Якщо «Початок шляху» такий, то куди цей шлях веде?

14 Липня 2010
21571
14 Липня 2010
14:26

Якщо «Початок шляху» такий, то куди цей шлях веде?

21571
Коли Таїсія Повалій розказує, що В.Ф. – справжній батько для всіх людей, то не вистачає хіба що пісні: «Сталіна славить народ український»
Якщо «Початок шляху» такий, то куди цей шлях веде?

«Детектор медіа» продовжує публікувати відгуки наших авторів на ювілейний фільм про Віктора Януковича «Президент. Початок шляху», показаний українськими телеканалами 10 - 11 липня. Ми вже надрукували статтю нашого оглядача Отара Довженка, нині пропонуємо читачам ознайомитися з роздумами Сергія Грабовського.

 

 

У середині 1970-х мій батько, кінорежисер-документаліст Ігор Грабовський, робив стрічку «Вогненний шлях» - про Україну у Другій світовій війні. Ясна річ, ця стрічка несла на собі відбитки свого часу, хоча все ж, мабуть, дещо вирізнялася з-поміж інших не тільки тим, що було сказано, а й тим, чого сказано не було (за тих умов мовчанка замість повторення офіційної брехні була одним із виявів мистецької позиції). Поміж інших епізодів у фільмі мав бути і пов'язаний із фронтовим шляхом генсека Брежнєва. Його було знято й відправлено на затвердження «нагору». Але «добро» не було одержано.

 

Про що там ішлося? Ад'ютант полковника Брежнєва на прізвище Кравчук (на жаль, не пам'ятаю його імені) розповідав про чи не єдиний справді бойовий епізод у фронтовому житті свого начальника. Про те, як у грудні 1943 року на Житомирщині вони приїхали на тиху ділянку фронту, яка раптом стала вогняним пеклом - німці завдали удару. Вибратися з окопів, як можна було зрозуміти з розповіді, було неможливо, шанс на життя давало тільки відбиття ворожої атаки, тож Брежнєв ліг до кулемета, обслуга якого загинула (майбутній генсек добре знав зброю і любив її), а Кравчук подавав стрічки. Бій був дуже напруженим, але підійшло підкріплення, і німців відбили. Брежнєв підвівся в траншеї, руки його тремтіли, він навіть не міг самостійно запалити цигарку, довелося ад'ютантові зробити це.

 

«Никогда не думал, что это так страшно...» - сказав стиха полковник.

 

Цілком нормальний епізод, чи не так? Ба більше: він, за великим рахунком, спрацював би на користь генсека, показавши його живою людиною, здатною перебороти в бою власний страх. Але це за нормальними критеріями, а не за законами номенклатурної системи. Тож епізод із кулеметом, щиросердо описаний ад'ютантом Кравчуком, у фільм включати заборонили. А кількома роками пізніше в «облагородженому» вигляді він увійшов до спогадів Л.І. Брежнєва «Мала земля». Там бравий політвіддільський полковник не випадково опинявся на напрямі німецького удару, а свідомо кидався закрити можливий прорив, страшно йому не було, а руки після бою не тремтіли.

 

От саме за такими принципами номенклатурної публіцистики і побудовано фільм «Президент. Початок шляху». Звісно, сьогодні ця давня стилістика видається постмодерним стьобом, але для певних категорій нинішнього начальства саме такий стиль (включно з узгодженням «нагорі» ключових елементів стрічки) є єдино можливим і правильним, коли йдеться про людину, яка в їхній системі координат якраз і посідає місце «дорогого Леоніда Ілліча» всеукраїнських масштабів.

 

А де така стилістика пропаганди - там можна чекати і відповідної політики. В тому числі (і не в останню чергу) й стосовно мас-медіа. Тому «Президент. Початок шляху» заслуговує, як на мене, на обговорення.

 

Отар Довженко, котрий написав просто-таки блискучу статтю про цей фільм, за віком був позбавлений великого щастя з раннього дитинства дивитися радянські кіножурнали (тоді це було обов'язковим перед кожним художнім фільмом у кінотеатрах), програму «Врємя» по телевізору (її перегляд, скажімо, в армії був обов'язковим) та стрічки про Леніна - до кожного свята. А відтак, він неминуче був позбавлений цілої обойми майже екзистенційних упізнавань та переживань під час демонстрації стрічки «Президент. Початок шляху». Отож як людина, котра пам'ятає ще політ першої радянської ракети до Місяця, просто-таки змушений поділитися з читачами більш молодого віку тими асоціаціями й алюзіями, які викликає фільм. Бо ж як зрозуміти те, що відбувається сьогодні, якщо не знати його витоків?

 

Беру на себе сміливість заявити, що основа, каркас фільму «Президент. Початок шляху» - це система цитат. Або ремінісценцій. Або, в крайньому разі, міні-сюжетів на канонічні теми.

 

Ось пішов В.Ф. у танок із дітьми, закрутив із ними хоровод - так це ж хрестоматійна сцена «Ленін і діти»!

 

А ось уже і «Сталін і діти» - це коли останні на руках у Самого.

 

Саджаємо дерева з народом - це дуже любив робити Брежнєв.

 

Тепер нам розповідають про людину з народних глибин, яка все знає, все у своїй долі пізнала, плоть від плоті простолюду - а це вже Хрущов.

 

Козаки та музей Шевченка - це Шелест.

 

А у спілкуванні з народом - маємо навіть трішечки Горбачова...

 

Ну, а міжнародна політика України у фільмі - це суцільна програма «Врємя».

 

Коли ж Таїсія Повалій розказує, що В.Ф. - справжній батько для всіх людей і що в країні, нарешті, стало спокійно, не вистачає хіба що пісні: «Сталіна славить народ український».

 

В.Ф. у полі, серед пшеничного колосся - це Хрущов і Шелест так любили зніматися, у золоті хлібів, потім крупним планом - рука Самого, яка видлубає добірне зерно (бо ж Сам за посадою є найліпшим фахівцем з усіх питань - і землеробства, і транспорту, й металургії, й науки з освітою...).

 

Кадри з ветеранами... хотів написати «Малої землі»... та з розрізанням червоної стрічки - це однозначно дорогий Леонід Ілліч.

 

На новобудовах - це Хрущов та Брежнєв першої половини правління.

 

На бойовому кораблі - Сталін чи Брежнєв (Хрущов не любив флоту).

 

На комбайні (добре, хоч не за кермом)... Це вже ледь не Кім Ір Сен, бо нікого з радянських керівників у центрі таких мізансцен чогось не пам'ятаю.

 

А от власноруч Самим засмажена на пательні яєчня... Не знаю. Можливо, це відкриття авторів стрічки, їхнє ноу-хау.

 

Мартени, терикони, шахти... І дуже ефектно змащені вугільним пилом обличчя гірників... Розквіт і могутність держави, ура! Господи, скільки років я такого не бачив на телеекрані? Чверть століття! І не думав уже, що побачу знову «свіжак» із використанням цієї стилістики. А довелося.

 

Потішили деякі персонажі «Президента...» З тієї когорти, представники якої в радянському агітпропі впевнено обґрунтовували будь-які вихиляси керівної партійної лінії. Власне, і родом вони звідтіля. Скажімо, Володимир Литвин розказав глядачам, що Янукович, мовляв, єдиний з усіх попередніх прем'єрів, котрий не брав участі в політичних ігрищах. Зразу видно фахового історика КПРС, чи не так? А Сергій Тігіпко вочевидь згадав свою комсомольську юність, розказуючи, що у жодного президента ще не було «свого» уряду та підтримки більшості парламенту. Цікаво, а хто ж призначав уряди під час президентства Кучми? А чи не було тієї самої пропрезидентської більшості під час другої Кучминої каденції? Ні, таки досвід першого секретаря обкому комсомолу - велика річ: говорити те, що треба в даний конкретний момент із таким виглядом, наче це і є правда...

 

Ну, а Дмитро Стус у фільмі - це такий собі «легальний інакодумець-інтелектуал» при мудрому Л.І. Брежнєві. В СРСР цю роль по черзі грали Вознесенський та Євтушенко. Гарна компанія, але чи гарна роль?

 

І неодмінна риса номенклатурного кінотелемистецтва - віртуозність, із якою викидається з хронології та хроніки попередник теперішнього Самого. Так за часів Брежнєва примудрялися показувати події, пов'язані з польотом Гагаріна і його зустріччю в Москві без Хрущова, так у часи Януковича витончено показують надання Україні та Польщі права проведення «Євро-2012» без якогось там Ющенка...

 

Одне слово, всі еталони представлено (деякі навіть по кілька разів), пов'язані з ними стилістичні ходи використано й доповнено дещо зміненими за формою (але не за змістом) концептами радянської доби. Зараз закладають храми, і ця закладка стає у фільмі підмурівком мосту в світле, праведне життя всієї країни. Раніше ж перші персони урочисто закладали палаци культури на місці зруйнованих храмів чи забивали срібний костиль БАМу...

 

І взагалі - православ'я певного ґатунку у фільмі явно виступає чи не прямим аналогом ідей КПРС та нездоланної народної віри в комунізм.

 

А от дикторські фрази на кшталт «Президент задає ритм усій країні» чи «Сильна рука президента долає всі перешкоди», - це вже не зовсім радянська стилістика, точніше, зовсім нерадянська, це заносить авторів стрічки в дещо інший соціалізм. Таких «заїздів» у фільмі, треба прямо сказати, чимало, але вони виходять за рамки сьогоднішньої теми, оскільки не стосуються ані мого власного досвіду часів Хрущова/Брежнєва/Андропова/Черненка/Горбачова, ані панівної стилістики фільму. Хоча, можливо, саме до цих моментів і варто придивитися найбільш прискіпливо?

 

Та годі. Як би там не було, залишається дивуватися, як зумів таке диво зробити Єгор Бенкендорф із невідомими нам товаришами. Генетична пам'ять запрацювала, чи хтось мудрий досвідом із молодшими колегами ділився?

 

Але зверніть увагу: навколо Брежнєва Л.І. подібний ідеологічний концентрат почав згущуватися тільки в другій половині 1970-х, коли «другому Іллічу» виповнилося 70 років і він як дитинка почав радіти кожному вияву народної любові до «невтомного борця за мир» та «видатного діяча сучасності». А в нашому випадку маємо лише 60-літнього Самого, правда, з озвученими не раз намірами керувати країною впродовж усього наступного десятиліття. Цікаво, що на нас чекатиме на наступні ювілеї в разі реалізації цих намірів? І чи матимемо ми можливість десь публічно обговорювати ці телешедеври?

 

На фото - кадр з фільму  «Президент. Початок шляху»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
, для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
21571
Читайте також
14.10.2010 09:32
Сергій Грабовський
, для «Детектор медіа»
19 858
20.09.2010 10:28
Сергій Грабовський
, для «Детектор медіа»
36 414
14.09.2010 15:39
Сергій Грабовський
, для «Детектор медіа»
12 864
11.09.2010 11:14
Сергій Грабовський
, для «Детектор медіа»
37 778
01.09.2010 10:36
Сергій Грабовський
, для «Детектор медіа»
26 134
20.07.2010 11:00
Сергій Грабовський
, для «Детектор медіа»
13 222
19.07.2010 16:04
Марія Томак, «День»
35 080
13.07.2010 12:00
Отар Довженко
32 926
Коментарі
16
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Злой
5268 дн. тому
хи-хи
greval
5268 дн. тому
Отже, підсумок один: передусім, в Україні немає незалежної преси, тому що немає незалежних журналістів. Далі: усі автори добре обхезалися, тому що не змогли як слід, не прогинаючись, створити портрет, саме портрет, а не образ, людини, котрій виповнилося 6 десятків.Навіть взяти будь яку сторонню людину такого віку, й то є про що говорити, а не вилізувати. Соромно має бути не лише "авторам" цих кіношок, а всій українській журналістиці. І не треба волати, про незалежну українську пресу. Це все одно, що Іісус був українцем. А такий брєд з"являвся в нашій незалежній пресі.
Холерий
5271 дн. тому
Янукович вызвал Хорошковского к себе и говорит: - Я за свободу слова. Даже решил учредить новый праздник «День свободы слова». - Очень мудро, Виктор Федорович. Одного дня в году им для этого вполне достаточно.
Леся
5272 дн. тому
Останнім часом читаю нападки на Дмитра Стуса, що той пішов у раду з гуманітарних питань. А хто мав туди піти? Бузина, Чаленко, Левченко? Вам не подобається роль Дмитра, але ж хтось мусить її грати. А, може, навіть не грати, а справді зробити щось корисне.
мила йовович
5273 дн. тому
Для ВАСИ! Вася а тебе не всё равно кто трахает кроме тебя твою жену или бабу? А чё! Ведь все довольны и стабильность везде! Чё! Не нравится! Ото ж жди манны небесноой от голубых - с 1 августа уже и начинается на 50 процентов! дали- буде!
Сценарій вже написано! Творча група готується
5273 дн. тому
СЦЕНАРІЙ ДРУГОЇ ЧАСТИНИ ФІЛЬМА ПРО шановного Віктора ЯНУКОВИЧА "Кінець зоряного шляху": http://lb.ua/analitic/politics/2010/06/10/49755_yanukovichu_karpatskiy_koldun.html
babay
5273 дн. тому
Панове, чого це ви раптом дивуєтеся стилістиці. Очевидно ж: нас хочуть повернути в "совок". Бо ті люди, що тепер при владі - махрові "совки" і нічого іншого не знають, не бачать і бачити не хочуть. І, як правильно пише автор, їм усім і при совку було дуже добре - всі вони комсомольці, партробітники і т.д. Не знаю біографії Бенкендорфа, але, він, мабуть, також з "совкової номенклатури родом. От вам і результат. Гидко.....
глід
5274 дн. тому
Яник яскравий консерватор і підтримують його такі ж консерватори (+ сраколизи), тому дивуватись подібним витворам "мистецтва" просто не доводиться. Я навіть впевнений, що подібні "шедеври" ми ще не раз побачимо. Хоча, зізнаюсь, я не бачив цього фільму, просто не витримую подібних експериментів над моєю психікою.
Олександр Михельсон
5274 дн. тому
Щось мені цей епізод з кулеметом (спеціально перечитав) надзвичайно нагадує історію про Моше Даяна, котрий як британський спостергач від союзників був під час звільнення Києва направлений на ділянку фронту командарма Черняховського. За описанням Міхаіла Вєллєра - один в один. Цікаво, хто в кого вкрав балладу - брєжнєвісти у Вєллєра, чи навпаки???
читач
5274 дн. тому
Про яйця — це, мабуть, психотерапевтичний прийом. Мовляв, я вже не падаю від них непритомно, я їх смажу!
вася
5274 дн. тому
читаю иногда, что здесь пишут и понимаю, что только озлобленные люди способны написать подобное! какая вам разница как гражданину Украины, кто будет у власти, только бы страна двигалась в перёд, только бы люди которые настрадались сначала во время перестройки а потом во время оранжевой революции жили бы лучше! ближе к стандартам Европы! но нет Вам нужна не стабильность, что бы самоутверждаться во время человеческих метаний и политических баталий! вы беситесь, потому что когда в стране спокойствие ВЫ не нужны! вы нужны когда в стране хаос, что бы держать народ в напряжении своей джинсой, вы нужны когда власть хочет дать вам денег! вы паразиты на теле народа! вы не 4 власть, вы то материализованное лицемерие держащиеся на поломанных человеческих судьбах!
Горобець
5274 дн. тому
Яєшня - це від Ющенка. Його піарники використовували цей прийом, ще за його керівництва Нацбанком
re-imprint
5274 дн. тому
Досить паскудства в телепросторі! Геть на усіх телеканалах, усі тількі но гидять один на одного, а патякаємо про якісь шедеври?! А хто сказав що ювілейний фільм ма бути шедевром? Пристойна професійна робота. Фільм розповіда про здобудки нашого керманича, а на ювілей, панове критики, ми глядачі, саме цього очікуємо. Митці! Більше позитиву і віри в майбутне!
Абдуллаев
5274 дн. тому
Туда, туда. Именно туда, куда все и подумали.
atos
5274 дн. тому
Процент "дебилов" около 70% и я среди них. ТАКИЕ МЫ!!!
Andre
5274 дн. тому
Всё очень просто.Если Украина страна дебилов то фильм в самый раз.Если нет то превратит в дебилов тех кто делал и героев в глазах общества.Такая себе лаксмусовая бумажка.После такого фильма надо бы соц опрос провести кому понравился и т.д что бы чётко понимать процент дебилов в обществе или наооборот процент нормальных посчитать.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду