Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 1 квітня 2023 року
«Детектор медіа» щодня відстежує головні теми, гостей та тенденції в етері марафонів «Єдині новини #UAРазом» та «FreeДом», а також окремо аналізує якість мовлення.
Телеканали: «FreeДом», «1+1»
У ранковому блоці каналу «FreeДом» політолог Ігор Рейтерович висловив думку, що до президентських виборів 2024 року в Росії будуть змушені «щось придумати з війною» проти України — заморозити абощо. У протилежному випадку результат виборів може бути не на користь Путіна.
На думку адвоката й засновника російських правозахисних проєктів «Команда 29» і «Перший відділ» Івана Павлова, арешт журналіста Wall Street Journal Евана Гершковича свідчить про те, що Кремль сприймає незалежних журналістів як загрозу. Не лише західні, але й російські журналісти можуть вільно говорити правду, тільки виїхавши за межі країни: це, мовляв, унікальний досвід, який російські опозиційні медійники набули ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Водночас, за словами Павлова, «на Гершковича можна виміняти багато кого», тож «Росія перейшла до відвертого захоплення заручників в особі журналістів».
У блоці каналу «1+1» російський експерт із соціології Інтернету й розвитку соціальних мереж Ігор Ейдман коментував наміри російської влади заборонити Youtube. Якщо російський режим втримається, він закрутить гайки до рівня 1937 року, вважає Ейдман, однак шансів втриматися у нього начебто немає.
Лідер російської рок-групи «Ногу свело!» Максим Покровський прокоментував визнання його іноагентом. В етері показали також реліз нового кліпу групи під назвою «Романтика тюрми». Паралель, що її провели ведучі, між кліпом та відео, на якому російські дошкільнята під керівництвом вихователів марширують під звуки воєнних маршів, вразила самого Покровського.
Російсько-американський історик Юрій Фельштинський коментував нову путінську концепцію зовнішньої політики. Росію у цій концепції названо «самобутньою державою-цивілізацією, що згуртувала російський народ та інші народи, що становлять культурно-цивілізаційну спільність Руского міра». Тезу про об'єднання руского міра Фельштинський назвав сумнівною: за його словами, чим далі, тим менше людей підтримують Путіна.
У вечірньому блоці каналу «FreeДом» аналітик Білоруського інституту стратегічних досліджень Вадим Можейко заявив, що Білорусь уже втратила частину суб'єктності. Навіть у посланні до народу й парламенту 31 березня Лукашенко старанно повторював лише російські наративи. Самопроголошений президент робить і надалі робитиме все, чого хотітиме Кремль, вважає білоруський аналітик.
Експерт із комунікацій Міжнародного центру протидії російській агресії Дмитро Громаков коментував дані соціологічних опитувань, за якими переважна більшість європейців підтримують Україну. «У Європі є розуміння, що Росія сьогодні стала другою фашистською Німеччиною», — сказав Громаков. «Втома може відчуватися від певного типу контенту, але втоми від війни і боротьби ми не спостерігаємо», — додав він. На думку Громакова, те, хто переможе у війні Росії проти України, визначить ландшафт світової політики на кілька поколінь уперед.