Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 10 квітня 2023 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом», «Інтер», «1+1»
У блоці каналу «FreeДом» воєнний експерт Сергій Грабський говорив про важливість Криму для Путіна. На думку Грабського, головна мета Росії — експансія в Україну, саме з цією метою Кремль використовує Кримський півострів «як сухопутний авіаносець» — для розміщення воєнних баз й аеродромів. «Росія за своєю суттю є сухопутною державою, її воєнно-морський флот завжди виконував одну функцію — героїчно тонув у морських битвах із іншими флотами», — стверджував гість. Нині ж, за його словами, для Росії практично неможливо чинити опір флотам НАТО.
На думку голови громадської організації «Центр прикладних досліджень» Андрія Каракуца, президент Франції Еммануель Макрон і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн відвідали Китай, щоб переконати Сі Цзіньпіна не підтримувати Росію, а також обговорити низку питань у сферах економіки та безпеки. Росію Китай розглядає як інструмент просування власних інтересів, вважає Каракуц: як країну-бензоколонку і як проксі-силу підтримки диктаторських режимів, «щоб самому не втягуватися в темні справи».
Віце-президент Всеукраїнської фундації «Захист прав дітей» Олексій Лазаренко, коментуючи видачу Міжнародним кримінальним судом ордера на арешт російської уповноваженої у справах дітей Марії Львової-Белової, висловив сумнів, що вона та Путін опиняться на лаві підсудних. Спершу доведеться доправити їх до суду, каже Олексій Лазаренко. Слідство може розпочатися і тривати, але за умови присутності суб’єкта злочину.
Російський соціолог Ігор Яковенко у зв’язку з арештом у Росії американського журналіста Евана Гершковича говорив про безправ’я в Росії як російських, так й іноземних громадян. Через «зсуви у суспільній свідомості» й розмивання меж між добром та злом, вважає Яковенко, нормою поведінки стали доноси, які в усі часи вважалися ганебним явищем, а стукачів завжди зневажали.
У блоці каналу «Інтер» візит європейських лідерів до Китаю коментувала політична коментаторка Катерина Одарченко. На її думку, серед питань, які обговорювалися, 60% становили економічні, адже Макрон узяв із собою чимало представників великого бізнесу. Решта 40%, на думку коментаторки, стосувалися припинення війни Росії проти України.
Голова Запорізької райдержадміністрації Олег Буряк розповів про ракетний удар по приватному сектору Запоріжжя, внаслідок якого загинули батько й десятирічна донька, а матір потрапила в реанімацію. Також Олег Буряк говорив про примусову евакуацію мирних мешканців, підготовку до якої розпочали окупанти, боячись контрнаступу українських Сил оборони.
Радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської Франак Вячорка коментував зустріч Лукашенка й міністра оборони Росії Шойгу, яка відбулася 10 квітня. За його словами, до таких зустрічей слід ставитися насторожено, бо після них начебто часто відбуваються «поворотні моменти». Зокрема така ж зустріч відбулася напередодні широкомасштабного вторгнення Росії в Україну. Франак Вячорка також говорив про посилення репресій білоруської влади щодо власних громадян, ще раз підтвердив, що білоруси не хочуть воювати в Україні, і назвав Лукашенка «таким же бункерним президентом, як і Путін».
У блоці каналу «1+1» радник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк наголосив, що Росія серйозно вкладається в інформаційну складову війни проти України, зокрема платить деяким західним лідерам думок, щоб вони виголошували наративи російської пропаганди. Водночас Подоляк закликав подивитися, «що відбувається в нас на внутрішньому ринку»: мовляв, тих, хто приймає рішення, звинувачують у тому, що вони «завжди все роблять не так». Ведучий Олексій Ліхман припустив, що це відбувається тому, що «в нас демократія». Гість не заперечував: «Ми не йшли шляхом цензурування, це ж Україна…»
Радник Президента України з економічних питань Олег Устенко говорив про економічні проблеми Росії. «У тоталітарної держави великі витрати на репресивний апарат, який в Росії розростається і жере все більше і більше ресурсів. У них є два варіанти — урізати соціальні виплати або ж запускати друкарський верстат».
Головна редакторка порталу «After empire» Ольга Курносова коментувала запровадження в Росії електронних повісток. За її словами, росіянам призовного віку потрібно терміново читати поради щодо того, як вберегтися від «волохатої руки Кремля», поки вона до них не дотягнулася, а ресурси з порадами не заблокували.
Воєнно-політичний аналітик Дмитро Снєгирьов коментував витік секретних матеріалів Міноборони США. За його словами, мета тих, хто злив ці документи в мережу, — спрямувати зусилля великої кількості оперативних співробітників на пошуки «крота», відволікши їх тим самим від протидії Росії. А також — створити напругу між союзниками, зокрема Україною і її західними партнерами.