До 5-річчя початку мовлення «Радіо НАРТ – Чесна хвиля»

12 Серпня 2009
23033
12 Серпня 2009
14:20

До 5-річчя початку мовлення «Радіо НАРТ – Чесна хвиля»

23033
До 5-річчя початку мовлення «Радіо НАРТ – Чесна хвиля»

П'ять років тому в етері уперше пролунали позивні «Радіо НАРТ - Чесна хвиля». У моїй журналістській біографії це одна з небагатьох дат, які згадую з теплотою. Строго кажучи, те, чим ми займалися на НАРТі впродовж 10 місяців його існування (маю на увазі його існування саме як «Чесної хвилі», не беручи до уваги чи то віртуальної, чи то взагалі фіктивної присутности в етері до й після цих 10 місяців), не було журналістикою у прийнятому нині розумінні цього слова. Але, як на мене, це було набагато цікавіше за журналістику, навіть ту, яка начебто дотримується стандартів неупереджености, збалансованости, подавання різних думок тощо (ту ж, що займається бізнесовою джинсою та інформаційно-пропагандистським обслуговуванням тих чи инших політсил, журналістикою я не вважаю, хоча й з инших причин, ніж нашу НАРТівську діяльність).

 

Між иншим, усупереч тому, що доводитимуть у виправдання своєї аморальности апологети ідеї «а, всі однакові, всі комусь продаються - просто хтось більш, хтось менш відверто», ми на НАРТі не займалися інфообслуговуванням помаранчевих. Ми працювали на Україну так, як самі це розуміли - ситуативно тоді справді наш інтерес багато в чому збігався з інтересами помаранчевої команди, так само, як ситуативно тоді збіглися інтереси різних сил, що входили в цю команду. Про це добре написав після закриття НАРТу його помаранчевими власниками нині, на жаль, покійний Леонід Шульман.

 

Після перемоги Помаранчевої революції наш інтерес - працювати на Україну - почав у дечому суттєво розбігатися з інтересами тієї частини помаранчевих, до якої належали власники НАРТу. Гострі - уже для нової влади - теми (зокрема, у співавторстві з альянсом «Майдан») і далі лунали в наших програмах, і, гадаю, це стало однією з - а можливо, і чільною причиною зникнення НАРТу з етеру по 10 місяцях мовлення. Детальніше свій погляд на ту ситуацію я виклав у статті, написаній у передчутті закриття мовлення, а опублікованій одразу після цього.

 

(Принагідно хочу скористатися «правом на відповідь», оскільки згадану статтю було нещодавно процитовано у передрукованому «Детектор медіаю» в рубриці «Дайджест» вельми упередженому і «чорнопіарному» матеріялі сайту ForUm «Медиапоражения Александра Зинченко». Я у червні 2005 р. описував деякі технічно-організаційні негаразди останніх місяців роботи НАРТу - й авторка «Медиапоражений...» переказала це з указанням мого прізвища, але без лінку на джерело. Могло скластися враження, що вона брала в мене інтерв'ю при написанні свого матеріялу. Це не так, і я вважаю неправомірним ставити на карб Зінченку ті НАРТівські негаразди. Я можу й помилятися, але уявляю собі справу так, що на момент закриття НАРТу Олександр Зінченко вже не мав важелів впливу на нього.)

 

У чому ж конкретно полягала наша «праця на Україну» на НАРТі? Спробую вкласти особисту відповідь на це запитання у невеликий перелік (не буду розписуватися за колег, тож уживатиму тут не «ми», а «я») - і з цього переліку стане ясно, чому я кажу, що це не була журналістика у строгому розумінні. Чесно кажучи, гадаю, що мені пощастило, коли виявилося, що таку «нежурналістику» можна було робити в українському радіопросторі упродовж цілих десяти місяців 2004-2005 рр. Отже, я:

 

- запрошував на прямий етер лише тих, кому мені не було неприємно тиснути руку (а я в цьому людина вибіркова) - був, щоправда, виняток із приїздом Жириновського, але то окрема історія;

 

- був у прямому етері суб'єктивним, та мав «свого» слухача, якому моя позиція - зокрема, і в суб'єктивному виборі гостей, і в суб'єктивному спілкуванні з ними - була цікавіша, ніж однаково відсторонений від усіх або однаково саркастично-агресивний до всіх ведучий-працівник інфоконвеєру;

 

- не прагнув «балансу» в кожній програмі, а загалом діяльністю на НАРТі намагався бодай трохи збалансувати ситуацію в українському медійному просторі (який там був дисбаланс, всі ми пам'ятаємо);

 

- ностальгуючи за сценою, влаштував щось на кшталт «театру біля мікрофону» - «Читальню з Кирилом Булкіним» (почавши з інтернетової публіцистики - УП, «Майдану», «Детектор медіа» тощо, швиденько долучив до неї художнє слово: Шевченка, Франка, Лесю Українку, Ольжича, Стуса, Симоненка, Галича, Солженіцина - останнього, звісно, з його дисидентського, а не імперсько-стурбованого періоду - і багатьох инших), і виділяв для цього в етері стільки часу, що будь-який нормальний програмний директор тільки покрутив би пальцем біля скроні;

 

- у три ночі виборів набув досвіду унікальної конвергенції «радіо - інтернет - громадянське суспільство»: ми отримували сигнали від людей про порушення на виборчих дільницях і передавали їх в етер. А люди, які чергували біля дільниць, тримали приймачі, налаштовані на частоту НАРТу, і дізнавалися останні новини про хід голосування, підрахунку, відстоювання результатів. Багато інформації, яка надходила на НАРТ телефоном, я одразу розміщував на сайті «Майдан» і, в свою чергу, озвучував в етері інші повідомлення з «Майдану». Це допомагало й групам «швидкого реагування» - зокрема, славнозвісній «Нічній варті»: зв'язка «радіо - інтернет» давала змогу оперативно спрямовувати зусилля туди, де в них була найбільша потреба (наприклад, якщо біля якихось дільниць бували помічені скупчення «бритоголових»);

 

- і так далі, й таке інше - хто чув, той пам'ятає, а хто не чув, сподіваюсь, уже отримав певне уявлення з цього переліку.

 

І виявилося, що це було цікавим: багато людей купували приймачі з розширеним діяпазоном, аби тільки слухати НАРТ, який (у Києві 70,4 ФМ, в Одесі, Харкові, згодом у Вінниці й на Донбасі - теж щось таке) на нормальному приймачі й спіймати було неможливо!

 

Дякую за це всім колегам, із якими працював на НАРТі, й щиро вклоняюся перед ними.

 

А ті, для кого «всі однакові, всі продаються», - нехай послухають уривки з нашого останнього етеру - прощання зі слухачами, що наводжу нижче, і скажуть, чи вони чули колись щось подібне від своїх «покупців».

 

Кирило Булкін, головний редактор «Радіо НАРТ - Чесна хвиля» у 2004-2005 рр.

 

P.S. Трохи про те, що було потім: НАРТ зник з етеру; про свободу слова стали говорити як про одне з небагатьох реальних досягнень нової влади - а тим часом на зміну централізованому політичному диктату «темників» прийшла низка локальних диктатів на місцях і всепереможна джинса. Що ж до мене, то я пропрацював три роки на шанованій і поважній (без лапок) радіостанції, де, на відміну від НАРТу, займався вже справжньою журналістикою:

 

- будь-яку тему - від світоглядно-релігійних проблем до корупційного скандалу - вчився «втискати» у двохвилинний сюжет;

 

- дбав про обов'язкову наявність двох думок: записавши коментар розумної або порядної людини, не забував «збалансувати» його коментарем дурня або негідника;

 

- на прямому етері, як у пісні Галича, «здоровался с подлецами, раскланивался с полицаем»;

 

- і так далі, й таке инше - а по трьох роках втратив цікавість до «справжньої журналістики», і зараз займаюся чим завгодно, тільки не нею: блоґерством, співаною поезією, дубляжем фільмів, моновиставами, театрально-просвітницькими програмами тощо.

 

P.P.S. Обіцяні уривки з останнього етеру НАРТу 3 червня 2005 р.: аудіо можна послухати на блоґу Кирила Булкіна http://kbulkin.wordpress.com/.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Кирило Булкін, для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
23033
Коментарі
5
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Оля Булкіна
5639 дн. тому
НАРТ - це був мій перший досвід роботи у ЗМІ. Дуже багато моментів були, на той час, для мене абсолютно новими і не завжди зрозумілими. Виникало багато питань. Але це був колосальний досвід. Багато чому я навчилася завдяки спілкуванню і співпраці з такими людьми як Юрій Луканов, Олександр Євтушенко, Майя Нагорняк... Ще було багато дуже цікавих і талановитих людей. Для мене це був поштовх до подальшої професійної спрямованості і я рада що перший поштовх був саме таким. Не зовсім типовим, скоріш навіть неформальним, як для радіомовлення і якоюсь мірою екстремальним (знову ж таки - на той час). НАРТ - це певний життєвий етап, досвідом якого я керуюсь і нині. Дякую, що ми були.
+
5641 дн. тому
В 2004-2005 гг. хозяином НАРТа был ТРЕТЬЯКОВ. (Это объясняет многое, <CENSORED>). Зинченко отвечал за содержательную часть радио. Убедил Юрия Сторожука, что, если на "Чесній хвилі" будет честная информация, отсутствие FM частот и (на первых порах) исключительно киевское покрытие не помешают популярности этого радио. Так и произошло. Спасибо Юрию Сторожуку, Кириллу Булкину, всей команде "Чесної хвилі". Спасибо Александру Зинченко.
Луканов
5641 дн. тому
Кирило згадав жириновського. Так він тоді на "Нарті" у мене в ефірі був. Я готувався, що він буде дурня валяти і відповідно готувався валяти дурня у відповідь. Але на диво Жириновський поводився дуже стримано, виглядав стомленим і був схожим на перестарілого комуніста. Чим мене дуже здивував.
Кирило Булкін
5641 дн. тому
Дякую, шановна АТА! І приємно, і трохи боляче читати Ваші рядки. Можу відповісти лиш чимось співзвучним: якщо би щось подібне з"явилося в майбутньому - я б з радістю взяв участь. Утім, над своїм (і своєї країни) кращим майбутнім ми маємо самі працювати...
ATA
5641 дн. тому
Шановний пане Кирило! Я була однією з тих романтично настроєних та глибоко розчарованих подальшими подіями слухачів вашого щиро шанованого НАРОДОМ радіо НАРТ. Я так само спеціально придбала приймач, і він був настроєний на цю хвилю цілодобово, бо тільки там можна було почути ПРАВДУ! Не було меж мого суму з приводу переходу радіо у новий формат з подальшим вибуттям з ефіру. Найтепліші спогади про це радіо залишаються в моїй душі. Щиро Вам бажаю успіхів у вашій подальшій діяльності! Хоч двічі не можна зайти у ту ж річку, але я плекаю надію на щось подібне у майбутньому, хоч, схоже, не дуже близькому, нажаль
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду