Марш позитиву

4 Червня 2009
27394
4 Червня 2009
22:37

Марш позитиву

27394
Марш позитиву

20 років тому, 5 червня 1989 року, один чоловік зупинив танк. Цього тижня його згадуватимуть у багатьох країнах світу, того хлопця без імені, без минулого й майбутнього. Для мільйонів телеглядачів були тільки ті лічені хвилини, протягом котрих він не давав танкам пройти. Прошу, перегляньте відео. Для людей із Радянського Союзу та його сателітів асоціацій було безліч, та виключно болісних. Адже це в їхніх країнах тоталітарна влада з'ясовувала відносини з народом за допомогою танків.

 

А хлопець їх зупинив. Здавалось би, для Голлівуда просто подарунок, проте дійсність уперто відмовляється вкладатися в глянцеві рамки. Танки шли з кривавої розправи над студентами на площі Тяньаньмень. Чому той хлопець не відступав, нехай кожен із нас вирішує для себе сам. Його витягли з дороги, і що з ним сталося - невідомо. Низький йому уклін.

 

Бравурного мало й з іншого приводу. В багатьох країнах вшановуватимуть відчайдушного хлопця, тільки не в Китаї, де протягом 20 років влада намагається якомога менше говорити про бійню на площі Тяньаньмень. Основні пошукові машини йдуть їй назустріч, допомагаючи блокувати інтернет, а про внутрішні ЗМІ можна не говорити. В школах незручні теми не проходять, ЗМІ подібних тем уникають, та й світову мережу, як виявилося, можна замкнути на замок. При бажанні, звісно, - але таке бажання у влади завжди є, й коли воно не наштовхується на прикрі перешкоди ані з боку народу, ані з-за кордону, навіщо їй себе приборкувати? Успіхи китайської економіки засліпили Захід, разом із арсеналом ядерної зброї та постійним членством у Раді Безпеки ООН вони дуже ефективно притлумили увагу міжнародної спільноти до обмежень свободи.

 

Гадаю, так само було з Росією після приходу до влади Путіна. Нічого нового в цьому, звісно, немає, адже рожеві окулярі в одних та холодний розрахунок в інших десятиліттями дозволяли не помічати незручного.

 

Не хочу тут шукати винуватих. Кого не приваблюють глянцеві упаковки й гарні слова, тим більше, коли запевняють, що з минулим уже покінчено? Нових механізмів не запроваджено ані в Україні, ані в Росії, хоча тривалий час зі словами все було гаразд. Свобода, демократія, верховенство права - все як у людей.

 

У Росії спочатку розібрались із телеканалами, хоча й про газети не забули. До нападу на школу в Беслані можна було нахабно брехати. Й брехали. З 2007 року брехню послідовно роблять складовою навчальної програми в школах, тепер і в гуманітарних науках. Варто пригадати слова Путіна відносно «позитивних зрушень» у трактуванні історії в нових підручниках. Якщо дуже стисло, то якомога більше позитиву, та й навіть негатив, тобто Сталін, терор і мільйони жертв, можна подати в позитивнішому ключі, ба навіть «зрозуміти».

 

Марш позитиву триває, а марші позитивно налаштованих росіян - єдині, кого не розганяють. Щоправда, тепер у багатьох людей проблеми з тлумаченням «позитиву». Можуть виникнути цілком конкретні труднощі, якщо Дума ухвалить новий законопроект, що впровадить кримінальну відповідальність за заперечення встановленого Кремлем єдино правильного й позитивного тлумачення ролі СССР у роки війни.

 

Інформація про нову комісію, покликану протидіяти «спробам фальсифікації історії на шкоду інтересам Росії» блискавично облетіла світ. Можна похвалити пильних кореспондентів чи припустити, що тут задіяно таку саму мотивацію, що спонукає скінхедів радіти будь-якому висвітленню в ЗМІ, що б не писали. Змусимо всіх боятися нас! А що можна сказати про комісію «з протидії фальсифікації історії», до складу якої увійшли не історики, а представники адміністрації президента, ФСБ, МЗС та інших держорганів? Завдання зрозуміли.

 

Чи певні психози є заразними, чи проблема полягає виключно у відсутності стійких механізмів проти рецидиву - не знаю, але деякі тенденції в Україні, зокрема й заклики до «позитиву» в ЗМІ, викликають стурбованість. Почнімо з проекту Доктрини інформаційної безпеки України, котру Рада національної безпеки і оборони України фактично скопіювала з такого ж документу подібного органу сусідньої Російської Федерації. Вікторія Сюмар вичерпно прокоментувала цей шедевр, тому запропоную тільки пару міркувань щодо «гарних слів». Автори - чи перекладачі - «української» версії доктрини «інформаційної безпеки» явно воліють спілкуватися, умовно кажучи, пострадянськими мовами. Прикро, бо створили документ, який справляє нездоланні труднощі для перекладачів на будь-які європейські мови та напружує розумові здібності всіх, хто більш-менш звик мислити поняттями правової демократії.

 

Геть не зрозуміло, що мається на увазі під поняттям «інформаційна безпека», але, певно, набагато більше, ніж під англійським еквівалентом information security. Список подібних слів можна продовжити, разом із завданнями, які жодного стосунку до обов'язків держави в демократичній країні не мають. Згідно з проектом, «забезпечення інформаційної безпеки України ґрунтується на принципах.... забезпечення достовірності, повноти та неупередженості інформації». Немає сумніву, що це просто набір слів, але чи можемо назвати слова, які суперечать усім принципам плюралізму й ролі держави в демократичній країні, красивими?! Та і як зрозуміти отакі завдання - «профілактика та нейтралізація правопорушень в інформаційній сфері»? Я - пас.

 

Хто має забезпечити «достовірність, повноту та неупередженість» матеріалів з історії в Росії, ми, на жаль, уже знаємо. А в Україні?

 

Останнім часом СБУ дуже активно займається розсекреченням документів про Голодомор і репресії. Це, безумовно, треба привітати, але щодо порушення Службою безпеки кримінальної справи з приводу скоєння геноциду в Україні у 1932-1933 роках маю серйозні застереження. Непокоїть, насамперед, політичний характер цього кроку, який, швидше за все, не матиме жодних правових наслідків, проте загострить конфлікт і розкол у країні. Навіть серед тих, хто вважає Голодомор актом геноциду, з приводу цього процесу нема консенсусу. Я без розуміння ставлюся до рішення зосередитися тільки на Голодоморі, або на вбивстві Романа Шухевича, ніби терору 1937-38 рр. не було. Та й ніби злочини совєтського режиму закінчилися смертю Сталіна. Не дає спокою й ще одне запитання. Якщо за совєтських часів спецслужба лояльно служила злочинному режимові, тепер служить іншому, але так само лояльно, що станеться, якщо влада знову зміниться?

 

Та й не мусимо надто напружувати уявлення. Достатньо спостерігати за дедалі менш адекватною діяльністю Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі. Вона наразі чекає на зовнішню оцінку різних фахівців, але вже в березні визнала, що російський «документальний фільм "Голодомор 1933. Невыученные уроки истории" містить ознаки пропаганди національної та релігійної ворожнечі». Фільму не бачила, але припускаю, що за змістом він не надто відрізняється від багатьох огидних текстів, котрі читала. Обурююсь, та й часами кидаюсь реагувати - словами, аргументами й доказами, але не закликами до заборони чи покарання авторів. Адже заборона того, що нас сьогодні обурює, створює вкрай небезпечний прецедент. На засіданні Національної комісії 28 травня один член цього незрозумілого органу закликав «звернути увагу на дописи Олеся Бузини у газеті "Сегодня"». «У цій газеті дискредитують видатних українських діячів, вибирається усе найганебніше з нашої історії», - заявив пан Кононенко. Він явно не вважав за потрібне ознайомитися з рішеннями Європейського суду з прав людини щодо критики політичних діячів, що я в свою чергу вважаю трохи дивним, оскільки практика Європейського суду має бути джерелом права і в Україні. Що можна сказати відносно Бузини? Позитивного - ані слова, але небезпека від заборони чи обмеження його дописів, на мій погляд, значно переважить шкоду від його примітивної маячні. Не в останню чергу тому, що зміниться влада, і за кого тоді візьмуться нові члени Нацкомісії?

 

Понад рік тому неймовірно безглузді слова Бузини про сумнозвісну «ляльку Гітлера», що ніби була популярною серед українських сімей, набули значно більшого резонансу, ніж вони заслуговували. Тоді багато хто обурювався, що держава «нічого не робить». Не розуміла тоді, що саме держава має робити, та й досі не розумію.

 

Не схильна недооцінювати небезпеку з боку людей чи сил, що намагаються поширювати ворожнечу чи дестабілізувати країну. Але будь-які заходи, що нав'язують певні погляди чи «історичну політкоректність», суперечать фундаментальним принципам плюралізму поглядів та за певних умов можуть перетворитися на диктатуру єдино правильного тлумачення історії та правди. Після десятиліть репресій та мільйонів жертв не будемо себе обдурювати, та й за рецидивом ми вже спостерігаємо в Росії. Якими б гарними не були слова, результат будь-якої гри, зокрема й політичної, зумовлюють правила, за котрими ми граємо. Й коли відомо, які правила гри ведуть до інтелектуальної стагнації, цензури, переслідування інакодумців і танків, годі бавитися.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
, для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
27394
Читайте також
19.10.2010 11:59
Галя Койнаш
, для «Детектор медіа»
13 570
28.07.2009 10:28
Галя Койнаш
, для «Детектор медіа»
49 548
16.07.2009 11:01
Галя Койнаш, для «Детектор медіа»
19 335
03.07.2009 13:00
Микола Владзімірський
, для «Детектор медіа»
30 185
02.07.2009 09:10
«Ежедневный журнал»
59 674
01.07.2009 10:56
Станіслав Федорчук, «Новинар»
21 372
22.06.2009 14:50
Ілько Майдачевський, «Український тиждень»
14 281
22.06.2009 11:58
Роман Головенко, Інститут масової інформації
23 731
11.06.2009 16:47
Алексей Мустафин, «Профиль»
29 589
15.04.2009 16:33
Кирилл Захаров, Утро.Ru
32 301
12.03.2009 15:21
Галина Титиш, «Українська правда»
39 031
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
читаДтч
5679 дн. тому
Спасибо.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду