» — незвичний документальний фільм. Окрім того, що режисер є одночасно й головним героєм, стрічка насичена художніми відео, які передають емоції автора, а ще фільм занурює в атмосферу перших днів після підриву греблі Каховської ГЕС.
Конспірологічні теорії
Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: Теорія «маніпуляції енергетикою». Згідно з нею, Захід нібито навмисно провокує енергетичну кризу, підтримуючи Україну. Прихильники цієї теорії вважають, що США та європейські країни використовують війну в Україні для досягнення своїх власних економічних та політичних цілей, зокрема підвищення цін на енергоносії та збільшення прибутків своїх енергетичних корпорацій. Мовляв, головна проблема — це «дефіцит нафти і газу» в ЄС, а атаки на енергомережу України — нібито вигадка або перебільшення. Мої колеги проаналізували і пояснюють, як Росія використовує цю теорію змови в інформаційній війні проти України та Заходу для виправдання своєї військової агресії проти України.
Наразі це все.
Дякую, що дочитали цього листа до кінця.
Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмі, телеграмі, вотсапі та на сайті «Детектор медіа». Увесь зворотний зв'язок також пишіть сюди — мені на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям.
До зустрічі. Переможемо!
Ваша комунікаційна менеджерка «ДМ» Марина Леончук.