Для нас немає слова «неможливо»
У День Незалежності України на каналі СТБ відбулася прем’єра документального фільму «Сила таланту». Фільм, що присвячений долі учасників проєкту «Україна має талант» після повномасштабного вторгнення, був знятий каналом у співпраці з дистриб’ютором і правовласником формату талантшоу Freemantle.
Участь такого «монстра» індустрії як Freemantle передбачала високу якість проєкту. Втім, зовсім не гарантувала, що фільм сподобається. Насамперед він зроблений для іноземних глядачів, а в нас дещо різне сприйняття дійсності. Висновок про «іноземну орієнтацію» напрошується хоча б через те, що деякі герої, зокрема ведучий Сергій Притула, спілкуються з журналістами англійською. За кадром їх переозвучують українською, але оригінал чутно. Якби знімали для внутрішнього використання, було б навпаки.
Зазвичай подібні іноземні документалки зроблені як під копірку: герої згадують в інтерв’ю минуле, беруть участь у реконструкції травматичних подій і багато плачуть, щоб не залишилося сумнівів у їхніх почуттях. Попри те, що всі ці атрибути присутні й у «Силі таланту», проєкт не розчарував. Можливо, завдяки тому, що канал СТБ дивиться на війну зсередини та добре відчуває межу, за якою в українців почнеться зворотній ефект. Або просто тому, що всі герої дуже щирі.
Фільм розповідає сім історій учасників шоу «Україна має талант»: дитячої пари повітряних гімнастів Валерія Андрійчука й Ольги Панченко з Херсона, танцівниці fusion belly dance Наталії Короткіної з Маріуполя, юного співака Артема Феська з селища Попільня Житомирської області, співака Максима Ткачова з Бучі, дуета менталістів Mind2Mind, до якого входять Марина з Дніпра та її британський чоловік Джеймс, гімнастки, або як її називають, «каучукової дівчинки» Софії Теплої з Подільська та підліткового танцювального гурту Light balance kids із Києва. Всі вони брали участь в останньому на сьогодні сезоні «Україна має талант» 2021 року, де Артем став переможцем. Фільм показує, що відбулося з героями після 24 лютого та як їхній талант допомагає вгамувати душевний біль і наблизити перемогу.
Наприклад, перший герой, 15-річний Валерій, разом із мамою опинився в окупації в Херсоні. Росіяни почали на них полювання, адже батько хлопця та його брат воюють у Збройних силах України. Родина переховувалася у знайомих, а потім ризикнула під обстрілами виїхати з Херсона. Врятувалася і партнерка Валерія, 10-річна Оля з родиною. В евакуації діти отримали запрошення виступити в шоу «Румунія має талант» і відразу потрапили у фінал, адже суддя натиснув «золоту кнопку».
«Я була дуже щаслива. Скажу так: я навіть забула, що у нас в країні війна, — згадує Оля. — Війна — то смерть, поламане життя, розбите серце».
Дуже доросла відповідь як для 10-річної дівчинки.
Те, що довелося пережити дітям через війну, можна зрозуміти не лише завдяки їхнім розповідям. Команда проєкту, яка робила репортаж під час перебування гімнастів у Бухаресті, вдало вихопила декілька красномовних «дрібниць». Ось, скажемо, юні партнери гуляють у парку, сміються та тримаються за руки. «Незвично дивитися на літак — він просто летить, він не страшний», — каже Оля, дивлячись на інверсійний слід у мирному румунському небі. Диво, що діти сміються після пережитого. А вони ще й перемагають у міжнародних змаганнях під українським прапором.
«Цей фільм про те, що попри велику війну Україна у світі представлена не лише фотографіями та відео страшних руйнувань, а й талантами самих українців, які вражають весь світ», — напередодні прем’єри сказала генеральна продюсерка виробництва програм телеканалу СТБ Наталія Франчук.
Усі герої фільму використовують свій талант, щоб прославляти Україну, збирати донати чи гуманітарну допомогу. 15-річний Артем дає безліч благодійних концертів по всьому світу, Light balance kids узяли участь в американському варіанті талант-шоу й також отримали «золоту кнопку», менталістка Марина частину прибутку від своїх виступів перераховує на порятунок тварин, що постраждали від війни, Софія вдруге стала світовою рекордсменкою книги рекордів Гіннеса, а Наталія виступила на сцені «Болгарія має талант». Лише Максим із Бучі, навпаки, відмовився від своєї мрії співати зі сцени та повністю присвятив себе волонтерству.
«Коли я співаю, я відчуваю себе щасливим. Але я не можу дозволити собі радіти, коли хтось страждає. Одразу як тільки буде перемога, мій голос почує вся країна», — говорить Максим.
Утім, для допомоги країні йому став у пригоді талант блогера: до війни хлопець мав понад 4 мільйони підписників в інстаграмі та скористався цим для поширення інформації про війну та збору гуманітарної допомоги.
Наталії Короткіній із Маріуполя проєкт приділив особливу увагу, відтворив її історію майже покроково. Танцівниця залишалася в оточеному місті декілька тижнів і на власні очі бачила його загибель.
«Я не готова була вийти на сцену після цієї трагедії. Водночас я розуміла, що, можливо, завдяки моїй історії люди в інших країнах спробують відчути те, що відчуває український народ», — поділилася Наталія. Весь свій біль і жах вона переклала мовою танцю, який показала на болгарському талант-шоу. Судді ридали, глядачі, я впевнена, також. Здається, один такий виступ може суттєво допомогти дипломатичним і медійним спробам достукатися до європейської публіки.
Ланкою, що пов’язує героїв фільму, став Сергій Притула, який у останньому сезоні шоу «Україна має талант» був у журі. Він з’являється на екрані після кожної історії та розповідає про те, як Україна бореться з ворогом. Узагалі-то в останньому сезоні було троє суддів, але творці для коментарів передбачувано обрали Притулу.
«Ми ніколи не були такі згуртовані, як зараз, ми ніколи не дбали один про одного так, як зараз! І коли ми об’єднані, для нас немає слова "неможливо"», — говорить він. У цій формулі й полягає талант українського народу і його сила.